Kelemen az SZKT-n: az iskolaügyben született ítélet felháborító, az orosz agresszió elfogadhatatlan

Kelemen Hunor szerint nem lehet az érdekérvényesítés eszköze a háború •  Fotó: Rostás Szabolcs

Kelemen Hunor szerint nem lehet az érdekérvényesítés eszköze a háború

Fotó: Rostás Szabolcs

Felháborítónak és minősíthetetlennek nevezte Kelemen Hunor a marosvásárhelyi római katolikus gimnázium megalapításának érvénytelenítését helyben hagyó bírósági ítéletet az SZKT pénteki ülésén. A szövetségi elnök újfent elítélte Oroszország Ukrajna elleni agresszióját.

Rostás Szabolcs

2022. május 06., 13:142022. május 06., 13:14

2022. május 06., 14:122022. május 06., 14:12

A Szövetségi Képviselők Tanácsának a Kolozsvár közeli Kajántó-völgyben működő CREIC központban rendezett tanácskozásán Kelemen éles hangon bírálta, hogy a bukaresti legfelsőbb bíróság szerdán kihirdetett ítélete nyomán érvényben marad az a táblabírósági verdikt, amely megfosztotta a működési engedélytől a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnáziumot. A román kormány miniszterelnök-helyettese egyértelmű diszkriminációnak nevezte a döntést, előrebocsátva:

az RMDSZ nem fogja annyiban hagyni a történteket, az indoklás közzététele után újrakezdi az iskola alapítását célzó lépéseket.

„Egyszerűen megengedhetetlennek tartom, hogy két-háromévente újra kell kezdenünk az építkezést a semmiből. Ha a kormány, a miniszter nem alapíthat iskolát, akkor ki? Felháborító, minősíthetetlen az ítélet. Ez az iskola a helyi közösséget, a nevelést szolgálja, és a marosvásárhelyi iskola létezni fog” – jelentette ki az RMDSZ elnöke.

•  Fotó: Rostás Szabolcs Galéria

Fotó: Rostás Szabolcs

Kelemen emlékeztetett, hogy az RMDSZ már az ukrajnai háború februári kirobbanása után nem sokkal elítélte az orosz agressziót, amely ellen szerinte minden szabadságszerető embernek fel kell emelnie a szavát. „Nincs olyan ürügy, ami igazolhat egy háborút morálisan, politikailag vagy a nemzetközi jog szempontjából. Nem lehet az érdekérvényesítés eszköze a háború, nem lehet városokat a földdel egyenlővé tenni, gyerekeket, civileket gyilkolni” – hangsúlyozta az SZKT tagjai előtt a politikus, hozzátéve, nemet kell mondani a háborúra, és igent a békére, biztonságra, szabadságra. Szerinte sok minden megváltozott az ukrajnai háború kirobbanása óta, de a földrajz nem változott, „az erdélyi magyarság itt él, itt kell megalapozni számára a jövőt ennél nehezebb időkben is”.

Kelemen tudvalevőnek nevezte, hogy az Oroszországgal szembeni nemzetközi szankciók nem változtatnak a helyzeten, ám szerinte ez az első és egyetlen eszköz, amivel élni kell és lehet.

„Gazdasági szankciókra, politikai diplomáciára szükség van, de nem szabad közvetlen háborúba keveredniük Európa országainak és a NATO tagállamainak. Az RMDSZ a román kormány szereplőjeként azon az állásponton van, hogy a háború befejezésére kell törekedni, ugyanakkor segíteni kell az ukrajnai menekülteket, rászorulókat” – közölte a szövetségi elnök. Kelemen egyébként úgy vélekedett, a háborús körülmények között nem lehet fenntartani a Brüsszel által szorgalmazott zöld átmenetet, nem lehe az európai ipart, gazdaságot szél- és napenergiával működtetni, szerinte „hiába mondja az uniós biztos, hogy mossunk, fürödjünk kevesebbet, a lakásban pedig ne legyen több 15 foknál”.

•  Fotó: Rostás Szabolcs Galéria

Fotó: Rostás Szabolcs

A romániai gazdasági kilátások tekintetében Kelemen borúlátóan nyilatkozott, szerinte a következő hónapokban tovább fog nőni az infláció, ezért a kormány célja megvédeni a gazdaságot, a munkahelyeket. Kelemen Hunor a közösségépítés fontos elemének nevezte a romániai népszámlálást, amellyel kapcsolatban célként fogalmazta meg, hogy 500 ezer magyar ember kerüljön be a statisztikai adatok közé a május 15-éig zajló online szakaszban. „Ez közösségi létkérdés számunkra” – szögezte le Kelemen Hunor.

Balázs Attila veszi át az ügyvezető elnöki posztot

A szövetségi elnök Balázs Attila gazdasági igazgatót javasolta ügyvezető elnöknek, a tisztség Porcsalmi Bálint 2020. decemberi lemondását követően üresedett meg. A 40 éves Balázs Attila „bemutatkozó beszédében” úgy fogalmazott, aktív élete 80 százalékát az RMDSZ-ben töltötte, hozzánőtt a szövetséghez, a feleségét is az alakulatban ismerte meg. „Jobban szeretem a számokat, mint a metaforákat. Menedzser szemléletű emberként inkább megoldok problémákat, minthogy újabbakat gerjesszek, ügyvezető elnökként is erre fogok törekedni” – jelentette ki a miniparlamentként működő testület ülésén az ügyvezetői elnöki tisztséget az elmúlt időszakban ideiglenesen ellátó Balázs Attila, akinek kinevezését a testület 128 jelen lévő tagja ellenszavazat nélkül támogatta.

Balázs Attila teljes hatáskörben elláthatja az ügyvzető elnöki teendőket •  Fotó: Rostás Szabolcs Galéria

Balázs Attila teljes hatáskörben elláthatja az ügyvzető elnöki teendőket

Fotó: Rostás Szabolcs

Az SZKT-n felszólaló RMDSZ-es politikusok egytől egyig elítélték a marosvásárhelyi katolikus iskola ügyében született újabb bírósági ítéletet, leszögezve: a magyar közösségnek nem szabad hagynia ellehetetleníteni a tanintézetet. A beszédek során hangsúlyosan terítékre került az ukrajnai háború is. Csoma Botond, a szövetség képviselőházi frakcióvezetője elutasította, hogy a katonai konfliktus mentén egyesek megpróbálják „biztonságpolitikai rizikófaktornak” beállítani az erdélyi magyarságot. a kolozsvári politikus ugyanakkor üzent azoknak is, akik azonosulnak Vlagyimir Putyin orosz elnök politikájával. „Az ő figyelmükbe ajánlom a szovjet tankokkal szembeszálló pesti srácokat, vagy a '48-as szabadságharcosokat” – jelentette ki Csoma Botond.

Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere „díszpéldánynak” nevezte Frans Timmermanst, az EU zöld megállapodásért felelős biztosát, aki azt javasolta nemrég az Unió polgárainak, hogy fűtsenek kevesebbet, az azonnali mosás helyett pedig inkább szellőztessék ki a ruhákat, így járulva hozzá ahhoz, hogy Putyin abbahagyja a háborút. „Ez megvalósíthatatlan marhaság, itt kormányzati intézkedésekre van szükség, árbefagyasztással, szubvenciókkal kell fellépni a kialakult helyzetben” – állapította meg Kereskényi.

Az SZKT pénteki kolozsvári ülésén 24 személynek ítélték oda az RMDSZ Ezüstfenyő-díjait, köztük a Koszikaként közismert Koszorus Krisztina énekes, zeneszerzőnek, dalszövegírónak.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 22., péntek

Személyesen megismerkedhet Kapu Tibor űrhajóssal a Kolozsvári Magyar Napok közönsége

Közönségtalálkozón vesz részt a kincses városban a világűrt nemrég megjárt Kapu Tibor. A magyar űrhajóssal szelfit is készíthet a Kolozsvári Magyar Napok közönsége.

Személyesen megismerkedhet Kapu Tibor űrhajóssal a Kolozsvári Magyar Napok közönsége
2025. augusztus 22., péntek

Kábítószer-kereskedők buktak le Szatmáron, két személyt letartóztatott a rendőrség

Kábítószer-kereskedelemmel gyanúsított három személyt vizsgálnak a Szervezett Bűnözés Elleni Szolgálat (DIICOT) Szatmár megyei nyomozói, két gyanúsított 30 napos előzetes letartóztatását rendelte el a bíróság.

Kábítószer-kereskedők buktak le Szatmáron, két személyt letartóztatott a rendőrség
2025. augusztus 22., péntek

Súlyos égési sérülteket kezelő két kórházat adnak át Erdélyben a következő hónapokban

Év végéig elkészül a súlyos égési sérülteket kezelő temesvári kórház, jövő év tavaszán pedig használatba adják a Marosvásárhelyen épülő, hasonló jellegű kórházat is – jelentette ki pénteken Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter.

Súlyos égési sérülteket kezelő két kórházat adnak át Erdélyben a következő hónapokban
2025. augusztus 22., péntek

Tömegével pusztultak a halak, miután beton került egy Szeben megyei patakba az autópálya építőtelepéről

Az építőmunkások hibájának következtében beton került a Feleki patakba Szeben megyében a Nagyszeben és Fogaras közötti leendő autópálya építőtelepéről, ami szennyezést okozott és halakat pusztított el.

Tömegével pusztultak a halak, miután beton került egy Szeben megyei patakba az autópálya építőtelepéről
2025. augusztus 22., péntek

Barabási Albert László: Ha Leonardo da Vinci ma élne, a hálózatokkal foglalkozna

Barabási Albert László szerint, ha Leonardo da Vinci ma élne, minden bizonnyal a hálózatok ábrázolásával foglalkozna. A csíki származású világhírű hálózatkutató a Kolozsvári Magyar Napok keretében pénteken tartott előadást.

Barabási Albert László: Ha Leonardo da Vinci ma élne, a hálózatokkal foglalkozna
2025. augusztus 22., péntek

Béke, ami összeköt – őshonos kisebbségekről, európai felelősségről a Kolozsvári Magyar Napokon

A béke nem csupán a háborúk elkerüléséről szól, hanem arról is, hogy a nemzeti közösségek a saját nyelvükön, saját kultúrájukban élhessenek szülőföldjükön.

Béke, ami összeköt – őshonos kisebbségekről, európai felelősségről a Kolozsvári Magyar Napokon
2025. augusztus 22., péntek

Erdély számos vidékén szükség lesz pénteken esernyőre

Zivataros lesz az időjárás pénteken szinte az egész országban – figyelmeztetett az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Erdély számos vidékén szükség lesz pénteken esernyőre
2025. augusztus 22., péntek

Miniszter: nem a gyár illetékesei jelentették a hatóságoknak a kudzsiri fegyvergyárban bekövetkezett robbanást

A Fehér megyei Kudzsiron működő fegyvergyárban történt tűzesetet nem a vállalat alkalmazottai, hanem egy szomszéd jelentette a 112-es segélyhívó számon, és a segélyhívó diszpécserei azt hitték, hogy tréfáról van szó – árulta el a gazdasági miniszter.

Miniszter: nem a gyár illetékesei jelentették a hatóságoknak a kudzsiri fegyvergyárban bekövetkezett robbanást
2025. augusztus 22., péntek

Bizonytalanság a megszorítások körül: jövő héten derül ki, mennyivel csökken az önkormányzati alkalmazottak száma

Országos sztrájkra készülnek szeptember 8-án a helyi önkormányzatok alkalmazottait tömörítő szakszervezetek, mivel elégedetlenek a kormány által kilátásba helyezett leépítésekkel és forrásmegvonásokkal.

Bizonytalanság a megszorítások körül: jövő héten derül ki, mennyivel csökken az önkormányzati alkalmazottak száma
2025. augusztus 21., csütörtök

Közelebb a Székelyföldet a brassói reptérrel összekötő helyiérdekű vasút

Végre konkrét előrelépés történt a Brassó tágabb agglomerációs övezetét, így Háromszéket is kiszolgáló, a vidombáki nemzetközi reptértől a Cenk alatti városon át egészen Sepsiszentgyörgyig „zakatoló” helyiérdekű vasút ügyében.

Közelebb a Székelyföldet a brassói reptérrel összekötő helyiérdekű vasút