A Nagy-Homoród folyó fölött átívelő, vasból készült átkelő még az Osztrák–Magyar Monarchia idején épült, a feljegyzések szerint 1897-ben. Állapota az áthaladó teherforgalom miatt a rendszerváltás után kezdett rohamosan romlani, szegecselt vasgerendái elvékonyodtak, néhány tartóeleme megsérült és omlásveszélyes állapotba került. Az új hídnak – amelynek ünnepélyes átadását csütörtök délután tartották, rendbetételére 500 ezer lejt irányzott elő a Hargita Megyei Tanács – betonból készítették az alapszerkezetét, törekedtek ugyanakkor arra, hogy hasonlítson az eredetire.
Az eseményen Simó Sándor unitárius esperes megáldotta az újjáépített átkelőt. Borboly Csaba megyei tanácselnök beszédében kifejtette: mivel a székelyföldi vérkeringés fontos része a híd, újjáépítésével, valamint az utak folyamatos aszfaltozásával abban bíznak, hogy sikerül Udvarhelyszék „ezen elöregedett térségének a fellendítése”.
A rehabilitációs munkálatok idején egy póthíd segítségével oldották meg a közlekedést, az újjáépítés pedig azért is sürgős volt, mert az átkelő hiányában Kovászna megyébe csak nagy kitérővel lehetett eljutni, Homoródalmás irányába. A csütörtöki ünnepélyes hídavató mellett átadták a megyei tanács által finanszírozott, Homoródszentpált Városfalvával öszszekötő leaszfaltozott útszakaszt is.
Befejezték az idei munkálatokat a sepsiszentgyörgyi Olt-hídon. Antal Árpád polgármester beszámolója szerint a híd felső szakaszát mind a négy sávon leszigetelték, leaszfaltozták, a kábeleket eltüntették. A hídpilléreket is megerősítették, a munkálatok idejére az Olt folyót el kellett terelni. A felújítás nem végleges, a koptatóréteg, a hídkorlát, a lámpaoszlopok jövőre kerülnek a helyükre. Antal elmondta, a híd felújítását végző céget bíznák meg a híd folytatásában levő sugárút javításával is, mert ha egy rétegben öntik le az aszfaltot, az sokkal tartósabb. A sepsiszentgyörgyi Olt-híd 1976-ban épült, azóta egyszer sem javították.
Ezen a hídon halad át a Brassó és Csíkszereda közötti közúti forgalom, vagyis a 12-es országút része, ezért a karbantartása az országutakat kezelő hatóság feladata. A 12-es országút javítását tavaly kezdték el, Kökös és Bükszád között leaszfaltozták, de a hidakat, átereszeket és a településeken áthaladó szakaszokat kihagyták. A hatóság többéves ígérgetés után októberben rendelte el a nagyon rossz állapotban levő híd javítását.
Az elmúlt hétvégén Maros megyében megejtett rendőrségi razzia során több személyt is őrizetbe vettek az egyenruhások közúti közlekedési bűncselekmények miatt, akik részegen vezettek járművet.
A parajdi sóbánya vezetőségének kérésére a katonai tűzoltók hétfő délután újra működésbe állították az Alsósófalván, a Korond patak egyik mellékpatakának medrében elhelyezett nagy kapacitású motoros szivattyút.
Az erdélyi magyarok büszkék lehetnek arra az összefogásra, amelyet közösségük tanúsított a román elnökválasztás második fordulójában azáltal, hogy egységesen a Románia elnökévé választott Nicușor Danra adták voksukat – mutatott rá a szövetség elnöke.
Az elmúlt hónapok legnagyobb razziáját tartotta a Bihar megyei rendőr-főkapitányság a hétvégén: a megyében 57 ellenőrző ponton összesen 1875 személyt igazoltattak, és 990 járművezetőt ellenőriztek alkohol- és drogfogyasztás szempontjából.
A rendkívüli helyzeteket kezelő megyei koordinációs bizottság is összeült, miután kiderült: a vízügyi vállalat több tucatnyi településen, Kolozsvár egyes részein, a Szamosújvár és Dés felé vezető vonalon, illetve a Mezőség egy részén elzárja a csapokat.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.