Minden a régi. A változó megyei vezetés ellenére az egykori ppénzügyi palota helyzete cseppet sem javult
Fotó: Bálint Eszter
Miután a korábbi mandátumban hosszú ideig gyakorlatilag működésképtelen volt, az új választási ciklusban is pártpolitikai érdekek nehezítik a Bihar megyei önkormányzat működését. Kétharmados többség hiányában a PNL-s megyevezetés képtelen hozzáfogni az egykori pénzügyi palota helyreállításához.
2021. augusztus 26., 15:322021. augusztus 26., 15:32
Akárcsak az elmúlt mandátumban, most is Nagyvárad egyik legpatinásabb műemlék épülete, az évtizedek óta omladozó egykori pénzügyi palota látja a kárát annak, hogy a Bihar megyei önkormányzatban képtelenek együttműködni a hatalmon lévő és az ellenzéki frakciók. Míg az RMDSZ-es Pásztor Sándor tanácselnök mandátuma idején a Nemzeti Liberális Párt (PNL) frakciója próbálta minden lehetséges módon akadályozni a munkát, az utóbbi hónapban a szövetség és a Szociáldemokrata Párt (PSD) önkormányzati képviselői „köpnek bele” a liberális megyevezetés levesébe.
Ilie Bolojan tanácselnök júniusban jelentette be, hogy a kommunista pártfőtitkárok egykori villájának eladásából kezdené el a pénzügyi palota felújítását. A Bunyitai-ligetben (I.C. Brătianu park) található egykori pártfőtitkári székhely pár éve irodaként szolgált a megyei tanács alkalmazottai számára, azonban a leépítések során a köztisztviselők egy részének menesztésével kihasználatlan maradt, így a megyei vezetés az eladásáról határozott.
A tanácselnök akkor még azt remélte, hogy már júliusban kiírhatják a versenytárgyalást a felújításra, erre azonban nem kerülhetett sor, hiszen nem született meg a pártfőtitkári villa eladását lehetővé tevő tanácsi határozat. Ezt a megyei döntéshozó testület e heti rendkívüli ülésén kellett volna jóváhagyni a tanácsosoknak, az RMDSZ és a PSD képviselői azonban ellenezték, a PNL-s szavazatok pedig nem voltak elegendők a kétharmados többséghez. Hasonló helyzet a múlt mandátumban is számtalanszor akadt, csak akkor a liberális frakció kötötte az ebet a karóhoz.
A patinás Fő (Republicii) utcai ingatlan – mint arról többször beszámoltunk – évtizedek óta elhagyatottan áll, és Bolojan még nagyváradi polgármesterként sokat sürgette a felújítását – megyei tanácselnökként most neki kell végrehajtani azt.
A palotát uniós pályázat révén restaurálnák, ehhez jelentős összegre lesz szükség, tekintve, hogy az ingatlannál statikai problémákat is észleltek. Újra elkészítették a felújítás műszaki tervét, hogy biztosítsák az épület energiahatékonyságát, ezt a megyei műemlékvédelmi bizottság is jóváhagyta. „Első körben a megyei költségvetésből kezdjük el a felújítást, de reméljük, hogy sikerül uniós finanszírozást szerezni” – adott hangot derűlátón terveinek még júniusban Bolojan, ám úgy tűnik, ezek egyelőre nem valósulhatnak meg. Ahogy Pásztor Sándor korábbi tanácselnök tervei sem szökkentek szárba, aki bankhitelből fogott volna neki a felújításnak, és a kivitelezőt is kiválasztotta. Liberális utódja tavaly decemberben aztán szerződést bontott a kivitelezővel, arra hivatkozva, hogy uniós pénzből tervezi restauráltatni az impozáns ingatlant.
Az ingatlant az irgalmas rend építette, saját telkére, majd bérbe adta az Osztrák–Magyar Monarchia pénzügyminisztériumának. A megyei tanács a bérleti szerződésre hivatkozva megtámadta a restitúciós bizottság 2012-es határozatát, ugyanis szerintük ez azt bizonyítja, hogy a palota valójában a magyar állam tulajdona volt, így napjainkban a román államot illeti.
Bolojan és a volt-nincs néptáncegyüttes esete
Nem a pénzügyi palota az egyetlen, mely megsínyli a megyei tanácsban dúló politikai harcot, ennél is abszurdabb a Crișana néptáncegyüttes helyzete, melyet a megyei vezetés a kulturális intézmények átszervezése keretében Körösvidék (Țara Crișurilor) néven alapított volna újra egy másik intézmény égisze alatt. Az augusztus eleji rendes tanácsülésen a döntéshozó testület jóváhagyta a néptánccsoport megszüntetését, az új entitás megalapításához azonban nem volt meg a kétharmados többség. Az RMDSZ és a PSD tanácsosai azzal az indoklással ellenezték a javaslatot, hogy semmilyen, a kulturális intézmények átszervezését szolgáló határozattervezetet nem szavaznak meg. Nem volt ez másként a héten tartott rendkívüli tanácsülésen sem, így a néptáncegyüttes több tucat alkalmazottja „a levegőben lóg”, érvényes jogi háttér nélkül a bérüket sem lehet biztosítani.
Az aradi magyar oktatás háttérintézményeként működő Alma Mater Alapítvány a diákság és a tanintézmény támogatása mellett idén is folytatja a közösségi programok szervezését, melyek az aradi magyarság egészéhez szólnak.
Az évszázad fagykáraként éli meg sok partiumi gazda az elmúlt egy hét éjszakai fagyhullámát, ami tönkretette az idei barack- és cseresznyetermést, de súlyosan károsította a szilva, alma, körte és egyéb gyümölcsfajta termését is.
A raklapokon vagy egyenesen a földön őrzött növényvédő szereket Barza (Bârsa) községben, egy cég telephelyén találták.
Egy nap alatt 115 ezer lejre bírságoltak meg gyorshajtókat a Bihar megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai. A Speedmarathon nevű európai rendőrségi akció egész héten folytatódik.
Meghosszabbította csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a Románia nagy részére kiterjedő, rossz időre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat.
A barnamedvék száma Romániában jelenleg 10 419 és 12 770 közé tehető, miközben az optimális egyedszám 4000 lenne – nyilatkozta csütörtökön Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Hivatali visszaélés miatt vádat emelt az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Székelyudvarhely korábbi polgármestere, Gálfi Árpád ellen – közölte csütörtökön a vádhatóság.
Aláírták a Szilágynagyfalu–Vaskapu-sztrádaszakasz kivitelezési szerződését, amivel lezárult az észak-erdélyi autópálya közbeszerzési eljárása.
A férfit maffiamódszerekkel végezték ki 2021 májusában: bombát szereltek az autójába, és a robbantásban életét vesztette, gépkocsija megsemmisült.
Kitettek magukért Erdély rajongói Románia legrangosabb turisztikai megmérettetésén: bár az Év úti célja verseny idei fődíját a Duna-delta vitte el, egy kivétellel minden kategóriában erdélyi célpont, köztük több magyar kötődésű település lett az első.
szóljon hozzá!