Jobb volt? George Simion úgy véli, a nacionálkommunista diktátor jobb volt, mint utódai
Fotó: Facebook/George Simion
Nicolae Ceauşescu nacionálkommunista diktátor jobb elnök volt, mint azok, akik az 1989-es forradalom után követték őt – véli George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje.
2024. november 11., 15:402024. november 11., 15:40
„A '89 óta hivatalban lévő elnökökhöz képest Ceaușescu jó volt, Klaus Iohannishoz és Iliescuhoz képest. Jobb szándékai voltak. Tett jó dolgokat, tett rossz dolgokat, de amikor ezt mondtam, az USR-esek (a Mentsétek meg Romániát Szövetség – szerk. megj.) nekem ugrottak? »Nézzétek, a Ceaușescu-rajongó, a nosztalgiázó«! Azonban
– mondta Simion a Fanatiknak.
Szerinte az 1989 utáni elnökök „románellenesek” voltak, most pedig „úgynevezett demokráciában” élünk. De
„Az egy másfajta rendszer volt, gyorsabban meg lehetett oldani bizonyos kérdéseket. A szabadság szempontjából, a politikai foglyok szempontjából, az elnyomó állam szempontjából, a diktatúra szempontjából a dolgok rosszak voltak, de jó dolgok is történtek. Ezek románellenesek. Most egy úgynevezett demokráciában élünk” – mondta Simion.
Mint arról beszámoltunk, az AUR elnöke a felmérések szerint esélyes arra, hogy bejusson az elnökválasztás második fordulójába.
Mint ismeretes, Nicolae Ceauşescu 1965-ben lett Románia elnöke, és 1989-ig uralkodott, amikor az 1989 decemberi forradalom során megdöntötték a hatalomból.
Ennek nyomán elnyomás, éhínség, korrupció és a lakosság életszínvonalának romlása uralkodott.
Az ő és felesége, Elena Ceauşescu 1989 decemberében történt kivégzése egy politikai korszak végét jelentette Romániában, és megnyitotta az utat az ország demokratikus rendszerre való áttérése előtt.
Lasconi: tisztázzák, miért tiltották ki Simiont Moldovából!
265 nap telt el azóta, hogy Marcel Ciolacu miniszterelnök bejelentette, hogy írásban kért tájékoztatást a moldovai hatóságoktól, de a válasz még mindig késik – hívta fel a figyelmet hétfőn Elena Lasconi, az USR elnöke és államfőjelöltje.
„265 nap telt el azóta, hogy Marcel Ciolacu bejelentette, hogy írásban kért magyarázatot arra, miért tiltották ki George Simiont Moldovából. Eddig csak gyanús hallgatást kaptunk. Ehelyett már tudjuk a moldovai miniszterelnöktől, hogy Simion része az ország destabilizálására irányuló törekvésnek, ahogyan azt a Moldovai Köztársaság Európa-barát miniszterelnöke is kijelentette” – mondta Lasconi.
Elena Lasconi az állítólagos „Hrebenciuc-tervet” is elítélte. Ezt a PSD-vel koalícióban kormányzó PNL találta ki, és a vádak szerint arról szól, hogy a PSD az elnökválasztáson szavazókörönként 10-20 szavazatot játsszon át SImionra Ciolacutól, hogy így az AUR vezére jusson a második fordulóna, mert a felmérések szerint Ciolacu ebben a felállásban nyerhetné meg a legkönnyebben az elnökválasztást, hiszen olyan jelöltről van szó, akivel riogatni lehet az embereket
„Az Alkotmánybíróság döntése, hogy kizárja azt a jelöltet, aki ugyanarra a szavaztótáborra hajt, mint SImion, , ennek a Hrebenciuc-stratégiának a része – állítja Lasconi.
„Az egész PSD-rendszer a jelek szerint Simion érdekében is működik. Cinikus és veszélyes játékról van szó: Ciolacu Simionnal akarja a második fordulót, mert szerinte ez növeli az esélyeit. A románoknak elegük van ezekből a kombinációkból. Ha Romániának végül egy kompromittálódott, a románokat elszegényítő miniszterelnök és egy szélsőséges közül, a régi rendszer jelöltje és egy kétes programmal rendelkező jelölt közül kell választania, akkor egyértelmű, hogy ezeket a választásokat eltérítik. Ismételten felszólítom az SRI-t, hogy tisztázza Simion kitiltását, és azt, hogy milyen valós kockázatot jelent Romániára nézve” – tette hozzá Elena Lasconi.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és a koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetője, Nicolae Ciucă juthat be az elnökválasztás második fordulójába – derül ki egy friss felmérésből.
Hónapról hónapra nő a csomagolóanyag-visszaváltó automaták száma, a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) két rekordot is elért – jelentette be hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
A Prahova megyei hegyimentők arra kérik a turistákat, hogy ne merészkedjenek a Bucsecs-, Csukás- és Baj-hegység magaslati régióiba, mert ezeket jelenleg köd és hó borítja és erős szél fúj.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
Idén októberben 4 706 791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28 077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban. Az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Ludovic Orban volt miniszterelnök sajátos módon próbál szavazatokat gyűjteni magának a romániai államfőválasztás november 24-én rendezendő első fordulója előtt.
A meteorológusok vasárnap mérsékelt esőzésekre és akár 50 kilométeres óránkénti széllökésekre figyelmeztetnek az ország déli, délkeleti és helyenként a középső részén.
A romániai közintézményeknél és hatóságoknál 2024 szeptemberében 1 266 808 volt a betöltött álláshelyek száma, 1413-mal kevesebb, mint az előző hónapban, és az alkalmazottaknak több mint 63 százaléka a központi közigazgatásban dolgozott.
Súlyos közúti baleset történt szombaton Suceava megyében, az ütközés során öt ember – köztük egy gyermek – életét vesztette, ketten súlyos sérülést szenvedtek.
szóljon hozzá!