Nincs helye a magyar könyvesboltnak? Kilakoltatja az RMDSZ alapítványa a könyvkereskedést a felújítás előtt álló Sonnenfeld-palotából
Fotó: oradeaheritage.ro
Költöznie kell a nagyváradi Sonnenfeld-palotában létesítendő Magyar Házból egy magyar könyvesboltnak. Miközben a tulajdonos szerint korábban az RMDSZ-közeli Iskola Alapítvány ígéretet tett arra, hogy maradhatnak, Nagy Zoltán Levente alapítványi igazgató úgy véli, „jó és kompromisszumos megoldások” születtek a volt és leendő bérlőket illetően.
2020. január 30., 13:052020. január 30., 13:05
Miért nem fér el egy Magyar Házban egy nagyrészt magyar nyelvű műveket árusító könyvesbolt? – tette fel a kérdést a napokban nagyon sok nagyváradi, miután kiderült, hogy a magyar állam támogatásával az RMDSZ Iskola Alapítványa által megvásárolt Sonnenfeld-palotában kialakítandó kulturális központban nem lesz már helye az ingatlanban évek óta helyiséget bérlő Dávid Könyvkereskedésnek. A közönség január 25-én értesült arról, hogy a könyvesboltnak költöznie kell az amúgy Kárpát-medence-szerte ismert Moszkva kávézónak is helyt adó ingatlanból.
Kovács Lajos, a Dávid Könyvkereskedés tulajdonosa valamivel korábban megkereste a Krónikát az ügyben. „Most kaptuk az értesítőt az Iskola Alapítványtól, hogy a Sonnenfeld-palotába minket már nem várnak vissza a felújítás után. Eddig komoly ígéretek voltak, hogy mi biztosan maradhatunk majd, így egy évig végigkínoztuk még a meglévő kétes helyzetben. A most kapott válaszból viszont az jön le, hogy ott nagyobb igény van a Moszkva kávézóra és egy étteremre. Az ebben az épületben öt éve működő, magyar nyelvű könyveket forgalmazó könyvesbolt pedig mehet, ahova tud” – panaszolta el lapunknak a könyvesbolt tulajdonosa. Hozzátette:
„Cégünket üzleti alapon működtetjük, de valójában az erdélyi magyarságot támogató tevékenységet fejtünk ki. Mi senkitől semmilyen támogatást nem kaptunk, de most újból utcára kerülünk több év után úgy, hogy most egy, az erdélyi magyar iskolákat támogató, a magyar kormány által pénzelt intézmény teszi ezt. Megdöbbentő és érthetetlen” – fogalmazott Kovács Lajos.
Lapunk a felújítási munkálatok haladásával, a bérlők kiválasztásával, valamint a könyvesbolt „kilakoltatásával” kapcsolatos kérdéseinkkel több mint egy héttel ezelőtt megkereste Nagy Zoltán Leventét, az Iskola Alapítvány elnökét – aki egyúttal Kelemen Hunor RMDSZ-elnök kabinetigazgatója –, választ azonban csak szerdán délután kaptunk.
A történethez hozzátartozik, hogy néhány nappal azt követően, hogy a felújítási munkálatok állását és a magyar könyvesbolt „kitessékelését” firtató kérdéseinket az alapítványi elnöknek írásban elküldtük, a Maszol.ro hírportál terjedelmes cikket közölt a témában, de csak a felújításról és a nagyszabású tervekről értekeztek benne. (A portált amúgy az RMDSZ másik szervezete, a Nagy Zoltán Levente felesége, Nagy-Debreczeni Hajnal által vezetett Progress Alapítvány adja ki.)
Hétfőn másodszor is megkerestük az alapítványi elnököt, hogy számíthatunk-e válaszaira. Végül szerdán délután futott be a szűkszavú válasz. Ebben Nagy Zoltán Levente a felújítással, a leendő bérlőkkel kapcsolatos kérdéseinket azzal hárította el: „Mivel az Ön levele előtt már nyilatkoztam a Maszol.ro-nak, és utána a Bihari Naplónak is, kérdéseire a válaszok nagyrészét ott megtalálja”. (A Maszol.ro különben pénteken, a Bihari Napló szerdán közölte az ominózus cikket – szerk. megj.)
– folytatta válaszát az alapítványi illetékes, mellőzve, hogy legalább nyolc másik, többnyire a felújítás alakulását és a terveket firtató kérdést is feltettünk.
Itt a vége... Mese nincs, mennie kell a könyvkereskedésnek
Fotó: Facebook/Dávid könyvkereskedés
„Dávid úrral (sic!), a könyvesbolt tulajdonosával az elmúlt év során több rendben is folytattam tárgyalásokat, ám a nélkül, hogy konkrét ígéret elhangzott volna. Mindez azért, mert az épület felmérése és a statikai szakvélemény még nem állt rendelkezésünkre abban a pillanatban, másrészt volt/van meg két bérlő (a színház és a Moszkva), akiknek elhelyezése az épületen belül prioritás volt mind a váradi magyar közösségnek, mind nekünk. S nem utolsósorban, felmerült egy helyi igény, hogy találjunk helyet a Bunyitay könyvtárnak is az ingatlanban” – fejtette ki az Iskola Alapítvány vezetője.
„Ezek tudatában minden elképzelést a tűzvédelmi előírásoknak megfelelően kellett alakítani, amit szintén részleteztem előző interjúimban” – zárta rövidre a témában adott választ Nagy, aki szerint a Sonnenfeld-palota volt és leendő bérlőit illetően kompromisszumos megoldás született a felek között, szem előtt tartva azokat a funkciókat, amelyeknek egy kulturális központnak meg kell felelnie.
„Új szereplőket vontunk be a közös tervezésben, mint a Partiumi Egyetem Művészeti Tanszéket, amiknek egy húsz éve megoldatlan problémájukat próbáljuk orvosolni egy modern, minden igénynek megfelelő kiállítótér berendezésével. Úgy gondolom, ezek a jó és kompromisszumos megoldások, amelyek a nagyváradi és a Bihar megyei magyar közösség életét, kultúrához való hozzáférését elősegítik, sokkal fontosabbak, mint egy egyéni vállalkozás helyszíne” – válaszolta ugyancsak írásban Nagy Zoltán Levente.
Az RMDSZ Iskola Alapítványa egy évvel ezelőtt jelentette be, hogy 2018-ban a magyar kormány egy erdélyi és egy partiumi nagyvárosban, Kolozsváron és Nagyváradon támogatta a szervezet ingatlanberuházását 4,082 milliárd forint értékben. Nagyvárad belvárosában az 1911–1913 között épült Sonnenfeld-palota tulajdonjogát szerezték meg 2018 decemberében. A magyar épített örökség szerves részét képező ingatlan egy 2 283 négyzetméteres telken található, több szinten közel 5500 négyzetméter összfelülettel rendelkezik. A korábban bejelentett tervek szerint itt egy önálló, a teljes közösséget összefogó, egységes kulturális civil teret hoznánk létre, amelyben a már ott működő Szigligeti Színház és a hozzá tartozó intézmények mellett könyvtár, előadótermek, kiállítótér, pedagógusi és kulturális egyesületi irodák kapnak helyet.
„A Nagyváradon megvalósuló Magyar Ház biztosítja a működéshez szükséges stabilitást a helyi magyar kulturális szervezetek számára” – szögezte le a közlemény, ami szerint a nagyváradi program költségvetése 2,47 milliárd forint. Nagy Zoltán Levente amúgy a Maszol.ro-nak most úgy nyilatkozott: ha megkapják a szükséges engedélyeket, 2020 második felében már elkezdődhetnek a felújítási munkálatok, amelyek a tervek szerint két évig tartanak. A tervezőt már kiválasztották: Kim Attilát, a Velencei Biennále romániai biztosát bízták meg a munkával.
A Sonnenfeld-palota
A nagyváradi Sonnenfeld-bérpalota 1911-1912. között épült Spiegel Frigyes tervei alapján, Incze Lajos és társa kivitelezésében. Megrendelője és tulajdonosa Sonnenfeld Adolf, Nagyvárad legnagyobb nyomdájának a tulajdonosa volt. A nyomda a belső udvarban volt, ennek helyén kap ma helyet a Szigligeti Stúdió. A palotát – a többi ingatlanhoz hasonlóan – a kommunizmus éveiben államosították, sokan megfordultak viszont akkoriban az emeleti nagyteremben, ahol nyomdászklub működött, sokan az egész ingatlant Breiner/Tempó klub néven ismerik. A rendszerváltást követően a szecessziós palotát visszakapta a jogos Sonnenfeld-örökös, aki most megvált tőle.
Arad megyében 50 ártézi közkút található, ezek közül 16-nak a vize ajánlott fogyasztásra, és van, aki nemcsak issza a mélyfúrású vizet, hanem azzal is főz.
Bogdan Timar, a Temes Megyei Orvosi Kamara alelnöke azt nyilatkozta, hogy a minőségi egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés az állami rendszerben nem függhet a beteg anyagi helyzetétől.
Egy ötéves kislányt kellett megoperálni az aradi kórházban péntekről szombatra virradóra, miután a gyanú szerint egy 54 éves férfi megerőszakolta őt az utcán, egy garázssor közelében. A feltételezett elkövetőt a rendőrség elfogta és őrizetbe vette.
Őrizetbe vettek péntek reggel egy 45 éves férfit az aradi rendőrök, mert az éjszaka két ízben is ittas vezetésen érték tetten.
Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA).
Dák ezüstkincset találtak a Maros megyei Beresztelkén, a mintegy 550 gramm súlyú, hat darabból álló ékszergyűjtemény a dák arisztokrácia egyik fontos férfi vagy női tagjáé lehetett.
Előkerült Nagyvárad elveszettnek hitt, 1913-ban készült címere, amely hosszú évtizedeken keresztül a Széles (ma Decebal) utcai hidat díszítette.
Továbbra is tartható az egy ideje júniusra belőtt átadási határidő a Kolozs megyei gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Felerősödő szélre, havazásra és hóviharokra figyelmeztető újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki területekre. Vasárnap reggelig szinte az egész országban számítani lehet havas esőre, jegesedésre.
Jó választásnak bizonyult a szerkesztőség részéről, hogy a tortán és megannyi, a jeles évfordulónak szentelt műsoron kívül dokumentumfilmmel is megünnepeljék, megörökítsék a Kolozsvári Rádió 70 éves fennállását.
szóljon hozzá!