A gernyeszegi Teleki-kastélyt is restaurálják, az épület kulturális és rendezvényközpontként működne
Fotó: Haáz Vince
Kevesebb mint négy év alatt uniós pénzből újulhatnak meg olyan erdélyi műemlékek, amelyeknek eddig a megmaradásuk is kétséges volt. A konkrét tervekkel rendelkező tulajdonosok aláírták a finanszírozási szerződéseket Bukarestben. Mint mondták, nagyon örülnek az új perspektívának.
2022. október 21., 08:062022. október 21., 08:06
Számos erdélyi magyar műemlék újul meg az elkövetkező három és fél évben az Országos Helyreállítási Tervből finanszírozott projekt révén. Szerdán Bukarestben a befektetések és európai projektek minisztere, Marcel Boloş és Hegedüs Csilla államtitkár jelenlétében írták alá a finanszírozási szerződéseket. A tárca 122 millió euróból valósítja meg a Hívogató Románia. Az országjáró projektet, melynek célja a hazai épített örökség népszerűsítése, felújítása.
– mondta a rekordösszegű uniós támogatással kapcsolatban Hegedüs Csilla államtitkár.
Mint mondta, egyrészt felújítják a régóta elhanyagolt épületeket, másrészt 21. századi eszközökkel, virtuális valósággal, rövidfilmekkel, vezetett sétákon keresztül megmutatják a nagyvilágnak, hogy mennyi szép, különleges turistalátványosság van. „Bízom benne, hogy ezzel a projekttel bekapcsoljuk Romániát a nemzetközi kulturális turizmus vérkeringésébe” – mondta az államtitkár.
ezek közül ötöt – a Kovászna megyei Kálnoky-kastélyt, a Szilágy megyei Béldy-kastélyt, a Maros megyei Teleki-kastélyt, Vajdahunyad várát és a Hargita megyei Urmánczy-kastélyt – fel is újítanak összesen 22,3 millió euróból.
10,4 millió euró értékű beruházásból felújítják a torockószentgyörgyi, a nagyváradi, a segesvári, a várhelyi várat, valamint a brassói fellegvárat.
Fotó: Pataky István
Romániában számos római kori vár, katonai tábor és városrom maradt fenn. Ezek közül ötöt újítanak fel 12,73 millió euróból. A listán szerepel többek között a mikházi római tábor, a várhelyi, a segesvári és a kelementelki katonai tábor. A műemlékek felújítási munkálatai a tervek szerint 2026-ig tartanak majd. Gróf Teleki Kálmán, a gernyeszegi Teleki-kastély tulajdonosa a finanszírozási szerződés aláírása után a Krónika megkeresésére óriási dolognak nevezte a projektet.
– mondta Teleki Kálmán. Hozzátette, nyilvánvalóan továbbra is pályázniuk kell különböző programokra. „Nagyon sok művésszel, intézménnyel vagyunk kapcsolatban, ővelük képzeljük el a közös jövőt a kastélyban” – tette hozzá Teleki.
A Maros Megyei Múzeum igazgatója, Ötvös Koppány Bulcsú kérdésünkre felidézte, hogy a mikházi régészeti park alapjait 2014-ben rakta le a múzeum, s ezt megelőzően a hatvanas években végeztek legutóbb szisztematikus kutatásokat, ásatásokat. „Azóta az a célja a múzeum égisze alatt működő Római Limeskutató Központnak, hogy az ott fellelhető emlékek bemutathatók legyenek, azokat ismertté tegyük és turisztikailag hasznosítsuk.
Létesíteni fogunk az egykori római castrum területén lévő parasztházak kertjeiben egy látogató- és egy kutatóközpontot. Vissza szeretnénk állítani valamilyen formában a katonai tábor egyik saroktornyát. Rövid távon azt szeretnénk, hogy a castrum az UNESCO világörökség része” – vázolta a terveket a múzeum igazgatója.
Deák-Székely Szilárd, Torockó polgármestere is egyike volt a finanszírozási szerződés aláíróinak. Az uniós pénzből a torockószentgyörgyi várat újítják fel. „Óriási jelentőséggel bír ez a projekt. Jelentős pénzösszegről, 2,1 millió euróról van szó. A felújítások nyomán munkalehetőséget is tudunk nyújtani a torockószentgyörgyi lakosok számára, s új lehetőségeket nyit majd a turizmus fellendülése” – mondta az elöljáró.
Számos erdélyi műemlék kerül fel a turisztikai térképre a Hívogató Románia. Az országjáró projekt révén, melyet az országos helyreállítási terv keretében finanszíroznak. Több vár és kastély restaurálása mellett a kistérségek gasztronómiáját is bemutatnák.
Őrizetbe vettek péntek reggel egy 45 éves férfit az aradi rendőrök, mert az éjszaka két ízben is ittas vezetésen érték tetten.
Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA).
Dák ezüstkincset találtak a Maros megyei Beresztelkén, a mintegy 550 gramm súlyú, hat darabból álló ékszergyűjtemény a dák arisztokrácia egyik fontos férfi vagy női tagjáé lehetett.
Előkerült Nagyvárad elveszettnek hitt, 1913-ban készült címere, amely hosszú évtizedeken keresztül a Széles (ma Decebal) utcai hidat díszítette.
Továbbra is tartható az egy ideje júniusra belőtt átadási határidő a Kolozs megyei gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Felerősödő szélre, havazásra és hóviharokra figyelmeztető újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki területekre. Vasárnap reggelig szinte az egész országban számítani lehet havas esőre, jegesedésre.
Jó választásnak bizonyult a szerkesztőség részéről, hogy a tortán és megannyi, a jeles évfordulónak szentelt műsoron kívül dokumentumfilmmel is megünnepeljék, megörökítsék a Kolozsvári Rádió 70 éves fennállását.
A forgalmat is le kellett állítani a Temesvárt az ország déli részével összekötő 6-os főúton, miután pénteken reggel a Krassó-Szörény megyei Teregova közelében vasúti felüljáró alá szorult egy kamion.
Az aradi magyar oktatás háttérintézményeként működő Alma Mater Alapítvány a diákság és a tanintézmény támogatása mellett idén is folytatja a közösségi programok szervezését, melyek az aradi magyarság egészéhez szólnak.
Az évszázad fagykáraként éli meg sok partiumi gazda az elmúlt egy hét éjszakai fagyhullámát, ami tönkretette az idei barack- és cseresznyetermést, de súlyosan károsította a szilva, alma, körte és egyéb gyümölcsfaj termését is.
szóljon hozzá!