Lucian Marişca, a helyi pénztár elnöke szerint ez az összeg év végéig elérheti a 11 milliót. Mint mondta, havonta mintegy száz új nyugdíjas iratkozik be hozzájuk, legtöbben a karácsony közeledtével keresik fel őket. A nyugdíjasok zöme több éve rendszeresen kiegészíti jövedelmét a kölcsönnel.
„Van, aki a közüzemi számláit fedezi belőle, van, aki gyógyszerre költi, sőt egy öreg néni legutóbb 40 lej kölcsönért folyamodott, hogy legyen, amiből kenyeret vennie, míg meghozzák a nyugdíját” – mesélte az elnök.
A nyugdíjasok általában negyedévenként folyamodnak kölcsönért. Tavasszal a mezőgazdasági munkálatokhoz kérnek pénzt, nyáron a gyógykezelések árát egészítik ki ebből. Ősszel, iskolakezdéskor az unokákat segítik a taneszközök beszerzésében, míg télen az ünnepekre vesznek fel hitelt” – részletezte a pénztár szatmárnémeti elnöke.
Mint magyarázta, egy kérelmező egyszerre legtöbb ötezer lejt hitelezhet a szatmárnémeti önsegélyező pénztárból, az összeget egy év alatt kell visszatérítenie. Aki csak 200 lejt kér, annak nem kell kamatot fizetnie, aki nagyobb öszszeget igényel, annak évi 10 százalékos kamatot kell a kikölcsönzött összeg után fizetnie. A kérelmezők legtöbb három nap alatt megkapják a pénzt, de a vidékiek akár még aznap hozzájutnak a támogatáshoz. Szatmár megye négy önsegélyező pénztára összesen 25 ezer tagot számlál.
Idén Máramaros megyében is többen folyamodtak a nyugdíjasok önsegélyező pénztárához, mint tavaly. Míg Nagybányán 2009-ben közel 3500 nyugdíjas vett fel kölcsönt, addig 2010 első tizenegy hónapjában több mint ötezren szorultak hitelre, összesen közel 4,5 millió lejt igényeltek. A megyeszékhely pénztára évi 13 százalékos kamattal dolgozik, ám akinek a kölcsöne csak pár hónapra szól, annál a kamat is arányosan csökken.
„Ez óriási előnyt jelent a banki kölcsönnel szemben, hiszen a pénzintézetek legtöbbször fix kamattal dolgoznak, míg itt lehetőség van arra, hogy aki rövid távú kölcsönt vesz fel, kevesebb kamatot fizessen, mint az, aki hosszabb időre hitelez” – közölte a Krónikával Costan Gheorghe nagybányai elnök. Aki legfeljebb 1500 lejt igényel, helyben megkaphatja az összeget, aki nagyobb kölcsönt szeretne, annak 15 napot kell várnia. A nagybányai önsegélyező pénztárnak 5800 tagja van, a megyében pedig valamivel kevesebb mint 18 ezer nyugdíjas az ügyfelük.
A megye másik városában, Máramarosszigeten idén 10 százalékkal nőtt a nyugdíjas hitelezők száma a tavalyi évhez képest. Eddig 4200 nyugdíjas fordult összesen 7,5 millió lejnyi kölcsönért a helyi önsegélyező pénztárhoz. Ennek 8500 fizető nyugdíjasa van – tudtuk meg Bota Vasile elnöktől, aki szerint a tagok 40 százalékának 400 lej alatti nyugdíja van. A máramarosszigeti pénztár idén 6000 lejre emelte a kikölcsönözhető összeg értékét, ezt a kérelmezőknek legtöbb 20 hónap alatt kell visszafizetniük.
Az önsegélyező pénztártól bármilyen kategóriájú nyugdíjas kaphat kölcsönt, ha minden hónapban jövedelmének egy százalékával hozzájárul a pénztáralaphoz. Elhalálozás esetén a rendszeresen fizetők temetkezési költségtámogatásban is részesülnek. Egy részüknek az orvos által felírt gyógykezelés költségeit is részlegesen visszatérítik. Az önsegélyező pénztárakhoz tartozó nyugdíjasok karácsony előtt 50 lej vissza nem térítendő támogatásban is részesülnek.
A téli ünnepek előtt hasonló a helyzet Arad megyében is. Sok idős ember ugyanis csak az innen kapott kölcsön révén tud ajándékot venni gyerekeinek, unokáinak. Egyesek a téli fűtésszámlát törlesztik az innen kapott összegből, ugyanis a kevéske nyugdíj nem lenne elég erre. A megyei nyugdíjasok szövetségének vezetősége szerint karácsony előtt duplájára ugrik a kölcsönért folyamodók száma, decemberben például kétszázan igényeltek hitelt az önsegélyző pénztár megyében található 35 fiókjának valamelyikében.
A pénztár havi 500 ezer lejes alappal rendelkezik, a nyugdíjasok maximum 10 ezer lejes kölcsönt vehetnek fel. A kérvényezők zöme általában kis összeget, 500 lejt igényel, de ötezer lejnél többet semmiként nem mernek hitelezni, hiszen attól tartanak, hogy nem lesz, miből visszafizetniük a kölcsönt. Ioan Barna, az Arad megyei önsegélyző pénztár vezetője szerint a nyugdíjasok szívesebben fordulnak hozzájuk, mint a bankokhoz, itt ugyanis részletre is fizethetnek, és megértő fülekre találnak. Az önsegélyező pénztár a kisnyugdíjasoknak is nyújt hitelt, ami a pénzintézetekről nem mondható el. „Úgy döntöttem, hogy kölcsönt veszek fel, hogy vásárolni tudjak egyet-mást az ünnepi asztalra. Míg általában megrostálom a bevásárlási listámat, most megengedhetem magamnak, hogy megvegyem azt, amire szükségem van” – mesélte Emil Oancea aradi nyugdíjas.
Többen fordultak idén a nyugdíjasok önsegélyező pénztárához Csíkszeredában is – tudtuk meg Szabó Juliánnától, a pénztár főkönyvelőjétől. Mint mondta, ennek legfőbb oka, hogy 2010-ben az idős emberek nehezebben jutottak bankhitelhez. Csíkszeredában az igényelhető pénzösszeg az igénylő és a kezesek jövedelmétől függ. „A felvett összegek változók: van, aki csak 100–200 lejt kölcsönöz, amíg meghozzák a nyugdíjat, de van, aki ezer vagy akár 3 ezer lejt is kivesz” – mondta a főkönyvelő.
Megtudtuk, decemberben nagy volt a forgalom a Petőfi utcai pénztárban, hiszen sokan összekötötték a csomagosztással a kölcsönök körüli ügyintézést is. A tagok zöme főként kis összegeket vett fel ünnepek előtt. „A befizetett tagdíjakat – 200–300 lejt – kezes nélkül is igényelhetik, sokan ezt szokták karácsony körül felvenni” – magyarázta az illetékes, aki szerint az önsegélyező pénztár legnagyobb előnye, hogy rövid idő alatt juthatnak pénzhez a nyugdíjasok. A kölcsönöket legtöbb egy évre igényelhetik, idén összesen 3500 tag vett fel hitelt.
A több mint 50 éve működő csíkszeredai önsegélyező pénztárnak 7000 tagja van – tudtuk meg Benedek Imre elnöktől. Ők negyedévente befizetik ide nyugdíjuk egy százalékát. „Nyugdíjaskorra az élet megnöveli az igényeket, de megcsappannak a lehetőségek ezek kielégítésére, ezért hoztuk létre az önsegélyező pénztárt” – magyarázta a vezető, aki szerint az intézmény célja átlendíteni a nyugdíjasokat bizonyos nehézségeken. A pénztár önellátó, az elmúlt közel hat évtized tagsági hozzájárulásaiból összegyűjtött tőkét forgatja a kölcsönök révén.
Az évi kölcsön teljes kamatját visszaosztják a tagoknak, így idén például minden olyan nyugdíjas, aki 25 éve tagja az intézménynek, hűségpénz gyanánt 25 lejt kapott karácsonyra a pénztártól. Emellett két kilogramm cukrot és egy liter olajat adományoztak a nyugdíjasoknak. Az intézmény minden évben támogatja a gyógykezelési jegyeket is. „Húsz lejt pótolunk ezekhez, sőt a nyugdíjasok kirándulásaihoz is hozzájárulunk évi tíz lejjel” – tette hozzá a főkönyvelő.
Az elmúlt hétvégén Maros megyében megejtett rendőrségi razzia során több személyt is őrizetbe vettek az egyenruhások közúti közlekedési bűncselekmények miatt, akik részegen vezettek járművet.
A parajdi sóbánya vezetőségének kérésére a katonai tűzoltók hétfő délután újra működésbe állították az Alsósófalván, a Korond patak egyik mellékpatakának medrében elhelyezett nagy kapacitású motoros szivattyút.
Az erdélyi magyarok büszkék lehetnek arra az összefogásra, amelyet közösségük tanúsított a román elnökválasztás második fordulójában azáltal, hogy egységesen a Románia elnökévé választott Nicușor Danra adták voksukat – mutatott rá a szövetség elnöke.
Az elmúlt hónapok legnagyobb razziáját tartotta a Bihar megyei rendőr-főkapitányság a hétvégén: a megyében 57 ellenőrző ponton összesen 1875 személyt igazoltattak, és 990 járművezetőt ellenőriztek alkohol- és drogfogyasztás szempontjából.
A rendkívüli helyzeteket kezelő megyei koordinációs bizottság is összeült, miután kiderült: a vízügyi vállalat több tucatnyi településen, Kolozsvár egyes részein, a Szamosújvár és Dés felé vezető vonalon, illetve a Mezőség egy részén elzárja a csapokat.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.