Nincs baby boom. Bár sokan bőséges gyermekáldást vártak a tavaly tavaszi szükségállapotot követően, elmarad a születések száma a várakozásoktól
Fotó: Gábos Albin
Jelentősen csökkent a születések száma tavaly Romániában, erdélyi szinten a legnagyobb csökkenés a Székelyföldön tapasztalható. De nem jelenthető ki bizonyosan, hogy a negatív tendencia a világjárvány hatása, teljes képet csak jövőre kapunk minderről – állapította meg a Krónikának Barna Gergő szociológus. A járvány a szülészeteken alkalmazott protokollokra is negatívan hatott, megkeserítve sok kismama életét.
2021. március 31., 16:522021. március 31., 16:52
Öt-hat százalékkal csökkent tavaly a születések száma Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) előzetes adataiból. Ezek alapján Barna Gergő szociológus felhívta a figyelmet, a statisztikát részben módosíthatja, hogy a tavaly tavaszi karanténidőszakban felborult a regisztrációs folyamat, így pontos képet csak jövőre fogunk kapni a tavalyi demográfiai adatokról.
A statisztikai intézet előzetes adatai szerint
A tavalyi év utolsó hónapjában nőtt a születések száma mind 2019 decemberéhez, mind novemberéhez viszonyítva. Utóbbihoz viszonyítva a 2020 decemberében született 15 857 csecsemő jelentős növekedést jelent, 2103-mal többet, mint például az előző év novemberében, de decemberhez viszonyítva is 433 gyerekkel több baba született.
– értékelte a Krónikának a statisztikai intézet nemrég közzétett adatait Barna Gergő szociológus.
Rámutatott, ezek nem végleges, csupán előzetes adatok, melyeket utólag többször is korrigálnak. Jellemzőjük, hogy a demográfiai eseményeket a regisztráció időpontjához kötik, és nem az esemény megtörténtéhez, holott a regisztrációs folyamatot felborította a világjárvány, főleg a tavaszi karanténidőszakban volt nehéz iktatni a születéseket, haláleseteket.
– mondta Barna Gergő, emlékeztetve, hogy a szükségállapot és a lezárások idején a központi és a helyi adminisztráció is akadozott.
Így az akkor született gyerekeket később regisztrálták, ami jól látszik a megyei adatokból. Ezek az adatok sem tekinthetők véglegesnek, kiegészítik a tavalyi születésszámot. „Egészen pontosan egy év múlva fogjuk tisztán látni, hogy mi is történt 2020-ban, amikor meglesznek a végleges adatok, amelyek már az esemény bekövetkeztére rögzítik a demográfiai folyamatokat” – mondta a társadalomtudós.
Hozzátette, eléggé valószínű, hogy a születésszám mélyponton lesz 2020-ban, hiszen ha megvizsgáljuk az elmúlt tíz évet, átlagban 205–206 ezer gyerek született évente „Valószínűleg a 2020-as év a 200 ezer születés alatt fog maradni a végleges adatokkal is, viszont ez nem kirívó eset. Ilyen mértékű csökkenés még volt a korábbi években is, de 2011-ben is csak 196 ezer gyerek született Romániában” – hívta fel a figyelmet a szociológus.
Az Erdélystat statisztikai portál nemrég közzétett elemzése szerint miközben az elhalálozások száma rekordot döntött tavaly Romániában, az élve születések száma mélypontot jelenthet az elmúlt 31 év tekintetében. Rámutatnak: a 2019-es és 2020-as előzetes adatok összevetése alapján kalkulált, 5,3 százalékos apadás jelentős, de nem kirívó az elmúlt évekhez képest, és valószínűsíthetően a 2020-as születésszám végleges korrekciókkal együtt is 200 ezer alatt marad majd.
– olvasható a jelentésben.
A házasságkötések száma ellenben extrém módon csökkent: az előzetes adatokban szereplő 81 209 házasságkötés 36,8 százalékkal marad el a 2019-es előzetes adatoktól.
– mutat rá a jelentés.
Az erdélyi szintű kimutatás szerint 2020-ban 62 713 gyermek jött világra a régióban, ami 3 906 fővel, azaz 5,9 százalékkal múlta alul az egy évvel korábbi születésszámot. A házasságkötések száma ennél drasztikusabban csökkent a járványügyi korlátozások hatására: Erdélyben tavaly 27 716 házasságot kötöttek, 36 százalékkal kevesebbet, mint 2019-ben.
Ritkuló gólyahír. Becslések szerint 5-6 százalékkal kevesebb gyermek jött a világra tavaly a korábbi évekhez képest Romániában
Fotó: Haáz Vince
A megyei statisztikai hivatalok előzetes adatai alapján készített régiós összesítés szerint Székelyföldön az előzetes adatok szerint csupán 4890 gyermek jött a világra, ami 424 gyermekkel kevesebb, vagyis 8 százalékkal alacsonyabb az előző év ugyanilyen adataihoz viszonyítva.
Erdély másik, nagyobb arányban magyarlakta régiójában, a Bihar, Szatmár és Szilágy megyékből összesített Partiumban 2020-ban a születésszám 10 888 volt, amely 5,5 százalékos csökkenés egy év alatt.
Erdély harmadik jelentősebb magyar lakosságot tömörítő régiójában, a Kolozs és Maros megyéből álló Közép-Erdélyben tavaly 12 126 gyermek született, ami 387 gyermekkel kevesebbet jelent a 2019-es év hasonló adatközléséhez viszonyítva, így a csökkenés „csak” 3,1 százalékos, mutat rá az Erdélystat. A házasságkötések száma ellenben itt is jelentős, 5 017 volt, a visszaesés mértéke tehát 35,7 százalékos.
Még ha a születések számát drasztikusan nem is befolyásolta, a kismamák életét jelentősen megváltoztatta a világjárvány.
– mesélte lapunknak A. Sz. besztercei kismama, aki tavaly novemberben hozta világra kisfiát. Mint mondta, ez nem a járvány „szülöttje”, óvodás kislányuk mellé férjével mindenképp szerettek volna második gyereket.
A Németországban élő, erdélyi származású Sz. Sz. ellenben nem véletlenül a pandémia alatt várandós második gyermekével. Évekig minden nyáron exotikus vidéken nyaraltak a szűkebb baráti társasággal, hol Thaiföld, hol Bali volt az úti cél, és bár szerettek volna második gyereket 7 éves kislányuk mellé, egyre tolódott a babaprojekt. Végül a járvány volt az, ami véget vetett az utazásnak, és a család bővítésére sarkallta őket, második kislányukat áprilisra várják.
A járványhelyzet miatt bevezetett újszerű kórházi eljárások egyébként nemcsak a kismamákat, hanem a szülészorvosokat, bábákat, egészségügyi dolgozókat is megviselte. Răzvan Socolov, a jászvásári szülészet főorvosa a Szabad Európa Rádiónak úgy nyilatkozott, hogy
Rámutatott, bár a járvánnyal együtt járó új szabályozást nem nézte mindenki jó szemmel, és olykor az anyák vagy családtagjaik is szót emeltek ellene, súlyosabb incidensekre nem került sor. Úgy vélte, a pandémiával együtt maga a jelenleg alkalmazott, könyörtelennek mondható eljárás is feledésbe vész.
A Mikó Imre Jogvédő Szolgálat újból közzétette közösségi oldalán az AUR megalakulásáról és a szélsőséges nacionalista politikai párt programjáról szóló, sokkoló dokumentumfilmjét.
Május 12. és 15. között forgalomkorlátozásra kell számítani a Temes megyei Marzsinán a vasúti átkelő felújítási munkálatai miatt. A regionális vasúti igazgatóság ideiglenes átkelőhelyet alakít ki a gépjárművek számára.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt. Ez idő alatt nem látogatható a népszerű idegenforgalmi pontnak számító parajdi sóbánya.
Kutyák támadtak egy férfira és hatéves kislányára a Kolozs megyei Szászfenesen. Az 52 éves férfinak sikerült megmentenie kislányát, őt azonban több harapással és sérüléssel kórházba szállították.
Három erdélyi magyar tudóst is külső tagjai közé választott a Magyar Tudományos Akadémia – közölte a Kolozsvári Akadémiai Bizottság (KAB).
Az emberek sok év alatt felhalmozódott mérge csapódott le a megismételt elnökválasztás első fordulójában – értékelte a múlt vasárnapi szavazás eredményét Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a Krónikának adott interjúban.
A héten elindultak a rakományszállítási szolgáltatások a nagyváradi repülőtéren.
Egy feltehetően lelőtt kutya miatt indított bűnügyi nyomozást a Temes Megyei Rendőr-főkapitányság. Az állatot a Temesvárral határos Újmosnicán valószínűleg lelőtte az elkövető, majd a kutya tetemét a személygépkocsija csomagtartójába tette és elhajtott.
A katonai tűzoltók folytatják a beavatkozást a parajdi sóbányában, ahol az utóbbi napok heves esőzései nyomán kedden vízszivárgást észleltek.
Öt ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei Salvamont munkatársai az elmúlt éjszakán; továbbra is keresnek viszont egy hatodik személyt – közölte csütörtökön Dan Benga, a hegyimentő-szolgálat vezetője.
szóljon hozzá!