Az ipar jelentősen hozzájárul a légszennyezéshez
Fotó: Haáz Vince
Románia Kelet-Európa legszennyezettebb országai közé tartozik, a finomszemcsés részecskék okozta légszennyezés elsősorban a nagy városokban, például Kolozsváron jelent súlyos problémát. Noha az elmúlt évtizedekben valamelyest csökkent a légszennyezés, évente még mindig körülbelül 300 000 ember hal meg idő előtt Európában a rossz levegőminőség miatt.
2025. január 05., 10:042025. január 05., 10:04
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség adatai szerint Kolozsváron kívül Jászvásár (Iași), Ploiești és Bukarest tartozik a legszennyezettebb városok közé az országban. Ezzel szemben Galac van a legjobb helyzetben, a Duna-menti városban a legkisebb a finomszemcsék koncentrációja, ezáltal alacsonyabb a légszennyezés.
Romániában a légszennyezés mértéke a téli időszakban tovább romlik, mivel az alacsony hőmérséklet lassítja a szennyezőanyagok eloszlását, és a fűtési szezon jelentős kibocsátással jár.
A közzétett adatok szerint Románia Kelet-Európa legszennyezettebb országai közé tartozik. Különösen az ipari központok és a nagy forgalmú városi területek érintettek. Kolozsvár esetében a levegő minőségét nemcsak a közúti forgalom, hanem a lakossági fűtés és az ipari tevékenység is befolyásolja. Mindez jelentős hatással van a helyi lakosság egészségére, különösen a gyermekekre és az idősebbekre.
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség adatai szerint Jászvásár és Ploiești található országos szinten a legrosszabb helyzetben, őket Bukarest és Kolozsvár követi. Bukarestben például 2023 decemberében a Környezetvédelmi Őrség több mint 1,1 millió lej értékű bírságot szabott ki a légszennyezés miatt, mivel a fővárosban és környékén a határértékeket meghaladó értékeket mértek.
A téli hónapokban a légszennyezés különösen problémás, mivel az otthonok fűtése során keletkező kibocsátások tovább rontják a levegő minőségét
Fotó: Beliczay László
Egy 2023-as, a The Guardian által publikált tanulmány szerint
A kutatás több mint 1400 mérőállomás adataira támaszkodott, amelyeket holland kutatók dolgoztak fel. Az eredmények szerint szinte valamennyi európai lakos magas szennyezőanyag-szinttel terhelt levegőt lélegzik be, ami komoly közegészségügyi válságot jelent.
Külön figyelmet érdemel Olaszországban a Pó-folyó völgye, ahol a szennyező részecskék koncentrációja többszörösen meghaladja az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által biztonságosnak tartott szintet.
Ezzel szemben Bulgáriában a környezetvédelmi szervezetek azzal vádolják a hatóságokat, hogy elrejtik a valódi szennyezettségi adatokat azáltal, hogy a mérőállomásokat a városok legszennyezettebb részeiről távolabb helyezték. Szófiában például a mérőállomások már nem a városközpontban találhatók, ahol a szennyezés a legnagyobb. Ezt a gyakorlatot hivatalosan infrastrukturális projektek indokolták, de valójában a büntetések elkerülése volt a cél.
míg a legszennyezettebb városok – Slavonski Brod (Horvátország) és Nowy Sącz (Lengyelország) – szennyezettségi szintje több mint hatszorosa a legtisztább településekének. Három olasz város, Cremona, Vicenza és Padova is rendkívül rossz helyzetben van.
Sok más kelet- és közép-európai országhoz hasonlóan a szennyezés Romániában is csökkent egyes kisebb városokban, ahol a 90-es évekig nehézipari gyárak és nagyüzemek működtek. Ezek az üzemek bezártak, vagy jelentősen csökkentették tevékenységüket, illetve olyan környezetvédelmi beruházásokat hajtottak végre, amelyek visszafogták a kibocsátásokat.
Egy 2018-as jelentés szerint az Unióban a légszennyezés naponta átlagosan több mint 1 000 korai elhalálozáshoz vezet, ami több mint tízszerese a közúti balesetek okozta halálesetek számának. Az akkori adatok szerint a környezeti légszennyezés miatt elvesztett egészséges életévek száma száz lakosra vetítve nagyobb volt Romániában, mint a köztudottan szennyezett levegőjű Indiában.
A régi, szennyező autók forgalomból való kivonása hozzájárulhatnának a helyzet javításához
Fotó: Veres Nándor
A cikk szerint a nagyvárosok, így például Kolozsvár számára kiemelt jelentőségű lenne olyan intézkedések bevezetése, amelyek javítják a levegő minőségét.
Az ipari szereplők környezetvédelmi beruházásai szintén kulcsfontosságúak lennének. A szakemberek szerint a a globális felmelegedés a városokban szintén hozzájárul a levegő minőségének romlásához.
Sepsiszentgyörgy az egyik legtisztább levegőjű város Romániában, míg Kolozsvár, Brassó és Marosvásárhely a legszennyezettebbek közt van – derült ki egy friss elemzésből.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
1 hozzászólás