Kellő szigorral megállítható a sertéspestis: az állategészségügyi hatóság kemény intézkedésekkel harcol a vírus terjedése ellen

Nincs menekvés. Egyetlen fertőzött egyed miatt a teljes állományt megsemmisítik •  Fotó: Mediafax

Nincs menekvés. Egyetlen fertőzött egyed miatt a teljes állományt megsemmisítik

Fotó: Mediafax

Az élő állatok és a disznóhúsból származó készítmények forgalmának szigorú ellenőrzésével lehet megállítani a sertéspestis további terjedését. A lapunknak nyilatkozó háromszéki állatorvos, Sikó Barabási Sándor szerint nem kell attól tartani, hogy betiltanák a sertés háztáji tartását.

Makkay József

2018. augusztus 09., 17:372018. augusztus 09., 17:37

2018. augusztus 09., 17:392018. augusztus 09., 17:39

Az országszerte foganatosított szigorú állategészségügyi intézkedéseknek köszönhetően az utóbbi napokban csökkent az afrikai sertéspestis terjedése a hazai sertésállományokban.

Szerdáig országszerte 578 sertéspestisgócot tartott nyílván az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA): a vírust 8 megye 98 településén mutatták ki, zömében háztáji gazdaságokban.

Szatmár, Bihar, Brăila, Konstanca, Galac és Ialomiţa megyében házisertés-állományokban és vaddisznónál egyaránt, Szilágy megyében csak vaddisznótetemekben észlelték. A legnagyobb góc két Tulcea megyei disznófarmon alakult ki, ahol eddig mintegy 44 ezer sertést pusztítottak el.

Országszerte 78 ezer sertést kellett elaltatni, és elégetni. A rendszerváltás óta ez a legsúlyosabb válsága a hazai sertéságazatnak, de szakemberek szerint a szigorú állategészségügyi előírások betartatásával elejét lehet venni a kór terjedésének.

Drasztikus intézkedések

A betegség terjedésének főbb okait és a megelőzés lehetőségeit a Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság igazgató-állatorvosával Sikó Barabási Sándorral járjuk körül, aki úgy fogalmaz, a betegség fő terjesztője az ember. A sertésállomány többségének elhullását okozó vírus ugyan nem veszélyes az emberre, de

a beteg állat húsa lefagyasztva akár több éven át is megőrzi a vírust, ezért az ebből előállított mindenféle termék fertőz,

ha olyan portára vagy farmra kerül, ahol sertéseket hizlalnak, vagy malacokat nevelnek.

Az 1928-ban, Kenyában felfedezett betegség származási helyéről, Afrikáról kapta a nevét, és a kereskedelemmel hozták be Európába és az amerikai kontinensre. Az ötvenes években Portugálián, Spanyolországon és Franciaországon söpört végig, hatalmas veszteségeket okozva, de néhány év kitartó munkával Nyugat-Európában sikerült felszámolni.

Igaz, ennek ára volt, hiszen vannak nyugat-európai országok, ahol már évtizedek óta megtiltották a háztáji disznótartást, így a sertéstenyésztés és -hizlalás csak az állategészségügyi előírásokat szigorúan betartó farmokon lehetséges. A háromszéki állatorvos szerint ilyen drasztikus intézkedés bevezetésére Romániában nem kell számítani, de a húsok és hústermékek és az élő állatok szállítására vonatkozó szigorú előírásokat nálunk is be kell tartani.

Idézet
A hangsúly azon van, hogy a beteg állat húsát senki ne forgalmazhassa, mert ma ez számít a legnagyobb rizikófaktornak”

– fogalmaz a szakember. Vannak gazdák, akik levágják a beteggyanús állatokat, mielőtt erről a helyi állatorvos tudomást szerezne, és a piaci árnál olcsóbban adják el a településen, nem törődve azzal, hogy ez mekkora kockázattal jár.

Jó tudni, hogy a sertéstartó magánszemélyt vagy agrárvállalkozót az állam kártalanítja.

Bizottság állapítja meg az elhullt, illetve megsemmisített sertések piaci értékét, amit kormányzati forrásból kifizetnek a gazdáknak. A kártalanítást jelentősen megkönnyíti, ha a sertésállomány fülszámozva van, tehát nyilvántartásba vette az állategészségügyi hatóság helyi képviselője, az állatorvos.

Nehezen felismerhető betegség

Ha egy országban nem tartják be a szigorú állategészségügyi szabályokat, a sertéstartók úgy járhatnak, mint Grúziában, ahol tíz évvel ezelőtt gyakorlatilag felszámolták az ország teljes házisertés-állományát, illetve kilőttek minden elérhető vaddisznót, csak így tudták megállítani a sertéspestis pusztítását.

Ma Románia nincs egyedül a térségben a fertőzéssel, hiszen a balti államok mellett Lengyelországban, Magyarországon, Csehországban, Ukrajnában és Moldovai Köztársaságban is számos gócpontot tartanak nyílván a hatóságok. A védekezés hatékonysága dönti el, mennyire lehet féken tartani, illetve felszámolni a vírus terjedését. A kelet-európai uniós tagállamokban ez többé-kevésbé sikerül, Moldovában és Ukrajnában azonban igen komoly gondok vannak a betegség terjedésével.

A háromszéki állatorvos szerint tavaly éppen Ukrajnából hozták be a betegséget böllérkedő magánszemélyek, akik olcsón kínálták a környező romániai megyékben hústermékeiket. Nem lehet azonban hanyagolni a vaddisznóállomány szerepét sem a vírus terjedésében.

Idézet
Jellemzően azokban a déli, délkeleti megyékben terjed gyorsabban a kór, ahol a disznókat szabadon tartják a gazdák, így a háziállat nemcsak a vaddisznó által látogatott legelőkön fertőződhet, hanem az egymással érintkező állományok, állatok egymást is megfertőzhetik”

– magyarázza Sikó Barabási Sándor.
A betegség időben történő felismerését nehezíti, hogy az afrikai sertéspestisnek nincs jól körülhatárolható tünetegyüttese: a magas láz, a kiütés vagy a véres hasmenés más, gyógyítható sertésbetegségekre is jellemző, így bizonyossággal csak boncoláskor, illetve laborvizsgálatokból derül fény a pestisre.

Az agresszív és nagyon ellenálló vírussal magyarázható, hogy eddig nem sikerült védőoltást kidolgoznia a szakembereknek,

így a megbetegedett állatok többsége elpusztul, amelyik viszont életben marad, az vírushordozó. Ezért bevett gyakorlat, hogy ha egy tenyészetben egyetlen sertéspestises állatot is felfedeznek, az egész állományt elaltatják és megsemmisítik. De megsemmisítésre kerül a gazda hűtőszekrényében lefagyasztott disznóhús is, akárcsak a disznófarmok és vágóhidak lefagyasztott áruja.

Minden a megelőzésért

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerdai rendelete újabb szigorításokat ír elő a sertéspestis terjedésének megelőzéséért. Azokon a településeken, ahol felütötte fejét a vész, szakemberek veszik számba, hogy a beteg állatok milyen mezőgazdasági terményekkel érintkeztek. Ezeket meg kell semmisíteni, nem szabad betakarítani és tárolni. Ugyanez érvényes a fertőzött vaddisznók jelenlétére is: a sertéspestises vadállatok által látogatott termőföldeken ki kell jelölni azokat a részeket, ahol a vad megfordult, onnan szintén nem lehet semmit betakarítani. A fertőzésgócokat tartalmazó megyékből csak külön engedéllyel lehet élő állatot vagy húskészítményt szállítani más megyékbe.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. szeptember 24., kedd

A Borisz után az Ashley is eljön Romániába

Hirtelen hőmérsékletváltozás következik be Romániában: a meteorológusok szerint az Ashley vihar sarkvidéki hideget sodor felénk.

A Borisz után az Ashley is eljön Romániába
2024. szeptember 24., kedd

Egész évben bejárható erdei tanösvényt avattak

Új tematikus tanösvényt avattak Szatmár megyében.

Egész évben bejárható erdei tanösvényt avattak
2024. szeptember 24., kedd

Kolozsvári metró: lett új pénzforrás Emil Boc szerint

A kolozsvári metró új finanszírozást kapott, miután elveszíthetett 300 millió eurót az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében biztosított forrásokból – számolt be kedden Emil Boc, a kincses város polgármestere.

Kolozsvári metró: lett új pénzforrás Emil Boc szerint
2024. szeptember 24., kedd

Nemi erőszak gyanúja a brassói Áprily Lajos Főgimnáziumban

Megerősítette kedden a Brassó megyei tanfelügyelőség, hogy tavaly büntetőeljárás folyt a brassói Áprily Lajos Főgimnázium több diákja ellen nemi erőszak, szexuális zaklatás, jogellenes fogvatartás és gyermekpornográfia gyanújával.

Nemi erőszak gyanúja a brassói Áprily Lajos Főgimnáziumban
2024. szeptember 24., kedd

Csaknem háromezer gyerek csatlakozott a szórványban zajló délutáni oktatási programhoz

Csaknem háromezer gyerek vesz részt idén az erdélyi szórványiskolákban zajló délutáni oktatási programban, amely hétfőn kezdődött el 13 megye és Bukarest 64 tanintézetében – közölte kedden az RMDSZ sajtóirodája.

Csaknem háromezer gyerek csatlakozott a szórványban zajló délutáni oktatási programhoz
2024. szeptember 24., kedd

Kiadták a kilövési engedélyt az emberekre támadó medvére

Kilövési engedélyt adtak ki egy medvére, amely vasárnap este a Brassó megyei Krizbán megtámadott egy 68 éves férfit és egy 14 éves lányt.

Kiadták a kilövési engedélyt az emberekre támadó medvére
2024. szeptember 23., hétfő

Igazi különlegességeket is előállítanak az érmelléki kézműves sajtkészítő műhelyben (VIDEÓ)

Barta Anett érköbölkúti tejfeldolgozó érlelt sajtjait szerte Bihar megyében ismerik a fogyasztók. A 11 tehenes gazdaság tejét feldolgozó kis sajtműhely sokféle sajtkülönlegességet állít elő, amivel áruházakban nem találkozik a vásárló.

Igazi különlegességeket is előállítanak az érmelléki kézműves sajtkészítő műhelyben (VIDEÓ)
2024. szeptember 23., hétfő

Emberéletet követelt egy baleset a Maros völgyében

Egy 43 éves férfi az áldozat.

Emberéletet követelt egy baleset a Maros völgyében
2024. szeptember 23., hétfő

Egy meleg, egy hideg: kiszámíthatatlan időjárás várható

Országszerte változékony lesz az idő a következő két hétben – közölte hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Egy meleg, egy hideg: kiszámíthatatlan időjárás várható
2024. szeptember 23., hétfő

A költségvetési megszorítás ellenére is jó hangulatú fesztivállal kezdődött az idei Aradi Magyar Napok

Gyerekfoglalkozásokkal, sportvetélkedőkkel, családi programokkal és koncertekkel színesített szabadtéri fesztiválra várták az érdeklődőket a Szabadság-szobornak is otthont adó Román–magyar megbékélés parkjában.

A költségvetési megszorítás ellenére is jó hangulatú fesztivállal kezdődött az idei Aradi Magyar Napok