Fotó: Bone Ewald
2010. december 22., 09:172010. december 22., 09:17
Emellett a földlabdás vagy cserepes fenyő is egyre népszerűbb, egyre többen választják a környezetbarát karácsonyozást, amit az önkormányzatok is támogatnak. Az IRES közvéleménykutató cég adatai szerint Románia lakosságának 50,5 százaléka élő fát díszít, 41,4 százalék műfenyőt választ, 3,5 százalék az udvaron díszít fát, és 2,3 százalék vesz cserepes örökzöldet.
A nagyváradiak drágállják a hazai fenyőt, pedig nem kérnek sokat érte – mondja a Vitéz (Decebal) úti piacon dolgozó árus, aki a megyéből hozza a karácsonyfának valót. A vásárlók folyamatosan jönnek, de jobbára csak érdeklődni. A kisebb fenyőkért 25 lejt kérnek az árusok, az ember nagyságúakért 35-öt, de akinek futja az idei keretből, 200 lejért akkora fenyőfát vehet, ami biztosan elér a plafonig. Az arra járók elsősorban a legkisebbeket nézegetik, de a zsebükbe annál kevesebben nyúlnak. „Nagyon nehezen megy az üzlet az idén” – panaszkodik az árus.
Földlabdás vagy cserepes hazai fenyőből nemigen van, pedig egyre divatosabbá válik a környezetbarát karácsonyozás. Míg az elmúlt években inkább csak a hipermarketek parkolójában találhatott a tehetősebb vásárló cserépbe ültetett vagy vágott, hálóval bevont, sűrű ágú importfenyőt, idén már a város több pontján árulják ezeket. A rogériuszi piac szomszédságában szinte kizárólag külföldi karácsonyfát lehet venni, elsősorban magyarországit. Ebből már cserepes is van, igaz, csak a legkisebb méretben: ezért 65 lejt kérnek el. A „gyerekméretű” vágott fenyőt már 35 lejért meg lehet vásárolni, de aki akar, kétméterest is vásárolhat 80–100 lejért. A fenyőt Magyarországról hozó árus közel sem olyan elégedetlen az üzlettel, mint hazai társa. Azt mondja, az utóbbi években egyre nagyobb a kereslet az itthoninál jóval tetszetősebb, sűrűbb fákra, amiken a díszek is jobban mutatnak, és bár drága, eladható a cserepes változat is, amelyet később ki is lehet ültetni.
Cserepes fenyő vásárlására buzdítja a lakosokat a szatmárnémeti önkormányzat is, amely a téli ünnepek után összegyűjti és kiülteti azokat a fákat, amelyek gazdái nem rendelkeznek kertes házzal, vagy karácsony után nincs lehetőségük a növények gondját viselni. A hivatal azt is vállalja, hogy a fákat elraktározza és gondozza, amíg az időjárási viszonyok megfelelőek lesznek, és ki tudják ültetni azokat a kijelölt közterületekre.
A plántálási munkálatokból a tulajdonosok is kivehetik a részüket. Szatmárnémetiben a város több pontján lehet már kapni faiskolákból származó örökzöldeket. „Idén egy nagyobb zilahi faiskolával szerződtünk, amely több hektáron gondoz csemetéket. Csak a hazai fenyőt kedvelem, mindig ilyeneket árulunk” – közölte lapunkkal az egyik kereskedő. A szatmári piacon a szilágyságin kívül bihari, hargitai és máramarosi fenyőt is kapni, de elvétve találunk Magyarországról és Dániából származó csemetéket is. A vágott fák ára nagyságtól függően 30–80 lej között mozog, a gyökeres fenyők pedig 100 lejes egységáron vihetők haza.
A méretes, dán fenyők közül olyan is akad, amelyért 500 lejt is elkérnek. A kereskedők szerint a válság ebben az üzletágban is érződik, idén jóval kevesebben vásárolnak fenyőt karácsonyra, mint tavaly. Emiatt a karácsonyfa-választék és az árusok száma is szerényebb a korábbi években megszokottnál. A nagyáruházak akciós kínálatában 180–200 lejért szerepel a több mint egyméteres műfenyő. Aki nem szeret fát díszíteni, annak előre ékesített műfát is kínálnak az áruházak.
Idén jóval kevesebb a fenyő a sepsiszentgyörgyi piacon is, ahol mindössze három árus kínálta a karácsonyfának valót. A háromszéki erdőkből kivágott fenyők magasabbak, az ágaik is hosszabbak, de ritkábbra nőttek. Ezeket a méret és kinézet függvényében 30–70 lejért adják. Az apróbb, nagyon szabályos és dús fák magyarországi faiskolákból kerültek a sepsiszentgyörgyi piacra, ezekért 70–100 lejt kell fizetni.
Kovászna megyében az állami erdőkből mindössze 500 fenyő kivágását engedélyezték, a magánerdőkből 6-7 ezer örökzöld kivágására kértek engedélyt. A tulajdonosok körültekintőbbek, mert miután megszerezték az engedélyt és a zárjegyet, egyenesen az eladási helyre kell szállítaniuk a fát, nem szabad raktározniuk. Buzsi Andrea rendőrségi szóvivő elmondta, a korábbi években kamionokkal szállították a háromszéki fenyőt a nagyvárosokba, elsősorban Bukarestbe, de beszűkült a piac, már nem keresik a háromszéki fenyőt.
Csíkszeredában múlt hét végén jelentek meg az első fenyőfák a piacon. Az örökzöldeket viszonylag elfogadható áron kínálta egy csíkszentgyörgyi árus. „Idén gyengécskék a fenyőfák a tavalyiakhoz képest. Sok volt az eső, és nem tett jót nekik” – magyarázta az eladó, aki a kisebbekért 50-et, a nagyobbakért 60-at, a legnagyobbakért pedig 70 lejt kért. Kivételt képeztek azok az esetek, ha szegény ember vagy nyugdíjas akart vásárolni. „Én ismerem már az embereket, tudom, ki a jómódú és ki nem. Ezért a szegényeknek és a nyugdíjasoknak olcsóbban, 30–35 lejért adom, másképp nem tudják megvenni” – mesélte. A piacon áthaladók mindannyian vetettek néhány pillantást a fenyőkre, de sokan még várnak, hátha később olcsóbban hozzájutnak. „Megadjuk a módját a karácsonynak, így nagy fenyőfát szeretnénk, de még nem találtunk” – mondta lapunknak az egyik nézelődő. „Az ünnephez hozzátartozik a karácsonyfa, meg kell venni, bármennyibe kerül” – fogalmazott egy másik járókelő.
Székelyudvarhelyen múlt hét elején jelent meg a piacokon a hazai fenyő. A legolcsóbb, körülbelül 1,60 m magas fa 30 lejbe kerül, a 2,5–3 méterest 40 lejért adják. A legkeresettebbek a két méter körüli fák, ezekért 35 lejt kell fizetni. Udvarhely környékén évente a legnagyobb mennyiségű karácsonyfát a Libán Erdőgondnoksághoz tartozó magánerdőkből termelik. A becslések szerint idén közel 4000 fát vágtak ki karácsonyra. Aki a dús, erős ágazatú, hosszabb ideig zöldellő normann fenyőt részesíti előnyben, kicsit mélyebben kell a zsebébe nyúlnia. Az egyik magánkertészetben például 60 lej métere a Magyarországról importált fenyőnek. A magasabb ár ellenére ezek kelendőbbnek bizonyulnak a hazaiaknál. A földlabdás vagy cserepes fa iránt viszont alig van kereslet.
Gyergyószentmiklóson 65 lejért forgalmaz az Erdei Termékbegyűjtő Központ külön karácsonyi célokra termesztett földlabdás karácsonyfát. Az 1,20–1,70 méter magas ezüstfenyőkhöz igénylés esetén 35 lejért faládát is adnak, azonban a karácsonyfák visszaváltása ünnep után nem megoldott. „Három éve forgalmazzuk a földlabdás karácsonyfákat, de alig sikerül évente 4-5 darabot eladni” – magyarázta Márton Tihamér, az Erdei Termékbegyűjtő Központ vezetője. Mint mondta, cégüknek nincs lehetősége visszaváltani a fákat, és nincs egy kidolgozott rendszerük ezek bérbeadására, viszont nyitottak arra a lehetőségre, hogy az ünnepek lejártával az önkormányzat hasznosíthassa ezeket. A Krónika kérdésére Nagy Zoltán alpolgármester elmondta, szívesen átveszik a lakosságtól ünnepek után a földlabdás karácsonyfákat, amennyiben adományként ajánlják fel azokat a város tereinek díszítésére. „Egyébként is bővíteni akarjuk a zöldövezetet, és minden fának örülünk, amiért nem kell pénzt kiadni” – mondta Nagy, aki szerint az önkormányzat esetenként az otthonokból való elszállításról is gondoskodna.
Az elmúlt hétvégén Maros megyében megejtett rendőrségi razzia során több személyt is őrizetbe vettek az egyenruhások közúti közlekedési bűncselekmények miatt, akik részegen vezettek járművet.
A parajdi sóbánya vezetőségének kérésére a katonai tűzoltók hétfő délután újra működésbe állították az Alsósófalván, a Korond patak egyik mellékpatakának medrében elhelyezett nagy kapacitású motoros szivattyút.
Az erdélyi magyarok büszkék lehetnek arra az összefogásra, amelyet közösségük tanúsított a román elnökválasztás második fordulójában azáltal, hogy egységesen a Románia elnökévé választott Nicușor Danra adták voksukat – mutatott rá a szövetség elnöke.
Az elmúlt hónapok legnagyobb razziáját tartotta a Bihar megyei rendőr-főkapitányság a hétvégén: a megyében 57 ellenőrző ponton összesen 1875 személyt igazoltattak, és 990 járművezetőt ellenőriztek alkohol- és drogfogyasztás szempontjából.
A rendkívüli helyzeteket kezelő megyei koordinációs bizottság is összeült, miután kiderült: a vízügyi vállalat több tucatnyi településen, Kolozsvár egyes részein, a Szamosújvár és Dés felé vezető vonalon, illetve a Mezőség egy részén elzárja a csapokat.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.