Fotó: Facebook/Bástya Egyesület
Az utolsó simítások zajlanak a magyardécsei szórványkollégiumban, amelyet tavasszal foglalhatnak el a Bástya Egyesület által felkarolt gyerekek. Kerekes Zoltán egyesületi elnök szerint egyre többen támogatják munkájukat.
2018. január 03., 11:302018. január 03., 11:30
2018. január 03., 13:002018. január 03., 13:00
Legkésőbb áprilisban vennék birtokba a Bástya Egyesület által felkarolt mezőségi és csángó gyerekek a magyardécsei szórványkollégiumot, amely immár a civil szervezet második ilyen intézménye Beszterce-Naszód megyében.
Ezt többnyire a Bethlen Gábor Alaptól kapott támogatásból, az önkormányzattól és magánszemélyek adományaiból hozták létre, a tervek szerint fenntartását az önkormányzat és a Skola Alapítvány biztosítja majd, míg a bentlakók ellátásáról és a személyzet bérezéséről a Bástya Egyesület gondoskodik.
segítségükkel sikerül évről évre biztosítani az önálló magyar osztályok fenntartásához szükséges gyereklétszámot, magyarázza a Krónikának Kerekes Zoltán, az egyesület elnöke. Mint mondja, mivel a legtöbb évfolyamról évente hiányzik két-három gyerek a minimális létszámú osztály elindításához, ezeket a helyeket a bástyás bentlakókkal sikerül betölteni.
– magyarázza az egyesületi elnök.
Fotó: Facebook/Bástya Egyesület
A 12 bentlakó többsége mezőségi, a Kolozs megyei Visáról, illetve a Maros megyei Marosjáráról érkeztek, de három forrófalvi csángó is akad közöttük. Újdonság, hogy a korábbi évek gyakorlatától eltérően nem csak 5–8. osztályosok és elemisták, hanem óvodások is vannak közöttük, a környékbeli magyar falvakban sorra megszűnő iskolák, óvodák miatt az egyesület kénytelen már iskoláskor előtt is befogadni gyermekeket, mondja Kerekes Zoltán.
A községközpontban, Árpástón például már csak óvoda van magyar nyelven, az elemista és gimnazista gyerekek Magyardécsébe, Bethlenbe, Désre járnak iskolába. De nincsenek jobb helyzetben a környező kisebb falvak sem, Felőrben, Magyarnemegyén már megszűnt a magyar 5–8. osztály, csak összevont elemi osztályok működnek, Magyarberétén az sem, ahogy a Szászlekencéhez közeli Tacson sem, ahonnan szintén van bentlakójuk.
Az óvodások ugyanakkor egyfajta biztosítékot is jelentenek számukra, ismeri be az egyesületi elnök, hiszen ők elemibe és általánosba is ide járnak majd.
Kerekes Zoltán a bentlakó gyerekek körében
Fotó: Facebook/Bástya Egyesület
Ugyanakkor a helyek száma is véges, a vicei bentlakásba csak 30 gyereket tudnak befogadni, miközben a helybéli diákok számának csökkenésével egyre több bentlakóra van szükség. Vicében ugyanis már nem tudták tartani a frontot, a tavaly szeptemberben kezdődött tanévben az 5–8. osztályban már össze kellett vonni két osztályt, az ötödiket és hatodikat.
Egy-két gyerek nehéz családi helyzete mellett ezzel is magyarázható, hogy az öt–nyolcadikosok és elemisták mellett a vicei bentlakás is fogad óvodásokat. Ide egyébként fele-fele arányban érkeznek mezőségi és csángó gyerekek.
Bár egész évben akadnak adakozók, a karácsony előtti hetek hagyományosan az ajándékozás időszakának számítanak a Bástya Egyesület által működtetett kollégiumokban, és Kerekes Zoltán szerint egyre több a támogató. Magánszemélyek, baráti társaságok, munkaközösségek gyűjtenek számukra, de második éve kapnak névre szóló cipősdobozokat egy bethleni román közösségtől is.
Az egyesületi elnök szerint a cipősdobozok mellett bőven kaptak lábbelit, ruházatot, játékokat, tisztálkodási szereket, élelmiszert, édességet is. Sőt Zabolai Sándor kozárvári lelkipásztor gyűjtőakciója révén egy élő disznó is érkezett ajándékként, mivel nincs kapacitásuk nagy mennyiségű hús tárolására, az állatot februárban ölik le, zenészek által kísért hagyományos disznótor keretében, meséli Kerekes.
Fotó: Facebook/Bástya Egyesület
Az élelmiszer egy ideig biztosított, de a korábbi évektől eltérően idén az ígéretek szerint hamarabb érkezik a magyar kormány folyósította normatív támogatást is,
Mintegy tízezer lejes támogatást nyújt évente a Communitas Alapítvány is, az összegből a gyerekek ingázását állják, de magánszemélyektől is érkeznek néhány száz, ezer eurós támogatások Németországtól Kanadáig.
A Bástya Egyesületet 2006-ban alapították a vicei Dsida Jenő Általános Iskola oktatói azzal a céllal, hogy az egyre csökkenő gyereklétszámot moldvai csángó gyerekekkel gyarapítsák, biztosítva a tanintézet fennmaradását. Az egyesület tagjai évek óta visszajárnak a moldvai csángó falvakba, és főleg szegény sorsú gyerekek magyar nyelven való taníttatását, ellátását, gyógykezelését, utaztatását vállalják.
A vicei iskola
Fotó: Facebook/Bástya Egyesület
2010 óta az egyesület a szórványmegye legnagyobb magyar településének számító Magyardécsére is kiterjesztette tevékenységét, ahol idén márciusban adnák át az új szórványkollégiumot.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!