Jól kezelhető az időben felismert TBC – Átfogó programot indított az egészségügyi minisztérium

A tuberkulózisos esetek kiszűrését és kezelését célzó programot tizenegy romániai megyében indították el •  Fotó: Haáz Vince

A tuberkulózisos esetek kiszűrését és kezelését célzó programot tizenegy romániai megyében indították el

Fotó: Haáz Vince

A tuberkulózis korai felismerése és a fertőzés elterjedésének megakadályozása érdekében indított tüdőszűrő programot az egészségügyi minisztérium 11 megyében. Barkó Iza, a sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház tüdőgyógyásza szerint a fertőzés megelőzésének legfontosabb pillére a kiegyensúlyozott életvitel és a megfelelő táplálkozás betartása.

Oláh Eszter

2022. november 23., 14:052022. november 23., 14:05

2022. november 23., 14:062022. november 23., 14:06

Az egészségügyi minisztérium tüdőszűrő programot indított útjára Románia 11 megyéjében a tuberkulózis kiszűrésére, a kockázati csoportokhoz tartozó, 18 év fölötti személyek körében. A programot a megyei közegészségügyi igazgatóságok fogják lebonyolítani Botoșani, Konstanca, Galac, Iași, Máramaros, Neamț, Szatmár, Szilágy, Suceava, Tulcea és Vaslui megyében.

Összesen 3,5 millió euró vissza nem térítendő összeg áll rendelkezésre a kivitelezéshez,

a szaktárca jelentése szerint a program célja – amelyet a Globális Alap finanszíroz – a tuberkulózis korai azonosítása, a végleges diagnózis felállítása, illetve a megfelelő kezelés biztosítása. Mint írják, a korai felismerés csökkenti a fertőzés elterjedését a családokban, munkahelyeken, az iskolákban és egyéb közösségekben, ugyanakkor a gyógyulási esélyét is növeli.

Szilágy megyében előbb a települések szűrése következik

Ligia Marincaș, a Szilágy megyei egészségügyi igazgatóság ügyvezető igazgatója a Krónika megkeresésére elmondta, a program első lépéseként kiszűrik azokat településeket, ahol a legtöbb a fertőzés. Ezt követi majd a mobil eszközökkel történő szűrés az adott településen, amelyet a közegészségügyi igazgatóság fog bonyolítani. Mint mondta, Szilágy megyében egyelőre nem választották ki az érintett településeket.

Hozzátette, a fertőzés kimutatása az Egészségügyi Világszervezet által meghatározott lépések szerint történik majd,

ezek legfontosabb alapelve, hogy a fertőzés kimutatását minden esetben megfelelő egészségügyi ellátásnak, magas színvonalú diagnózisnak és kezelésnek kell követnie.

A pozitív szűrővizsgálati eredmény után a szakorvosnak meg kell erősítenie a diagnózist, mielőtt elkezdődne a kezelés. Ligia Marincaș azt is elmondta, hogy a fertőzés kimutatása a lehetőségekhez mérten kiegészül majd a kedvezményezettek igényeihez igazított egyéb szociális szolgáltatásokkal.

Fokozottan figyelnek a gócpontokra

Barkó Iza, a sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház tüdőgyógyásza a Krónika megkeresésére elmondta, bár uniós szinten Románia még mindig élen jár a tuberkulózisos fertőzések száma tekintetében, az utóbbi években lényeges előrelépés és fejlődés történt az országban ezen a téren.

Tapasztalata szerint az országos átlaghoz képest Kovászna és Hargita megyében kevésbé gyakori ez a típusú fertőzés.

Létezik néhány megyén belüli gócpont, amelyről a szakorvosok tudnak, így kiemelten figyelnek az onnan érkező betegekre a kivizsgáláskor.

„Ilyenkor hosszabban elbeszélgetünk a beteggel, hogy felmérjük, akad-e más fertőzött a családban, esetleg a szomszédságban. Röntgent készítünk, és ha a fertőzés legkisebb gyanúja is fennáll, köpetet szoktunk kérni, amiből rögtön kiderül a beteg állapota” – mutatott rá a szakorvos.

Mint elmondta, a gócpontok közelében élő betegeket jobban kell figyelni,

ezért rendszeresen visszahívják őket kivizsgálásra, még akkor is, ha nem lehet kimutatni náluk a fertőzést, hiszen a térségben állandó veszélynek vannak kitéve.

A megfelelő életvitel kulcsfontosságú

A tüdőgyógyász kiemelte, az utóbbi időszak szakmai tapasztalata azt mutatja, hogy a TBC nem csak az elhanyagolt családok körében üti fel a fejét, hanem olyan személyeknél is, akiknek az immunrendszere valamilyen okból kifolyólag legyengült.

Hangsúlyozta, az immungyengeség többféle betegség kialakulását vonhatja maga után, a cukorbetegségtől egészen a daganatos megbetegedésig, ugyanakkor a szervezetet a fertőzésekkel szemben is védtelenebbé teszi.

Mint hozzátette, a stressz és a rendszertelen életvitel szintén hozzájárulhat a fertőzés megjelenéséhez, hiszen olyan betegekkel is találkozik, akik ugyan figyelmet fordítanak az egészségükre, de magas stresszhatásoknak vannak kitéve.

Az életvitel betegségben játszott szerepét hangsúlyozva a tüdőgyógyász elmondta, hogy a fiatalokat ugyanúgy érinti a fertőzés, mint az idősebb korosztályt. Sok esetben ugyan nem ragályos szintű náluk a betegség, de lehetnek hordozók.

„A betegség a mirigyekben lakozik, és stressz, betegség, depresszió, vagy olyan hatások esetén, amikor a szervezet védekezőképessége csökken, megmutatkozhat” – mutatott rá. Kitért arra is, hogy a tuberkulózis levegőn keresztül terjedő fertőzés, amelyet leginkább azok kapnak el – akár gyerekek is –, akik valamilyen módon kapcsolatba kerülnek egy TBC-s beteggel.

„Amikor szűrést tartunk egy családban, a gyerekeket is megvizsgáljuk. Van egy bőr alatt működő teszt, amely 72 órán belül kimutatja az eredményt” – emelte ki Barkó Iza. Arra a kérdésre válaszolva, miként lehet a betegséget megelőzni,

a szakorvos szintén a rendszeres életvitel és a megfelelő táplálkozás jelentőségét hangsúlyozta, a szervezet megújulása szempontjából pedig kiemelten fontosnak tartja a pihenésre szánt időt is.

„Ugyanakkor fontos, hogy a legkisebb tünetek jelentkezésénél is forduljunk orvoshoz. Van pár tünet, amit a családorvosok is figyelnek: abban az esetben, ha egy egyszerű kezelés nyomán nem szűnik meg a köhögés és a nehézlégzés, a beteg pedig ok nélkül fogy, mindenképp szakorvoshoz kell küldeni, és onnan mi folytatjuk a kezelést” – tette hozzá a tüdőgyógyász.

Elmondta, hogy protokoll szerint azok a betegek, akik már nagyon előrehaladott stádiumú fertőzéssel érkeznek a szakemberhez, kimondottan ragályosnak számítanak, és négy óra elteltével a beteggel közös légtérben tartózkodó ember kontaktszemélynek számít.

Időben felismerni, kezelni

A szakember arra is kitért, hogy a legutóbbi Kovászna megyei prevenciós program keretében sikerült kiszűrni azt az öt települést, ahol az utóbbi öt évben a legmagasabb volt a fertőzöttek aránya. Mint elmondta, a program egy hónapig tartott, és minden helységbe 1–2 napra mobil szűrőfelszereléssel mentek ki,

elkészítették azoknak a személyeknek a tüdőröntgen-felvételét, akikről a háziorvos vagy a szociális gondozók úgy ítélték meg, hogy szükségük lehet erre a szolgáltatásra.

Ezt követően a szakorvoshoz kerültek a röntgenképek, aki kiszűrte az elváltozást, majd megfelelő kezelést írt elő az illetőknek, valamint a ragályos időszakban kórházba utalták őket, hogy csökkentsék a továbbfertőződés veszélyét.

„Ha időben felismerik, teljesen ki lehet gyógyulni a betegségből. Azzal szoktam bátorítani a betegeimet, hogy ez nem daganatos elváltozás, erre létezik kezelés, amelyet ha betartanak, és rendszeresen szedik a gyógyszert, jó eséllyel kigyógyulhatnak. Amikor a beteg megérti, mennyire fontos a kezelés, van eredmény, ám azokban az esetekben, amikor kommunikációs probléma lép fel, gyakori lehet a visszaesés” – hívta fel a figyelmet Barkó Iza.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 21., hétfő

Cellatársa ölte meg az elítéltet az egyik börtönben

Az aradi börtön egyik elítéltjét hétfő délután megölte a cellatársa.

Cellatársa ölte meg az elítéltet az egyik börtönben
2024. október 21., hétfő

Négy év múlva HÉV-re ültetnének Kolozsváron

A régi összetételű kolozsvári tanács utolsó, keddi ülésén szavazhatják meg a nagyvárost és agglomerációját kiszolgáló helyiérdekű vasút (HÉV) megvalósíthatósági tanulmányát. Négy év múlva indulhatna az első HÉV.

Négy év múlva HÉV-re ültetnének Kolozsváron
2024. október 21., hétfő

Drog hatása alatt, lopott autóval menekült a rendőrök elől, majd balesetezett

Szabálytalanságot szabálytalanságra halmozott egy Arad megyei fiatalember vasárnap este: kábítószer hatása alatt ellopott egy autót, felfüggesztett jogosítvánnyal vezetett, a rendőri felszólításra nem állt meg, majd balesetezett.

Drog hatása alatt, lopott autóval menekült a rendőrök elől, majd balesetezett
2024. október 21., hétfő

Országszerte vadásszák a medvét, a környezetvédők a bíróságon hadakoznak a törvény ellen

Országszerte elkezdődött a medvevadászat, az idén elfogadott vadászati és vadgazdálkodási törvény alapján 2024-re és 2025-re összesen 426 medvét tudnak kilőni a vadászegyesületek. Környezetvédő civil szervezetek a bírósághoz fordultak a jogszabály ellen.

Országszerte vadásszák a medvét, a környezetvédők a bíróságon hadakoznak a törvény ellen
2024. október 21., hétfő

Szolgálatba állt, magyarul tanul a kameruni piarista, az első afrikai diakónus Erdélyben

Először állt szolgálatba Afrikából érkezett diakónus Erdélyben, a fiatal piarista az első afrikai a Gyulafehérvári Főegyházmegyében.

Szolgálatba állt, magyarul tanul a kameruni piarista, az első afrikai diakónus Erdélyben
2024. október 21., hétfő

Beiktatták tisztségébe Székelyudvarhely új polgármesterét

Beiktatták tisztségébe hétfőn Szakács-Paál Istvánt, Székelyudvarhely új polgármesterét, és a székelyföldi város közgyűlése is megalakult.

Beiktatták tisztségébe Székelyudvarhely új polgármesterét
2024. október 21., hétfő

Igazi vénasszonyok nyara: van, ahol 21 fok is lehet az elkövetkező napokban

Országszerte felmelegedés várható a következő napokban, a Bánságban 21 Celsius-fok is lehet, jövő héten azonban fokozatosan lehűl az idő; esőre október utolsó és november első napjaiban lehet számítani – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Igazi vénasszonyok nyara: van, ahol 21 fok is lehet az elkövetkező napokban
2024. október 21., hétfő

Halálra késeltek egy férfit Maros megyében

Őrizetbe vett hétfőn a rendőrség egy 23 éves marosbogáti fiatalembert, aki a gyanú szerint vasárnap este késszúrással megölt egy 55 éves férfit Radnót egyik utcáján.

Halálra késeltek egy férfit Maros megyében
2024. október 21., hétfő

Stabil az állapota a férfinak, akire medve támadt Beszterce-Naszód megyében

Beutalták a besztercei megyei klinikai kórház ortopédiai osztályára azt a férfit, akire medve támadt vasárnap délután egy legelőn Beszterce-Naszód megyében – írja az Agerpres hírügynökség.

Stabil az állapota a férfinak, akire medve támadt Beszterce-Naszód megyében
2024. október 20., vasárnap

Tűz ütött ki egy Kolozs megyei rendezvényteremben

Tűz ütött ki vasárnap este a Kolozs megyei Erdőfelek egyik rendezvénytermének konyhájában lévő elektromos panelben, amelyet az alkalmazottak még a tűzoltóság kiérkezése előtt eloltottak. Az épületből húsz személy, köztük az alkalmazottak is kimenekültek.

Tűz ütött ki egy Kolozs megyei rendezvényteremben