Kilátás az igazgatói szobából. A munkafolyamatokat betanított munkások végzik el
Fotó: Makkay József
Húsz alkalmazottal működő csíki dobozgyár lát el csomagolóanyaggal több száz romániai céget. Domokos Tamás vállalkozó szerint a csomagolóanyag-gyártás pontos fokmérője az adott ország ipari termelésének, amiben Románia nem áll túl jól. Riportunkban egy nehéz helyzetbe került vállalkozó házaspár példáján keresztül mutatjuk be, hogy mindig van esély az újrakezdésre.
2024. június 07., 21:442024. június 07., 21:44
2024. június 08., 10:002024. június 08., 10:00
A csíkszeredai üzem raktárában magas stószokban áll a feldolgozásra váró kartonpapír, aminek túlnyomó többsége újrahasznosított papírhulladékból készül. Az egykori ipari negyed lerobbant gyárépületeiből felújított telephelyen ma húsz munkavállaló készíti több száz romániai cég termékei számára a csomagolóanyagot.
Domokos Tamás cégtulajdonossal körbejárjuk a termelői részleget.
A dobozok összetevőit raklapokra pakolják, a csomagolóanyag végleges formájának kialakítása a megrendelő feladata, hiszen nagy luxus lenne üres dobozokat nagy távolságokra szállítani.
A régi gépek között szembetűnően ,,virít” egy új berendezés, ami a közelmúltban érkezett a kínai üzemből. Folyamatosan bővítenek, vásárolnak gépeket, így nagy szerepe van az ár-érték aránynak, legújabb szerzeményüket ezért importálták Kínából.
,,Nyilván tartósabb lehet a német gyártmányú gép, de akkora az árkülönbség, hogy a pluszbefektetés nem éri meg. A kínai gép teljesítményével is meg vagyok elégedve, a szervizelése nem okoz gondot” – magyarázza a gépészmérnöki végzettséggel rendelkező cégvezető.
Minden termék forgalmazásához csomagolóanyag szükséges
Fotó: Makkay József
Fentről, az igazgatói teremből nagy üvegablakon lehet rálátni a termelési részlegekre – minden alkalmazott a főnök szeme előtt van –, ami a nagy terek közös kihasználásának egyre elterjedtebb módszere. Alkalmazottaik többsége betanított munkás, akik könnyűszerrel elvégeznek egy-egy munkafázist. A laikus számára sem túl bonyolult a dobozolás, aminek művészi ábrázolása legjobban Fábri Zoltán Isten hozta, őrnagy úr! című filmjéből ragadt meg az emlékezetemben, amikor a fronton harcoló katonájának, Gyulának a szüleit meglátogató őrnagy szinte az őrületbe kergeti a családot állandó dobozolási kényszerével.
Az igazgatói szobában rögtönzött kiállításon minden elképzelhető áru számára legyártott dobozokból akad, többek között borászatok és minőségi pálinkafőzők dobozai, akik legelőkelőbb külföldi megrendelőiknek is ezekben szállítják termékeiket.
,,Vannak cégek, amelyek eleve hozzánk jönnek, mert kedvezőbbek a feltételeink és rugalmasabbak vagyunk. El tudunk vállalni nagyobb rendeléseket is, de inkább a kisebb üzemek szükségleteit elégítjük ki, országszerte 300-400 céggel vagyunk kereskedelmi kapcsolatban” – mutatja a csomagolóanyagként használt kartondobozok kavalkádját Domokos Tamás.
Tamás Domokos derűs ember, aki hisz a gondviselés erejében
Fotó: Makkay József
A közel két évtizede, 2005-től működő vállalat pénzügyileg stabil, azonban megérzik az ukrajnai háborúnak a román iparra gyakorolt negatív hatásait. Nem kevés romániai cég szállított a múltban árut az orosz piacra, ezek termelése mára elszállt, és a kieső piacot csak részben vagy egyáltalán nem tudták pótolni. Szerencsére a csíkszeredai vállalkozás idejében felismerte a több lábon állás szükségességét, és már az elejétől kezdve egyre több megrendelőtől vállalt munkát, még akkor is, ha csábítóbbnak bizonyult egy-egy nagy megrendelés, amin a vállalat akár hónapokig dolgozhatott volna.
Inkább kisebb tételek, sorozatok gyártását vállalják, ami nem annyira éri meg a román piacot uraló két-három nagyvállalatnak, mint például a magyar tőkéjű DunaPack. Tamás szerint a románai ipar legjobb fokmérője a csomagolóanyag-gyártás. Jelzésértékű, hogy Csíkban kevés doboz kell, mert gyenge lábakon áll a helyi ipar, de más vidékeken sem túl fényes az ipari teljesítmény. A megrendelések egyre nagyobb területről jönnek össze, ami azt mutatja, hogy zsugorodik az ipari termelés, helyét az import veszi át. Egy székelyföldi cég számára a legjobb recept a fejlődésre, ha az egész országba szállít. Ez Domokosék esetében jól bevált, így hosszabb távú beruházásokra, fejlesztésekre van esélyük.
Gépek vágják, hajlítják a dobozok alapanyagát
Fotó: Makkay József
A jól működő gyár sikertörténetéhez hosszú és göröngyös út vezetett. A Domokos házaspár gépészmérnöki szakot végzett Brassóban, és Csíkba hazakerülve 1991-ben vállalkozásba fogtak. Felesége, Pici még kifogott egy állást 1990-ben a csíkszeredai traktorgyárban, de amikor Tamás egy év múlva végzett, a kihelyezés megszűnt, így csak saját szakállára keresgélhetett. Akkoriban még szükség volt mérnökre a rendszerváltás utáni ipar számára, de jobb perspektívának bizonyult a vállalkozás. Ami viszont balul ütött ki Domokosék életében.
,,Szétnéztem a piacon, mire volna leginkább szükség. Nagyon keresték a műanyag poharakat, tányérokat, stb., ezért jó ötletnek bizonyult egy fröccsöntő gép beszerzése.
– foglalja össze az indulás tragikus körülményeit vendéglátóm. Innentől fogva azért kellett dolgozniuk, hogy a bank ne árverezze el fedezetként felhasznált házukat. Az incidens nagyon megnehezítette a további tervezést.
Raktárkészlet. A felhaszálásra váró kartonlemezek újrahasznosított papírhulladékból készülnek
Fotó: Makkay József
A négy gyerekes család a 2004 -2005 évet az olaszországi Loppianoba töltötte, ahol egy egyházi szervezet keretében részt vettek egy nemzetközi családiskolán. Domokos Tamás szerint hitben és családi kötelékben megerősödve tértek vissza, új lendülettel keresve az újrakezdés lehetőségeit. Tamás új munkahely után nézett, de a felajánlott minimálbéres állások helyett jobbnak látta ismét vállalkozásban gondolkodni. A felesége a megyei önkormányzat gazdasági osztályán helyezkedett el, így volt egy biztosabbnak számító kereset.
Megvásároltuk az első gépet, utána jött a többi is, tanultunk a korábbi hibáinkból. 19 év óta működik a vállalat, évről évre fejlesztünk valamit” – magyarázza a csíki vállalkozó.
A nyomdagép a lemezek első állomása, ahol ráfestik a forgalmazott termékek reklámszövegét
Fotó: Makkay József
Remény van rá, hogy négy fia közül a közgazdasági szakot végzett Attila hazatérjen egy multinacionális cégnél vállalt budapesti középvezetői állásából, hogy a családi vállalkozásban folytassa. Sokkal jobban szereti Csíkszeredát, mint a budapesti életet.
Informatikusként dolgozó István fia az egyetem után hazatért, itthon talált jól kereső állást, akárcsak biológiát végzett legnagyobb fia, Péter. A legkisebbik fiú, Csaba szintén informatikusnak tanul Budapesten. Mindannyian jól ismerik a gyár működését, mert vakációik egy részét a szülők cégénél dolgozva töltötték el.
Ha bármelyik fiatal megkeresett a városból vagy a környékről, hogy pénzt akar keresni a vakációban, meghatározott időre alkalmaztam őket. Ehhez persze az kellett, hogy idejében felkeljenek és bejöjjenek a munkahelyre” – ecseteli a diákmunka részleteit a cégvezető.
Domokos Tamásnak az az elve, hogy nem alkalmazottjai, hanem munkatársai vannak. A kollégákat természetesen meg kell fizetni a cég képességeihez mérten, viszont nyereséges is kell legyen a vállalkozás. Számukra akkor is lényeges a minőségi munka, ha csak „csomagolóanyagról” van szó, amit sokak szerint eldobnak, pedig újra lehet hasznosí1tani. Nyilván nem minden munkatársnak egyformán kiemelkedő a teljesítménye, de a vonzó bérezés mellett emberséges központú cégvezetésre törekszenek. ,,Ezt nehéz pénzben lemérni, de hála Istennek vannak, akik számára ez is fontos szempont. Éppen ezért van esély arra, hogy jó munkatársakkal vegyük körül magunkat" – nyomatékosítja Domokos Tamás.
A cégvezető munkatársaira alapozva szeretné tovább fejleszteni a cég tevékenységét, mert meggyőződése, hogy iparra mindig szükség lesz. És arra is, hogy a környezetbarát tehnológiákat előtérbe helyezzék. Ha van ipari termelés, az a kéz a kézben jár a csomagolóanyag-gyártással és újabb munkahelyek létrehozásával – ebben hisz a csíkszeredai Pluto vállalat kis munkaközössége.
Zsarolás és illegális fogva tartás vádjával vettek őrizetbe egy szilágysági víz-gázszerelőt és fiát, akik erőszakkal próbálták behajtani egyik falustársuktól az elvégzett munkálatok ellenértékét.
Csaknem hárommillió eurós beruházás eredményeképpen szerda délután felavatták az Arad megyei Pécska határában Románia első sűrített földgázzal (CNG) és folyékony földgázzal üzemelő kamionokat kiszolgáló (LNG) töltőállomását.
Őrizetbe vettek szerda este a maroshévízi rendőrök egy férfit, aki botrányt keltett a város kórházában és agresszívan viselkedett az egészségügyi személyzettel szemben.
Tüntetés zajlott csütörtökön a Fehér megyei Kudzsiron található fegyvergyárban, miután az üzem munkásai szerint tarthatatlanná válik a helyzet a megrendelések hiánya miatt.
Csütörtök hajnalban újabb két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból a hegyimentők – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Felfüggesztette a Szatmár Megyei Törvényszék annak a keresetnek a tárgyalását, amelyet az Erdélyi Kárpát Egyesület (EKE) szatmárnémeti szervezete nyújtott be az Arad megyei Ottlaka és Nagypél külterületén létesítendő napelempark megépítése ellen.
Panelbeszélgetést szervez Kolozsváron a Valláskutató Intézet az egyházak szervezési gondjairól, a közösségépítők előtt álló kihívásokról, a digitális gyülekezetek témájáról.
Az Arad megyei törvényszék elrendelte 11 személy előzetes letartóztatását és két személy házi őrizetbe helyezését kábítószer-kereskedelem gyanúja miatt.
Előzetes letartóztatásba helyezte szerdán este a legfelsőbb bíróság a három évvel ezelőtti aradi robbantás során megölt üzletember, Ioan Crișan lányát, akit azzal gyanúsítanak, hogy ő adott megbízást a merénylet elkövetésére.
A Magyarok Kenyere a Jövőért ösztöndíjprogramban 25 felvidéki, erdélyi, kárpátaljai, vajdasági és anyaországi fiatal agrárszakembert díjaztak.
szóljon hozzá!