Négy évig tartó pereskedés, tüntetések, tiltakozások és politikai huzavona után „eltakarították” az ortodox betonkereszteket és a román emlékművet az úzvölgyi sírkertből
Fotó: A Hargita Megyei Tanács sajtószolgálata
Úzvölgye! Lebontották! Elvitték! – adta hírül csütörtöki Facebook-bejegyzésében Tamás Sándor, a Kovászna megyei közgyűlés elnöke, és a poszthoz egy fotót is mellékelt, amelynek tanúsága szerint már nem állnak ott az illegálisan felállított keresztek a temetőben.
2023. június 29., 15:132023. június 29., 15:13
2023. június 29., 16:472023. június 29., 16:47
Lapunk telefonon kereste Csíkszentmárton polgármesterét, Birtalan Sándort, de nem tudtuk elérni: az alpolgármesterrel együtt kiment az úzvölgyi katonatemetőbe, ahol nincs térerő. A betonkeresztek eltávolítása érdekében zajlott peres ügyet képviselő kolozsvári ügyvédnő, Kis Júlia sem tudott egyelőre többet mondani. A polgármester ugyanakkor a Székelyhon portálnak megerősítette, hogy nincsenek már betonkeresztek az úzvölgyi haditemetőben.
A Tamás Sándor háromszéki tanácselnök által közzétett felvételen a keresztek hűlt helye és egy Bákó megyei rendszámú kisteherautó látható
Fotó: Facebook/Tamás Sándor/Török Csaba
Mint a községvezető elmondta, a nap folyamán kapott értesítést arról, hogy a katonatemetőben bontják a törvénytelenül elhelyezett betonkereszteket, amelyeket a jogerős bírósági ítélet értelmében el kellett távolítani onnan. 15 óra után érkezett ki a helyszínre, és a Székelyhonnak nyilatkozva elmondta, már csak a nyomok emlékeztetnek a 2019-ben engedély nélkül felállított jelképekre.
„A zászlótartó, a keresztek, az emlékmű, minden el van takarítva” – számolt be a látottakról. Mivel nem találkozott ott senkivel, nem tudta megmondani, hogy kik végezték el a bontást, de valószínűsíthető, hogy a dormánfalvi polgármesteri hivatal megbízásából tették ezt, végrehajtva a jogerős bírósági végzést.
Így néz ki a „betonkeresztmentes” úzvölgyi sírkert
Fotó: A Hargita Megyei Tanács sajtószolgálata
A Brüsszelben tartózkodó elöljáró közösségi oldalán csütörtökön kora délután posztolt videós bejelentkezésében közölte: „ebben a pillanatban” szállítják el a törvénytelenül felállított betonépítményeket az Úz-völgyi haditemetőből. „Az örömöm látható, hiszen az erőfeszítéseink nem voltak hiábavalók, és Dormánfalva felismerte, hogy kötelezettségüket teljesíteniük kell, és végrehajtották a jogerős ítéletet” – jelentette ki Borboly, hozzátéve,
„De nem ültünk erre fel, folytattuk a munkát a kollégáimmal együtt. Hittünk és hiszünk az igazságban, tettük a dolgunk. Folytatjuk a munkát!” – állapította meg az RMDSZ-es tanácselnök. Borboly ugyanakkor azzal a kéréssel fordult a magyarokhoz, hogy ma és az elkövetkező napokban ne menjenek az úzvölgyi katonai temetőbe. „Értesítést kaptam, hogy újabb provokációra készülnek. Ne adjunk okot nekik a cirkuszra. Hagyjuk a szervek végezzék a dolgukat. Az ítéletet végre kell hajtani. Ma ne menjen senki Úzvölgyébe” – olvasható a tanácselnök felhívásában.
Az úzvölgyi harcokban elesett magyar honvédek emlékére állított emlékmű
Fotó: A Hargita Megyei Tanács sajtószolgálata
Mint ismeretes, a Bákó Megyei Táblabíróság 2023. február 10-én az úzvölgyi katonatemető ügyében hozott másodfokú ítélete helybenhagyta az alapfokú ítéletet, amely érvénytelenítette a temető román parcellájának építési engedélyét és elrendelte a törvénytelen betonkeresztek lebontását. A bontás a dormánfalvi önkormányzatra hárult.
A Bákó megyei Dormánfalva (Dărmănești ) polgármesteri hivatalának illegális úzvölgyi temetőfoglalása és az ortodox betonkereszteknek a katonatemetőben történt elhelyezése vezetett a Hargita megyei Csíkszentmárton önkormányzata által 2019. júliusában indított perhez a Bákó megyei törvényszéken. A moldvai és a székelyföldi megye határán álló aprócska, elhagyott település magyar katonatemetője 2019. óta áll a figyelem középpontjában, amikor szélsőséges román csoportok megszállták a sírkertet, a dormánfalvi polgármesteri hivatal pedig betonkereszteket építtetett vélt román katonasírok fölé. A Hargita megyei község a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat anyagi és szakmai támogatásával indította el a pert.
Az első fokon, 2022. február 10-én a csíkszentmártoniak javára született kedvező bírósági döntést követően – a dormánfalviak fellebezése nyomán – az ügy a Bákó megyei táblabíróságra került. Napra pontosan egy évre rá, 2023. február 10-én a táblabíróság helyben hagyta a bákói törvényszék határozatát: a végleges bírósági döntés érvényteleníti a temető román parcellájának az építési engedélyét és elrendeli a törvénytelen építmények lebontását.
Az úzvölgyi katonatemető ügyében született táblabírósági határozatot követően sokan pesszimisták, hogy végre lehet-e hajtani a jogerős döntést? Kis Júlia kolozsvári jogász elismeri, hogy a betonkeresztek eltávolítása nem lesz gyors sikertörténet.
Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.
Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.
Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.
Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.
Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.
Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.
A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.
Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.
Kolozsvár lehet az első város az országban, ahol a polgármesteri hivatal és alárendelt intézményeinek épületébe a házi kedvencek is bemehetnek.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
1 hozzászólás