Fotó: A szerző felvétele
2009. augusztus 11., 09:382009. augusztus 11., 09:38
Ciprian Minodor Dobre, az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt (PNL) Maros megyei parlamenti képviselője kivizsgálást követel az ügyben, szerinte ugyanis az önkormányzat indokolatlanul magas áron jutott hozzá egy olyan telekhez, amelynek nem is veszi hasznát. Amint arról lapunkban már beszámoltunk, a Maros Megyei Környezetvédelmi Felügyelőség júniusban szervezett nyilvános vitát arról az uniós alapból megépítendő hulladékválogató állomásról, amelynek éppen a szóban forgó telken kellett volna megépülnie Székelykakasd határában.
Mivel a lakosság ellenzi, hogy a létesítmény a faluban kapjon helyet, a projekt megvalósítása egyelőre dugába dőlt. Az EU-konform, egész Maros megyét kiszolgáló hulladékgazdálkodási rendszer létrehozásába a megyeszékhely önkormányzatának olyan telekkel kellett beszállnia, ahol megépülhet a marosvásárhelyi szemét szelektálását, kezelését biztosító állomás.
Korábban a vásárhelyi képviselő-testület határozatban hagyta jóvá, hogy maximum 12 eurós négyzetméterenkénti áron a polgármesteri hivatal beszerezheti a telket. Mivel a vásárhelyi szeméttelep – amelyet immár be kellett zárni – ugyancsak az említett térségben, Maroskeresztúr és Székelykakasd határában fekszik, a városháza egy ehhez közeli telket keresett. Csakhogy az önkormányzat végül éppen azt a négyhektáros területet szerezte meg, amelyet nem sokkal azelőtt Kundi István és Virág Mihály vásárolt fel kakasdi magánszemélyektől.
„Hamis állítások jelentek meg a sajtóban, nem igaz, hogy csak 15 eurócentet fizettünk egy négyzetméternyi telekért, ennél nekünk sokkal többe került a földterület” – állítja a Krónikának Virág Mihály kakasdi lakos, aki egyébként a maroskeresztúri tanácsban képviseli települését. „Tizenöt millió régi lejt fizettünk egy-egy ár földért. Tessék elhinni, hogy nagyon sok kiadásunk volt, mert minden kis teleknek 7-8 tulajdonosa volt, egy csomó iratot kellett kiállítani, közjegyzőhöz járni. Ha mindent összeszámolunk, nekünk végül 6 euróba került egy-egy négyzetméternyi terület. A négy hektárból különben 45 ár az én tulajdonom volt.” Ettől eltekintve a kakasdi gazdák mintegy 3,5 eurót kaptak egy-egy négyzetméternyi telekért a felvásárlóktól.
A marosvásárhelyi önkormányzat bizottságot hozott létre a Virágékkal folytatandó tárgyalás lebonyolítása végett. „Mi jóhiszeműen jártunk el, hiszen az önkormányzat hivatalos becsüse, Dumitru Legean úgy tájékoztatott bennünket, hogy maximum 12 eurós árig mehetünk el. Több ízben tárgyaltunk Virág Mihállyal és Kundi Istvánnal, akik tudtak arról a tanácsi határozatról, miszerint 12 eurót is fizethetünk egy négyzetméterért. Ők mindenképpen legkevesebb 10 eurót akartak kapni, ehhez képest elégedettek voltunk azzal, hogy végül lealkudtuk az árat 9 euróra” – tájékoztatta a történtekről lapunkat Bakos Levente önkormányzati képviselő, a bizottság egyik tagja. Benedek István, a vásárhelyi tanács RMDSZ-frakciójának vezetője szerint az önkormányzat semmiben nem tévedett.
„Maximum azokat kell felelősségre vonni, akik megállapították, hogy mennyit lehet fizetni egy ilyen telekért. Mi, tanácsosok nem vagyunk ingatlanszakértők” – szögezte le Benedek. Dumitru Legan hivatalos becsüst, a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal munkatársát nem sikerült megszólaltatnunk a témában. Puni Éva, egy marosvásárhelyi ingatlanközvetítő iroda vezetője ugyanakkor lapunk kérdésére, miszerint milyen áron cserélnek gazdát mostanában a Maros megyei falvak, községek határában fekvő telkek, elmondta: körülbelül 2-3 eurót lehet elkérni egy négyzetméterért, ez a reális ár.
Dorin Florea, Marosvásárhely polgármestere a székelykakasdi telekügyet is a személye ellen intézett, összehangolt médiaakciónak kiáltotta ki, szerinte ugyanis az eladók magánügyének minősül, hogy olcsón felvásároltak, majd drágán eladtak egy földterületet. A kivizsgálást kezdeményező Ciprian Dobre liberális képviselő, Maros megye korábbi prefektusa viszont a közpénzek gondatlan kezelését sejti a háttérben, amely miatt szerinte valakinek felelnie kell.
A Tisza Párt egy szellemi tartalom nélküli konstrukció, amely kizárólag az Orbán Viktor elleni gyűlöletre, fröcsögésre épít – jelentette ki Semjén Zsolt csütörtökön Tusnádfürdőn.
Nyílt napot szervez augusztus 1-jén, pénteken a Várbástya Egyesület a temesvári Magyar Házban, ahová nemzetiségre való tekintet nélkül várják a látogatókat.
Újabb romániai céget vásárolt fel Andrej Babis, volt cseh miniszterelnök vállalata, az Agrofert – írta az economedia.ro csütörtökön.
Az Europol rendőrségi szakszervezet kemény hangú közleményben bírálja a román rendőrség vezetését a mezőméhesi gyilkos, Emil Gânj sikertelen kézre kerítése miatt. A Maros Megyei Rendőr-főkapitányság vezetősége visszautasítja a vádakat.
A Máramaros megyei vészhelyzeti bizottság sürgősségi állapotot vezetett be Rónaszéken, ahol a hétfői bányaomlás nyomán több mint kéttucat házból ki kellett lakoltatni az embereket.
A nyugati politikai rendszer teljes átalakítására van szükség – jelentette ki csütörtökön Tusványoson Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója.
Ma már azért kell harcolni, hogy ne bontsák tovább a nemzeti kisebbségek jogait Európában – mondta el Kalmár Ferenc, Magyarország szomszédságpolitikájának fejlesztéséért felelős miniszteri különmegbízottja Tusványoson csütörtökön.
A Partiumi Falugazdász Hálózat és a Szatmár Vidékfejlesztéséért Egyesület július 27-28-án szervezi meg a Bor a kastélyban elnevezésű eseményt Nagykárolyban.
Augusztus 10-ig lehet jelentkezni a Mathias Corvinus Collegium (MCC) egyetem mellett végezhető képzéseire – közölte a szervezet csütörtökön az MTI-vel.
Díszpolgári címre terjesztették fel Bognár Leventét, Arad korábbi alpolgármesterét, valamint post mortem Helmut Duckadamot, a tavaly decemberben elhunyt korábbi labdarúgót. A kitüntetéseket az idei városnapokon adják át.