Fotó: László Ildikó
Nem tartották földrengésveszélyesként nyilván a hatóságok a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium diákotthonát, amelynek egyik külső fala hétfő délután beomlott, maga alá temetve négy gyermeket, akik közül az egyik életét vesztette. A magyar kormány részvétét fejezte ki az elhunyt gyermek hozzátartozóinak, a sérülteknek pedig mielőbbi felépülést kívánt.
2023. december 18., 20:482023. december 18., 20:48
2023. december 18., 23:172023. december 18., 23:17
Cristinel Glodeanu Hargita megyei főtanfelügyelő-helyettes hétfőn este az Agerpres hírügynökségnek elmondta, hogy a katolikus egyház tulajdonában van és közel 100 diáknak biztosít szállást a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakása, amelynek egyik fala leomlott. A főtanfelügyelő-helyettes tájékoztatása szerint a tanév kezdetén a prefektúra, a katasztrófavédelem, az egészségügyi igazgatóság közösen ellenőrzött több iskolaépületet a megyében.
Fotó: Hargita megyei tűzoltóság
Cristinel Glodeanu elmondta, hogy a tanfelügyelőség adatai szerint a Tamási Áron Gimnáziumhoz tartozó három épület közül kettőt a 3-as szeizmikus kockázati osztályba soroltak, a leomlott falú épület azonban nem volt földrengésveszélyesként nyilvántartva. Az előbbi két ingatlant 2018-2020, illetve 2020-2022 között felújították, az utóbbi azonban nem. „Még egyszer szeretném hangsúlyozni, hogy az épület nem az iskoláé, hanem az önkormányzat béreli a római katolikus érsekségtől” – nyilatkozta a főtanfelügyelő-helyettes.
Fotó: Hargita megyei tűzoltóság
Demeter Levente főtanfelügyelő elmondta, hogy a bentlakás Székelyudvarhely több iskolája összesen 97 diákjának biztosít szállást. A fal leomlásakor viszonylag kevés gyerek tartózkodott az épületben, akiknek nagy része ki tudott menekülni a szobájából. Szerinte sokkal súlyosabb lett volna a helyzet, ha a baleset 17 óra után vagy az éjszaka folyamán következik be, mert olyankor „elméletileg” a bentlakás valamennyi lakója az épületben tartózkodik. Sajtóbeszámolók szerint a leomlott épületrész mellett nemrég árkot ástak, hogy elvezessék a talajvizet és szennyvizet a most részben összedőlt épület alól.
„Annyit tudok, ezek a munkálatok engedélyezve voltak, ezt ellenőrizték” – jelentette ki a főtanfelügyelő. Hétfő este Ligia Deca oktatási miniszter sürgősen összehívta az oktatási minisztérium vezetőségét, megvitatni a székelyudvarhelyi intézmény támogatásának módozatait. A minisztérium két képviselője az ülés után a helyszínre utazott. A közleményben hangsúlyozták, hogy az épületek biztonságossá tételéért az ingatlanok kezelői felelnek. Hozzátették, hogy a minisztérium állandó kapcsolatban áll a Hargita megyei prefektúrával, a katasztrófavédelmi felügyelőséggel és a tanfelügyelőséggel.
Ligia Deca miniszter felszólította a helyi hatóságokat, hogy a legnagyobb felelősséggel gondoskodjanak azoknak az épületeknek biztonságáról, amelyekben gyermekek tartózkodnak. „Az oktatási minisztérium a lehetőségeihez mérten mindent megtesz, hogy megelőzze az ilyen tragikus eseményeket!” – idézte Decát a közlemény.
A Hargita megyei rendőr-főkapitányság hétfő esti tájékoztatása szerint gondatlanságból elkövetett emberölés és gondatlanságból elkövetett testi sértés gyanújával indult nyomozás az ügyben, egy ügyész irányításával.
„Mély fájdalommal értesültünk a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium diákotthonával történt tragédiáról” – közölte Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes hétfőn az MTI-vel. „A magyar kormány részvétét fejezi ki az elhunyt gyermek hozzátartozóinak, a sérülteknek pedig mielőbbi felépülést kívánunk” – írta Semjén Zsolt. A miniszterelnök-helyettes hozzátette: Magyarország kormánya minden segítséget megad az épület állapotának stabilizálásához és újjáépítéséhez.
Részvétét fejezte ki a baleset áldozatának Klaus Iohannis román államfő is. Az elnök a székelyudvarhelyi iskola bentlakásánál történt falomlást követően kibocsátott közleményében „megrázó tragédiának” nevezte a történteket, amely szerinte „brutálisan emlékeztet bennünket arra, hogy az iskolák biztonsága kritikus prioritás marad”. Klaus Iohannis közölte: a baleset okainak sürgős feltárását, valamint a vétkesek megbüntetését követeli.
A Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség tájékoztatása szerint a leomló fal romjai alá négy, 15 és 17 év közötti diák szorult, az utolsóként kimentett gyerek életét vesztette.
Leomlott hétfőn a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásának egyik fala, a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség szerint négy diák rekedt a romok alatt.
Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.
Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.
Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.
Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.
Kilőtték hétfőn este azt a medvét, amely vasárnap este súlyos, életveszélyes sérüléseket okozott egy férfinak a Brassó megyei Predeálon.
Abszolút szerencsétlen megnyilatkozás volt Klaus Iohannis „jónapotkívánokozása”, amelyet nem a német kisebbség nevében, hanem államfőként tett – fogalmaz a Krónikának adott interjúban Paul Jürgen Porr.
szóljon hozzá!