A katolikus szempontból szórványnak számító, protestáns többségű Erdővidéken áll a miklósvári templom, amelynek belseje nagyböjt második vasárnapján tűz miatt megrongálódott
Fotó: Miklósvárért Egyesület/Facebook
Tűz miatt jelentős kár keletkezett a székelyföldi Miklósvár római katolikus templomának épületén az elmúlt vasárnap, március 16-án. Az épületet sürgősen restaurálni szeretnék a helybeliek, így a szűkebb és tágabb közösség összefogását, támogatását kérik anyagiak és kétkezi munka tekintetében is. Lőrincz Barnabás, a közigazgatásilag Barót városhoz tartozó Miklósvár római katolikus papja nyilatkozott a Krónikának. Mint elmondta, vasárnap szerencsére idejében sikerült megfékezniük a helyieknek a tűz elharapózását, a kívül nemrég felújított épület belseje azonban sürgősen restaurálásra szorul, ezért szívesen fogadják minden jó szándékú adakozó segítségét.
2025. március 19., 19:182025. március 19., 19:18
Jelentős kár keletkezett a Kovászna megyei Miklósvár római katolikus templomának épületén, miután nagyböjt második vasárnapján, március 16-án kigyulladt a kémény.
A miklósvári templom plafonja jelentős mértékben megrongálódott
Fotó: Szőcs Sándor/Facebook
Lőrincz Barnabás, a faluban szolgáló római katolikus pap a Krónika érdeklődésére elmondta, reméli, hogy közösségi összefogással, segítséggel sikerül rendbehozni a templom megrongálódott részét, és tervezik az épület belső felújítását is. A közösségi oldalon Szőcs Sándor miklósvári falugondnok és kántor tett közzé felhívást, amelyben összefogásra hívott minden miklósvári, vagy onnan elszármazott és/vagy máshol élő jóakaratú embert. A közösséghez intézett soraiban felidézte a 2022-es összefogást, amikor a temető kerítését javították ki, most pedig a templomban keletkezett kárt szeretnék húsvétig közös erővel helyreállítani.
A miklósvári római katolikus templom, amely 1907-ben épült a régi templom helyén
Fotó: Szőcs Sándor/Facebook
„A közös erő nem csupán szófordulat, szükség van minden ember anyagi és kétkezi segítségére is” – fogalmazott Szőcs Sándor. Később azt is közölte, hogy 24 óra alatt már összegyűjtöttek 3880 lej értékű összeget. „Habár még nem tudjuk pontosan a keletkezett kár értékét, látva a sok jóakaratú ember jelentkezését, hisszük azt, hogy sikerülni fog összegyűjteni a szükséges támogatást, illetve másfél hét múlva el tudjuk kezdeni a munkát!” – szerepel a felhívásban.
Az erdővidéki Miklósvár római katolikus temploma belül megrongálódott a március 16-án kigyulladt kémény miatt
Fotó: Miklósvárért Egyesület/Facebook
Azt is kifejtette, a vasárnapi tűz nem érintette a tetőszerkezet, hanem csak a plafont. „Szerencsére idejében észrevettük, léptünk, ameddig kijöttek a tűzoltók. Jelenleg várjuk, hogy mérje fel a restaurálást végző vállalkozó, hogy pontosan mennyi pénzre volna szükség a megrongálódott plafonrész javításához, megközelítőleg 40-50 ezer lejre” – mondta el Lőrincz Barnabás. Hozzátette,
Az erdővidéki faluban a helyiek azonnal összefogtak vasárnap, hogy megakadályozzák a tűz terjedését
Fotó: Szőcs Sándor/Facebook
Kérdésünkre azt is elmondta, hogy Miklósváron 280 római katolikus él, de ő több településen is szolgál: összesen 420 katolikus számára tart szentmiséket a környéken. Hozzá tartozik Nagyajta, Középajta, Szárazajta, Bölön, Ürmös, Apáca is.
Amint a Gyulafehérvári Főegyházmegye honlapján szerepel, a Szent Miklós Plébánia az V. Kovászna-brassói főesperesi kerülethez tartozik. Miklósvár Erdővidék 21 falva közül az egyetlen, amelyben a katolikusok többségben vannak. Miklósvár grófi székhely volt. A Kálnoky grófok kastéllyal, sok szántó- és erdőterülettel rendelkeztek. Jelenlétük nagyon meghatározta a falu életét és mentalitását. Ma is gyakran itt tartózkodik a Kálnoky család legfiatalabb grófja, Kálnoky Tibor.
Fotó: Szőcs Sándor/Facebook
A reformáció idején a falu református lett. 1717-ben gróf Kálnoky Ádám hatására a falu lakossága visszatért a katolikus hitre, ezért van az, hogy a protestáns környezetben unikum a miklósvári gyülekezet.
Az egyházközség leányegyházai, amelyekben a feltüntetett felekezetűek vannak többségben:
A hívek számának alakulását tekintve Miklósváron csökkenés tapasztalható. Míg a 20. század elején 25–30 keresztelő volt a máterben és a filiákban, addig 100 évvel később alig van 9–10. Ezt az eredményt az iparosodás szülte. Sokan városra költöztek, mivel ott volt munkalehetőség.
Vártemplomát 1211-ben említik, Szent Miklósnak szentelték és feltehetően a mai templommal egy magasságban emelkedő kis dombháton állt, ahonnan lőréses fal és sáncok maradványai kerültek elő. Ez volt az egykori Miklósvárszék központja.
A miklósvári templomot 2023-ben restaurálták kívülről román állami támogatással
Fotó: Szőcs Sándor/Facebook
A falu a tatárjárás előtt nem a mai helyen, hanem feljebb, patakjának bal partján, a Székátalján feküdt. Régi temploma is a tatárjárás után épülhetett, amelyet a múlt század elején lebontottak, és 1907-ben építették a mai templomot. A domus historia a következőket írja: „Az a templom, amely ma áll, a régi helyén épült 1907-ben, Császár Károly plébános idejében, a vallásalapból nyert segéllyel s kis részben a hitközség hozzájárulásával.”
illetve utalhat a következő számlaszámok valamelyikére is:
A miklósvári Kálnoky-kastély borospincéje ad helyet a 2024 nyarán elindult Candleglow Castle koncertsorozatnak. 2025. február 1-én az évad második zenei eseményére várják az érdeklődőket.
Három erdélyi magyar tudóst is külső tagjai közé választott a Magyar Tudományos Akadémia – közölte a Kolozsvári Akadémiai Bizottság (KAB).
Az emberek sok év alatt felhalmozódott mérge csapódott le a megismételt elnökválasztás első fordulójában – értékelte a múlt vasárnapi szavazás eredményét Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a Krónikának adott interjúban.
A héten elindultak a rakományszállítási szolgáltatások a nagyváradi repülőtéren.
Egy feltehetően lelőtt kutya miatt indított bűnügyi nyomozást a Temes Megyei Rendőr-főkapitányság. Az állatot a Temesvárral határos Újmosnicán valószínűleg lelőtte az elkövető, majd a kutya tetemét a személygépkocsija csomagtartójába tette és elhajtott.
A katonai tűzoltók folytatják a beavatkozást a parajdi sóbányában, ahol az utóbbi napok heves esőzései nyomán kedden vízszivárgást észleltek.
Öt ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei Salvamont munkatársai az elmúlt éjszakán; továbbra is keresnek viszont egy hatodik személyt – közölte csütörtökön Dan Benga, a hegyimentő-szolgálat vezetője.
Huszonharmadik alkalommal rendezték meg Zilahon a Költészet Tavasza nemzetközi versfesztivált, amely mára nemcsak a város, hanem az egész térség egyik legfontosabb kulturális eseményévé vált.
A korábbi évektől eltérően idén már május közepétől járható lesz a Transzfogaras.
Újabb autópálya-szakasz építése kezdődhet meg Erdélyben: a közlekedési és infrastrukturális minisztérium kiadta az építési engedélyt a Nagyszeben és Fogaras közötti A13-as jelzésű autópálya 2. szakaszára, amely Feleket köti össze Alsóárpással.
Bővül a Brassó–Budapest légi összeköttetés – közölte szerdán a közösségi oldalon Tamás Sándor, a Kovászna megyei tanács elnöke.
szóljon hozzá!