Péter Ferenc: nem lehet szó koalíciós listáról
Fotó: Haáz Vince
Azon túl, hogy az RMDSZ-es Soós Zoltán függetlenként indulhat a polgármesteri székért, más kompromisszumot nem köt a szövetség Maros megyei szervezete a nyáron esedékes önkormányzati választások előtt – mondja Péter Ferenc megyei RMDSZ-elnök.
2020. február 04., 13:552020. február 04., 13:55
2020. február 04., 13:562020. február 04., 13:56
Ha a Területi Állandó Tanács (TÁT) úgy dönt, az RMDSZ marosvásárhelyi tanácsosi listájára felkerülhetnek a kisebb magyar pártok képviselői is, azonban koalíciós lista összeállításáról szó sem lehet – válaszolta a Krónika kérdésére Péter Ferenc. A szövetség megyei elnöke, aki a nyáron átvette a városi szervezet vezetését is, nyomatékosítani kívánta:
Az RMDSZ felső vezetése lapunknak megerősítette: annak érdekében, hogy befejeződjön Dorin Florea húszéves marosvásárhelyi uralma, beleegyezését adta, hogy a szövetség jelöltje, Soós Zoltán függetlenként induljon a polgármesteri székért.
Az RMDSZ vásárhelyi listája 2016-ban is nyitva állt az Erdélyi Magyar Néppárt, illetve a Magyar Polgári Párt jelöltjei előtt, azonban a két kisebb alakulat nem kívánt élni a lehetőséggel. Ezelőtt négy évvel azonban a Marosvásárhelyen kispártnak számító EMNP és MPP úgy érezte, hogy az RMDSZ túl keveset ajánl nekik.
Lapunk érdeklődésére Péter Ferenc kifejtette, hogy amennyiben az adott település lakossága bizalmat szavaz egy olyan magyar jelöltnek, aki azelőtt az előválasztáson alulmaradt, a szövetség nem fordít hátat neki. „Nem fogunk az illetővel karonfogva az utcán sétálni, de azt sem tehetjük meg, hogy semmibe vesszük a közösség akaratát. Ha az előválasztás vesztese az RMDSZ-jelölt ellenében indul, és megnyeri a polgármesteri széket, megpróbálunk vele leülni tárgyalni, és a közös cél érdekében kiegyezni” – szögezte le a megyei elnök. Péter szerint egy független magyar polgármester elszigetelése a közösség elszigetelését is jelentené, ami semmiként nem kívánatos dolog. A politikus azonban reméli, hogy nem fordul elő olyan eset, amikor az előválasztáson elbukott személy az RMDSZ ellenében induljon.
A helyhatósági választások Maros megyei „hagyománya” éppen az ellenkezőjéről tanúskodik: az utóbbi két alkalommal több községben is előfordult, hogy a független jelölt – bár becsületszavát és aláírását adta – mégis elindult a szövetség jelöltje ellenében. Miután elnyerte a polgármesteri széket, a fenyegetések dacára a párt mégis visszafogadta soraiba.
Rendezhetnek álló- vagy mozgóurnás előválasztást, tarthatnak jelölőgyűlést, vagy összehívhatják a választmányt. A jelölt-, illetve tanácsosi listák összeállításának és rangsorolásának a határideje március 15.
Mint ismert, Marosvásárhelyen még mielőtt minderről határozott volna a Szövetségi Képviselők Tanácsa, a polgármesterjelölt személyét illetően már döntött a megyei szervezet állandó tanácsa. Míg Soós Zoltán hónapok óta tudja, hogy 2020 nyarán is őt indítja az RMDSZ a polgármesteri tisztségért, a tanácsosok rangsorolásáról a TÁT-nak kell döntést hozni. A helyi RMDSZ-nek semmi beleszólást nem hagynak, viszont Kolozsvárról, a Szövetségi Állandó Tanács még „hangolhat” a listán.
Kérdésünkre, hogy ilyen körülmények között a megyei vezetés milyen szerepet szán az RMDSZ marosvásárhelyi szervezetének, Péter Ferenc kijelentette, elvárásuk, hogy a felfüggesztett vezetők is – Dorin Florea jelenlegi polgármester és csapata leváltása érdekében – legyenek együttműködők.
Újabb mandátumra számít Péter Ferenc
Hivatalosan is bejelentette Péter Ferenc, a Maros megyei önkormányzat elnöke, hogy függetlenül a választási rendszertől, másodjára is megpályázná a tanácselnöki tisztséget. Mint mondta, az indíttatást elsősorban a közigazgatásban szerzett tapasztalata adja, másrészt pedig az elkezdett projektek szolgáltatják. „Láttuk, hogy nyolc évvel ezelőtt, Lokodi Edit Emőke távozása után az új elnök jegelte az addigi terveket. Nem szeretném, ha ismét úgy járnánk, mint 2012-ben” – fejtette ki Péter Ferenc.
„Mesterségkóstoló” elnevezésű programsorozatát indítja el az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány: a havi rendszerességgel megszervezett esemény célja, hogy egy-egy hétvége alkalmával különböző mesterségekkel ismertessék meg az érdeklődőket.
A kistermelők háztáji zöldség- és gyümölcsfeldolgozását támogatja az országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság új rendelet-tervezete, amely minimálisra csökkenti az élelmiszer-biztonsági engedély megszerzéséhez kapcsolódó bürokráciát.
Életét vesztette egy fiatalember, egy másik pedig súlyosan megsérült kedden a Fehér megyei Borosbocsárdon végzett patakmeder-megerősítési munkálatok közben.
Légpuskákat, pisztolyt, íjat, nyílvesszőket és éles töltényeket találtak egy 64 éves férfi halmágycsúcsi lakásán az aradi rendőrök. Az engedély nélkül tartott fegyverek miatt 60 napra hatósági felügyelet alá helyezték.
Összesen 22 ezer munkásra lesz szükség az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Sóvárad és a Neamţ megyei Pipirig közötti 116 kilométer hosszú hegyvidéki szakaszának megépítéséhez.
Gyulafehérváron a Szent Mihály-székesegyház és az érseki palota előtti téren dr. Kovács Gergely érsek megáldotta a régi templom megjelölt helyét – közölte a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.
Mínusz 10,2 Celsius-fokig süllyedt kedd reggel a hőmérők higanyszála Csíkszeredában, ami az országosan mért legalacsonyabb hőmérséklet.
Négy autó teljesen kiégett, további négy pedig megrongálódott kedd hajnalban egy aradi lakótelepi parkolóban. A tűzoltók idejében értek a helyszínre, mert a lángok már kezdtek átterjedni a közeli tömbház hőszigetelő burkolatára.
A Maros megyei Makfalván felállított székely zászló eltávolítását rendelte el hétfői alapfokú ítéletében a Maros megyei Törvényszék, helyt adva Cibrian Dobre Maros megyei prefektus keresetének – tájékoztatta az MTI-t Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd.
Először látható Erdélyben a szilágysomlyói kincs egy rendhagyó kiállítás keretében Kolozsváron. Az Erdélyi Történeti Múzeumban hétfőn megnyílt tárlat a térségben talált más aranytárgyak körében mutatja be a Bécsben és Budapesten őrzött leletegyüttest.
szóljon hozzá!