Fotó: Sothebysrealty.ro
Jósika Miklós író egykori otthonát kínálja megvételre a luxusingatlanok eladására szakosodott Sotheby’s International Realty. A Szilágy megyében, az Almás völgyében található műemlék épületen alig több mint félmillió euróért adna túl jelenlegi tulajdonosa.
2022. október 10., 17:452022. október 10., 17:45
2022. október 10., 17:562022. október 10., 17:56
Újabb erdélyi magyar nemesi család egykori otthonának keresnek gazdát az interneten: a szurduki Jósika-kastélyt alig több mint félmillió euróért értékesítené a Sotheby’s International Realty. A luxusingatlanok eladására szakosodott nemzetközi cég világszerte árul értékes épületeket, korábban már több erdélyi műemlék, történelmi ingatlan került be a portfóliójába.
A cég honlapján található hirdetés szerint a 17–19. században épült ingatanért, illetve a hozzá tartozó birtokért 560 000 eurót kérnek. A hirdetésben arra is kitérnek, hogy a szurduki kastély első látásra nem tesz nagy benyomást a látogatóra, ezt „fokozatosan kell felfedezni”.
A Sotheby’s International Realty közlése szerint a Szilágy megyei Szurduk községben található kastélyhoz háromhektáros telek és 12 500 négyzetméter mezőgazdasági terület tartozik, az épület egyszintes, de igény esetén manzárdosítható, teszik hozzá. A jelenleg közigazgatási célokra használt, 705 négyzetméter alapterületű kastélynak több melléképülete is van, melyben irodák, raktárak és műhelyek működnek, ezek alapterülete 1500 négyzetméter.
Fotó: Sothebysrealty.ro
Az Almás völgyében található szurduki Jósika-kastély nem is annyira ingóságai, mint inkább múltja miatt értékes, mutatnak rá a Sotheby’s szakemberei. Itt élt és alkotott Jósika Miklós (1794?–1865) író, akit a magyar romantikus regény megalapítójaként tart számon a magyar irodalomtörténet. Jósika az 1830-as években költözött teljesen Szurdukra, és a reformer Wesselényi Miklós lelkes követőjeként birtokain elengedte jobbágyainak a robotot és a dézsma nagy részét.
A szurduki Jósika-kastély az Abafi írójának irodalmi tevékenysége mellett egy másik fontos esemény helyszíne is volt – írja az ingatlanközvetítő portál –, eszerint 1705-ben II. Rákóczi Ferenc erdélyi fejedelem itt fogyasztotta el utolsó ebédjét, mielőtt a kuruc seregek a zsibói csatában vereséget szenvedtek a császári hadaktól. Erre a sziklára épített kriptát az író apja halála után.
Az erdélyi kastélyokat összesítő Kastély Erdélyben portálon található információk szerint a Jósikák házasság révén jutottak a szurduki birtokhoz, amikor báró Jósika Mózes feleségül vette gróf Csáky Máriát. A birtokon már állt egy udvarház, melyet a 19. században teljesen átalakítottak. Az új kastélyt az unoka, báró Jósika Miklós – az író apja – építtette, és a benne található hatalmas könyvtár összegyűjtése is az ő nevéhez köthető.
Fotó: Sothebysrealty.ro
Ezt fia, Leó örökölte, aki lányára, az 1940-ben elhunyt Irénre hagyta. A kastélyt az államosítás után a helyi termelőszövetkezet használta, jelenleg magáncég raktárai működnek benne, a család ugyanis nem igényelte vissza.
A szurduki kastély egyszerű, egyszintes épület, amelynek két főhomlokzati sarkát egy-egy, az épület tömbjéből előugró bástya erősíti; az egyik kerek, a másik hatszög alaprajzú. A portál szerint a kerek bástyából nyílt egykor a főbejárat, az egykori tornácnak mára nyoma sincs, ellenben a félköríves ajtó és két félköríves ablak megmaradt, fölöttük egyszerű vakolatdísszel. Az épület hátsó és két oldalsó homlokzata dísztelen.
Jelenleg is leromlott az állapota, teljes felújításra szorul. A műemlék épület az Almás völgyében, Zsibó és Dés között, Kolozsvártól 75 kilométerre található.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
Raluca Turcan román művelődési miniszter szerint megvan az anyagi fedezet a gyulafehérvári Batthyáneum könyvtár és több jelentős romániai kulturális intézmény székhelyének felújításához.
szóljon hozzá!