2011. január 07., 15:212011. január 07., 15:21
Ezzel szemben az RMDSZ elnöke a Krónika kérdésére meggyőződésének adott hangot, miszerint az alakulat nem veszíti el jelenlétét a törvényhozásban, sőt úgy vélekedett: „két párt kevesebb, mint egy” alapon könnyebb lesz felvennie a versenyt az MPP-vel és a létrehozandó új erdélyi magyar párttal, amelyek szerinte egymás között fogják megosztani a szavazatokat.
„Nem tudom, mitől esett Frunda György kétségbe egyik napról a másikra, amikor optimista politikusnak ismerem. Az elmúlt 21 év során mindig voltak kishitűek, akik bukást jósoltak az RMDSZ-nek, ám mindig sikerült biztosítanunk a romániai magyarság parlamenti képviseletét. Meggyőződésem szerint 2012-ben is sikerülni fog, persze ennek érdekében megfelelőképpen kell politizálni” – válaszolta pénteki kolozsvári sajtótájékoztatóján lapunk kérdésére Markó, emlékeztetve: Frunda folyamatosan arra buzdított, hogy az RMDSZ-nek ki kell lépnie a jelenlegi jobbközép koalícióból, és a Szociáldemokrata Párttal (PSD) kell szövetségre lépnie.
„De vajon mire jutottunk volna a PSD-vel, amely nacionalista támadást intézett az oktatási törvény ellen?” – tette fel a kérdést Markó. A Krónika arra is kíváncsi volt, nem kerülhet-e az RMDSZ abba a „kényszerhelyzetbe”, hogy a későbbiekben átálljon a szövetségre lépő ellenzéki pártok oldalára ezek hatalomra kerülése esetén, tekintve, hogy a román szociáldemokraták és a liberálisok adott esetben kiiktatnák a frissen hatályba lépett oktatási törvényből a kisebbségek számára kedvező paragrafusokat. A politikus szerint – aki a tavalyi év végén jelentette be, hogy 18 év után nem pályázik újabb elnöki mandátumra – az jelent garanciát a jogszabály jelenlegi formájában történő megőrzésére, ha a parlamentben megmarad, és tárgyalóképes lesz a romániai magyarság képviselete. Markó úgy vélte, az oktatási törvény a koalíciós együttműködés tesztje is volt, a jogszabály elfogadása erősítette a koalíciós szolidaritást, ezzel egy időben pedig az RMDSZ távolabbra került az ellenzéktől.
Kelemen Hunor nagyon alkalmas az RMDSZ elnöki tisztségére – szögezte le Markó Béla. „Kelement támogatom, ő áll hozzám a legközelebb. Ez nem azt jelenti, hogy ő az egyetlen, aki az RMDSZ elnöke lehet, de kétségtelenül nagyon alkalmas erre a tisztségre. Egyesek a szemére vetik, hogy túl közel állt hozzám, de azt hiszem, ez előnyére szolgál, mivel megtanulhatta mindazt, amit én az elmúlt húsz évben tanultam, átadhattam neki a tapasztalataimat” – fogalmazott Markó. |
Az elnök szerint a magyarellenes magatartást tanúsító ellenzék rendkívül felelőtlen módon, önös érdekekből, politikai megfontolásokból akadályozta a jogszabályt, és ennek érdekében a nehezen kiépített etnikumközi párbeszédet is feláldozták volna. Markó szerint az ellenzék kisebbségellenes vehemenciája mögött az az elgondolás is húzódott, hogy amennyiben sikerül megbuktatni a törvényt, ez akár a koalíció végét is jelentené. „A jogszabály elfogadása közelebb hozta az RMDSZ-t a demokrata-liberálisokhoz, és eltávolította a PNL-től és a PSD-től. Nem látom, miért kellene most az RMDSZ-nek más koalíciós képletben gondolkodnia” – szögezte le a szövetség elnöke.
Markó ugyanakkor szkeptikusnak mutatkozott a tekintetben, hogy a jelenlegi parlamenti ciklusban lehetőség nyílna a kétharmados többséget feltételező alkotmánymódosításra. Ezzel szemben szerinte még ebben az évben indokolt lenne módosítani a választási törvényt, mégpedig oly módon, hogy megmaradjanak a jelenlegi egyéni választókerületek, ám a választás egyfordulós legyen, a képviselő- és szenátorjelöltek közül pedig az első helyen végzett kapjon parlamenti mandátumot. Ezen túlmenően Markó szerint országos listát is kellene állítani, ezzel ugyanis biztosítható lenne a választók pátpreferenciáinak arányos megjelenítése a törvényhozásban.
Az erdélyi magyarok büszkék lehetnek arra az összefogásra, amelyet közösségük tanúsított a román elnökválasztás második fordulójában azáltal, hogy egységesen a Románia elnökévé választott Nicușor Danra adták voksukat – mutatott rá a szövetség elnöke.
Az elmúlt hónapok legnagyobb razziáját tartotta a Bihar megyei rendőr-főkapitányság a hétvégén: a megyében 57 ellenőrző ponton összesen 1875 személyt igazoltattak, és 990 járművezetőt ellenőriztek alkohol- és drogfogyasztás szempontjából.
A rendkívüli helyzeteket kezelő megyei koordinációs bizottság is összeült, miután kiderült: a vízügyi vállalat több tucatnyi településen, Kolozsvár egyes részein, a Szamosújvár és Dés felé vezető vonalon, illetve a Mezőség egy részén elzárja a csapokat.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.