Durvul a kampány
Fotó: Facebook/Szeben megyei RMDSZ
Ismeretlenek ismét lemázolták Medgyes háromnyelvű helységnévtáblájának magyar és német feliratát, csupán a román felirat maradt érintetlen – közölte kedden az RMDSZ Szeben megyei szervezete.
2024. november 26., 21:252024. november 26., 21:25
2024. november 27., 20:342024. november 27., 20:34
„Vajon eldöntötték, hogy mi már nem vagyunk?! Az ilyen cselekedetek nemcsak közösségünket sértik, hanem Medgyes sokszínű történelmét is” – írta a szervezet a Facebookon. „Ez csak a kezdet. Mi lesz a következő? Az iskoláink, az anyanyelvünk, a kultúránk? Most még megakadályozhatjuk. December 1-jén védjük meg közösségünket!” – tették hozzá a vasárnapi parlamenti választásokon való részvételre buzdítva.
Benedek Zakariás, az alakulat megyei szervezetének alelnöke a Maszol.ro hírportálnak úgy nyilatkozott, hogy „jelentették” a történteket a rendőségen és a polgármesteri hivatalnál. A politikus azt mondta: nem hinné, hogy a választásokkal volna összefüggésben az eset. „Vannak ilyen emberek, legutóbb például egy moldvai rendszámú autó utasai voltak az elkövetők” – tette hozzá Benedek.
Medgyesen legutóbb május végén, egy héttel a helyhatósági és európai parlamenti választások előtt történt hasonló eset.
A közeli Kiskapuson is áthúzták a magyar feliratot, a Medgyes és Kiskapus között található Nagyekemezőn pedig a német feliratot festették le vörös festékkel – emlékeztetett az MTI.
Ismeretlenek piros festékkel lefestették a háromnyelvű helységnévtábla magyar és német feliratát Medgyesen, valamint két másik Szeben megyei településen.
Orosz Csaba, az RMDSZ Szeben megyei elnöke akkor a hírügynökségnek úgy nyilatkozott, nagyon megdöbbentette őket az eset, mert az egykori szász városban jó az együttélés a többség és a kisebbségek között.
A közel 40 ezer lakosú Medgyesen a legutóbbi népszámláláson 2514-en vallották magukat magyarnak.
Mint arról beszámoltunk, az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye – a szélsőjobboldalinak tartott Călin Georgescu végzett az élen – felerősödtek az idegengyűlölő, sovén hangok, Temesváron például egy férfi azzal fenyegetőzött, hogy kalapáccsal zúzza szét a köztéri szobrokat, mert azok „nem elég románok”.
Kalapáccsal akarta tönkre tenni a temesvári szobrokat egy férfi hétfőn, mivel szerinte azok nem románok.
Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.
Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.
Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.
Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.
Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.
Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.
A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.
Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.
Kolozsvár lehet az első város az országban, ahol a polgármesteri hivatal és alárendelt intézményeinek épületébe a házi kedvencek is bemehetnek.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
szóljon hozzá!