Állatvédelem. A hatóság emberei sok portáról menhelyre szállítják a rossz körülmények között tartott állatokat
Fotó: Pinti Attila
Az állatvédelmi rendőrség megyei szervezeteinek beszámolói szerint egyre nagyobb teret hódit a háziállatot tartók hatósági ellenőrzése. 2024. január 1-től Hunyad megyében rekordszámú, 90 személy ellen indítottak bűnvádi eljárást az állatvédelmi szabályok súlyos áthágása miatt, egy személyt jogerősen 1,7 év letöltendő szabadságvesztésre ítéltek.
2024. november 29., 17:152024. november 29., 17:15
2024. november 29., 17:302024. november 29., 17:30
A Hunyad megyei állatvédelmi rendőrség idén rekordszámú, mintegy 90 személy ellen indított bűnvádi eljárást az állatok rossz tartási körülményei, illetve fizikai bántalmazása miatt. 67 bűnvádi dossziét a területileg illetékes ügyészségek már továbbítottak a bírósági tárgyalásokra. Az elkövetők közül három személyt őrizetbe vettek. Eddig
A Hunyad megyei rendőr-főkapitányság közleménye szerint leggyakoribb kihágásnak az ebek rossz tartási körülményei minősülnek. A rossz bánásmód miatt a megye területén idén 106 kutyát távolítottak el gazdájuktól, és első körben 45 napos időszakra állatmenhelyeken helyezték el. A hatósági állatorvosok ellenőrzése nyomán hét macska is erre a sorsra jutott. Hunyad megyében jelenleg 14 állatmenhely működik önkormányzati, illetve alapítványi, vagy egyesületi felügyelet alatt.
Több esetben az állatok fülét vagy a farkát megcsonkító sebészeti beavatkozás miatt kellett az állat tulajdonosának büntetést fizetnie. A leggyakoribb kihágás azonban a rossz tartási körülmények voltak: a háziállatnak nincs megfelelő szálláshelye, rossz a takarmányozása, nem kap elegendő ivóvizet, nincs mozgási lehetősége (a kutyát túl rövid láncra kötik), és hiányoznak a kötelező oltások.
A hatóság emberei olyan állattartókat is megbüntettek, akik lovat, tehenet, birkát és kecskét kozutakon, falusi köztereken engedtek szabadon, felügyelet nélkül.
A rendőrségi tájékoztató szerint bűncselekménynek számít, és 6 hónaptól 3 évig terjedő szabadságvesztéssel, vagy bírsággal büntetik a nem gyógyítási szándékkal végzett állatműtéteket (a fülek, a farok, a fogazat és a körmök csonkítását); a kutyakölykök nyolc hétnél koraibb leválasztása az anyaállatról kereskedelmi értékesítés céljából, illetve az állatok tesztelése, felkészítése állatviadalokra.
Kettőtől 7 évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható az a személy, aki kínozza, vagy ok nélkül megöli háziállatát. Ebben a bűnügyi kategóriában is több bűnvádi dosszié született Hunyad megyében. Szintén szabadságvesztéssel sújtja a 2004/205-ös állatvédelmi törvény az állatviadalokon részt vevő háziállatok gazdáit, illetve azokat a személyeket, akik zoofilíára kényszerítik állataikat.
Nem számít bűncselekménynek a háziállat sterilizálása, illetve az sem, ha az ember önvédelem céljából megsebesíti, vagy megöli a rátámadó állatot.
Az állatok nem megfelelő tartási körülményeiért vagy kínzásáért nem csak pénzbírságot, hanem börtönbüntetést is kiszabhatnak Romániában. Madaras Péter kolozsvári állatorvossal, állatvédő szakemberrel jártuk körül a romániai állatvédelem kihívásait.
Bűnügyi felügyelet alá helyezték azt a 38 éves férfit, aki a gyanú szerint egy sörösüveget dobott két fiatal felé a Kolozsvári U és a CFR közötti hétfő esti labdarúgó-mérkőzést követően.
Életét vesztette egy nő Krassó-Szörény megyében, miután egy lopott autóval a rendőrség elől menekülve frontálisan ütközött egy kamionnal.
Felerősödő szélre, havazásra és hóviharokra figyelmeztető sárga, vagyis elsőfokú riasztás van érvényben vasárnap Románia nagy részén.
Havazott az éjszaka Hargita megyében, a közutak jelentős részén téliesek az útviszonyok.
A kolozsvári rendőrök őrizetbe vettek egy férfit, aki két, 19 éves fiatalembert bántalmazott a hétfői kolozsvári futballderbi után. A 38 éves férfi egy üveget dobott a két fiatal felé, és egyiküket megsebesítette az arcán – írja a Cluj24.ro helyi portál.
Őrizetbe vettek a hatóságok egy 42 éves temesvári férfit, miután meztelenre vetkőzött a rendőrök előtt.
A védelmi minisztérium, a külügyminisztérium és három szövetséges ország tíz hónapja hiába kéri az illetékes önkormányzatokat és a román fejlesztési minisztériumot, hogy erősítsenek meg néhány földutat, két gyaloghidat és két hidat.
A Richter-skálán 3,9-es erősségű földrengés volt szombaton 4 óra 33 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A szeles időjárás miatt sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetést adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének több mint felére.
Elfogadhatatlannak tartjuk és a lehető leghatározottabban elítéljük a romániai magyarokat ért incidenseket – írta a magyar külgazdasági és külügyminiszter pénteken a Facebook-oldalán, miután tárgyalt Emil Hurezeanu román külügyminiszterrel.
szóljon hozzá!