Fókuszban. Számos erdélyi vár, templom mellett a gernyeszegi Teleki-kastély felújítására is jut forrás az országos helyreállítási alapból
Fotó: Boda L. Gergely
Számos erdélyi műemlék kerül fel a turisztikai térképre a Hívogató Románia. Az országjáró projekt révén, melyet az országos helyreállítási terv keretében finanszíroznak. Több vár, kastély, kúria, hagyományos falusi ház restaurálása, népszerűsítése mellett a kistérségek gasztronómiáját, ősi mesterségeit is bemutatnák.
2022. április 17., 17:222022. április 17., 17:22
Összesen 225 műemlék épületet újítanak fel, illetve 300 ingatlant népszerűsítenek az országos helyreállítási terv (PNRR) kultúra és turizmus fejezete keretében. A 12 turisztikai-kulturális útvonal kialakításának részét képező műemlék-felújítások egész Erdélyt érintik, és legkésőbb 2026 júliusáig kell befejeződniük – ismertette lapcsaládunkkal a Hívogató Románia. Az országjáró projekt elnevezésű terv részleteit Hegedüs Csilla, az európai alapok minisztériumának államtitkára.
A 12 útvonalra felkerülő és a felújítandó épületek, helyszínek listáját a szaktárca mellett a fejlesztési, a turisztikai, illetve a művelődésügyi minisztérium hagyta jóvá egy közös rendeletben. „A dokumentum a PNRR egyik határidőre teljesített mérföldköve” – véli a politikus.
A bonchidai Bánffy-kastély felújításában nagy tapasztalatot szerzett politikus szerint ugyanis a romániai turizmus hiányossága, hogy bár számos látványosság van, nincsenek kellőképpen „tálalva” a látogatóknak, valamint nem biztosítottak a közelükben a minőségi szolgáltatások. „Nincs egy olyan turisztikai útvonal, nincs egy olyan turisztikai kínálat és a hozzá rendelt minőségi szolgáltatás, amit nyugodt szívvel tudunk ajánlani, hanem eseti megoldások vannak” – vázolta a lapcsaládunknak adott interjúban Hegedüs Csilla.
Jelenlétükkel ugyanis jelentős jövedelmet hozhatnak a helyi közösségnek, mutatott rá a projekt gazdasági hozadékára a szakember. Elmondta, az országos helyreállítási terv kultúra és turizmus fejezete 172 millió euró felett rendelkezik, múzeumok létrehozását, bővítését is magába foglalja, ugyanakkor 12 turisztikai útvonal létrehozását tartalmazza, melyek közül több egész Erdélyt behálózza. Az erdélyi rész kidolgozójaként az RMDSZ több magyar érdekeltségű műemlék felvételét javasolta a listára Bihartól Háromszékig.
Négy év alatt európai uniós pénzből újul meg a vajdahunyadi, a torockószentgyörgyi és a segesvári vár, gernyeszegi Teleki-kastély, a maroshévízi Urmánczy-kastély és más partiumi, székelyföldi kastélyok, kúriák.
Számos értékes erdélyi műemlék újul meg például a Kastélyok útja keretében, ennek kedvezményezettje ugyanis Erdély egyik legfontosabb látványossága, a vajdahunyadi vár, de a zsibói Béldi-kastély, a sepsikőröspataki Kálnoky-kastély, a gernyeszegi Teleki-kastély és a maroshévízi Urmánczy-kastély is megújul.
– az épület művészettörténeti leírása, mostani és archív képek, audio-guide is elérhető lesz, s ízelítőként digitálisan is „be lehet járni” a műemlékeket. Az egyes kastélyok felújítására 3,75 millió eurót fordíthatnak.
Lehetőség. A projekt keretében a zsibói Béldi-kastély is megújul Szilágy megyében
Fotó: Facebook/Hegedüs Csilla
A maroshévízi Urmánczy-kastélyt működtető Positive Transylvania Egyesület elnöke, Szabó Tekla Katalin lapcsaládunknak úgy nyilatkozott, reméli, a maximális összeget kapják, mely ugyan nem elég a teljes restaurálásra, de nagy előrelépést jelentene. Elmondta, a pályázat szerint öt évig kulturális tevékenységre lehet használni a kastélyt. „Mi eddig is arra használtuk, megnyitottuk a látogatók előtt, a továbbiakban is ezek a terveink” – vázolta Szabó Tekla.
Kimondottan az ország ezen részére összpontosít az Erdélyi kúriák útja: a felújítandó nemesi házak között van a sándorhomoki Kováts-kúria (Szatmár), az aranyosgyéresi Szentkereszty–Bethlen-kúria (Kolozs), a micskei Baranyi–Jakó-kúria (Bihar), a sepsibodoki Mikó-kúria, valamint a kökösi Serester József-kúria (Háromszék).
A szatmár megyei Kováts-kúria Sándorhomokon
Fotó: Makkay József
A Szentkereszty–Bethlen-kúriát Szentkereszty Zsigmond építtette a 19. század második felében, körülötte parkot és mesterséges tavat alakíttatott ki. Az épületben az államosítás után elemi iskola működött, jelenleg iskolai könyvtárnak ad helyet, olvasható a Kastély Erdélyben portálon. A kisméretű, földszintes épület három épületrészből áll, a projekt keretében egymillió euró jut a felújítására. Az említett kúriák mellett újabb 25 nemesi lakot népszerűsítenek az app révén. Az útvonal társa a Bojárházak útja, mely a dél-romániai nemesi házak megmentésére összpontosít.
A 30 desztináció között kalotaszegi, szilágysági, háromszéki, Hargita megyei helyszínek is vannak. A több UNESCO-listás műemléket is tartalmazó Erődtemplomok útján 20 templomot népszerűsítenek, ide még új nevezéseket várnak, mondta Hegedüs. A Fatemplomok útján 30-at „reklámoznak”, 10-et pedig felújítanak, ez többnyire moldvai helyszíneket tartalmaz, akár a Moldvai kolostorok útja – itt 30 látványosságot promoválnak, 5-öt felújítanak.
Magyar vonatkozású a Szent László-út is, mely külön útvonal: 20 műemléket és természeti desztinációt ölel fel. Ennek keretében újul meg a szacsvai és az agyagfalvi református, illetve a kökösi unitárius templom Háromszéken, a szentjobbi apátság és a bihari vár Bihar megyében.
A Várak útja is több erdélyi műemléket népszerűsít, és a segesvári, brassói, torockószentgyörgyi és nagyváradi vár is rajta van a felújítandó műemlékek listáján, utóbbinak a Királyfia bástyáját restaurálják. A Fehér megyei Torockószentgyörgy vára a településtől keletre, a falu határában helyezkedik el. Habár állaga folyamatosan romlik, helyenként még magas falaival jelenleg is méltóságteljesen emelkedik a falu fölé, nyugat felől a legkönnyebb megközelíteni. Legkorábbi része a 14. század közepén emelt lakótorony, mely terméskőből épült, négyszögletes, magassága hozzávetőlegesen 20 méter, a fal vastagsága néhol 3 méter.
A torockószentgyörgyi várrom
Fotó: Makkay József
Deák-Székely Szilárd Levente torockói polgármester korábban úgy nyilatkozott: a pályázat előkészítésében a legnehezebb feladat az volt, hogy a községre telekkönyveztessék a várat, a romok ugyanis 1265 négyzetmétert tesznek ki. Az öt vár felújítására összesen 10,75 millió eurót szánnak, így egy létesítményre 2,155 millió euró jutna.
A felújítási folyamatról Hegedüs Csilla elmondta, hogy a restaurálandó műemlékek listájára olyan épületek kerültek fel, ahol a tulajdonosok megrendelték a megvalósíthatósági tanulmányt. Ezt két hónapon belül be kell fejezni, és év végére a szerződéskötések is meglesznek, ugyanis 2026. június 30-áig be kell fejeződnie a munkának.
A csíkszentgyörgyi Gál Sándor-ház
Fotó: Veres Nándor
„Így neki is érdeke, hogy felügyelje a munka menetét” – mutatott rá. Hegedüs Csilla hangsúlyozta: a listát – melynek erdélyi vonatkozású részét az RMDSZ dolgozta ki – elküldték az EB-nek, négy miniszter írta alá, így „nem lehet visszacsinálni”.
A Hívogató Románia telefonos applikáció mintegy 300 elsődleges helyszínt ajánl a turistáknak, de másik 450 is szerepel rajta, olyan, a fő célpontok közötti útvonalon lévő látnivalók, ahol szintén meg lehet állni, nézelődni.
Az államtitkár szerint az útvonalak mellett a PNRR kultúra és turizmus fejezetének újdonsága a turisztikai cselekvési terv, mely megmutatja, hogyan hasznosítható az épített örökség, hogy a helyi közösségnek pénzt hozzon. Ez kitér a helyi közösség szerepére is egy-egy látványosság kiaknázásában, de a turisztikai desztinációmenedzsmentre is, melynek a helyi önkormányzatok, tulajdonosok, turizmusban érdekelt felek és civilek is részei, hogy az egyes helyszíneken összehangoltan lehessen biztosítani a turisták megfelelő ellátását, a kulturális kínálatot.
Az államtitkár elmondta: azt remélik, hogy a Hívogató Románia. Az országjáró projekt gyakorlatba ültetése a jövőben mintegy 50 százalékkal növeli majd az országba látogató külföldi turisták számát, de azáltal, hogy számos, jelenleg kevésbé ismert helyszín is „láthatóvá válik”, a belföldi turizmusra is ösztönzően hat majd.
Bár nem vett részt semmilyen szervezkedésben, a forradalom leverését követő kirakatperek során hamis tanúzásra akarták kényszeríteni, és mert nem vallott diáktársai ellen, negyedéven kicsapták a teológiáról. Ami ezután következett, maga volt a borzalom.
Idén is verses-zenés megemlékezést, fáklyás felvonulást szervezett a kincses városban a Kolozs Megyei Magyar Diáktanács október 23-án az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseinek tiszteletére.
Érdemes a magyarokra figyelni, mert a végén mindig a magyaroknak lesz igazuk: így volt ez 1848-cal, 1956-tal is, és így lesz 2024-gyel is – hangoztatta Lázár János szerdán a Kolozsvári Magyar Operában.
A kolozsvári magyar történelmi egyházak, intézmények, civil és ifjúsági szervezetek közös összefogással ismét több programpontból álló megemlékezést szerveztek az 1956-os magyar szabadságharc hőseinek tiszteletére a kincses városban.
Bár még csak október van, idén már másodszor szorul javításra a Nagyváradot az észak-erdélyi autópályával összekötő, idén március végén átadott gyorsforgalmi út.
A Fidesz politikusai azért kampányolnak, hogy minél több magyar vegyen részt a közelgő romániai parlamenti és államfőválasztáson, célkitűzés, hogy az RMDSZ visszakerüljön a bukaresti kormányba – jelentette ki Lázár János szerdán Kolozsváron. A magyar kormány építési és közlekedési minisztere szerint Románi&am
A kormány szerdai ülésén jóváhagyta két már megkezdett vasúti beruházás, a Kolozsvár–Nagyvárad–Biharpüspöki és a Karánsebes–Temesvár–Arad, összesen több mint 320 kilométeres vasútvonal korszerűsítésének finanszírozását.
A román köztévé marosvásárhelyi stúdiójának munkatársa, Horațiu Sermășan ellen eljárást indított a csatorna fegyelmi bizottsága, amiért a helyhatósági választások eredményéről szóló tudósításában azon sajnálkozott, hogy „nem közülünk való” jelölt nyert.
Romániai magyarként, erdélyi románként az ember nap mint nap tapasztalhatja, hogy a nyelvi különbségek kényes, vicces, feszültséggel és nevetéssel teli pillanatokat is tudnak okozni.
Egy hat méter mély kútba zuhant és életét vesztette egy férfi a Hargita megyei Kissolymoson.
szóljon hozzá!