Súlyos pluszteher. Minden korosztálynak megárt a mozgáshiány
Fotó: 123RF
A közel egy éve tartó világjárvány egészségre gyakorolt negatív hatásait nemcsak az érzi, aki átesett a koronavíruson. A bezártság, a kijárási korlátozások, a lakásban töltött hetek, hónapok mindenkinek ártottak valamilyen módon. Szilágyi Karola táplálkozás-szakértőt, dietetikust és Oláh Réka gyógytornászt, mozgásterapeutát faggattuk a járványhelyzet „közvetett” hátulütőiről.
2021. február 14., 19:312021. február 14., 19:31
2021. február 14., 19:422021. február 14., 19:42
A járványhelyzet testileg és lelkileg is megviseli az embereket. A gyerekek és sok esetben a szülők is otthonról végzik-végezték a megszokott feladataikat, munkájukat, sokáig a táviskola és távmunka volt a „divat”. A teendők végeztével a család gyakran csak áthuppant a kanapéra lazítani. Eleinte még érdekes, újszerű volt a helyzet, de most már sejtjük, érezzük, hogy hosszú távon nem tesz jót a szervezetünknek ez az életvitel. Gyógytornászt, illetve táplálkozási szakértőt kérdeztünk arról, hogy tapasztalataik szerint hogyan hatott ránk a járvány.
Szilágyi Karola táplálkozás-szakértő, dietetikus a Krónikának úgy fogalmazott, tapasztalatai szerint sokak egészsége „megérzi” ezt a jó pár hónap bezártságot, „páciensei” nagy része fogyás és életmódváltás miatt keresi fel őt. Szerinte
– a mennyiségen és a minőségen sem, ám az aktivitásunk megváltozott, sokkal kevesebbet mozgunk, mint a korlátozások előtt.
Fotó: 123RF
„Volt pár hónap, amikor nem nagyon hagyhattuk el a házat, és a minimális fizikai aktivitás is hiányzott a mindennapjainkból. A kalóriabevitelünk nemigen változott, de a kalóriafelhasználásunk jóval csökkent, erre pedig a szervezetünk hogy is reagálhatott volna másképp, mint nem kívánt pluszkilókkal” – ismertette a szakértő.
Tapasztalatai szerint, mivel sokan félnek kimenni vásárolni, előnyben részesítik a kész, rendelt ételeket. Ezekkel az a probléma, hogy általában nem tudjuk pontosan, miket tartalmaznak, és rendszerint igen kalóriadúsak is. Szilágyi Karola hangsúlyozta,
„Ez a picit lelassult időszak éppen megfelelő arra, hogy a szokottnál több időt és energiát fektessünk a táplálkozásunk minőségére. Együnk színesebben, vitamindúsabban, változatosabban. Legyen meg a napi ötszöri étkezésünk, ami három főétkezést és két kisétkezést jelent. Ne feledkezzünk meg a makronutriensek – amin fehérjéket, szénhidrátokat és zsírokat értünk – megfelelő beviteléről. Táplálkozásunk legyen rostban gazdag, fogyasszuk zöldségeket, gyümölcsöket” – hívta fel a figyelmet a dietetikus.
Mivel „több” időnk van, többet unatkozunk vagy ülünk a képernyő előtt, hajlamosak vagyunk a megszokottnál többet nassolni. A nassolnivalók általában chipsek, ropik, csokik, édességek, kekszek, cukorkák, melyek vitaminszegények, kalóriadúsak, tele vannak színezékekkel, ízfokozókkal, többnyire „üres kalóriák”. Szilágyi Karola szerint,
Kiváló nasiként szolgálhatnak a sima joghurtok vagy a tehéntúró, melyeket gyümölcsökkel édesíthetünk. Ha valami sósra vágynánk, válasszuk a különböző csonthéjasokat vagy magvakat, mint például a mandula, dió, pisztácia, tökmag, napraforgómag. Chips helyett pedig próbáljuk ki a sütőben, olaj nélkül vagy kevés olajjal elkészített zöldségchipseket.
Fotó: 123RF
Az étkezés mellett természetesen a mozgás is nélkülözhetetlen: a szakértő szerint még a legkisebb lakásban is találhatunk helyet hasizom- vagy lábgyakorlatot végezni, súlyzók helyett használhatunk vizespalackot is, vagy a nyújtófa is segítségünkre lehet az edzésben. A kinti kocogás, ugrókötelezés vagy lépcsőzés szintén ajánlott.
– emelte ki a táplálkozási szakértő.
Fontos, hogy a szülők figyeljenek gyermekeik táplálkozására és mozgására. „Nem kell eltiltani semmit, csak mértékkel fogyasztani. Ne szóljon minden szünet az evésről és a telefonozásról, próbáljuk mozgásra sarkallni gyermekünket még órák között is. Naponta legalább egy órát töltsön gyermekünk a szabad levegőn” – javasolta.
Oláh Réka gyógytornász, mozgásterapeuta gyerekekkel és felnőttekkel is foglalkozik. Szerinte
A fizikai problémák pedig gyakran koncentrációs nehézségeket is okoznak. Szerinte a szülők befolyásolni tudják a gyerekek állapotát, már egy kevés mozgás is segít. A felnőtteknél a tünetek mondhatni késleltetve jelentkeztek – nem akkor, amikor nem léphettünk ki a lakásból, hanem miután próbálunk visszalendülni az életbe, esetleg egy kis megerőltetés után kezdődött a hátfájás, derékfájás, lábfájás. Akárcsak a gyerekeknél, a felnőttek esetében is gyakori az energiahiány.
Oláh Réka azt tapasztalta, hogy a kliensei, páciensei próbálnak figyelni az egészségükre, tenni a fellépő tünetek ellen, így rákérdeznek például arra, hogyan ülhetnek helyesen, milyen pozícióban dolgozzanak. Mindenkinek ajánlja, hogy minél többet mozogjanak, legyenek levegőn, legyenek napfényben. Nemcsak az online edzések, edzéstervek segíthetik az elhatározást, hanem a tévében sugárzott műsorok is jó irányadók lehetnek.
Nem feltétlenül komoly kardióedzéseket, súlyemelést és hasonlókat kell elképzelni: a lényeg, hogy mozogjunk.
Fotó: Balázs Attila/MTI
A szakértő szerint az idősebb korosztály tagjai, akik veszélyeztetettként általában kevesebbet mozdulnak ki, találhatnak egyszerű otthoni gyakorlatokat is. „A napi mozgás nemcsak az egészség szempontjából fontos, hanem jelenthet kikapcsolódást, adhat valami pluszt a naphoz” – jelezte Oláh Réka. Szerinte fontos, hogy tudatosan álljunk a helyzethez, hogy megértsük az olyan apró dolgokat, miszerint régen nagyon sokat jelentettek, hogy kisétáltunk a buszmegállóig, felmentünk a második emeletre az irodánkba, elugrottunk a sarki boltba harapnivalóért. Ezek most mind kimaradtak, éppen ezért, aki nem figyel tudatosan arra, hogy kicsivel kevesebb kalóriát vigyen be a szervezetébe, az igenis felszed pár kilót.
A mozgás azoknak is lényeges, akik átestek a koronavíruson, és emiatt csökkent az állóképességük, fáradékonyak. Esetükben az állapotuk fokozatosan javítható egészséges étkezéssel, eleinte könnyebb, majd intenzívebb sporttal. Az étkezés és a mozgás mellett a lelki faktor is fontos, hiszen a félelmeink, bánataink is befolyásolják az egészségünket. Oláh Réka szerint ha megpróbáljuk elengedni a félelmeinket, tudatosítani test és lélek összhangját, akkor sokkal jobb közérzettel vészelhetjük át ezt az időszakot.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.
Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.
Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.
Nem fejeződnek be Parajdon a sürgős munkálatok a július 1-jei határidőig – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!