Még mindig a román jegy „húzza le” a magyar diákok érettségi eredményeit, további oktatási stratégiák szükségesek

•  Fotó: Tuchiluș Alex

Fotó: Tuchiluș Alex

Az elmúlt húsz év eredményeit vizsgálva inkább a stagnálás, esetenként az időszakos javulás utáni kisebb-nagyobb visszaesések jelenségei mutathatók ki következetesen az érettségi eredmények kapcsán, nincs ez másképp idén sem – állapította meg a Krónikának Ferencz S. Alpár, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) általános alelnöke. A volt főtanfelügyelő szerint a tömbmagyarság esetében a román nyelvi háttér hiánya befolyásolja a funkcionális nyelvtudás alakulását.

Kiss Judit

2024. július 10., 10:002024. július 10., 10:00

Összességében nem gyengébbek a magyar diákok érettségi eredményei, mint a többségieké, ha madártávlatból nézve az országos átmenési arányt vesszük figyelembe, de ha ezt lebontjuk tantárgyakra, jegykategóriákra vagy megyékre és tanintézetekre, nyilván más következtetéseket lehet, sőt kell is levonni – fejtette ki a Krónika megkeresésére Ferencz S. Alpár, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) általános és szakmai alelnöke.

Mint mondta, az általános képből az világlik ki jelenleg – de természetesen meg kellene várni az óvások utáni végleges eredményeket –, hogy gondok továbbra is a technológiai oktatásban mutathatók ki, illetve a vidéki középiskolai oktatásban.

Az elmúlt húsz év eredményeit vizsgálva inkább a stagnálás és esetenként az időszakos javulás utáni kisebb-nagyobb visszaesések jelenségei mutathatók ki következetesen. Mindezt a következetlen tananyagi oktatáspolitika, a ciklusközi és ciklusvégi értékelési formák körüli összevisszaság okozza, illetve a magyar kisebbség esetében a helyzeten minden évben súlyosbít a román nyelv vizsgakörülmények közötti alkalmazása is. Ferencz S. Alpár rámutatott, bár a számok szerint például Hargita megye e tekintetben az utolsók között szerepel, gyakorlatilag az átmenési arány, a jegyek átlagának alakulása hasonlónak mondható a tavalyi vagy tavalyelőtti eredményekhez.

korábban írtuk

Fellebbezés után sem sikerül magyar tagozaton oktató javítótanárhoz irányítani a magyar diákok román dolgozatát
Fellebbezés után sem sikerül magyar tagozaton oktató javítótanárhoz irányítani a magyar diákok román dolgozatát

Bár nem derült ki, hol oktató pedagógusok javították a Kolozs megyei magyar diákok román nyelvből írt érettségi dolgozatát, Kolozsvár központi magyar iskolái közül kettőben is jobb eredmények születtek a megmérettetésen románból idén, mint tavaly.

„Továbbra is a román nyelv oktatása az, ami lehúzza az érettségi eredményeket. Az összes többi tantárgy esetében nem mondhatjuk azt, hogy katasztrofálisak az eredmények. Az RMPSZ-nek egyelőre még nem volt ideje alaposan értékelni az eredményeket, de az biztos, hogy

elsősorban a megyei tanfelügyeleteknek, a kisebbségi oktatásirányításnak nagyon-nagyon fontos szerepe, hogy ezt kellőképpen kiértékelje, majd határozott eljárással, stratégiával készüljön e tekintetben az elkövetkező időszakra” – szögezte le Ferencz S. Alpár.

Hozzátette, azért is hangsúlyozza ki, hogy az elkövetkező időszakra, hiszen a mostani érettségizők nemzedéke az utolsó generáció volt, amely még a többségi tananyag alapján tanulta a románt – e tekintetben a sajtóban több téves információ is napvilágot látott. „A tizenkettedikesek a többségi tananyag szerint tanultak, és érettségiztek. Ugyanazon tananyag szerint tanultak és érettségiztek ezek a gyerekek, akárcsak a román tagozaton tanuló iskolatársaik. A jelenlegi 11. osztály már az új, speciális tananyag szerint tanul, ők idén ősszel kezdik meg a 12. osztályt. Tehát ők az elsők, akik az új tananyag szerint fognak érettségizni” – mutatott rá Hargita megye egykori főtanfelügyelője.

Felhívta a figyelmet,

az RMPSZ továbbra is hangsúlyozza annak a fontosságát, hogy elméleti és szakoktatás között legyen nagyobb tananyagbeli differenciálás, és ami a románt illeti, fektessenek több hangsúlyt a nyelv oktatására.

„Azt is ki szeretném hangsúlyozni, hogy a magyar gyermekek anyanyelvből továbbra is jobbak, mint a román tagozaton tanulók, ugyancsak anyanyelvükből – összességében véve” – jelentette ki az RMPSZ alelnöke. Kifejtette, a román nyelv oktatását továbbra is az oktatási módszertani kérdések, illetve a nyelvi háttér biztosítása befolyásolja nagy mértékben.

„Ez a térképen nagyon szépen kirajzolódik: tömbmagyarság esetében, azaz Hargita, Kovászna megyében a nyelvi háttér hiánya befolyásolja a funkcionális nyelvtudás alakulását. Ahogyan – mondjuk így – térben haladunk tömbtől a szórvány, a szórványosodó vagy kevésbé tömb régiók fele, úgy növekszik a román nyelven való boldogulás mértéke” – fejtette ki az RMPSZ alelnöke.

Rámutatott, e tekintetben képezték már a románt oktató pedagógusokat – napközitől egészen a gimnáziumi oktatásig –, hogy a magyar gyerekeknek miként tanítsák idegennyelvi szemlélettel és módszerekkel az állam nyelvét. Ez a képzés 2023 őszén fejeződött be. „Ennek kimutatható hatását még nem lehet elvárni, hogy meg is mutatkozzon a nyári vizsgán. Az átalakulásnak nagyon hosszú folyamatnak kell lennie. Idő kell ahhoz, amíg egy évtizedeken keresztül filológia-centrikus vagy irodalomoktatás centrikus módszeren szocializálódott pedagógus átáll az idegennyelv-tanári módszertani eszköztár használatára. Ennek a folyamata nem egy-két év, hanem inkább 5, akár 10 év is, amennyiben a továbbképzési rendszer ebben az ütemben működik.

Úgyhogy az RMPSZ álláspontja az: nagyon-nagyon sok részletes elemzésre, alapos és következetesen alkalmazandó ütemtervek kidolgozására van szükség” – mutatott rá Ferencz S. Alpár.

Kifejtette, az érettségi átmenési arányok és eredmények feldolgozása fontos a jövőbeni hatékonyítás érdekében, de nagyon rövid távon az új tananyagtól még nem lehet elvárni látványos javulást. „Ez szakmódszertani kérdés, láthattuk, hogy például nyolcadikban sem javultak látványosan románból az eredmények. A többi tantárgy esetében azt látjuk, hogy nem szükséges olyan hangsúlyos paradigmaváltás, mint a román nyelv és irodalom esetében, ellenben

egy furcsa vagy szokatlan módon összeállított tételsor is hamar tud akár 3-4 százaléknyit is rontani az adott tantárgy átmenési arányain.

De még egyszer mondom, a román oktatás eredményességéhez szükséges paradigmaváltás rövid távon sajnos nem fog eredményeket mutatni” – mondta Ferencz S. Alpár.

korábban írtuk

A diákok több mint háromnegyede vizsgázott sikerrel az érettségin; Kolozs megye listavezető, Hargita sereghajtó
A diákok több mint háromnegyede vizsgázott sikerrel az érettségin; Kolozs megye listavezető, Hargita sereghajtó

A vizsgázók 76,4 százalékának sikerült az érettségije az óvások előtti eredmények szerint – jelentette be hétfőn Ligia Deca oktatási miniszter azt követően, hogy közzétették az első eredményeket.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 18., hétfő

Az egészségügyi rendszer hiányosságait pótolják Bethlenszentmiklóson

Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.

Az egészségügyi rendszer hiányosságait pótolják Bethlenszentmiklóson
2024. november 18., hétfő

Erős gázszag miatt több oktatási intézményt is kiürítettek

Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.

Erős gázszag miatt több oktatási intézményt is kiürítettek
2024. november 18., hétfő

Programdömpinget hoz a kalotaszentkirályi fiataloknak az Európai Ifjúsági Falu cím elnyerése

A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.

Programdömpinget hoz a kalotaszentkirályi fiataloknak az Európai Ifjúsági Falu cím elnyerése
2024. november 18., hétfő

Medvetetem miatt is tett feljelentést a Hargita Megyei Környezetőrség

Több mint 1,7 millió lej értékben rótt ki büntetést az év első tíz hónapjában a Hargita Megyei Környezetőrség; emellett több büntetőfeljelentést is tett, a legtöbb esetben természetvédelmi területek felégetése miatt.

Medvetetem miatt is tett feljelentést a Hargita Megyei Környezetőrség
2024. november 18., hétfő

Tömeges elbocsátásokra készül két gyár is a nyugati határszélen

Több mint kétszáz alkalmazott tömeges elbocsátását jelentette be két gyár Aradon, sok munkás már meg is kapta a felmondólevelét. A munkaerő-elhelyező ügynökség vezetői szerint ugyanakkor a valóságban nagyobb is lehet az állás nélkül maradók száma.

Tömeges elbocsátásokra készül két gyár is a nyugati határszélen
2024. november 18., hétfő

Három éve eltűnt nő holttestét találhatták meg a Maros-parti kisvárosban

Holttestet találtak a munkások egy Lippa közeli erdőben, egy használaton kívüli szennyvízgödörben – közölte az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság. Az első vizsgálatok szerint a tetem akár három éve heverhet ott, ahol rábukkantak.

Három éve eltűnt nő holttestét találhatták meg a Maros-parti kisvárosban
2024. november 18., hétfő

Igazi novemberi időjárást jeleznek előre a meteorológusok

Románia nagy részében a sokéves átlagnak megfelelő, a nyugati megyékben időszakosan valamivel alacsonyabb hőmérsékleti értékek várhatók a következő négy hétben.

Igazi novemberi időjárást jeleznek előre a meteorológusok
2024. november 18., hétfő

Iskolabusz ütközött Maros megyében, két diák megsérült

Iskolabusz ütközött hétfő reggel személygépkocsival a 15-ös jelzésű országúton Maroshévíz és Szászrégen között, a Maros megyei Csobotány térségében.

Iskolabusz ütközött Maros megyében, két diák megsérült
2024. november 17., vasárnap

Vonat elé hajtott egy óvatlan sofőr Dél-Erdélyben, tragédia lett a vége

Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.

Vonat elé hajtott egy óvatlan sofőr Dél-Erdélyben, tragédia lett a vége
2024. november 17., vasárnap

Batthyáneum: csak román és angol felirat hirdeti, hogy a Codex Aureus felkerült az UNESCO világörökségi listájára

Raluca Turcan művelődési miniszter szombaton Gyulafehérváron hivatalosan leleplezte a Codex Aureus középkori kézirat nemzetközi elismerését tanúsító UNESCO-plakettet.

Batthyáneum: csak román és angol felirat hirdeti, hogy a Codex Aureus felkerült az UNESCO világörökségi listájára