Fotó: Facebook/Oláh Emese
Ismeretlen tettesek lefestették Kolozsvár háromnyelvű helységnévtáblájának magyar feliratát. Szerda délután az önkormányzat illetékesei kicserélték a megrongált táblát, az ügyben az RMDSZ és az EMSZ is feljelentést tesz.
2021. február 10., 15:172021. február 10., 15:17
2021. február 10., 18:462021. február 10., 18:46
A rongálók csupán a város nevének magyar változatát kenték le, a román és német név, illetve a tábla fölé szerelt latin szöveg érintetlen maradt. A vandálok a kincses város Bükk erdő felé vezető, erdőfeleki oldalon húzódó kijáratánál található táblának estek neki.
„A tettet mélységesen elítélem, ilyen megnyilvánulásoknak nincs helyük sem Kolozsváron, sem a 21. században! Ne dőljünk be az olcsó provokációknak!” – írta az eset kapcsán Facebook-oldalán Oláh Emese, a kincses város RMDSZ-es alpolgármestere.
Oláh Emese délután már arról számolt be, hogy a polgármesteri hivatal közterületfenntartó vállalata kicserélte a lefestett bükki helységnévtáblát. „Személyesen bizonyosodtam meg arról, hogy az eredeti állapotot visszaállították. Olcsó provokáció történt, amelyet elítélek!” – írta Facebook-oldalán az elöljáró.
Elítélte a kincses városi helységnévtábla lefestését az Erdélyi Magyar Szövetség is. A politikai alakulat felhívja a figyelmet, hogy ez az eset – akárcsak a marosvásárhelyi székely vértanúk emlékművének a napokban a román nemzeti színekre történt lefestése – is több egyszerű rongálásnál. Az EMSZ közölte, uszítás és gyűlöletkeltés miatt ismeretlen tettesek ellen feljelentést tesz. „A hatóságoktól elvárjuk, hogy tegyenek meg minden tőlük telhetőt az elkövetők felkutatása és felelősségre vonása érdekében!” – szerepel a szövetségnek az ügyben kibocsátott közleményében.
Mint ismeretes, Kolozsváron több évig folyt a harc, hogy a város bejáratainál felállított helységnévtáblákra a román mellett magyar és német nyelven is kikerüljön a település neve. Elsősorban a Musai-Muszáj mozgalom aktivistái szerveztek több figyelemfelkeltő akciót a többnyelvű helységnévtábla kihelyezése érdekében, de végül a bíróság kötelezte a helyi önkormányzatot arra, hogy eleget tegyen a kérésnek.
Az esetleges fellebbezést a polgármesteri hivatalnak az elkövetkező napokban kellett volna benyújtania. A város polgármesteri hivatalát a Minority Rights egyesület perelte be, és 370 kolozsvári polgár is csatlakozott a perhez. A felperes azzal érvelt, hogy noha a 2001-ben elfogadott helyi közigazgatási törvény 20 százalékban jelölte meg azt a küszöbértéket, amely fölött egy település kisebbségi lakosságát nyelvi jogok illetik meg, a jelenleg 16 százalékot kitevő, mintegy ötvenezer fős kolozsvári magyarságot is megilletik a magyar helységnévtábla kihelyezésének a joga.
A törvény elfogadásakor ugyanis az 1992-es népszámlálás adatait kellett figyelembe venni, ekkor pedig még a küszöbérték fölött volt a magyarság aránya Kolozsváron. Később a törvénybe egy olyan módosítás is bekerült, hogy a többnyelvű feliratozás olyan szerzett jog, amelyet egy kisebbség akkor sem veszít el, ha időközben a küszöb alá süllyed a számaránya egy településen.
a helységnévtábla-ügyben hozott elsőfokú ítélet ellen, és a többnyelvű – román, magyar és német – feliratok kikerülnek Kolozsvár bejárataihoz.
Az elöljáró ugyanakkor a város római kori eredetére is utalni kívánt azzal, hogy a háromnyelvű helységnévtábla fölé egy kőtábla kerül a település római kori megnevezésével. A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) történész szakértőinek a tanácsa alapján ezen a Municipium Aelium Napocense ab Imperatore Hadriano Conditum (117–138) felirat szerepel.
Többéves huzavona után kedden reggel kihelyezték az első háromnyelvű – román, magyar és német – helységnévtáblát Kolozsvár Nagyvárad felőli bejáratához.
A Mikó Imre Jogvédő Szolgálat újból közzétette közösségi oldalán az AUR megalakulásáról és a szélsőséges nacionalista politikai párt programjáról szóló, sokkoló dokumentumfilmjét.
Május 12. és 15. között forgalomkorlátozásra kell számítani a Temes megyei Marzsinán a vasúti átkelő felújítási munkálatai miatt. A regionális vasúti igazgatóság ideiglenes átkelőhelyet alakít ki a gépjárművek számára.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt. Ez idő alatt nem látogatható a népszerű idegenforgalmi pontnak számító parajdi sóbánya.
Kutyák támadtak egy férfira és hatéves kislányára a Kolozs megyei Szászfenesen. Az 52 éves férfinak sikerült megmentenie kislányát, őt azonban több harapással és sérüléssel kórházba szállították.
Három erdélyi magyar tudóst is külső tagjai közé választott a Magyar Tudományos Akadémia – közölte a Kolozsvári Akadémiai Bizottság (KAB).
Az emberek sok év alatt felhalmozódott mérge csapódott le a megismételt elnökválasztás első fordulójában – értékelte a múlt vasárnapi szavazás eredményét Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a Krónikának adott interjúban.
A héten elindultak a rakományszállítási szolgáltatások a nagyváradi repülőtéren.
Egy feltehetően lelőtt kutya miatt indított bűnügyi nyomozást a Temes Megyei Rendőr-főkapitányság. Az állatot a Temesvárral határos Újmosnicán valószínűleg lelőtte az elkövető, majd a kutya tetemét a személygépkocsija csomagtartójába tette és elhajtott.
A katonai tűzoltók folytatják a beavatkozást a parajdi sóbányában, ahol az utóbbi napok heves esőzései nyomán kedden vízszivárgást észleltek.
Öt ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei Salvamont munkatársai az elmúlt éjszakán; továbbra is keresnek viszont egy hatodik személyt – közölte csütörtökön Dan Benga, a hegyimentő-szolgálat vezetője.
szóljon hozzá!