Utolsó simítások. Figyelmeztető táblákat is kihelyzetek a napokban a Transalpinán
Fotó: Facebook/DRDP Craiova
Pénteken reggel 8 órakor átadták a forgalomnak az Erdélyt a Páring-hegységen keresztül Havasalfölddel összekötő, DN 67C jelzésű országút Transalpinának is nevezett magaslati szakaszát.
2023. június 16., 18:372023. június 16., 18:37
2023. június 16., 18:382023. június 16., 18:38
A Románia legmagasabban húzódó, 2145 méteres szintet is elérő aszfaltcsíkja bizonyos feltételek mellett használható immár a Gorj megyei Rânca és a Vâlcea megyei Obârşia Lotrului között.
Cristian Pistol, a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezetője videót is tartalmazó Facebook-bejegyzésében közölte, csütörtökön minden rendben talált az ellenőrző bizottság, így pénteken reggel megnyithatták Románia egyik leglátványosabb útszakaszát, melyet csak nyáron adnak át a forgalomnak.
A DN 67C jelzésű út egyébként A Gorj megyei Novaci települést közti össze a Fehér megyei Szászsebessel, az említett megyék mellett még Vâlceát és Szebent is érinti. Az összesen 148 kilométert kitevő útszakasz legmagasabb része Vâlcea megyében, a Páring-hegységben húzódik, ahol mintegy 20 km-n keresztül nagyrészt tengerszint felett 2000 méteren autókázhatunk, a legmagasabb pont az Urdele-hágó közelében található, 2145 méteren.
Hegymászás autóval. Látványos a Transalpina út
Fotó: Wikipédia/Saturnian
Az utat az elmúlt századokban szebeni juhászok „taposták ki”, akik errefelé hajtották át nyájaikat Erdélyből Havasalföldre. Az első világháború idején a németek lekövezték hadi célból, ám nem sokat használták. Az 1930-as években II. Károly király felújíttatta, de a második világháborúban a németek ismét „rásegítettek”. Az 1989-es fordulat után sokáig nem volt karbantartva, komolyabb felújítási munkálatok 2009-ben kezdődtek, és azóta is – időnként – zajlanak.
Románia másik látványos, talán a Transalpinánál is elkápráztatóbb magashegyi aszfaltcsíkját, a Transzfogarasi utat a tervek szerint idén nyáron teszik biztonságosabbá. A szintén Erdélyt Románia déli részével összekötő, a Fogarasi-havasokon áthaladó magashegyi úton az elmúlt években gyakori volt a kőomlás, ezért biztonsági hálóval vonják be a hegyoldalakat, lejtőket. A beavatkozás a hegyvidéki út legmagasabb részén, a kétezer méternél magasabban fekvő Bâlea-tó környékén zajlik majd három veszélyes szakaszon, ahol az elmúlt években állandó volt az omlásveszély.
Elkápráztató tájakon vezet át a Transzfogarasi út is
Fotó: 123RF
Egyelőre azonban az útkarbantartók a hóval küzdenek: még mindig nem sikerült teljesen megtisztítani a legmagasabban húzódó útszakaszokat. Amint arról beszámoltunk, május vége felé még helyenként ötméteres hótorlaszokkal harcoltak a munkások. Ezzel együtt akkor úgy becsülték, hogy június 15-én megnyithatják a 2042 méter magasságig felvezető, páratlan kilátást biztosító turistalátványosságot.
Miközben Erdély-szerte beköszöntött a nyárelő, az ország egyik leglátványosabb aszfaltcsíkján, a Transzfogarasi úton mintha a zord télben „ragadt” volna az idő: a karbantartók jelenleg is helyenként öt-hat méteres hóréteggel küzdenek.
A látványos természeti környezete miatt közkedvelt út a Fogarasi-havasok központi részén keresztül, észak-déli irányban köti össze Szeben és Argeș megyét. Legmagasabb pontja 2042 méteren van, télen lavinaveszély miatt le van zárva a gépkocsiforgalom előtt. Az 1970-es években építtette az egykori kommunista diktátor, Nicolae Ceaușescu katonai szállítási útvonalnak, attól tartva, hogy az 1968-as prágai tavasz után a Szovjetunió Romániát is megszállja. A mintegy 150 kilométeres úton több mint 800 híd, 28 viadukt és több alagút van, a leghosszabb, 884 méter. A Páring-hegységen áthaladó Transalpina után ez Románia legmagasabban fekvő magashegyi útja.
Biztonságossá teszik a nyár folyamán Románia leglátványosabb magashegyi útját, a transzfogarasi utat – közölte kedden a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) Brassó területi igazgatósága.
Ezen a héten a megszokottnál sokkal hidegebb lesz országszerte, jövő héten azonban ismét felmelegedik az idő, a nappali hőmérsékleti csúcsértékek 20–23 Celsius-fokig emelkednek majd – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Mintegy 20 centiméteres hóréteg fedi az éppen a virágzás elején álló nárciszokat a Radnai-havasok 1600 méteres magasságában található nárciszmezőn, miután a hétvégén lehavazott a régióban.
Kolozsváron tilos lesz a dohányzás a parkokban, megállókban és sportlétesítményekben – a helyi tanács megszavazta az új rendeletet.
Aláírták hétfőn Bukarestben a kolozsvári körgyűrű második szakaszának megépítésére vonatkozó szerződést.
Fagyponthoz közelített a hőmérséklet hétfőn hajnalban egész Hargita megyében, három meteorológiai állomáson megdőlt a napi hidegrekord.
Kimenekítették a hegyimentők és a határrendészek a Máramarosi-havasok egyik szakadékában rekedt három ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Keresnek a tűzoltók egy férfit, aki Maroshévízen a Marosba esett – számolt be vasárnap este a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Nicușor Dan független jelölt támogatására buzdít újfent az Erdélyi Magyar Szövetség, amely az államfőválasztás első fordulója előtt is kiállt Bukarest főpolgármestere mellett.
Életfogytiglani szabadságvesztéssel sújtotta a Bihar megyei törvényszék azt a háromtagú nagyváradi bűnbandát, amelynek tagjai tavaly brutálisan meggyilkolták az általuk prostitúcióra kényszerített fiatal magyar nőt, húgát pedig súlyosan sanyargatták.
Magyarországról semmilyen módon nem kívánjuk befolyásolni a romániai elnökválasztást – posztolta szombaton Orbán Viktor miniszterelnök azután, hogy telefonon egyeztetett Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel.
szóljon hozzá!