Már csak Strasbourgban bízik a Fogolyán-örökös: három évtizede küzd jussa restitúciójáért Szotyori-Nagy Áron

Mivel Romániában megfellebbezhetetlen ítélet tagadta meg a háromszéki prefektúra épületének restitúcióját, az örökös Strasbourghoz fordult •  Fotó: Bíró Blanka

Mivel Romániában megfellebbezhetetlen ítélet tagadta meg a háromszéki prefektúra épületének restitúcióját, az örökös Strasbourghoz fordult

Fotó: Bíró Blanka

Három évtizede húzódik a háromszéki Fogolyán család örökösének, Szotyori-Nagy Áronnak az ingatlan-visszaigénylési kálváriája. A hosszú évek óta tartó pereskedések során az örökös a Sepsiszentgyörgyön visszaigényelt ingatlanok és földterületek csak egy részét kapta vissza eddig. A 75 éves férfi arra panaszkodik, hogy a székelyföldi RMDSZ-es elöljárók is csak nyilatkozatok szintjén támogatják a restitúciót.

Makkay József

2019. december 08., 17:032019. december 08., 17:03

A kommunista hatalom által elkobzott ingatlanok visszaszolgáltatási pereivel összefüggésben Szotyori-Nagy Áron neve nem csak Háromszéken, hanem Erdély más vidékein is ismerős. A gazdag magyarörmény család örököse – aki az anyai ágon kereskedőket és híres orvosokat is adó Fogolyán család leszármazottja – a rendszerváltás óta keresi igazát a helyi önkormányzatokban és állami hivatalokban, valamint székelyföldi bíróságokon, de többször megfordult már Bukarestben, a legfelsőbb bíróságon is.

Az elmúlt években több tüntetést szervezett a mintegy két évtizede per tárgyát képező sepsiszentgyörgyi Fogolyán-ház előtt, ahol hétéves koráig gyerekeskedett. Államosításakor az épület a Román Kommunista Párt (RKP) megyei székháza lett, a rendszerváltás után pedig a Kovászna megyei prefektúra vette birtokába és használja ma is.

Hosszas pereskedés nyomán a mintegy ötszáz négyzetméternyi alapterületű épületből a Szotyori család 125 négyzetmétert kapott vissza megosztásos alapon a prefektúrával közös ingatlanban.

Idén áprilisban a legfelsőbb bíróságon elveszítette a pert, amelynek során továbbra is a teljes ingatlan visszaszolgáltatását kérte. A bukaresti ítélet nyomán a Fogolyán-ház megoldatlan ügye az Európai Emberjogi Bíróság asztalára került: Szotyori-Nagy Áron megkapta Strasbourgból az értesítést, miszerint a bíróság nyilvántartásba vette a beadványát.

Helyi magyar ellenállás

„Visszaszolgáltatási kálváriánk története közvetlenül a rendszerváltás után kezdődött. A kilencvenes évek elején összefutottam kolozsvári gyerekkori barátommal, az egykori U labdarúgócsapat kapusával, Marcel Lăzărescu jogásszal, aki az általam összegyűjtött papírok alapján azzal biztatott, hogy olyan kisajátított ingatlanok esetében indítsak pert, amelyeket a kommunista állam cím nélkül (fără titlu) meghatározással vett el” – emlékeztet a harminc évvel ezelőtti kezdetekre a Ceaușescu-rendszerben Magyarországra kitelepedett agrárszakember, aki két testvérével konzultálva indította első peres eljárását Sepsiszentgyörgyön.

A nagyapja, dr. Fogolyán Kristóf főorvos által épített szentgyörgyi szanatóriumot a kommunista hatalom az 1948/302-es dekrétum alapján államosította működő kórházként. Valójában az épület üresen állt, mivel a háború idején befejezett ingatlan berendezésére már nem futotta, tehát a kommunista jogrend szerint sem lehetett volna a szóban forgó törvénnyel kisajátítani.

Sok évnyi pereskedés után – amelyben helyi magyar vezetésű állami hivatalok késleltették a per kimenetelét – Szotyori-Nagy Áron 2000-ben első fokon kedvező ítéletet kapott. Döbbenetére azonban a Kovászna Megyei Tanács akkori RMDSZ-es elnöke, Demeter János fellebbezett, és a per a bukaresti legfelsőbb bírósághoz került.

A megyei önkormányzat magyar vezetője által aláírt fellebbezési okiratban az szerepel, hogy az épület „kiemelt állami fontosságú ingatlan”, emiatt a helyi hatóság nem javasolja visszaszolgáltatásra. Az épületben a gyermekvédelmi hivatal és néhány más olyan iroda működött, amelyek a megyei tanács hatáskörébe tartoztak.

Szotyori-Nagy Áron szerint keresztbe tesznek neki a hatóságok és önkormányzatok •  Fotó: Nagy D. István Galéria

Szotyori-Nagy Áron szerint keresztbe tesznek neki a hatóságok és önkormányzatok

Fotó: Nagy D. István

„A helyzet pikantériája, hogy akkoriban jelent meg a 2010/10-es számú törvény, amely a jogtalanul elkobzott ingatlanok restitúcióját szabályozta. A helyi és a megyei RMDSZ nagy kampányt indított akkoriban Háromszéken, hogy minden érdekelt tulajdonos jelenjen meg irodájukban, és töltsön ki kérdőívet a visszaigénylésre váró javakról, amihez támogatást ígértek. Közben a háromszéki restitúciós perekben az RMDSZ megyei, különböző önkormányzati és állami hivatalok élén álló vezetői mindannyiszor fellebbeztek, ha középület visszaadását kérte egykori tulajdonosa. Akkor döbbentem rá, hogy restitúció terén az RMDSZ-es önkormányzatok semmivel nem viselkednek tisztességesebb módon a Székelyföldön, mint a többségi román települések vezetői” – fogalmazza meg szomorú látleletét Szotyori-Nagy Áron, aki irdatlan mennyiségű dossziéval és egyéb hivatalos papírokkal szemlélteti harminc évnyi pereskedésének történetét.

Amelynek során eddig egyetlen nagyobb értékű ingatlanját tudta visszaszerezni: azt a hétszintes szanatóriumi épületet Sepsiszentgyörgyön, amelynek pere Bukarestben is több évig tartott, mígnem a bíróság végérvényesen az ő javára döntött.

De innentől kezdve sem mentek simán a dolgok. A magyar vezetésű megyei tanács szűk egy esztendeig fizetett hivatalai után bérleti díjat, amíg valamennyi irodáját ki nem költöztette az épületből. Szotyori szerint hiába szerepelt a mindkét fél által aláírt szerződésben a kitétel, hogy a megyei önkormányzat feljavítva juttatja vissza az ingatlant, az mégis használhatatlan állapotban került a tulajdonoshoz. Az örökös képeken mutatja az ingatlan leromlott állapotát, amihez sok százezer, vagy millió eurós nagyságrendű befektetés kell, hogy használni lehessen. Most ennek értékesítésével, vagy hosszabb távra történő bérbe adásával van elfoglalva, ehhez keresi a potenciális befektetőket.

Elsüllyesztett hivatali papírok

Szotyori-Nagy Ádám szerint a 2000/10-es törvény alapjában véve hasznos jogszabály, aminek alkalmazása azonban sokban függ a helyi és a megyei önkormányzatok hozzáállásától.

A romániai tapasztalat az, hogy sok önkormányzat ellenérdekelt a visszaszolgáltatás békés, per nélküli lebonyolításában – és ez alól Kovászna megye sem kivétel.

A Fogolyán-örökös fénymásolatokkal illusztrálja, hogy a restitúciós törvény megjelenését követően, 2000-ben a jogszabályban megfogalmazottak alapján hat felszólítást küldött a helyi és a megyei önkormányzatoknak, ahol visszaigénylésre váró ingatlana van. A törvény előírásai szerint a megszólított intézménynek hatvan napon belül kell válaszolnia, és ennek tartalmaznia kell az intézmény restitúcióval kapcsolatos elképzeléseit. Választ egyetlen beadványára kapott, amelyben a helyi polgármesteri hivatal ki akarta fizetni készpénzben a területet. A további értesítésekre azonban hiába várt az örökös. Mivel a többi beadványára válasz nem érkezett, bíróságra vitte az ügyeket. Szotyori mutatja a 2002. február 13-án, egy bírósági végrehajtón keresztül a sepsiszentgyörgyi polgármesteri hivatalnak küldött felszólítását, amire Antal Árpád polgármester végül mégiscsak válaszolt. Igaz, 16 év késéssel! A posta által kézbesített levélen a postabélyegző dátuma 2018. október 13.

A Fogolyán-örökös elképzelhetőnek tartja, hogy peres eljárásai miatt már annyira megutálták, hogy ahol csak lehet, keresztbe tesznek neki.

De közben azt is kiderítette, hogy nem ő van egyedül ilyen helyzetben, hiszen 2018 végén sok más háromszéki ingatlantulajdonos is kapott levelet, amelyben a helyi önkormányzat tucatnyi bizonyító okiratot kért. Szerinte ezek egy részét már lehetetlen beszerezni, így nagy valószínűség szerint per nélkül csak nagyon kevesen fogják visszakapni jogos jussukat.

A szanatórium épületét és a Fogolyán ház néhány helyiségét visszaperelő Szotyori-Nagy Áronnak Sepsiszentgyörgy belvárosában további ingatlan- és területkövetelése van, amelyek peres eljárások tárgyát képezik. A családból immár csak egyedül harcoló 75 éves férfi továbbra is kitartóan keresi az igazát.

A Fogolyánok Háromszéken

A magyarörmény származású Fogolyán család Marosludasról került Sepsiszentgyörgye. A család háromszéki története azzal a Fogolyán Kristóffal indul, akinek nyolc gyereke közül Kristóf nevű fia a város nagykereskedője lett, és a kézdivásárhelyi Fejér Lukácsnak, a Rudolf-kórház alapítójának lányát, Fejér Mária-Rozáliát vette feleségül. Egyik fiúgyerekük, dr. Fogolyán Kristóf (1878-1954) a Fehér angyalként elhíresült sepsiszentgyörgyi orvos volt, akit négy évtizeden át a székely város meghatározó egészségügyi vezetőjeként tartottak számon. Dr. Fogolyán Kristóf házasságából két gyermek született: dr. Fogolyán Miklós (1905-1985) és dr. Fogolyán Edit (1908-1995), Szotyori-Nagy Áron édesanyja, aki a kommunizmus beköszöntével elveszítette francia tanári állását Sepsiszentgyörgyön, a kommunista hatóságok megtiltották, hogy tanítson. Apja tanácsára bábaasszonyi képzésen vett részt Kolozsváron, majd három gyerekével letelepedett, és a kolozsvári Stanca szülészeti klinikán dolgozott nyugdíjazásáig. Testvéreivel és rokonaival kiegyezve Szotyori-Nagy Áron egyedül vállalta fel a három évtizede tartó restitúciós küzdelmét. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 17., vasárnap

Vonat elé hajtott egy óvatlan sofőr Dél-Erdélyben, tragédia lett a vége

Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.

Vonat elé hajtott egy óvatlan sofőr Dél-Erdélyben, tragédia lett a vége
2024. november 17., vasárnap

Batthyáneum: csak román és angol felirat hirdeti, hogy a Codex Aureus felkerült az UNESCO világörökségi listájára

Raluca Turcan művelődési miniszter szombaton Gyulafehérváron hivatalosan leleplezte a Codex Aureus középkori kézirat nemzetközi elismerését tanúsító UNESCO-plakettet.

Batthyáneum: csak román és angol felirat hirdeti, hogy a Codex Aureus felkerült az UNESCO világörökségi listájára
2024. november 17., vasárnap

Fűtésre is használják majd a termálvizet a partiumi városban

A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.

Fűtésre is használják majd a termálvizet a partiumi városban
2024. november 16., szombat

Nagyvárad mellett már a körgyűrűnek is körgyűrűje van: felavatták az agglomerációs elkerülő út első szakaszát

Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.

Nagyvárad mellett már a körgyűrűnek is körgyűrűje van: felavatták az agglomerációs elkerülő út első szakaszát
2024. november 16., szombat

Kelemen Hunor: Romániában a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást

Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.

Kelemen Hunor: Romániában a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást
2024. november 16., szombat

Leszállópályának nézte a lucernaföldet a pilóta, ezért állt fejre a repülőgép Dél-Erdélyben

Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.

Leszállópályának nézte a lucernaföldet a pilóta, ezért állt fejre a repülőgép Dél-Erdélyben
2024. november 16., szombat

Civil szervezet próbálja megakadályozni a veszélyes medvék kilövését az egyik székelyföldi megyében

Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.

Civil szervezet próbálja megakadályozni a veszélyes medvék kilövését az egyik székelyföldi megyében
2024. november 16., szombat

Ezúttal az egészségügyi miniszter példálózott Nagyváraddal

Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.

Ezúttal az egészségügyi miniszter példálózott Nagyváraddal
2024. november 15., péntek

Erdélyi bányabezárások román állami finanszírozását hagyta jóvá Brüsszel

Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.

Erdélyi bányabezárások román állami finanszírozását hagyta jóvá Brüsszel
2024. november 15., péntek

Nagy várakozásokkal tekint a magyar kormány a romániai választások elé

Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.

Nagy várakozásokkal tekint a magyar kormány a romániai választások elé