2009. július 10., 12:222009. július 10., 12:22
Csíkszentkirály magyar lakossága maga próbált igazságot szolgáltatni azt követően, hogy két nappal korábban egy helybéli roma egy kocsmai összeszólalkozást követően megkéselt egy magyar férfit, a tettest azonban nem sokkal később szabadlábra helyezte a bíróság, amely úgy ítélte meg: az nem jelent veszélyt a közrendre. A lakosokat ez nagyon felháborította, csütörtök este körülbelül 150 személy indult a romák ellen. Egy szénacsűrt is felgyújtottak, ami következtében elpusztult egy ló. A romák kimenekültek a mezőre.
Csíkszentkirályon mintegy 2400 magyar és 200 roma él.
Az incidensnek a csendőrség fellépése vetett véget. A roma lakosok értetlenségüket fejezik ki e bánásmód miatt, állításuk szerint csak a magyar férfit megkéselő roma a hibás, akinek szénacsűrjét felgyújtották. A magyar lakosság azonban azt állítja: elegük van a folyamatos fenyegetettség-érzésből és lopások sorozatából, valamint abból is, hogy a hatóságok semmit nem tesznek ez ellen.
Székely Ernő szentkirályi polgármester pénteken azt mondta: a konfliktus kirobbanásáért a romákat terheli felelősség, akik évek óta rendszeresen lopnak a helybéliektől, a két nappal korábbi bicskázás pedig „az utolsó csepp volt a pohárban”.
Pénteken egyébként 29 napos vizsgálati fogságba helyezték azt a roma férfit, akit a késeléssel gyanúsítanak. Gheorghe Filip, a Hargita megyei rendőrség szóvivője szerint a 30 éves Gráncsa Gábort pénteken kora délután kihallgatták a Hargita megyei törvényszéken, majd vizsgálati fogságba vették.
Közben Szentkirályon békéltető bizottság alakult, amely a polgármesteri hivatalban gyűlésezett. A testület kidolgozott egy megállapodást, amely rögzíti, hogy a helybéli romáknak milyen kötelezettségekhez kell tartaniuk magukat. A megállapodást a tervek szerint hétfőn írják alá.
A bizottság gyűlésén részt vett Székely Ernő polgármester, a helyi önkormányzat képviselői, Jean Adrian Andrei Hargita megyei alprefektus, a Hargita megyei tanács képviseletében Zólya Zoltán, Radu Sandu Moldovan megyei rendőrparancsnok, Fekete Titus csíkszeredai városi rendőrparancsnok, valamint a magyar és roma közösség képviselői.
A ProTV beszámolója az eseményekről:
Jean Adrian Andrei Hargita megyei alprefektus a békéltető bizottság ülése után elmondta: azt javasolták a polgármesternek és a helyi önkormányzatnak, hogy hatékonyabb párbeszédet folytassanak a roma közösség képviselőivel. „Elkészült egy jegyzőkönyv, amelyet hétfőn 19 órakor írnak alá a magyar illetve roma közösség képviselői, a dokumentumhoz pedig csatoltak egy megállapodást, amely tartalmaz néhány olyan viselkedési kötelezettséget, amelyhez a romáknak igazodniuk kell” – mondta az alprefektus.
Radu Sandu Moldovan Hargita megyei rendőrparancsnok közölte: Csíkszentkirályon megerősítik a rendfenntartó erőket, a következő órákban pedig 50 csendőr és rendőr teljesít majd szolgálatot a településen.
Székely Ernő polgármester meggyőződését fejezte ki, hogy a békéltető bizottságban folytatott megbeszélések nyomán a községben ismét helyreáll a rend.
Az ügyben megszólalt az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) is, amely pénteki közleményében aggodalmának adott hangot a szentkirályi konfliktus kapcsán. A CNCD elítélte az incidenseket és kérte, hogy a hatóságok előzzék meg az esetleges újabb konfliktusokat a térségben.
Markó Béla, az RMDSZ elnöke úgy vélte, a csíkszentkirályi eseményeket nem kell etnikumközi konfliktusként értelmezni. Ilyen helyzetek nem alakulhatnának ki, ha az állam intézményei megfelelően végeznék kötelességüket.
„A romákkal kapcsolatos problémák általában etnikai színezetet is kapnak. Most azonban nem kell feltétlenül etnikumközi konfliktusról beszélni. Véleményem szerint az emberek akkor folyamodnak efféle eszközökhöz, amikor nem bíznak a hatóságokban, a rendőrségben és az igazságszolgáltatásban. Ha a hatóságok megfelelően végeznék kötelességüket, nem alakulnának ki ilyen helyzetek” – mondta Markó Béla.
Zivatarokra figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztás van érvényben vasárnap estig az ország nyugati felén. Az ország keleti felében ugyanakkor harmadfokú, vörös jelzésű riasztást adtak ki kánikula miatt.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU) szerint jelentős károkat okozott a szombat délutáni és esti vihar Románia nyolc megyéjében – köztük Erdély, a Partium és a Bánság számos településén.
Ha az Európai Unió nem védi meg őshonos nemzeti közösségeket, nem különbözteti meg őket a bevándorló közösségektől, „akkor Európa saját sírját fogja megásni”,
A tudomány nemzetközi, de a tudós hazafi, így elvárható a magyar tudósoktól, hogy a nemzetközi tudomány szolgálata mellett saját nemzetük megerősítésén dolgozzanak – hangoztatta Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter szombaton Tusnádfürdőn.
Orbán Viktor miniszterelnök a 34. Bálványosi Nyári Szabadegyetem hagyományos előadása után idén is maradt a színpadon, hogy válaszoljon a közönség több esetben igencsak személyes jellegű kérdéseire.
A román-magyar párbeszéd közös jövőnk tekintetében nélkülözhetetlen, Erdély és benne az erdélyi magyarság ügye a román partnerek, barátok nélkül megoldhatatlan – hangoztatta Tőkés László szombaton az erdélyi Tusnádfürdőn.
Narancssárga és sárga jelzésű riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható zivatarok miatt.
Saját belső felméréseink szerint ha most vasárnap lennének az országgyűlési választások, akkor 106 egyéni választókerületből 80-at mi nyernénk, ami fölényes győzelem, elsöprő többség – jelentette ki Orbán Viktor a Tusványoson.
Egy fiatal férfit üldözőbe vett egy medve a Cenk és a Keresztényhavas közötti túraútvonalon. A túrázót végül a csendőrség mentette meg.
A nemzeti kisebbségek jogainak hatékony érvényestéséhez szükség van arra, hogy a közösséget képviselő etnikai pártok bejussanak a parlamentbe, és ott legyenek a döntéshozatalnál.