Ne legyen „rózsaszín ideológia” a kommunizmus – Történelemtanár a kötelező tantárgy bevezetéséről

kommunizmus

Fiatalok 1989 decemberében Temesváron. 35 évvel később kötelező módon fogják oktatni a kommunizmus történetét az iskolákban

Fotó: Ismeretlen személy archívuma/ via Temesvári Rádió/Facebook

Az elnökválasztás eredményei is megmutatták, hogy a romániai fiatalok jelentős része tájékozatlan a kommunizmus valódi mibenlétét illetően – állapította meg a Krónika megkeresésére Lukács-Erdei Ibolya, a Kolozs megyei Szamosújváron szórványkollégiumként működő Kemény Zsigmond Elméleti Líceum történelemtanára. A pedagógus kifejezetten hasznosnak tartja a tanügyminisztérium döntését, miszerint a jövő tanévtől külön tantárgyként, kötelező módon oktatják a végzősöknek a romániai kommunizmus történetét.

Kiss Judit

2024. december 23., 18:112024. december 23., 18:11

2024. december 23., 18:172024. december 23., 18:17

Mennyire létjogosult, lényeges és hiánypótló, hogy elrettentő példaként, kötelező módon oktatni fogják a kommunizmus történetét a középiskolákban? – erről kérdeztük Lukács-Erdei Ibolyát, a Kolozs megyei Szamosújváron szórványkollégiumként működő Kemény Zsigmond Elméleti Líceum történelemtanárát. A szamosújvári tanintézetben több mint 15 éve történelmet oktató pedagógust annak kapcsán kerestük meg, hogy Ligia Deca tanügyminiszter december közepén bejelentette: a

jövő tanévtől kötelező módon, külön tantárgyként oktatni fogják a kommunizmus történetét a középiskolákban.

kommunizmus Galéria

Kolozsváron is lőttek 35 évvel ezelőtt. Számos halálos áldozata volt a forradalomnak

Fotó: Răzvan Rotta/Ro.wikibooks.org

Hasznos lesz a diákság számára, ha külön tárgyként tanulhat a kommunizmusról

„Mindenképp hasznosnak tartom, hogy kötelező lesz a diákoknak megismerkedni a román kommunizmus történetével. Minden végzős osztály számára bevezetnék, beleértve azokat a szakosztályokat, amelyek 13 osztályt járnak. A terv szerint külön tantárgyként, a történelem órákon kívül tanulnák a diákok a román kommunizmus történetét heti egy órában” – mondta el a pedagógus. Analógiaként kiemelte, hogy

az elmúlt tanévben bevezetett A zsidók története – a holokauszt elnevezésű tantárgyat ugyancsak a történelemtanárok tanítják,

természetesen a román kommunizmus történetét is a történelemtanárok fogják, hiszen csak ők a kompetensek ebben.

kommunizmus Galéria

Lukács-Erdei Ibolya történelemtanár: „nem tudom, lehet-e a tájékozatlanságot korcsoportokhoz, társadalmi osztályokhoz kötni, de mindenképp úgy érzem, hogy aktuális a tantárgy bevezetése”

Fotó: Lukács-Erdei Ibolya archívuma

A pedagógust megkérdeztük, miként látja, a történelemoktatás eddigi keretei között mennyire volt jelen a kommunizmus témája, mekkora hangsúlyt fektettek rá a tantervek. „Az általános és középiskolás tantervekben többször visszatér a téma. Már hetedikben beszélünk általában a totalitárius rendszerekről: ide tartoznak a totalitárius diktatórikus rendszerek a két világháború között.

A kommunizmusról, majd a Szovjetunióban kibontakozott kommunista rendszerről is tárgyalunk, aztán nyolcadikban Románia történelmén belül, a tananyag vége felé a kronológiában a román kommunizmus története következik” – fejtette ki Lukács-Erdei Ibolya.

Kitért arra is, hogy a totalitárius rendszerekről szó esik a hetedikes állampolgári nevelés órákon is, majd a téma visszatér a líceumi anyagban. „Tizedikben, tizenegyedikben a különböző típusú kommunizmusokról esik szó történelemórákon. A kínai, a szovjet kommunizmus is előtérbe kerül, végül tizenkettedikben mind a reál, mind a humán osztályok tanulják a Románia történelme tananyagon belül a kommunizmust, érettségi téma is” – részletezte a Krónikának a történelemtanár.

kommunizmus Galéria

1989 decembere, Temesvár. Az akkori fiatalok teljes erőbedobással tüntettek a kommunizmus ellen

Fotó: Ismeretlen személy archívuma/ via Temesvári Rádió/Facebook

Sok fiatal tájékozatlan a témában

A tanügyminiszternek az új tervre vonatkozó indoklása szerint azért vezetik be külön tárgyként a végzősök számára, mert ők már abba a korba érnek, hogy szavazhatnak a választásokon.

„A december eleji, azóta érvénytelenített elnökválasztás eredményei azt is megmutatták, hogy a fiatalok közül sokan valószínűleg nincsenek tisztában mindazzal, amit a kommunizmus jelentett.

Úgy érzem, hogy ennek a tantárgynak a bevezetése főleg azért vált aktuálissá ebben a kontextusban, mert a megosztó választások eléggé a felszínre hozták azt, hogy a fiatalok közül milyen sokan lehetnek tájékozatlanok a témát illetően. Nem tudom, hogy lehet-e ezt a tájékozatlanságot korcsoportokhoz, társadalmi osztályokhoz kötni, de mindenképp úgy érzem, hogy aktuális a tantárgy bevezetése” – fejtette ki a pedagógus. Úgy fogalmazott,

annak ellenére, hogy az iskolában tanítják a diákoknak a diktatórikus, totalitárius rendszereket, mint a fasizmus, nácizmust, ennek a romániai megnyilvánulásait is, de talán nem ér eléggé célba az oktatás.

kommunizmus Galéria

1989 decembere, temesvári utca

Fotó: Ismeretlen személy archívuma/ via Temesvári Rádió/Facebook

„Remélhetőleg az új tantárgy nem lesz egyoldalú, csak a lexikális tudás átadására alapozó, olyan, hogy a tanár elmondja az információkat és kész. Jó, ha a történelemórán általában esettanulmányokkal igyekeznek érzékenyíteni a fiatalokat: például essen szó a Szabad Európa Rádióról, vagy arról, hogy a mai napig él a romániai társadalomban a kommunizmusba való visszavágyódás, a múlt mitizálása” – fejtette ki a pedagógus.

Mitizálják a múltat az idősebb generációk egyes rétegei

Arról is beszélt, hogy az a fiatal, aki nem élt a múlt rendszerben, az most sokszor hallja az idősebb generációtól, hogy – valószínűleg az anyagi létbiztonság miatt – „nagyon jó volt” a kommunizmus.

„Sokszor szembesülök azzal én is történelemórákon, hogy »de nagymamám, anyukám, apukám azt mondta, milyen jó volt, mert volt fizetés, stb«. 2024-ben a tinédzser nem tudja elképzelni, hogy mit jelent a szabadság olyan szintű korlátozása,

amit ezek a totalitárius rendszerek feltételeznek” – mondta Lukács-Erdei Ibolya.

kommunizmus Galéria

Lukács-Erdei Ibolya történelemtanár: „a fiatalok közül sokan valószínűleg nincsenek tisztában mindazzal, amit a kommunizmus jelentett”

Fotó: Lukács-Erdei Ibolya archívuma

Felvetettük azt is, manapság gyakorta tapasztalható, hogy az egyetemisták, a 20 és 30 év közöttieknek körében van olyan réteg, amelynek tagjai kedvelik a kommunista ideológiát, ideálisnak tartja az ideológia által elképzelt, „mindenki egyenlő” gondolatot. „Igen, ez ismerős. Az ideológia, ami 1848-ban, a kommunista mozgalom keretében, a kiáltványban megszületett, tulajdonképpen egy utópia.

Alkalmazni nem lehetett, de szándéka szerint egy ideális társadalmi rendet kívánt megvalósítani.

Hogy ezt esetleg valaki manapság élteti, azt megérteni ugyan nem tudom, de talán el lehet fogadni. Ellenben az »alkalmazott« kommunizmust, ami például Romániában működött, abszurd, hogy valaki visszasírja, én nem tudom elfogadni” – mutatott rá a történelemtanár. Beszélt arról is, hogy az volt a benyomása a zsidók története – a holokauszt tantárgy tavalyi bevezetése kapcsán, hogy elég nagy volt a társadalmi ellenállás és a társadalmi szkepticizmus a tantárggyal szemben.

kommunizmus Galéria

A kommunizmus idején megjelent, a munka és a fiatalság kapcsolatát hirdető újságcikk

Fotó: Facebook/Amintiri din comunism

„Sokan mondták, hogy »megint a zsidók«, viszont hasznos, hogy nagyon sok témát lehet érinteni a zsidók történetén keresztül, olyan témákat, amik kapcsolatosak a tömeggyilkossággal, a diszkriminációval, a faji és vallási megkülönböztetéssel. Így nagyon jól lehet ennek a tantárgynak a mentén is hasonló, napjainkban is felmerülő témákat érinteni.

Úgyhogy én úgy gondolom, hogy akárcsak a holokausztról szóló tantárgynak, úgy a kommunizmusról szólónak is igenis lesz értelme” – mutatott rá a pedagógus.

„Rózsaszínben” látják egyes fiatalok a kommunista ideológiát

Felvetettük, hogy az izraeli-palesztin háború kitörése óta világszerte, Európa-szerte, de Románia-szerte is sok fiatal csatlakozott a Palesztina-párti, „Free Palestine”-mozgalomhoz, még Kolozsváron, de más hazai nagyvárosokban is szerveztek tüntetéseket egyetemisták az elmúlt hónapokban.

„Nem minden esetben látom azt, hogy tudnák, miről van szó. Úgy érzem, inkább arról van szó, hogy a fiatalok gyakran minden mellett állást akarnak foglalni – ha vannak ismereteik, ha nincsenek.

Sokan akarnak sodródni az árral, vagy »felülnek« egy-egy hangzatos szlogennek, de nem föltétlenül néznek a dolgok mögé. Sokszor hiányzik a kritikai gondolkodás és a tisztábban látás a társadalmunkban” – mutatott rá a pedagógus.

kommunizmus Galéria

Kolozsvár központja 1989 decemberében. Halottak az utcán

Fotó: Răzvan Rotta/Ro.wikibooks.org



„Mikor beszélünk Ceaușescuról?”

Lukács-Erdei Ibolyától megkérdeztük azt is, hogy általában a történelemoktatásban miként látja az „élő történelemórák” hasznát: azt, hogy például a kommunizmus időszakáról azok számoljanak be, akik konkrétan átélték azt az időszakot. „Erre általában rendkívül fogékonyak a gyerekek. Az úgynevezett oral historyt a diákok egyéni kutatómunkájában szoktam alkalmazni:

olyan feladatot kapnak, hogy interjúvoljanak meg egy olyan családtagot – szülők, nagyszülők – aki élt a kommunizmusban, sorolják fel a rendszer öt negatívumát, különbségeket, hasonlóságokat a rendszerek közt gazdasági, kulturális szempontból” – ecsetelte a történelemtanár.

kommunizmus Galéria

Nicolae Ceaușescu, Románia diktátora beszédet intéz a néphez

Fotó: Forrás: Fortepan

Mint mondta, a kommunizmus Romániában időben közelinek számít, hiszen a rendszer 35 éve omlott össze, így a kronológiai szempontból közelebbi múlt vonzóbb a gyerekek számára, mint a régebbi időszakok.

„Amikor órán a két világháború közötti totalitárius rendszerekről, a II. világháborúról esik szó, már szokták kérdezni: »mikor beszélünk Ceaușescuról?«

Szóval a kommunizmusról szóló tárgy bevezetését mindenképp üdvözlendőnek tartom, polgári nevelés és társadalmi felelősségvállalás szempontjából is” – fogalmazott Lukács-Erdei Ibolya.

korábban írtuk

A nagyvilág ismeri a holokausztot, de szinte semmit nem tud a Gulág borzalmairól (VIDEÓ)
A nagyvilág ismeri a holokausztot, de szinte semmit nem tud a Gulág borzalmairól (VIDEÓ)

A kelet-közép-európai és a szovjet kommunista lágerek Kárpát-medencei magyar történészkutatói értekeznek Kolozsváron a 80 évvel ezelőtt elkezdődött tömeges szovjet elhurcolásokat felidéző konferencián.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 23., hétfő

Élelmiszerekkel megpakolt személygépkocsit lopott

Kocsit és ezer lej értékű élelmiszert lopott egy falusi portáról az a 31 éves zsibói férfi, akit a szilágysági rendőrök rövid idő alatt lefüleltek.

Élelmiszerekkel megpakolt személygépkocsit lopott
2024. december 23., hétfő

Havazásra, viharos szélre figyelmeztetnek a meteorológusok az ország több mint felében

Több első- és másodfokú riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország több mint felében várható havazás és viharos szél miatt.

Havazásra, viharos szélre figyelmeztetnek a meteorológusok az ország több mint felében
2024. december 23., hétfő

Aprószentekelés Kolozsváron: várják a kántálók és házigazdák jelentkezését

A kolozsvári Györkös Mányi Albert Emlékház JelesNapTár hagyományőrző gyermekprogramjának keretében december 27-én, pénteken délután kántálni, aprószentekelni, újévet köszönteni várják a gyerekeket és felnőtteket is.

Aprószentekelés Kolozsváron: várják a kántálók és házigazdák jelentkezését
2024. december 22., vasárnap

Kúriamentés a Szilágyságban: hol a 250 millió euró?

Ismét hírt hallani a bő egy évtizeddel ezelőtt káprázatos erdélyi turisztikai fejlesztéseket tervező külföldi cégről, mely elkezdte a teljes összeomlás szélére sodródott Hatfaludy-kúria megmentését.

Kúriamentés a Szilágyságban: hol a 250 millió euró?
2024. december 22., vasárnap

Csángóföld: megosztó ajándékot hoz a Jézuska a moldvai Pusztinába

December 29-én kezdődik a rendszeres magyar nyelvű misézés a moldvai Pusztinában, de a jászvásári püspök utasítására a magyar misét éppen a bákói magyar mise napján és időpontjában kell tartani.

Csángóföld: megosztó ajándékot hoz a Jézuska a moldvai Pusztinába
2024. december 21., szombat

Müncheni repülőjáratok üzemeltetésére írt ki pályázatot a Bihar megyei önkormányzat

Nagyvárad és München közötti menetrend szerinti repülőjáratok üzemeltetésére írt ki pályázatot a Bihar megyei önkormányzat.

Müncheni repülőjáratok üzemeltetésére írt ki pályázatot a Bihar megyei önkormányzat
2024. december 21., szombat

Szaloncukormustra az Erős Pistástól a dubai csokisig

A szaloncukor Erdélyben és Magyarországon egyaránt a karácsony mondhatni elengedhetetlen eleme.

Szaloncukormustra az Erős Pistástól a dubai csokisig
2024. december 20., péntek

Csomortányi: „megvan az első fontos bírósági győzelem a székelyhídi választási csalás ügyében”

„Megvan az első fontos bírósági győzelem a székelyhídi választási csalás ügyében!” – jelentette be pénteken Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) Bihar megyei politikusa, az alakulat országos ügyvezető elnöke.

Csomortányi: „megvan az első fontos bírósági győzelem a székelyhídi választási csalás ügyében”
2024. december 20., péntek

A szomszéd kutyája mentette meg egy idős nő életét Szatmár megyében

Szomszédja kutyájának riasztására menekítettek ki égő házából egy idős nőt péntekre virradóan – közölte a Szatmár megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

A szomszéd kutyája mentette meg egy idős nő életét Szatmár megyében
2024. december 20., péntek

Érezhető, hogy közeleg a karácsony, óriásit nőtt a forgalom a nagylaki határátkelőnél

Elkezdtek hazaérkezni a téli ünnepekre a külföldön dolgozó román állampolgárok; az elmúlt 24 órában mintegy 50 ezer személy lépett be az országba a nagylaki autópálya-átkelőnél, hétszer többen, mint egy átlagos napon.

Érezhető, hogy közeleg a karácsony, óriásit nőtt a forgalom a nagylaki határátkelőnél