Jelenleg közel 40 aktív tagja van a kolozsvári SMURD rohammentős csapatának
Fotó: Facebook/SMURD Cluj
A mobil intenzív terápiás csapatba toboroz orvostanhallgatókat a SMURD rohammentő-szolgálat kolozsvári egysége. Kegyes Dávid önkéntes rohammentős a jelentkezés feltételeiről, a szükséges készségekről, újdonságokról beszélt a Krónikának. Úgy véli, nem kell semmilyen különleges tehetsége legyen annak, aki mentős akar lenni, csupán a kitartás a kulcs.
2024. január 07., 10:572024. január 07., 10:57
A kincses városi SMURD intenzív terápiás rohammentő önkénteseinek koordinátora lapunknak kifejtette, a képzésre kizárólag a kolozsvári Iuliu Haţieganu Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói pályázhatnak, azon belül is csak az általános orvosi, fogorvosi és asszisztensi szakokról.
Ez mindössze 10-15 percet vesz igénybe, és csupán egy román vagy angol nyelvű önéletrajzot, valamint az idei évre lepecsételt diákigazolványt szükséges csatolni – magyarázta a kolozsvári orvostanhallgató.
Rámutatott, a képzés több hónapot tart, akár fél évet is, a beiratkozottak kapnak egy elméleti anyagot, amit meg kell tanulniuk. Az elméleti tudást aneszteziológusok (altatóorvosok) és sürgősségi szakorvosok által tartott kurzusokon is elmélyítik az érdeklődök. Ezt követően egy vizsga során kiválasztják azokat a hallgatókat, akik tovább kerülnek a gyakorlati kiképzés szakaszába.
Hozzátette, a korábbi években 60 lejes beiratkozási díjat kellett fizetniük az érdeklődőknek, ezúttal azonban úgy döntöttek, hogy támogatásokból állják a kiképzés költségeit, ezzel lehetőséget nyújtva a szerényebb anyagi helyzetű hallgatóknak is.
Kegyes Dávid szerint a rohammentősök legfontosabb tulajdonságai közé tartozik a rugalmasság és a gyors döntéshozó készség
Fotó: Facebook/Dávid Kegyes
„A képzésre általában 300 hallgató iratkozik fel, de ez évről-évre változó. A pandémia óta úgy érezzük, hogy egyre kevesebben érdeklődnek orvosi önkéntesprogramok iránt. Jelenleg közel 40-en vagyunk aktívak a csapatban, ez a szám kiegészül közel 60 rezidens orvossal, akik már befejezték tanulmányaikat, de még visszatérnek csapatunkba egy-egy műszak erejéig” – magyarázta a mentőtiszt.
„Mi dolgozunk a megye legsúlyosabb eseteivel, a baleseteknél, szívmegálláskor, kómában lévő betegeknél sokszor minden perc számít. Szintén fontos, hogy egy mentős képes legyen csapatban dolgozni, akarjon folyamatosan fejlődni s szánjon időt is erre. Mindig azt szoktam mondani, nem kell semmilyen különleges tehetséged legyen ahhoz, hogy mentős légy, csupán a kitartás a kulcs” – hangsúlyozta az önkéntes rohammentős.
Hiánypótló, az iskolai tanításból részben vagy teljes egészében kimaradó tudnivalókkal – többek közt az életmentés, elsősegélynyújtás oktatásával – bővíti a gyerekek, fiatalok ismeretanyagát az MCC.
Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.
Hatalmas érdeklődés övezte a hétvégi 24 órás jótékonysági futást Nagyváradon, amely a „Védett szívek, biztos jövő” szlogennel meghirdetett projekt része. A cél, hogy minél több helyi iskolát el tudjanak látni életmentő automata defibrillátorokkal.
Arad megyében az öt polgármesteri tisztség mellett egyelőre három alpolgármesteri tisztséget szerzett a magyar érdekvédelmi szervezet, az aradi sorsa a következő választási eredményektől függ.
Szeles idő várható szerdán szinte a fél országban; ugyanakkor szerdától szombatig sokfelé előfordulhat csapadék, a hegyekben havazásra lehet számítani – tájékoztatott kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Iskolabusz és személygépkocsi ütközött össze kedd reggel Krassó-Szörény megyében, az 582-es megyei út Székul és Kuptorja települések közötti szakaszán, egy gyermek és egy nő megsérült.
Tizenhat autó érintett abban a tömegbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
szóljon hozzá!