2011. március 02., 09:172011. március 02., 09:17
A szakember rámutatott, az új jogszabály értelmében csak azok az iskolák rendelkezhetnek önálló jogi személyiséggel, amelyekben több mint 300 diák tanul. Ugyanakkor a törvény azt is kimondja, hogy valamennyi községben működhet egyetlen önálló tanintézet, abban az esetben is, ha a gyereklétszám kevesebb mint 300 fő.
A Kovászna megyei tanfelügyelőség készített egy összesítést, melyből kiderült, hogy a törvény előírásai miatt a térségben négy városi iskola elveszíti majd a jogi személyiségét. A felmérés ugyanakkor arra is rámutat, hogy a megye 39 községében 22 iskolában 300-nál kevesebb gyerek tanul. A községi tanintézetek ugyan megtartják az önálló státust, ám a finanszírozásuk már kérdéses, szögezte le Keresztély Irma.
A főtanfelügyelő elmondta, a vidéki iskolák többségében 200-nál kevesebb gyerek tanul, az új tanügyi törvény által előírt fejkvótarendszer bevezetésével ekkora létszámmal nem lesz biztosítva a tanárok fizetése.
A megyei önkormányzatok csak a beruházásokba pótolhatnak be, a fizetésalap hiányzó részét a helyi tanácsoknak kell fizetniük, viszont a vidéki önkormányzatok többségének nincs erre fedezete, mutatott rá a szakember.
Keresztély Irma arra is rámutatott, hogy ott sem spórolnak sokat, ahol megszűnik a tanintézet jogi személyisége, hiszen egy fél titkárnői és egy fél könyvelői állást számolnak fel, illetve az igazgató és az aligazgató intézményvezetői pótlékait sem kell fizetni, ám ők pedagógusként továbbra is az iskolában maradnak. Aggasztó, hogy a rendszeren már nem lehet sokat módosítani, és a költségeket nem lesz ahonnan lefaragni, hiszen minden egyes községközpontban kötelező módon működnie kell egy általános iskolának, szögezte le Keresztély Irma.
Öt napon át száz Szilágy megyei rendőr elsősorban a gyalogosokat ellenőrizte, hogy mennyire tartják be a közlekedésrendészeti szabályokat. Az április 22–27. között falun és városon megtartott megyei szintű razzia a megelőzésre helyezte a hangsúlyt.
Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen – tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.
A Fehér megyei Tövisen avatták fel kedden Románia legnagyobb napelemparkját. Az összesen 55 millió eurós napelempark-beruházás – ebből 15 millió euró vissza nem térítendő támogatás – az országos helyreállítási terv (PNRR) részét képezi.
A május elsejei hosszú hétvégén általában jó idő lesz, a sokéves átlagnál helyenként jóval magasabb hőmérsékletekkel, de a hegyekben és dombvidéken elszórtan átmeneti légköri instabilitás is előfordulhat.
Egy második világháborús repülőbombát találtak szerdán reggel az aradi Neuman Ferenc Aréna közelében, egy építkezésen.
Lelkiismeret szerinti voksolást javasol szimpatizánsainak a román elnökválasztás május 4-én, vasárnap tartandó első fordulóján az egyik kisebbik erdélyi magyar párt, a Magyar Polgári Erő (MPE).
A palántanevelés idénye van, amikor a gazdák igyekeznek megbízható emberektől vásárolni kiültetésre kerülő zöldségpalántákat. A Szilágy megyei Rátonban az Illés család palántakínálatát a megye több piacán is jól ismerik, sok visszajáró vásárlójuk van.
Szerdától folytatódhat az oktatás a nagyszebeni Samuel von Brukenthal Főgimnáziumban – közölte kedd este a Szeben megyei egészségügyi igazgatóság (DSP) döntését az intézmény sajtószóvivője.
Több mint 60 tűzoltó dolgozik a szászrégeni raktárépületnél kiütött tűz eloltásán.
Egy vízzel teli régi csatornába esett és meghalt két gyermek kedd délután a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.