Több ezer tonna szemetet hozott be az országba külföldről a bűnszervezet
Fotó: DIICOT
Két szállítmány illegálisan behozott olaszországi hulladékot fedeztek fel vasárnap a hatóságok egy Bihar megyei kereskedelmi vállalat telephelyén – számolt be a terrorizmus és szervezett bűnözés elleni ügyészség (DIICOT).
2023. október 01., 19:162023. október 01., 19:16
2023. október 01., 19:232023. október 01., 19:23
A bejelentést megelőzően a DIICOT a rendőrséggel együttműködve 44 helyszínen – többek között különböző cégek székhelyén és telephelyein – tartott házkutatást Arad, Bihar, Fehér, Hunyad és Szeben megyében. Az akció célja egy bűnszervezet felgöngyölítése volt, amelynek tagjai a gyanú szerint törvénytelenül hoztak be hulladékot Romániába uniós tagállamokból jelentős haszonszerzés céljából – közölte az ügyészség.
Tagjai az ügyészek szerint értékesítés és újrahasznosítás ürügyén, a környezetvédelmi előírásokat megszegve hozták be külföldről az újrahasznosításra alkalmatlan hulladékot, veszélyeztetve ezzel a lakosság egészségét és a környezetet. A DIICOT szerint a bűnszervezet egyik csoportjának feladata az üzletkötés volt. Ők vették fel a kapcsolatot különböző európai vállalatokkal, amelyek az újrahasznosítható vagy hasznosítható hulladéknak álcázott szállítmányokat Romániába exportálták.
Fotó: DIICOT
A bűnszervezet egy másik csoportja azokból a fuvarozókból állt, akik hamisított árukísérő okmányokkal Romániába szállították a legtöbbször ömlesztett, háztartási szemetet is tartalmazó hulladékot. A bűnszervezet harmadik csoportját hulladékok hasznosítására vagy újrahasznosítására szakosodott romániai vállalatok vezetői voltak, akik a szállítmányokat megrendelték.
A lebukás kockázatának csökkentése érdekében a fuvarozók csak hétvégén és általában éjszaka érkeztek a román határhoz, kihasználva az ellenőrzéseket végző személyzet fáradtságát, valamint azt, hogy a környezetvédelmi ellenőrök olyankor nincsenek jelen a határátkelőkön – részletezte a DIICOT.
Közleménye szerint a bűnszervezet ellen indított eljárás során 57, összesen több mint 1500 tonna hulladékból álló illegális szállítmányt talált az ügyészség. Az ügyben közel 40 személyt kísértek be kihallgatásra a DIICOT temesvári székhelyére.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
szóljon hozzá!