Fotó: Facebook/Oláh Emese
Ismeretlen tettesek lefestették Kolozsvár háromnyelvű helységnévtáblájának magyar feliratát. Szerda délután az önkormányzat illetékesei kicserélték a megrongált táblát, az ügyben az RMDSZ és az EMSZ is feljelentést tesz.
2021. február 10., 15:172021. február 10., 15:17
2021. február 10., 18:462021. február 10., 18:46
A rongálók csupán a város nevének magyar változatát kenték le, a román és német név, illetve a tábla fölé szerelt latin szöveg érintetlen maradt. A vandálok a kincses város Bükk erdő felé vezető, erdőfeleki oldalon húzódó kijáratánál található táblának estek neki.
„A tettet mélységesen elítélem, ilyen megnyilvánulásoknak nincs helyük sem Kolozsváron, sem a 21. században! Ne dőljünk be az olcsó provokációknak!” – írta az eset kapcsán Facebook-oldalán Oláh Emese, a kincses város RMDSZ-es alpolgármestere.
Oláh Emese délután már arról számolt be, hogy a polgármesteri hivatal közterületfenntartó vállalata kicserélte a lefestett bükki helységnévtáblát. „Személyesen bizonyosodtam meg arról, hogy az eredeti állapotot visszaállították. Olcsó provokáció történt, amelyet elítélek!” – írta Facebook-oldalán az elöljáró.
Elítélte a kincses városi helységnévtábla lefestését az Erdélyi Magyar Szövetség is. A politikai alakulat felhívja a figyelmet, hogy ez az eset – akárcsak a marosvásárhelyi székely vértanúk emlékművének a napokban a román nemzeti színekre történt lefestése – is több egyszerű rongálásnál. Az EMSZ közölte, uszítás és gyűlöletkeltés miatt ismeretlen tettesek ellen feljelentést tesz. „A hatóságoktól elvárjuk, hogy tegyenek meg minden tőlük telhetőt az elkövetők felkutatása és felelősségre vonása érdekében!” – szerepel a szövetségnek az ügyben kibocsátott közleményében.
Mint ismeretes, Kolozsváron több évig folyt a harc, hogy a város bejáratainál felállított helységnévtáblákra a román mellett magyar és német nyelven is kikerüljön a település neve. Elsősorban a Musai-Muszáj mozgalom aktivistái szerveztek több figyelemfelkeltő akciót a többnyelvű helységnévtábla kihelyezése érdekében, de végül a bíróság kötelezte a helyi önkormányzatot arra, hogy eleget tegyen a kérésnek.
Az esetleges fellebbezést a polgármesteri hivatalnak az elkövetkező napokban kellett volna benyújtania. A város polgármesteri hivatalát a Minority Rights egyesület perelte be, és 370 kolozsvári polgár is csatlakozott a perhez. A felperes azzal érvelt, hogy noha a 2001-ben elfogadott helyi közigazgatási törvény 20 százalékban jelölte meg azt a küszöbértéket, amely fölött egy település kisebbségi lakosságát nyelvi jogok illetik meg, a jelenleg 16 százalékot kitevő, mintegy ötvenezer fős kolozsvári magyarságot is megilletik a magyar helységnévtábla kihelyezésének a joga.
A törvény elfogadásakor ugyanis az 1992-es népszámlálás adatait kellett figyelembe venni, ekkor pedig még a küszöbérték fölött volt a magyarság aránya Kolozsváron. Később a törvénybe egy olyan módosítás is bekerült, hogy a többnyelvű feliratozás olyan szerzett jog, amelyet egy kisebbség akkor sem veszít el, ha időközben a küszöb alá süllyed a számaránya egy településen.
a helységnévtábla-ügyben hozott elsőfokú ítélet ellen, és a többnyelvű – román, magyar és német – feliratok kikerülnek Kolozsvár bejárataihoz.
Az elöljáró ugyanakkor a város római kori eredetére is utalni kívánt azzal, hogy a háromnyelvű helységnévtábla fölé egy kőtábla kerül a település római kori megnevezésével. A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) történész szakértőinek a tanácsa alapján ezen a Municipium Aelium Napocense ab Imperatore Hadriano Conditum (117–138) felirat szerepel.
Többéves huzavona után kedden reggel kihelyezték az első háromnyelvű – román, magyar és német – helységnévtáblát Kolozsvár Nagyvárad felőli bejáratához.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.
Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.
Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő Kolozsváron szombat este, miután elütötte egy autó Monostori úton.
Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.
Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.
Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.
szóljon hozzá!