Fotó: Ferencz András
Huszonhat közép-erdélyi kastély különleges képét és rövid leírását tartalmazó fotóalbumot mutattak be szerdán a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnáziumban.
2017. május 18., 15:102017. május 18., 15:10
A kő marad című, igényes kivitelezésű kötet szerzője Ferencz András, az iskola volt diákja.
A korszerű nyomdai technikával készült albumban a fiatal szerző huszonhat közép-erdélyi kastélyt mutat be. Saját vallomása szerint az, amit az olvasó egy képnek lát, lényegében több, széles látókörű lencsével készült felvételből tevődik össze, majd a Photoshop képszerkesztő program segítségével nyeri el végső formáját.
Ferencz András elmondta, előbb történelemtanárával, Kálmán Attilával járt a Telekiek sáromberki és gernyeszegi kastélyában, majd szüleivel látogatott el hétvégeken egy-egy Maros, Kolozs, Fehér, Beszterce-Naszód, Szeben megyei vagy még távolabbi műemlékhez. Az albumban szereplő kastélyokról szólva András tanára és mentora, Kálmán Attila történész – akire a képek szövegezési munkája hárult – úgy fogalmazott,
„Egyeseknek kényelmetlen a múltunk, ezért hagyják pusztulni, vagy pusztítják ők maguk” – tette hozzá. Az album képanyaga a történészt igazolja: két-három szakszerűen felújított vagy legalább menthető állapotban lévő kastélyon kívül a többi az enyészet visszafordíthatatlan útjára tért.
Akad, amelyiknek „csak” a tetőzete pergett le az évek során, van viszont olyan is, melynek mindössze egy pár, vakolattól is megkopott fala áll. Az ellenpéldát a marosugrai Haller-örökség szolgálja, melyet csinos kastélyszállóvá varázsoltak. Azonban itt sem a leszármazottaknak, hanem egy vállalkozónak sikerült megtennie a mentő lépést.
Az önkormányzatok nem igyekeztek a negyven-ötven esztendeje nem látott régi tulajdonosokat birtokba helyezni, és évekig odázták a visszaszolgáltatás megvalósulását. A mai napig is számos per folyik: kastélyokért, erdőkért, termőföldekért” – mutatott rá az iskola másik tanára, Haller Béla, az erdélyi nemes családokat tömörítő Castellum Alapítvány elnöke. A megpróbáltatások dacára az arisztokrácia képviselői még így is tisztesen megállták a helyüket.
„Amikor a kommunista hatalom megalázta, kisemmizte, megfosztotta vagyonuktól, kényszerlakhelyre költöztette a nemeseket, ők ott is hősiesen helytálltak. Akár építkezésben, akár mezőgazdaságban dolgoztatták, végezték a rájuk kényszerített feladatot” – ecsetelte a múltat főként a szép számban megjelent diákságnak a Haller család leszármazottja.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!