Lejárt a háziorvosoknak adott határidő – egyes betegségek esetében beutaló nélkül is fogad a szakorvos

•  Fotó: Sándor Csilla

Fotó: Sándor Csilla

A háziorvosok 75 százaléka írta alá határidőig a biztosítóval kötött keretszerződés meghosszabbítását. Sokan állítólag félnek a fenyegetőzések miatt.

Kőrössy Andrea

2018. január 04., 17:102018. január 04., 17:10

Csütörtökön is folytatta a tiltakozást a háziorvosok egy része azzal, hogy továbbra sem voltak hajlandóak aláírni az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) által javasolt keretszerződést, amely alapján ingyenes szolgáltatásokat nyújthatnak.

A biztosító tájékoztatása szerint a határidőig a háziorvosok 75 százaléka egyezett bele a keretszerződés meghosszabbításába.

A CNAS közleménye szerint azok, akik nem így jártak el, meghatározott ideig – március 31-éig – érvényes megállapodást köthetnek a biztosítóval ez utóbbi által később jelzett időpontban.

Az országos hatóság ugyanakkor megnevezett 59 olyan betegséget, amelynek fennállása esetén az egészségbiztosítással rendelkező személyek a háziorvos által kiállított küldőpapír nélkül jelentkezhetnek a szakorvosnál – írja a Mediafax hírügynökség.

A listán szerepel többek között a cukorbetegség, a krónikus hepatitis, az asztma, az onkológiai megbetegedések, valamint az egyévesnél kisebb gyermekeket érintő kórok.

Rodica Tănăsescu, a háziorvosokat tömörítő országos egyesület (SNMF) elnöke eközben arról számolt be: a szakemberek egy része folytatja a tiltakozást, mások abbahagyták, ugyanakkor szerinte sokan vannak, akik félnek, miután azzal fenyegették őket, hogy a biztosítóval kötött szerződés nélkül maradnak. „Ami azt jelenti, hogy mehetnek árulni a piacra, és nemcsak ők, hanem az asszisztensek is” – fogalmazott Tănăsescu. Hangsúlyozta: nem is az a fontos, hogy meddig folytatódik az akció, sokkal lényegesebb, hogy „a döntéshozóink úgy vélték, inkább fenyegetőznek, minthogy megoldják a problémákat”.

Sandra Adalgiza Alexiu, az SNMF alelnöke az Agerpres hírügynökségnek ugyanakkor azt nyilatkozta: számos megyében a háziorvosok a fenyegetőzések ellenére sem hajlandóak aláírni a keretszerződést. „Évekig szó nélkül aláírtuk, amikor január végén, amikor nekik jól esett, szóltak nekünk. Most pedig jön a miniszter, és azt javasolja a pácienseknek, hogy válasszanak másik orvost, olyat, aki aláírta a szerződést” – panaszolta Sandra Adalgiza Alexiu, aki szerint ha kevesen is vannak, akik kitartanak a tiltakozás mellett, mindenképpen szolidarizálni kell velük.

Florian Bodog egészségügyi miniszter egyébként szerdán a betegek elnézését kérte, továbbá teljesen szakmaiatlannak nevezte a háziorvosok döntését, miszerint nem írják alá a keretszerződést, ezzel pedig gyakorlatilag beszüntetik a munkát. Ugyanakkor örömét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy „az orvosok nagy része megértette segítő szándékunkat és igyekezetünket, hogy el akarjuk hárítani az akadályokat”.

korábban írtuk

A háziorvosok nagy része aláírta a keretszerződést, a szaktárca az orvosokat okolja a káoszért
A háziorvosok nagy része aláírta a keretszerződést, a szaktárca az orvosokat okolja a káoszért

A háziorvosok több mint 60 százaléka írta alá szerda délutánig az ingyenes szolgáltatások biztosítását lehetővé tevő keretszerződést a biztosítóval. A szaktárca szerint az orvosok felelőtlenek, de a kormánynak sem kellene lepasszolnia a problémákat. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 19., csütörtök

Csángó származású író, költő, néprajzkutató kapta a Lőrincz Csaba-díjat

Idén a moldvai csángó származású Iancu Laura író, költő, néprajzkutató kapta a Lőrincz Csaba-díjat, amelyet csütörtökön adtak át Budapesten, a Petőfi Irodalmi Múzeumban.

Csángó származású író, költő, néprajzkutató kapta a Lőrincz Csaba-díjat
2025. június 19., csütörtök

Új falképeket találtak a vajdahunyadi vár restaurálása során

Két új falképet találtak a vajdahunyadi vár restaurálása során, az ábrázolások az egykor fontos tárgyalások helyszínéül szolgáló Országház-teremben bukkantak elő a vakolat alól.

Új falképeket találtak a vajdahunyadi vár restaurálása során
2025. június 19., csütörtök

Sószennyezés a Maroson: immár tilos itatásra vagy öntözésre használni a folyó vizét Arad megyében

Eddig csak javasolták az Arad megyei gazdáknak, hogy se itatásra, se öntözésre ne használják a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett Maros vizét, csütörtök délután azonban a megyei vészhelyzeti bizottság egyenesen megtiltotta ezt.

Sószennyezés a Maroson: immár tilos itatásra vagy öntözésre használni a folyó vizét Arad megyében
2025. június 19., csütörtök

Beszakadások miatt tovább nőtt a Korond patak sótartalma, pusztulnak a hódok is a Kis-Küküllőben

Nincsenek élő halak a parajdi bányakatasztrófa miatt megnövekedett sótartalmú Kis-Küküllő szennyezett szakaszán, és hódelhullást is tapasztaltak az elmúlt napokban.

Beszakadások miatt tovább nőtt a Korond patak sótartalma, pusztulnak a hódok is a Kis-Küküllőben
2025. június 19., csütörtök

Egyszerű tippeket ajánlanak a rendőrök lakásbetörés ellen

Minden június 18-án a Lakásbetörések Megelőzésének Európai Napja alkalmából a rendőrség különféle rendezvényekkel hívja fel a lakosság figyelmét az éberségre, és javainak védelmére. Háromszéken szórólapokat osztogattak a rendőrök.

Egyszerű tippeket ajánlanak a rendőrök lakásbetörés ellen
2025. június 19., csütörtök

Alvászavarok enyhítését célzó ingyenes pszichológiai kezelést lehet igényelni Kolozsváron

A kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) pszichológia tanszéke meghirdette, hogy kutatási programjuk keretében ingyenes pszichológiai kezelést vehetnek igénybe az alvászavarokkal, álmatlansággal küzdők.

Alvászavarok enyhítését célzó ingyenes pszichológiai kezelést lehet igényelni Kolozsváron
2025. június 19., csütörtök

Kijelölték az új román–magyar határátkelő helyét

A Temes megyei Óbéb és a Csongrád-Csanád vármegyei Kübekháza között épül meg hamarosan a legújabb román–magyar határátkelőhely. Ez lesz a 23. román–magyar közúti határátlépő hely.

Kijelölték az új román–magyar határátkelő helyét
2025. június 19., csütörtök

Parajd: a vízbetörés óta nem észleltek hirtelen elmozdulást a magyar kutatók

Csekély mértékű, évi néhány milliméteres felszínmozgásokat mutatnak a Parajd térségére vonatkozó mozgásvizsgálatok – derül ki a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet kutatóinak legfrissebb jelentéséből.

Parajd: a vízbetörés óta nem észleltek hirtelen elmozdulást a magyar kutatók
2025. június 19., csütörtök

„Nem akarunk betegek exportőrei lenni” – Magyar–román közegészségügyi együttműködés

A daganatos megbetegedések korai felismerésére és kezelésére, a prevencióra és a közegészségügyi infrastruktúra fejlesztésére irányuló magyar–román együttműködést ültet gyakorlatba Békés és Arad megyei európai uniós támogatással.

„Nem akarunk betegek exportőrei lenni” – Magyar–román közegészségügyi együttműködés
2025. június 18., szerda

Máramarosnak törvényben rögzített napja lett augusztus 15-e

Máramarosnak törvényben rögzített hivatalos napja van szerdától.

Máramarosnak törvényben rögzített napja lett augusztus 15-e