Veszélyben? Süllyed a föld a Bethlen-bástyában, orvosolni kell a bajt
Fotó: Bihon.ro
Még be sem fejezték a felújítását, máris besüllyedt a nagyváradi vár Bethlen-bástyájának egy része. Zatykó Gyula polgármesteri tanácsos szerint „nincs dráma”, időben orvosolják a problémát.
2021. április 12., 19:552021. április 12., 19:55
Bár csak idén őszre kellene elkészülni vele, máris korrigálni kell a nagyváradi vár Bethlen-bástyájánál zajló restaurálási és felújítási munkálatokat. Az elmúlt időszak esőzései ugyanis nem tettek jót a földdel feltöltött bástyának, így ennek egy részén süllyedni kezdett a föld, számolt be a helyi sajtó.
A pár éve európai uniós forrásokból felújított vár főbejárata melletti Bethlen-bástya felszínén sétányokat és zöldövezetet hozott létre a bihari megyeszékhely önkormányzata, ehhez pedig a bástya területét fel kellett tölteni földdel. Mint kiderült, ez nem történt szakszerűen, ugyanis
A polgármesteri hivatal közlése szerint a fákat ki is vették, hogy helyre lehessen állítani a területet, és meg tudják akadályozni a további süllyedést. Ennek érdekében a polgármesteri hivatal egy földtani tanulmányt is rendelt, hogy megállapítsák a korábbi földrétegek mélységét és sűrűségét, és kiderítsék, hol van szükség további beavatkozásra. Kiderült,
Míg a szakemberek előállnak az alkalmazható műszaki megoldásokkal, a már meglévő munkálatok konzerválása zajlik, közölte a polgármesteri hivatal.
„Nem történt dráma, nem dőlt le fal, vagy ilyesmi, csak megereszkedett a föld” – kommentálta a Krónikának a Bethlen-bástyánál előállt helyzetet Zatykó Gyula, a nagyváradi polgármesteri hivatal magyarügyekért felelős tanácsosa. Mint mondta, mivel a bástya fel volt töltve földdel, ez az esőzések nyomán megereszkedett, így most újra meg fogják erősíteni, ugyanis jobban össze kell sűríteni a földet. Zatykó szerint a helyreállítás a kivitelező dolga, ugyanis a munkálat még át sem volt véve, jelenleg is folyamatban van.
– mutatott rá a polgármesteri tanácsos arra utalva, hogy a kivitelező helyben tudja kijavítani a hibát.
A belső vár épületegyüttesének restaurálása után a nagyváradi önkormányzat 2018-ban nyert újabb uniós támogatást a várfal északi és nyugati szakaszának, illetve a két legrosszabb állapotban lévő bástyának, a Csonka- és a Bethlen-bástyának a restaurálására. A munkát még a járvány előtt, 2019 márciusában kezdte el a helyi Selina cég, a több mint 9,6 millió lej értékű munkálat kivitelezési határideje összességében 30 hónap. Elsőként a várfal Csonka- és Aranyos-bástya közötti északi szakaszán, illetve a Csonka- és a Bethlen-bástyán, valamint a közöttük lévő falszakaszon zajlott a helyreállítás. Letisztították a növényzettől a várfal külső és belső oldalát és a koronapárkányt, kicserélték a törött téglákat, és betömték a falban keletkezett repedéseket, réseket. A Bethlen-bástyában egy kisebb park is helyet kapott.
A várfal közelében az egykori kazamaták épületét is helyreállítják, megerősítik, itt mosdókat alakítanak ki a turistáknak.
Az önkormányzatnak egyébként több évet kellett harcolni, hogy elkezdődhessen a munka. Bár Ilie Bolojan korábbi polgármesternek eltökélt szándéka volt, hogy a belső vár felújítása után a várfalat is restaurálják, ehhez több akadályt is le kellett küzdeni. Az első, 2017-ben szintén a Regionális Operatív Program keretében benyújtott pályázatukat első körben elutasította a fejlesztési minisztérium, arra hivatkozva, hogy nem egyértelmű, hogy a bástyák és a várfal önkormányzati tulajdonban vannak. Ezért arra kérte az önkormányzatot: bizonyítsa be, hogy ő a tulajdonos.
A nagyváradi városvezetés előtte két ízben, 2009-ben, majd 2012-ben is támogatást nyert a 15 hektáron elterülő vár belső épületeinek felújítására. A 87,86 millió lej értékű projekthez 66,31 millió lejt az Unió biztosított, a felújítást 2010-ben kezdték el, öt évig tartott. A várfal felújítását célzó 9,6 millió lej értékű munkálat finanszírozásának tetemes részét is az EU állja. A két felújítandó bástya közül a Csonka-bástyában a nyári színház működik. A nagyváradi vár Közép-Európa egyik legjobban megőrzött, olasz reneszánsz stílusban épített vára. Az ötszögű, sarokbástyákkal körülvett vár 1570–1618 között nyerte el mai formáját.
Későn kértek kárpótlást a leomlott Kálvia-dombra?
Visszautasította a Bihar megyei törvényszék a nagyváradi önkormányzat keresetét, melyben kárpótlást követel a Kálvária-domb leomlása miatt a kivitelezőcégektől – számolt be az Ebihoreanul. A hírportál szerint a törvényszék azzal indokolja múlt heti döntését, hogy a városvezetés túl későn fordult jogorvoslatért, ezt a kivitelezéstől számított 3 éven belül meg kellett volna tennie. Ezzel szemben a városháza jogászai szerint az építkezési törvény értelémében tíz évig van lehetőségük a kárpótlási igény benyújtására. Mint ismeretes, az 1,9 millió euróból – amiből 0,8 millió euró uniós támogatás volt – parkosított Kálvária-domb 2016 novemberében lett földcsuszamlás áldozata, alig egy évvel a felújítási munkálat átvétele után. Az önkormányzat azonban csak három évre rá indított pert a kivitelező Abed Nego és Adenandra cégek ellen, arra hivatkozva, hogy nem megfelelően alakították ki a sétányokat. A városvezetés 2,5 millió eurót követel kártérítésként, ebből fizetné a baj orvosolásával megbízott újabb céget. Az ítéletet 15 napig fellebbezheti meg a városvezetés.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
szóljon hozzá!