Fotó: Facebook/Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye
Nagyjából két hétbe telik a nagyváradi várba hétfőn több darabban beszállított Szent László-szobor összeállítása – tájékoztatta kedden a Krónikát közös közleményben a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség és a városháza. A helyi önkormányzat ugyanakkor szintén kedden jelentette be, hogy a Királyfia-bástya felújításával folytatódik a vár teljeskörű restaurálása.
2023. augusztus 22., 13:592023. augusztus 22., 13:59
A Ronde Bosse Art Kft. képviselői 2023. augusztus 22-én megkezdik a Szent László-szobor összeszerelési munkálatait, az önkormányzat és a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség által kijelölt helyen – áll a közleményben, amely szerint a kivitelezési munkálatok időtartama körülbelül két hét.
Az érintett felek közölték: ezt követően térnek majd vissza „a projekt lezárásával és a szobor turisztikai körforgásba való bevezetésével kapcsolatos részletekkel”.
Fotó: Facebook/Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye
A Maszol.ro portál eközben úgy tudja, hogy az egyik lehetséges időpont szeptember 12., ugyanis akkor szentelték fel a várban egykor állt Szent László szobrot. Azt Cudar János püspök rendelte meg, alkotói pedig a Kolozsvári testvérek, Márton és György voltak. A szobor leleplezésére, majd pedig felszentelésére 1390-ben került sor.
Mint ismeretes, a helyi közgyűlés 2022. május 26-ai 425. számú határozata alapján Nagyvárad önkormányzata, a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség, a Műemlékvédelmi Alapítvány és a Nagyvárad és Térsége Turizmusát Népszerűsítő Egyesület (APTOR) megállapodott abban, hogy együttműködnek a Szent László-szobor a nagyváradi várban történő felállítása érdekében. Az együttműködési nyilatkozat értelmében Nagyvárad önkormányzata a Műemlékvédelmi Alapítványon keresztül átvállalta a talapzat elkészítésével és a lovasszobor felállításával kapcsolatos valamennyi teendőt.
Fotó: Facebook/Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye
A köztéri műalkotás elkészítésének költségeit eközben a római katolikus püspökség vállalta. Az 5,3 méter magas szobor Deák Árpád szobrászművész mintája alapján készült el, a bronzöntést Ovidiu Petroman végezte az Arad megyei Zimándújfaluban, az Artcast nevű műhelyben.
Megérkezett Szent László lovas szobra a nagyváradi várba – adta hírül hétfői videós Facebook-posztjában Pázmán Ida, a Nagyváradi Kézművesház Egyesület vezetője.
a Királyfia-bástya restaurálásának megtervezéséről és a munkálatok kivitelezésről szóló szerződést hétfőn írták alá az önkormányzat és a versenytárgyalásból győztesként kikerült Precon Transilvania Rt. és a Restitutor Proiect Kft. képviselői.
A projekt a következőket írja elő:
– a bástyafalak és a kazamaták szerkezeti megerősítése, konzerválása és helyreállítása;
– a 16–18. század közötti bástya építészeti és régészeti maradványainak feltárása és megőrzése;
– utak, lépcsők kialakítása, valamint a meglévő zöldterület bővítése és diverzifikálása;
– a bástyát és a látogatókat (turistákat és zarándokokat) kiszolgáló közműhálózat – elektromos közvilágítási rendszer – kialakítása.
amely alkalmas lesz a jövőben nagyszámú látogató – turistacsoportok, iskolások, diákok, egyetemi hallgatók, szervezett csoportok – részvételével zajló események szervezésére, legyenek azok előadások, filmvetítések, vásárok, koncertek, színdarabok – színpad felállításának lehetőségével.
A multifunkcionális tér infrastruktúrája speciális kültéri bútorokból (székek, asztalok), színpadból, hangosításból, világításból és vetítőberendezésekből áll.
Mint ismeretes, a nagyváradi vár ötszög alakú, sarkain öt bástya áll – a Csonka-bástya, a Bethlen-bástya, a Királyfia-bástya, a Veres-bástya és az Aranyos-bástya, amelyek a nyugati és keleti kapuk védelmére szolgálnak. A Királyfia-bástyát az olasz Giulio Cesare Baldigara tervezte, és János Zsigmond idején, 1569 és 1570 között épült. Nagyméretű faragott kőtömbökből, 15 rétegben rakott falsík borítja.
Még be sem fejezték a felújítását, máris besüllyedt a nagyváradi vár Bethlen-bástyájának egy része. Zatykó Gyula polgármesteri tanácsos szerint „nincs dráma”, időben orvosolják a problémát.
Jól haladnak a nagyváradi vár külső falának felújítási munkálatai: félénél tart az uniós támogatással megvalósuló beruházás. Ennek keretében a Csonka és Bethlen-bástyát, illetve a körülöttük lévő várfalszakaszokat restaurálják, építik újjá.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.
Tizenötmillió eurós beruházás eredményeként teljesen felújítják a Maros-parti sétányt Aradon: a köztéri bútorok cseréjétől kezdve a lépcsők újbóli kialakításán át híd és móló építéséig mindenre gondolnak a tervezők.
Forráshiány miatt bezárja két kisebb egységét a nagyszebeni Brukenthal-múzeum, miután nem kapott elegendő támogatást a román kulturális minisztériumtól – közölte szerdán Chituţă, a múzeum megbízott vezetője.
Elindul a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság új pályázati kiírása civil szervezetek és egyházak számára a szülőföldön való boldogulás, a magyar identitás megőrzése és a magyar közösség erősödése érdekében – jelentette be Nacsa Lőrinc államtitkár.
Bukaresti parlamenti felszólalásában ítélte el szerdán a Kolozsváron történt magyarellenes futballhuliganizmust Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője. Csoma Botond a belügyminisztert arra kérte, hogy büntessék meg az elkövetőket.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Utcai verekedésbe torkollott a kolozsvári Universitatea és a CFR futballcsapatok hétfő esti mérkőzése. Az U szurkolóinak egy része magyar fiatalokat bántalmazott, az RMDSZ a felelősök megbüntetését követeli a belügyminisztertől.
Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.
Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.
szóljon hozzá!