Pályán vannak. A népi kultúrájáról, idegenforgalmáról is nevezetes településen immár multifunkcionális sportlétesítmény is kiszolgálja a lakosokat
Fotó: Ady Endre Kulturális Egyesület
A Kolozs megyei községek önkormányzatai közül az elmúlt két évtizedben Kalotaszentkirály kapta a legtöbb elismerést és kitüntetést. Ennél is többet jelent azonban, hogy az öt faluból álló községbe mintegy 28 millió euró értékű pályázati pénz „folyt” 2000-től, ami teljesen megváltoztatta a falvak arculatát.
2021. november 04., 13:322021. november 04., 13:32
Kalotaszentkirály nyerte el idén a Virágos Magyarország versenyen a legszebb erdélyi településnek járó titulust. A megmérettetésen a határon túli települések közül a délvidéki Palics és a felvidéki Tardoskedd is kapott kitüntetést. A kétezer lakosnál kisebb magyarországi települések közül Etyek és Buzsák bizonyult a legszebbnek. A népszerű Kárpát-medencei magyar települések versenyére 320 pályázat érkezett.
Kalotaszentkirály polgármesterének, Póka András Györgynek összébb kellett húznia irodájának falán az elmúlt másfél évtizedben kapott kitüntetéseket, hogy az újabb rangos elismerés is felkerülhessen az íróasztala melletti falfelületre.
A Bánffyhunyadtól hat kilométerre fekvő kalotaszegi községközponthoz Jákótelke, Kalotadámos, Magyarókereke és Malomszeg tartozik közigazgatásilag. Az 1633 lélekszámú Kalotaszentkirály–Zentelke bármelyik falujába látogasson az ember, mindenhol rend és tisztaság fogadja. A 2000-től polgármesterként tevékenykedő Póka Andrást nem véletlenül tartják keménykezű településvezetőnek: irányításával olyan csapat verbuválódott a községházán, amely a megyei községek viszonylatában is a legtöbb európai uniós és hazai kormányzati pályázatot nyerte el, összesen mintegy 28 millió euró értékben.
Póka András György, Kalotaszentkirály polgármestere
Fotó: Makkay József
Kalotaszentkirály önkormányzatának működése jellegzetes erdélyi magyar sikertörténet. A község nem gazdagabb és nem szegényebb az átlagos kalotaszegi vagy erdélyi magyar községekhez képest. Az évi 600 ezer lejnyi helyi adóból és illetékből származó bevétele a pénzügyminisztérium által visszaosztott állami pénzekkel együtt is csak a helyi önkormányzat fenntartására elegendő, a polgármester szerint ebből fejleszteni nem tudnának. A sikertörténethez hozzájáruló rengeteg fejlesztést pályázatokból érték el olyan körülmények között, hogy az eddig leadott több tucat előterjesztésük közül mindeniket elnyerték. Az eredményesség titkát Póka András a polgármesteri hivatalban működő pályázatíró csapat hozzáértésével és elköteleződésével magyarázza.
– fogalmazott a Krónikának a községi elöljáró.
Tanácsadó cégekkel működnek együtt a pályázatokhoz szükséges kiegészítő szaktanulmányok elkészítésére, a pályázatok összeállítása, benyújtása, a szükséges engedélyek beszerzése és az elnyert pályázat lebonyolítása azonban a polgármesteri hivatal munkatársainak hatásköre. Póka úgy látja, ma könyebb megnyerni egy pályázatot, mint kivitelezni. Egyre kevesebb cég jelentkezik a meghirdetett munkálatok elvégzésére, a versenytárgyalásra benevező társaságok pedig munkaerőhiánnyal küszködnek.
„A legtöbb cég csak úgy végez minőségi munkát, ha a körmükre nézünk, és naponta ellenőrizzük őket. Ha elmarad az önkormányzati kontroll, kellemetlen meglepetéseink lehetnek” – fogalmaz Póka András.
Nem csak a községközpontban, hanem a többi faluban is látványosan megváltozott a települések arculata. Kalotaszentkirály-Zentelke azon kevés észak-erdélyi községek közé tartozik, amelyik vetekszik egy ausztriai vagy németországi kistelepülés turistavonzó szépségeivel. A falvakon átfolyó patakok medrét szabályozták, az utcákra és az összes községi útra minőségi aszfaltréteg került, községi szinten mintegy 30 kilométer mezei és erdei utat köveztek le: gyakorlatilag bárhova ki lehet jutni személygépkocsival, biciklivel, bármilyen járművel.
A mintegy 15 kilométeres szakaszból egyelőre a négy kilométeres kalotaszentkirályi biciklisáv készült el, amihez Kiskalota község 6 km-rel csatlakozik, a fennmaradó rész pedig Bánffyhunyad polgármesteri hivatalára hárul. A tavasztól késő őszig virágtengerben úszó Kalotaszentkirály-Zentelke községközpont számára a bicikliút újabb vonzerőt jelent, akárcsak a falu határában kiépített horgászat. Sajnos a tavaly tavasz óta tartó koronavírus-járvány megtépázta a falusi turizmust, a vendéglátással foglalkozó gazdák azonban abban bíznak, hogy a járvány lecsengésével újra visszaköszönnek a három-négy esztendővel ezelőtti „csúcsidők”, amikor egész évben volt foglalás.
Jó úton. Nemrég adták át a 4 kilométeres kerékpársávot a kalotaszegi községben
Fotó: Ady Endre Kulturális Egyesület
A közművesítést – az ivóvízellátást és a szennyvíz elvezetését – az egész község területén megoldották, a teljes kényelemhez már csak a földgázra van szükség. A jelentős fejlesztések meglátszanak a telekárakban is, főleg idén nőtt meg drasztikusan a kalotaszentkirályi telkek és házak ára. Póka András György szerint már nincs eladó üres telek, az utóbbi hónapokban minden elkelt. Az uszoda átadása óta a környező települések viszonylatában is egyféle központtá váltak, hiszen távolabbi településekről is csapatostól érkeznek a fiatalok igénybe venni a környék egyetlen uszodájának a szolgáltatásait.
Olyan községet irányít, ahol minden helyhatósági megmérettetés előtt előválasztást rendeznek: nem csak RMDSZ-est, hanem magyar előválasztást, amelyen bárki jelentkezhet polgármesternek és helyi tanácsosnak, végül többségi szavazat dönti el, ki kerül fel a magyar önkormányzati listára. Az egyházakkal, az iskolával és a civil szervezetekkel kialakított szoros és példás együttműködést tartja a helyi közösség legnagyobb vívmányának. „Mi egy nagy csapat vagyunk, amelybe beletartozik mindenki a községből. A szabályok mindenkire egyformán vonatkoznak, legyen az a polgármester családja vagy az egyedül élő idős ember. Ezt a következetességet nem csak elfogadják, hanem értékelik is az emberek” – fogalmazza meg a kalotaszentkirályi polgármester közösségük sikerének „titkát”.
A magyar óvoda, sőt minden magyar intézmény a magyarság megmaradásának a kulcsa, mert itt fejlődnek a magyar gyermekek − mondta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön a partiumi Szalacson, ahol óvodát adtak át.
Több százan vettek részt csütörtökön este azon a békés megmozduláson, amelyet kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek hirdettek meg a hét elején történt, magyarverésbe torkollt szurkolói randalírozással szembeni tiltakozásképp.
Legkevesebb 50 millió eurós beruházás eredményeként 25 kilométeres összefüggő pályarendszert alakítanak ki, víztározó tavat építenek és új húzóberendezéseket telepítenek a borsai síközpontban.
A medvéknek a lakott területektől való távoltartását célzó intézkedéseket sürgetnek Brassóban, ahol a tavaly 330 riasztás érkezett, mert a vadállatok bemerészkedtek a városba.
Több év kihagyás után ismét Kolozsvárra látogat a Szentegyházi Gyermekfilharmónia, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) megalakulásának 140. évfordulójára szervezett emlékünnepség záró programjaként lép fel.
Negyedik alkalommal gyűlnek össze a lovaskultúra iránt érdeklődők idén nyáron a Barcasági Magyar Lovasnapon. Az eseményt június 14-15-én rendezik remeg Barcaújfaluban.
Bezáratta csütörtök délelőtt a kolozsvári Széchenyi téri (Mihai Viteazul) piacot az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Ro-Alert üzenetben figyelmeztette a lakosságot a Szeben megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU), hogy Sellenberk községben megjelent egy anyamedve egy boccsal.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.
szóljon hozzá!