Utolsó simítások. Figyelmeztető táblákat is kihelyzetek a napokban a Transalpinán
Fotó: Facebook/DRDP Craiova
Pénteken reggel 8 órakor átadták a forgalomnak az Erdélyt a Páring-hegységen keresztül Havasalfölddel összekötő, DN 67C jelzésű országút Transalpinának is nevezett magaslati szakaszát.
2023. június 16., 18:372023. június 16., 18:37
2023. június 16., 18:382023. június 16., 18:38
A Románia legmagasabban húzódó, 2145 méteres szintet is elérő aszfaltcsíkja bizonyos feltételek mellett használható immár a Gorj megyei Rânca és a Vâlcea megyei Obârşia Lotrului között.
Cristian Pistol, a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezetője videót is tartalmazó Facebook-bejegyzésében közölte, csütörtökön minden rendben talált az ellenőrző bizottság, így pénteken reggel megnyithatták Románia egyik leglátványosabb útszakaszát, melyet csak nyáron adnak át a forgalomnak.
A DN 67C jelzésű út egyébként A Gorj megyei Novaci települést közti össze a Fehér megyei Szászsebessel, az említett megyék mellett még Vâlceát és Szebent is érinti. Az összesen 148 kilométert kitevő útszakasz legmagasabb része Vâlcea megyében, a Páring-hegységben húzódik, ahol mintegy 20 km-n keresztül nagyrészt tengerszint felett 2000 méteren autókázhatunk, a legmagasabb pont az Urdele-hágó közelében található, 2145 méteren.
Hegymászás autóval. Látványos a Transalpina út
Fotó: Wikipédia/Saturnian
Az utat az elmúlt századokban szebeni juhászok „taposták ki”, akik errefelé hajtották át nyájaikat Erdélyből Havasalföldre. Az első világháború idején a németek lekövezték hadi célból, ám nem sokat használták. Az 1930-as években II. Károly király felújíttatta, de a második világháborúban a németek ismét „rásegítettek”. Az 1989-es fordulat után sokáig nem volt karbantartva, komolyabb felújítási munkálatok 2009-ben kezdődtek, és azóta is – időnként – zajlanak.
Románia másik látványos, talán a Transalpinánál is elkápráztatóbb magashegyi aszfaltcsíkját, a Transzfogarasi utat a tervek szerint idén nyáron teszik biztonságosabbá. A szintén Erdélyt Románia déli részével összekötő, a Fogarasi-havasokon áthaladó magashegyi úton az elmúlt években gyakori volt a kőomlás, ezért biztonsági hálóval vonják be a hegyoldalakat, lejtőket. A beavatkozás a hegyvidéki út legmagasabb részén, a kétezer méternél magasabban fekvő Bâlea-tó környékén zajlik majd három veszélyes szakaszon, ahol az elmúlt években állandó volt az omlásveszély.
Elkápráztató tájakon vezet át a Transzfogarasi út is
Fotó: 123RF
Egyelőre azonban az útkarbantartók a hóval küzdenek: még mindig nem sikerült teljesen megtisztítani a legmagasabban húzódó útszakaszokat. Amint arról beszámoltunk, május vége felé még helyenként ötméteres hótorlaszokkal harcoltak a munkások. Ezzel együtt akkor úgy becsülték, hogy június 15-én megnyithatják a 2042 méter magasságig felvezető, páratlan kilátást biztosító turistalátványosságot.
Miközben Erdély-szerte beköszöntött a nyárelő, az ország egyik leglátványosabb aszfaltcsíkján, a Transzfogarasi úton mintha a zord télben „ragadt” volna az idő: a karbantartók jelenleg is helyenként öt-hat méteres hóréteggel küzdenek.
A látványos természeti környezete miatt közkedvelt út a Fogarasi-havasok központi részén keresztül, észak-déli irányban köti össze Szeben és Argeș megyét. Legmagasabb pontja 2042 méteren van, télen lavinaveszély miatt le van zárva a gépkocsiforgalom előtt. Az 1970-es években építtette az egykori kommunista diktátor, Nicolae Ceaușescu katonai szállítási útvonalnak, attól tartva, hogy az 1968-as prágai tavasz után a Szovjetunió Romániát is megszállja. A mintegy 150 kilométeres úton több mint 800 híd, 28 viadukt és több alagút van, a leghosszabb, 884 méter. A Páring-hegységen áthaladó Transalpina után ez Románia legmagasabban fekvő magashegyi útja.
Biztonságossá teszik a nyár folyamán Románia leglátványosabb magashegyi útját, a transzfogarasi utat – közölte kedden a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) Brassó területi igazgatósága.
Mintegy 894 ezer lejt (mintegy 179 ezer euró) utal ki a Marcel Ciolacu vezette kormány a tartalékalapból a december 1-jei román nemzeti ünnep alkalmából Gyulafehérvárra tervezett rendezvények megszervezésére.
Zsarolás és illegális fogva tartás vádjával vettek őrizetbe egy szilágysági víz-gázszerelőt és fiát, akik erőszakkal próbálták behajtani egyik falustársuktól az elvégzett munkálatok ellenértékét.
Csaknem hárommillió eurós beruházás eredményeképpen szerda délután felavatták az Arad megyei Pécska határában Románia első sűrített földgázzal (CNG) és folyékony földgázzal üzemelő kamionokat kiszolgáló (LNG) töltőállomását.
Őrizetbe vettek szerda este a maroshévízi rendőrök egy férfit, aki botrányt keltett a város kórházában és agresszívan viselkedett az egészségügyi személyzettel szemben.
Tüntetés zajlott csütörtökön a Fehér megyei Kudzsiron található fegyvergyárban, miután az üzem munkásai szerint tarthatatlanná válik a helyzet a megrendelések hiánya miatt.
Csütörtök hajnalban újabb két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból a hegyimentők – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Felfüggesztette a Szatmár Megyei Törvényszék annak a keresetnek a tárgyalását, amelyet az Erdélyi Kárpát Egyesület (EKE) szatmárnémeti szervezete nyújtott be az Arad megyei Ottlaka és Nagypél külterületén létesítendő napelempark megépítése ellen.
Panelbeszélgetést szervez Kolozsváron a Valláskutató Intézet az egyházak szervezési gondjairól, a közösségépítők előtt álló kihívásokról, a digitális gyülekezetek témájáról.
Az Arad megyei törvényszék elrendelte 11 személy előzetes letartóztatását és két személy házi őrizetbe helyezését kábítószer-kereskedelem gyanúja miatt.
Előzetes letartóztatásba helyezte szerdán este a legfelsőbb bíróság a három évvel ezelőtti aradi robbantás során megölt üzletember, Ioan Crișan lányát, akit azzal gyanúsítanak, hogy ő adott megbízást a merénylet elkövetésére.
szóljon hozzá!