Kolozsvári metró: öt év múlva már „mozogni fog valami” a föld alatt a végleges projekt szerint

Alászállunk? A tervek szerint 2026 végéig 9 megálló megépül, de a használatba adásuk még kérdőjeles (képünk illusztráció) •  Fotó: Pixabay.com

Alászállunk? A tervek szerint 2026 végéig 9 megálló megépül, de a használatba adásuk még kérdőjeles (képünk illusztráció)

Fotó: Pixabay.com

Közvitára bocsátotta a kolozsvári önkormányzat a metróterv véglegesnek szánt projektjét. A tervezők ez alkalomból számos részletet ismertettek.

Páva Adorján

2021. október 18., 14:012021. október 18., 14:01

Ionel Oprea projektvezető a pénteki eseményen arról tájékoztatott, hogy az első, Szászfenes–Kolozsvár-metróvonal becsült összköltsége csaknem 1 milliárd 730 millió euró. A tervezők összesen 1820 hektárnyi területet vizsgáltak, 507-et Szászfenesen, 1313-at pedig a kincses városban – számolt be több helyi sajtóorgánum. A metróvonal 21 kilométeres lesz, amelyet – a megvalósíthatósági tanulmány szerint – 2030-ban naponta több mint 160 ezer utas vesz majd igénybe.

A földalatti ekkor ötszázalékos forgalomcsökkenést eredményezhet Kolozsvár „felszínén” (mintegy 30 ezer gépkocsival kevesebb közlekedhet a városban naponta), 2060-ban pedig már 10 százalékosat.

A metróvonal 19 megállóval és egy felszíni kocsiszínnel rendelkezik majd, ahol 26, egyenként háromvagonos, 51 méter hosszú, 540 férőhelyes szerelvényeket állomásoztatnak. A járművek vezető nélküliek lesznek, maximális sebességük 80 kilométer/óra. A metrónak összesen csupán mintegy 515 alkalmazottja lesz, ami a napi utasszámmal összevetve arányaiban háromszor kevesebbet jelent, mint például a bukaresti metró esetében. A kolozsvári földalatti hatékonysága e tekintetben a londoni metróéhoz hasonló.

A projekt teljes megvalósítása 128 hónap. A tervek szerint a pályázati versenykiírás 14 hónapot tarthat, a tervezés és a megvalósítás pedig 96-ot, 2023-tól 2030 decemberéig.

Az első kilenc megállót és a járműtelepet azonban – a rendkívül optimista tervek szerint – már 2026 végén átadhatják az első, 9,16 kilométeres vonalon, a Monostor negyedtől Szoporig. A többi 2030 végéig készül el. 

A sokak által még most is hihetetlennek tartott gigaprojekt egyébként számos kritikát kapott. A legtöbben attól tartanak, hogy a nagyszabású munkálatok évekig lebénítják a kolozsvári közlekedést a város legforgalmasabb pontjain, ahol nyílt felszíni fúrásokkal szándékoznak kialakítani a megállókat. A tervezők ugyanakkor azt ígérik, bár valóban a föld felszínén dolgoznak majd, mindez nem fog jelentős fennakadásokat okozni a forgalomban. A műemlékvédőknek pedig azt üzenték, hogy a kiemelt fontosságú épített örökség alatt húzódó útvonalakon fokozottan odafigyelnek a rezgésvédelemre.

Civilek most azt is nehezményezték, hogy a közvitát későn írták ki, hiszen az Európai Bizottságnak már korábban benyújtották a projektet az országos helyreállítási terv keretében. Egyébként – amint arról beszámoltunk – aggodalomra adott okot, hogy a metróépítési terv a vártnál jóval kevesebb uniós támogatást kap, de Emil Boc polgármester szerint nincs miért izgulni, ugyanis a nagyberuházást több forrásból finanszírozzák.

korábban írtuk

Alulfinanszírozták a kolozsvári metró tervét?
Alulfinanszírozták a kolozsvári metró tervét?

Csupán a szükséges összeg harmadát, 300 millió eurót kap az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében a kolozsvári metró grandiózus terve. Emil Boc polgármester szerint nincs ok aggodalomra, a nagyberuházást ugyanis több forrásból finanszíroznák.

Az európai uniós támogatással lebonyolítandó országos helyreállítási terv 2026-ig valamivel több, mint 300 millió eurót biztosít a kolozsvári metróépítésre, ami az első szakasz megvalósításához szükséges összeg alig harmada. Civilek arra figyelmeztettek, hogy az Európai Bizottsághoz benyújtott pályázatban már nem szerepel tételesen, miszerint 2026 végéig át is adják a vonalat, tehát addigra be is indul a metró.

korábban írtuk

Sótömbnek „ütközött” a kolozsvári metró, több pénzbe kerülhet a tervezettnél
Sótömbnek „ütközött” a kolozsvári metró, több pénzbe kerülhet a tervezettnél

Jelentős akadálynak ütközött a kolozsvári metró terve, ugyanis sólelőhelyet találtak a nyomvonalán. Az egyébként cseppet sem meglepő felfedezés nemcsak a kivitelezési időt tolhatja ki, a kiadásokat is jelentősen növelné.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 05., csütörtök

Adócsalás elleni hadjárat Szatmárban, több ingatlant lefoglaltak

Három nap alatt 21 házkutatást hajtottak végre Szatmár megyei adócsalók ellen, biztosítási intézkedésként 714 ezer lej értékű ingatlanvagyont foglaltak le a hatóságok.

Adócsalás elleni hadjárat Szatmárban, több ingatlant lefoglaltak
2025. június 05., csütörtök

A csíksomlyói Fodor-ház udvarán felavatták Potápi Árpád János emléktábláját

Potápi Árpád Jánosnál a magyarsága nem járulékos elem volt, hanem a lényegadó karaktere, a nála tapasztalt nemzethűség a bukovinai székely gyökereiből is eredt – mondta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes csütörtökön Csíksomlyón.

A csíksomlyói Fodor-ház udvarán felavatták Potápi Árpád János emléktábláját
2025. június 05., csütörtök

Új útburkolati jelek okoztak fejtörést a sofőröknek

A szenzorokkal ellátott villanyrendőröket jelölik a friss festések, hogy a sofőrök tudják, hová kell állniuk várakozás közben.

Új útburkolati jelek okoztak fejtörést a sofőröknek
2025. június 05., csütörtök

Egyre többen repülnek Brassó és Budapest között, új németországi járattal bővül a vidombáki kínálat

A Wizz Air által 2024. július elején indított Brassó és Budapest közötti közvetlen repülőjáratok igazi sikernek bizonyultak: egyre többen utaznak repülővel a Cenk alatti város és a magyar főváros között.

Egyre többen repülnek Brassó és Budapest között, új németországi járattal bővül a vidombáki kínálat
2025. június 05., csütörtök

„Hogy az élet tovább menjen, meg kell menteni a sóbányát” – Riport a bányakatasztrófa sújtotta Parajdról (VIDEÓ)

Elkeseredett, szótlan emberek, reményvesztettség és a hatóságok titkolózása jellemzi a sóbánya tragédiája utáni helyzetet Parajdon. Miközben újságírók lepték el a település utcáit, a helybéliek arra várnak, hogy ne ők legyen a figyelem középpontjában.

„Hogy az élet tovább menjen, meg kell menteni a sóbányát” – Riport a bányakatasztrófa sújtotta Parajdról (VIDEÓ)
2025. június 05., csütörtök

Biztonsági, egészségügyi szempontból is legyenek körültekintőek a csíksomlyói búcsú zarándokai

A Hargita Megyei Mentőszolgálat idén is felkéri a csíksomlyói búcsúra érkező zarándokokat, hogy kellő körültekintéssel és megfelelő felkészüléssel vegyenek részt az eseményen, saját biztonságuk és egészségük megóvása érdekében.

Biztonsági, egészségügyi szempontból is legyenek körültekintőek  a csíksomlyói búcsú zarándokai
2025. június 05., csütörtök

Továbbra is magas a vezetékes víz sókoncentációja Maros megyében

Több mint 300 000 liter ivóvizet osztottak ki csütörtökig 16 Kis-Küküllő menti település lakosságának, miután a parajdi bányakatasztrófa nyomán a vezetékes víz emberi fogyasztásra alkalmatlan lett a magas sókoncentráció miatt.

Továbbra is magas a vezetékes víz sókoncentációja Maros megyében
2025. június 05., csütörtök

Tánczos: azonnali támogatást nyújtanak az árvízkárosultaknak, finanszírozzák a Korond-patak záportározóját

Tánczos Barna pénzügyminiszter, miniszterelnök-helyettes bejelentette, azonnali támogatást kapnak a Kovászna megyei árvízkárosult települések, az RMDSZ kérésére finanszírozást biztosítanak a Korond-patak záportározójára.

Tánczos: azonnali támogatást nyújtanak az árvízkárosultaknak, finanszírozzák a Korond-patak záportározóját
2025. június 05., csütörtök

Parajd: a víz a mennyezetig ellepi a tárnákat, a régi bányánál elkerülhetetlen a beomlás

Nem jelent meg újabb, a régi bánya hirtelen beszakadására utaló jel a vízzel elárasztott parajdi sóbányánál a csütörtöki mérések szerint – közölte Petres Sándor Hargita megyei prefektus.

Parajd: a víz a mennyezetig ellepi a tárnákat, a régi bányánál elkerülhetetlen a beomlás
2025. június 05., csütörtök

Csíksomlyói búcsú: 300 ezer zarándokot várnak, adománygyűjtést hirdettek a háromszéki árvízkárosultak megsegítésére

Mintegy háromszázezer zarándokot várnak pünkösd szombatján az idei csíksomlyói búcsúba, amelyre a gyalogos zarándokok védelmében útlezárásokkal és biztonsági intézkedésekkel készülnek a szervezők.

Csíksomlyói búcsú: 300 ezer zarándokot várnak, adománygyűjtést hirdettek a háromszéki árvízkárosultak megsegítésére