Veszélyben? Süllyed a föld a Bethlen-bástyában, orvosolni kell a bajt
Fotó: Bihon.ro
Még be sem fejezték a felújítását, máris besüllyedt a nagyváradi vár Bethlen-bástyájának egy része. Zatykó Gyula polgármesteri tanácsos szerint „nincs dráma”, időben orvosolják a problémát.
2021. április 12., 19:552021. április 12., 19:55
Bár csak idén őszre kellene elkészülni vele, máris korrigálni kell a nagyváradi vár Bethlen-bástyájánál zajló restaurálási és felújítási munkálatokat. Az elmúlt időszak esőzései ugyanis nem tettek jót a földdel feltöltött bástyának, így ennek egy részén süllyedni kezdett a föld, számolt be a helyi sajtó.
A pár éve európai uniós forrásokból felújított vár főbejárata melletti Bethlen-bástya felszínén sétányokat és zöldövezetet hozott létre a bihari megyeszékhely önkormányzata, ehhez pedig a bástya területét fel kellett tölteni földdel. Mint kiderült, ez nem történt szakszerűen, ugyanis
A polgármesteri hivatal közlése szerint a fákat ki is vették, hogy helyre lehessen állítani a területet, és meg tudják akadályozni a további süllyedést. Ennek érdekében a polgármesteri hivatal egy földtani tanulmányt is rendelt, hogy megállapítsák a korábbi földrétegek mélységét és sűrűségét, és kiderítsék, hol van szükség további beavatkozásra. Kiderült,
Míg a szakemberek előállnak az alkalmazható műszaki megoldásokkal, a már meglévő munkálatok konzerválása zajlik, közölte a polgármesteri hivatal.
„Nem történt dráma, nem dőlt le fal, vagy ilyesmi, csak megereszkedett a föld” – kommentálta a Krónikának a Bethlen-bástyánál előállt helyzetet Zatykó Gyula, a nagyváradi polgármesteri hivatal magyarügyekért felelős tanácsosa. Mint mondta, mivel a bástya fel volt töltve földdel, ez az esőzések nyomán megereszkedett, így most újra meg fogják erősíteni, ugyanis jobban össze kell sűríteni a földet. Zatykó szerint a helyreállítás a kivitelező dolga, ugyanis a munkálat még át sem volt véve, jelenleg is folyamatban van.
– mutatott rá a polgármesteri tanácsos arra utalva, hogy a kivitelező helyben tudja kijavítani a hibát.
A belső vár épületegyüttesének restaurálása után a nagyváradi önkormányzat 2018-ban nyert újabb uniós támogatást a várfal északi és nyugati szakaszának, illetve a két legrosszabb állapotban lévő bástyának, a Csonka- és a Bethlen-bástyának a restaurálására. A munkát még a járvány előtt, 2019 márciusában kezdte el a helyi Selina cég, a több mint 9,6 millió lej értékű munkálat kivitelezési határideje összességében 30 hónap. Elsőként a várfal Csonka- és Aranyos-bástya közötti északi szakaszán, illetve a Csonka- és a Bethlen-bástyán, valamint a közöttük lévő falszakaszon zajlott a helyreállítás. Letisztították a növényzettől a várfal külső és belső oldalát és a koronapárkányt, kicserélték a törött téglákat, és betömték a falban keletkezett repedéseket, réseket. A Bethlen-bástyában egy kisebb park is helyet kapott.
A várfal közelében az egykori kazamaták épületét is helyreállítják, megerősítik, itt mosdókat alakítanak ki a turistáknak.
Az önkormányzatnak egyébként több évet kellett harcolni, hogy elkezdődhessen a munka. Bár Ilie Bolojan korábbi polgármesternek eltökélt szándéka volt, hogy a belső vár felújítása után a várfalat is restaurálják, ehhez több akadályt is le kellett küzdeni. Az első, 2017-ben szintén a Regionális Operatív Program keretében benyújtott pályázatukat első körben elutasította a fejlesztési minisztérium, arra hivatkozva, hogy nem egyértelmű, hogy a bástyák és a várfal önkormányzati tulajdonban vannak. Ezért arra kérte az önkormányzatot: bizonyítsa be, hogy ő a tulajdonos.
A nagyváradi városvezetés előtte két ízben, 2009-ben, majd 2012-ben is támogatást nyert a 15 hektáron elterülő vár belső épületeinek felújítására. A 87,86 millió lej értékű projekthez 66,31 millió lejt az Unió biztosított, a felújítást 2010-ben kezdték el, öt évig tartott. A várfal felújítását célzó 9,6 millió lej értékű munkálat finanszírozásának tetemes részét is az EU állja. A két felújítandó bástya közül a Csonka-bástyában a nyári színház működik. A nagyváradi vár Közép-Európa egyik legjobban megőrzött, olasz reneszánsz stílusban épített vára. Az ötszögű, sarokbástyákkal körülvett vár 1570–1618 között nyerte el mai formáját.
Későn kértek kárpótlást a leomlott Kálvia-dombra?
Visszautasította a Bihar megyei törvényszék a nagyváradi önkormányzat keresetét, melyben kárpótlást követel a Kálvária-domb leomlása miatt a kivitelezőcégektől – számolt be az Ebihoreanul. A hírportál szerint a törvényszék azzal indokolja múlt heti döntését, hogy a városvezetés túl későn fordult jogorvoslatért, ezt a kivitelezéstől számított 3 éven belül meg kellett volna tennie. Ezzel szemben a városháza jogászai szerint az építkezési törvény értelémében tíz évig van lehetőségük a kárpótlási igény benyújtására. Mint ismeretes, az 1,9 millió euróból – amiből 0,8 millió euró uniós támogatás volt – parkosított Kálvária-domb 2016 novemberében lett földcsuszamlás áldozata, alig egy évvel a felújítási munkálat átvétele után. Az önkormányzat azonban csak három évre rá indított pert a kivitelező Abed Nego és Adenandra cégek ellen, arra hivatkozva, hogy nem megfelelően alakították ki a sétányokat. A városvezetés 2,5 millió eurót követel kártérítésként, ebből fizetné a baj orvosolásával megbízott újabb céget. Az ítéletet 15 napig fellebbezheti meg a városvezetés.
Bűnvádi feljelentést tett és az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordul Botond Nagy színházi rendező, aki a bukaresti I. L. Caragiale Nemzeti Színházban az Ilja próféta című, nagy port kavart előadást állította színpadra.
Kolozs megye díszpolgári címével tüntették ki Uray Zoltán erdélyi magyar biológust, radiológust, vívót és Bogdán László atlétát, nyugalmazott egyetemi tanárt pénteken kora délután Kolozsváron.
Átadta a munkaterületet a kivitelező cég képviselőinek pénteken a Kolozs megyei önkormányzat, így hosszú előkészítést követően elindul Kolozsvár új, egyúttal legnagyobb egészségügyi intézményének megépítése.
Újabb narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható nagy mennyiségű csapadék és erős szél miatt.
Premier, hogy 3D-sen szkennelték a Románia legszebb barlangjának tartott Medve-barlangot: ennek köszönhetően lehetőség nyílik a földalatti környezetnek a legnagyobb pontossággal történő dokumentálására.
Nicușor Dan egy magányos farkas, aki államfőként nem fogja tudni jó irányban megváltoztatni az országot – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy RMDSZ-es polgármestere.
Barabási Antal Szabolcstól, Maros megye nemrég hivatalába lépett prefektusától vár választ az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) arra, hogy a hivatalos román álláspont szerint „önálló, más állam-e” a Székelyföld.
Új lendülettel vágott neki a munkának az Aradi Magyar Ifjúsági Szervezet (AMISZ) új vezetősége. Május 2–3-án tartják meg az erdélyi magyar ifjúsági fesztiválok „szezonnyitó” táborát.
Egy 66 236 négyzetméteres terület átadását kéri a román kormány a Szeben megyei önkormányzattól a nagyszebeni repülőtér közelében épülő NATO katonai támogató egység számára.
Betörtek a nemrég teljesen felújított újszentesi református templomba csütörtökre virradó éjjel. Szűcs András Ottó, a Temesvárral szomszédos község lelkésze a Krónikának elmondta, a kamerák rögzítették, amint egy férfi kifeszített egy kis ablakot.
szóljon hozzá!