Fotó: Olvasónk
Leomlott hétfőn a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásának egyik fala, a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség szerint négy diák rekedt a romok alatt. Mind a négy, 14 és 17 év közötti diákot kihozták a törmelékek közül, a fiú életét azonban már nem sikerült megmenteni , a három diáklány közül az egyiket újraélesztették, és válságos állapotban kórházba szállították.
2023. december 18., 17:342023. december 18., 17:34
2023. december 18., 21:072023. december 18., 21:07
Az első információk szerint az épület egyik fala összedőlt, mintegy 200 négyzetméteres terület érintett, és lehetséges, hogy vannak romok alá szorult áldozatok.
A Székelyhon helyszíni tudósítása szerint a tűzoltóság közölte, hogy mindeddig három személyt szabadítottak ki a romok alól: egyik eszméleténél volt, a másik félalélt állapotban. A harmadikat a helyszínen próbálják újraéleszteni.
Fotó: Hargita megyei tűzoltóság
Alina Maria Ciobotariu, az ISU szóvivője a Digi24 hírtelevíziónak elmondta: a nagy erőkkel helyszínre érkező tűzoltók három diákot mentettek ki a romok alól, ketten eszméletüknél vannak, de egyikük állapota válságos. A sérülteket átvette a mentőszolgálat, közben a tűzoltók folytatják az esetleges további áldozatok keresését a romok alatt. Előzetes információk szerint egy negyedik áldozat is a romok alatt lehet.
Nem tartották földrengésveszélyesként nyilván a hatóságok a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium diákotthonát, amelynek egyik külső fala hétfő délután beomlott, maga alá temetve négy gyermeket, akik közül az egyik életét vesztette.
A Székelyhon ugyancsak a tűzoltóság jelentésére hivatkozva közölte a helyszínről, hogy megtaláltak egy negyedik áldozatot is, aki a romok alá van szorulva, a mentők beszélnek vele és igyekeznek mielőbb kiszabadítani. Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal szóvivője később megerősítette, hogy kimentették a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakása leomlott falának romjai közé szorult negyedik tanulót is.
Fotó: Hargita megyei tűzoltóság
Fekete Örs, a Hargita megyei Salvamont vezetője elmondta, hogy drónt és hőkamerát is bevetettek, de nehezítette a keresést a sok törmelék. A katasztrófavédelmi felügyelőség illetékesei azt nyilatkozták, hogy a keresőcsapatok kommunikáltak a romok alá szorult fiúval a kimentése közben. Ligia Deca román oktatási miniszter támogatást ígért a gimnáziumnak, azt azonban nem tudta megmondani, hogy az épület szerepelt-e a földrengés esetén omlásveszélyesként számon tartott tanintézmények listáján.
Később a hatóságok is megerősítették, hogy életét vesztette az a diák, akit utolsónak mentettek ki a Tamási Áron Gimnázium bentlakása leomlott külső falának romjai közül. Dr. Péter Szilárd, a Hargita megyei mentőszolgálat vezetője az Agerpres hírügynökségnek elmondta, hogy a fiatal újraélesztésével negyven percig próbálkoztak az orvosok, sikertelenül.
A romok alá temetett többi diákról elmondta, hogy egyikük nem szenvedett sérüléseket, csak nagyon megijedt, a SMURD kórházba szállította. Egy másik áldozat egy lány, akinek kulcscsonttörése van, és gyaníthatóan eltört az egyik karja is. A harmadik áldozat szintén egy lány, akinek leállt a szíve, de újraélesztették, és a székelyudvarhelyi sürgősségről egy marosvásárhelyi kórházba szállítják. A katasztrófavédelem hétfőn este bejelentette, hogy befejezte a mentési munkálatokat a helyszínen.
A Székelyhon hírportál egy nappal a tragédia előtt átfogó beszámolót közölt arról, hogy a Tamási Áron Gimnázium egyetlen, még renoválásra váró épülete is hamarosan megújulhat, miután az utóbbi években a tanintézet főépületét és az Iskola utcában található régi zárda épületét is teljesen felújították a magyar állami támogatásoknak köszönhetően. Laczkó György igazgató a lapnak úgy nyilatkozott: a diákotthon felújítására jövőre érkezhet további anyaországi támogatás, de máris zajlanak halaszthatatlan munkálatok a Márton Áron téren található épület udvarán.
Fotó: Hargita megyei tűzoltóság
Az igazgató elmondása szerint az épület „víz alá került”, mivel a közelben nincs kialakítva esővizet fogadni képes csatornarendszer. A napokban a talajvíz terepszint alatti szabályozását végezték, s miután a Márton Áron téren nincs hová elvezetni a felgyülemlett vizet, arról állapodtak meg, hogy a vizet a szomszédos Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium esővíz-elvezető csatornarendszerébe kötik be. Az igazgató szerint további nehézséget okozott, hogy a szennyvízhálózat is az épület alatt található. Ennek orvoslása érdekében is lépéseket tettek, úgyhogy – a Székelyhonnak adott nyilatkozata szerint – most már ki tudják vezetni a szennyvizet az épület alól.
Összedőlt a Tamási Áron Gimnázium kollégiumának egyik épületrésze hétfő délután. Több gyerek a romok alá szorult, azonban sikerült kimenteni őket. Az egyik fiút már nem lehetett újjáéleszteni.
Arad megyében 50 ártézi közkút található, ezek közül 16-nak a vize ajánlott fogyasztásra, és van, aki nemcsak issza a mélyfúrású vizet, hanem azzal is főz.
Bogdan Timar, a Temes Megyei Orvosi Kamara alelnöke azt nyilatkozta, hogy a minőségi egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés az állami rendszerben nem függhet a beteg anyagi helyzetétől.
Egy ötéves kislányt kellett megoperálni az aradi kórházban péntekről szombatra virradóra, miután a gyanú szerint egy 54 éves férfi megerőszakolta őt az utcán, egy garázssor közelében. A feltételezett elkövetőt a rendőrség elfogta és őrizetbe vette.
Őrizetbe vettek péntek reggel egy 45 éves férfit az aradi rendőrök, mert az éjszaka két ízben is ittas vezetésen érték tetten.
Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA).
Dák ezüstkincset találtak a Maros megyei Beresztelkén, a mintegy 550 gramm súlyú, hat darabból álló ékszergyűjtemény a dák arisztokrácia egyik fontos férfi vagy női tagjáé lehetett.
Előkerült Nagyvárad elveszettnek hitt, 1913-ban készült címere, amely hosszú évtizedeken keresztül a Széles (ma Decebal) utcai hidat díszítette.
Továbbra is tartható az egy ideje júniusra belőtt átadási határidő a Kolozs megyei gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Felerősödő szélre, havazásra és hóviharokra figyelmeztető újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki területekre. Vasárnap reggelig szinte az egész országban számítani lehet havas esőre, jegesedésre.
Jó választásnak bizonyult a szerkesztőség részéről, hogy a tortán és megannyi, a jeles évfordulónak szentelt műsoron kívül dokumentumfilmmel is megünnepeljék, megörökítsék a Kolozsvári Rádió 70 éves fennállását.
szóljon hozzá!