Fotó: Bálint Eszter
A következő napokban országszerte kitart még a hőség, a jövő hét folyamán azonban fokozatos lehűlés várható, melynek eredményeként Erdélyben és Máramarosban a nappali csúcsértékek nem haladják meg a 26 Celsius-fokot – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kéthetes, augusztus 21-e és szeptember 3-a közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
2023. augusztus 22., 14:312023. augusztus 22., 14:31
Erdélyben augusztus 27-éig a régió túlnyomó részében hőség várható, a maximumok átlaga 31 fok, a minimumoké 16 fok körül alakul. Ezt követően fokozatosan fog lehűlni a levegő,
Futó záporok és zivatarok minden délután előfordulhatnak, augusztus 27-e után megnő a valószínűsége, hogy nagyobb területre kiterjednek.
A Bánságban és a Partiumban is kánikula lesz az első héten, a nappali csúcsértékek 32-34 fok körül alakulnak, a második héten már csak 27-28 fok várható. Az éjszakai minimumok augusztus 28-áig 18 fok körül, ezt követően 14 fok körül alakulnak.
Máramarosban is kitart a hőhullám az első héten, a maximumok 31-33 fok körül, a minimumok 16-18 fok körül alakulnak. Augusztus 26-ától kezdődően azonban jelentősen lehűl az idő, 26 fok körüli csúcsértékekre és 12 fok körüli minimumokra lehet számítani. Futó záporokra augusztus 27-e és szeptember 3-a között van nagyobb kilátás.
A hegyvidéken a megszokottnál melegebb lesz ezen a héten, a nappali csúcsértékek 16-22 fok körül, az éjszakai minimumok 10-14 fok körül alakulnak. Augusztus 27-étől fokozatos lehűlés várható a teljes hegyvidéki régióban. Futó záporokra, zivatarokra elszórtan a teljes periódusban számítani lehet a délutáni órákban. Nagyobb kiterjedésű területeket érintő csapadék augusztus 23-án és 24-én, illetve 27-e után valószínű.
A meteorológusok meghosszabbították szerda estig a nagy hőség miatt kiadott elsőfokú (sárga) figyelmeztetést, amely Argeş, Arad, Buzău, Krassó-Szörény, Konstanca, Dâmboviţa, Dolj, Gorj, Galac, Mehedinţi, Prahova, Tulcea, Temes, Vâlcea, Vrancea és Vaslui megyére vonatkozik. Az érintett területeken kellemetlen lesz a hőérzet, a hőmérséklet-páratartalom index meghaladja a kritikus 80-as szintet. A nappali maximumok 33 és 37 fok körül várhatók, éjszaka 17–23 Celsius-fokig hűl le a levegő. A meteorológusok figyelmeztetnek még, hogy az ország északi részében és elszórtan a többi régióban is a nap folyamán fokozódhat a légköri instabilitás.
A székelyföldi, az erdélyi magyarság segítése természetes a magyar kormány számára, így táborokat, közösségi programokat is támogat – mondta Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára.
Harminc nappal meghosszabbították a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon – jelentette be szombaton a Hargita megyei prefektúra.
Az imát nem elmagyarázni, hanem imádkozni kell, a csíksomlyói Szűz Mária pedig arra kéri híveit: tanítsák meg gyermekeiket is imára kulcsolt kézzel élni, mert az imádság a remény kapuja, mondta szentbeszédében a csíksomlyói búcsú szónoka, György Alfréd.
Az Ökumenikus Segélyszervezet másfél tonnás tartós élelmiszerből álló segélyszállítmányt juttat el az árvíz sújtotta Kovászna megyei Nagyborosnyóra – közölte a segélyszervezet az MTI-vel közleményben szombaton.
Másodfokú (narancssárga jelzésű) hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat Bánságra, Erdélyi nyugati részére és Olténia délnyugati térségeire.
Bogdan Ivan gazdasági miniszter péntek este arról számolt be a Facebook-oldalán, hogy Mircea Fechet környezetvédelmi miniszterrel, Tánczos Barna pénzügyminiszterrel és Raed Arafat belügyminisztériumi államtitkárral együtt terepszemlét tartott Parajdon.
A csíkszentdomokosi születésű, Nyíregyházán szolgáló György Alfréd kamilliánus szerzetes lesz a 2025-ös csíksomlyói pünkösdi búcsú szónoka. György Alfréd nem mindennapi élettörténetéről, hivatásáról nyilatkozott több sajtóorgánumnak.
Megkezdte pénteken négynapos székelyföldi látogatását a magyar államfő. Sulyok Tamás Gyimesfelsőlokon kosárlabdázott is az Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Teológiai Líceum diákjaival.
Van, aki nem veszi komolyan, hogy a segédmotoros kerékpár vezetéséhez is jogosítvány kell. A Szilágy megyei rendőr-főkapitányság tájékoztatója szerint a tetten ért segédmotorosok is bűnvádi eljárást, sőt börtönt kockáztatnak.
Ütlegelés vagy egyéb erőszakos tettek gyanúja miatt vizsgálódik a rendőrség egy Temes megyei iskola 58 éves tanárnője ellen. A pedagógus felpofozott egy hetedikes diáklányt, aki rollerrel ment be az osztályterembe, majd sértegette őt.
szóljon hozzá!