Vasútkeresés. Itt-ott zajlik a munka az Egeres és Kissebes közti szakaszon
Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
Bár csupán néhány hónap telt el a Kolozsvár és Nagyvárad, illetve a magyar határ között húzódó vasútvonal nagy felfordulást okozó lezárása óta, a felújítási-villamosítási munkálatok lassúsága láttán máris megkongatták a vészharangot. A helyreállítási terv (PNRR) 2026-os határidejének betartása három szakaszon is nehéznek ígérkezik.
2024. május 10., 18:342024. május 10., 18:34
2024. május 10., 18:402024. május 10., 18:40
Az első figyelmeztetést a Pro Infrastruktúra Egyesület adta ki: a közlekedési nagyberuházásokat figyelő civilek szerint a kivitelező „félénken” vágott neki a munkálatoknak Egeres és Kissebes között. Az „eléggé gyenge” rajtot annak ellenére voltak kénytelenek megállapítani, hogy a két nagyváros között húzódó, hivatalosan január elsején lezárt vonal említett szakaszán gyakorlatilag már tavaly novemberben dolgozni kezdtek,
A munkálatok végeztével több mint egy órával csökken a menetidő Kolozsvár és Nagyvárad, a magyar határ között
Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
A Pro Infrastruktúra által készített drónfelvétel tanúsága szerint a 36 kilométer hosszú, 1,5 milliárd lejből felújítandó és villamosítandó Egeres–Kissebes-szakaszon leginkább Malomszeg és Kissebes között tapasztalható mozgósítás, illetve aktivitást látni Bánffyhunyad környékén is, javarészt hidakat építenek.
„Sajnos ez az egyetlen rész, amelyen komolyabb munka tapasztalható az összesen négy szakasz megtervezése és kivitelezése érdekében 2023 januárjában aláírt szerződések közül. A PNRR 2026-os határidejének betartása még nehezebb lesz a többi három szakaszon” – figyelmeztettek a civilek.
Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
A kivitelezés alatt álló második szakaszon – ahol a korszerűsítés előtt 80 kilométer/órás sebességgel közlekedhettek a vonatok – Egeres és Bánffyhunyad között már 100 km/h-t, Hunyad és Malomszeg között pedig 120 km/h-t érhetnek el a szerelvények, utóbbi településtől Kissebesig pedig legtöbb 85 km/h-val közlekedhetnek. Az északnyugat-erdélyi viszonylatban premiernek számító villamosítással párhuzamosan kiépítik a vonatok közlekedésének felügyeletét ellátó, a vasúti forgalom biztonságát szavatoló úgynevezett ETCS-rendszert (európai vonatbefolyásoló rendszer) is.
Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
Az első, a kincses várost érintő szakaszon 100 kilométer/órás sebességet érhetnek el a szerelvények; itt már megvan az építési engedély. A leghosszabb, legnehezebb terepviszonyokat fedő Kissebes–Élesd-vonal esetében várhatóan a következő hetekben bocsátják ki az építési engedélyt.
Az egyetlen sínpáron 75-100 km/h-s sebességgel zakatolhatnak majd a vonatok, kivéve Rév és Élesd között, ahol már elérhetik a teljes vonalon tervezett maximális sebességet, azaz a 160 kilométer/órát. Ugyanennyivel száguldhatnak majd – immár dupla sínpáron – Élesd és Nagyvárad között is. Ezen a szakaszon nemrég bocsátották ki az építési engedélyt, így hamarosan neki kell fogniuk a munkálatoknak.
A Román Vasúttársaság (CFR) nemrég arról tájékoztatott, a korszerűsítés-villamosítás nyomán a korábbi 3 óra 30 percről 2 óra 14 percre csökken a menetidő Kolozsvár és a magyar határ közötti 166 kilométeren. A CFR reményei szerint az uniós forrásokból elvégzendő munkálatokkal 2026-ban végeznek, a teljes vonalat 2027-ben adhatják át.
Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
hiszen a kerülő útvonalakon több órával megnőtt a vasúti menetidő Belső-Erdély és Nyugat-Románia között, illetve a Székelyföldet is érintő, Budapest felé tartó nemzetközi járatok esetében is. Bár a lezárt vonalon a CFR vonatpótló buszokat indított, ezek hihetetlen kínnak teszik ki a Várad és Kolozsvár között ingázó utasokat. Hiszen olyan is gyakran előfordul, hogy a közúton megszokott két és fél órás utat hat óra alatt teszik meg, ugyanis a járműveknek minden településen be kell vergődniük a vasútállomásig.
Eközben a menetrend szerint közlekedő kisbuszok, illetve a személygépkocsik sofőrjei-utasai is azt tapasztalják, hogy jelentősen megnőtt a közúti forgalom Kolozsvár és Várad között: az eredetileg két és fél órás út bőven három órán túl nyúlhat.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.
Tizenötmillió eurós beruházás eredményeként teljesen felújítják a Maros-parti sétányt Aradon: a köztéri bútorok cseréjétől kezdve a lépcsők újbóli kialakításán át híd és móló építéséig mindenre gondolnak a tervezők.
Forráshiány miatt bezárja két kisebb egységét a nagyszebeni Brukenthal-múzeum, miután nem kapott elegendő támogatást a román kulturális minisztériumtól – közölte szerdán Chituţă, a múzeum megbízott vezetője.
Elindul a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság új pályázati kiírása civil szervezetek és egyházak számára a szülőföldön való boldogulás, a magyar identitás megőrzése és a magyar közösség erősödése érdekében – jelentette be Nacsa Lőrinc államtitkár.
Bukaresti parlamenti felszólalásában ítélte el szerdán a Kolozsváron történt magyarellenes futballhuliganizmust Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője. Csoma Botond a belügyminisztert arra kérte, hogy büntessék meg az elkövetőket.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Utcai verekedésbe torkollott a kolozsvári Universitatea és a CFR futballcsapatok hétfő esti mérkőzése. Az U szurkolóinak egy része magyar fiatalokat bántalmazott, az RMDSZ a felelősök megbüntetését követeli a belügyminisztertől.
Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.
Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.
szóljon hozzá!