Jól áll a hídépítés
Fotó: Marian Buga/Agerpres
Idén nyáron elkészül a Maroson átívelő új híd, és át is átadják a forgalomnak – ígérte az aradi önkormányzat. A Partium és a Bánság között a folyó jelenti a történelmi határt, így az új híd nemcsak a városi forgalmat teszi gördülékenyebbé, hanem a két régió között is új összeköttetést teremt.
2025. április 23., 15:382025. április 23., 15:38
A több mint 165 millió lejbe kerülő új híd a Maros északi partján lévő Alfa-negyed és a déli parton fekvő Zsigmondháza között teremt összeköttetést, és egyik fő feladata lesz a jelenlegi újaradi híd, a Traian- (a budapesti Szabadság-híd mintájára épült egykori Károlyi Gyula-) híd tehermentesítése. Ezen a hídon villamosok is közlekednek, a gépjárműveknek mindkét oldalon csak egy-egy sáv áll rendelkezésükre, ezért csúcsidőben „bedugul” az Arad és Újarad közötti nagy forgalom miatt.
(A Traian-hídon kívül az autósok az A1-es autópálya hídját is használhatják jelenleg, ha el akarnak jutni a megyeszékhely észak-északnyugati kerületeiből a déli városrészekbe, és ha van vignettájuk.)
„A munkálatok a végéhez közelednek. Jelenleg a dilatációs hézagok profiljait fektetik le, amit a terheléses vizsgálat követ majd. A hídfők csatlakozó útjait már burkolták, ezt követően a közeli házak kocsibeállóit alakítják ki az utcán, végül az útjelzéseket festik fel. Az új híd avatására nyáron kerül sor” – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Ralu Cotrău, a polgármesteri hivatal sajtószóvivője.
A munkálatok 2022-ben kezdődtek: az építmény 295 méter hosszú, 23,5 méter széles, a gépjárműveken kívül a kerékpárosok is használhatják, számukra külön biciklisávot alakítottak ki a hídon. A terv szerint Újarad, illetve az UTA-, a Konfekció-, Pernyáva (Erzsébetváros) és az Alfa-negyed között teremt majd gyors összeköttetést.
Ennek a 227 millió lejes, európai uniós alapokból finanszírozott folyamattervnek része továbbá:
A még épülő híd a Maros felől nézve tavaly áprilisban
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Mint arról beszámoltunk, Aradot „a hidak városának” is nevezhetnék, hiszen a már említett átkelők mellett még két közúti híd ível át a Maroson: a belvárosban a Decebal-híd (Várhíd) és Mikelakán egy kétszer kétsávos híd (ezeken gépjármű és gyalogos közlekedés is zajlik), valamint utóbbival párhuzamosan egy vasúti híd. 2015-egy gyalogoshidat is avattak a belvárosban, a városháza mögötti park és a Strand között, továbbá a Csálai-erdőben is épül egy gyalogoshíd a Hármasszigetre, aminek az átadását húsvétra ígérte Călin Bibarț polgármester, de még mindig nem fejezték be a munkálatokat.
A polgármesteri hivatal illetékesei szerint már húsvét előtt használatba adják Arad legújabb gyalogoshídját, amely a népszerű kiránduló és szabadidős hely, a Csálai-erdő és az úgynevezett Hármassziget között teremt összeköttetést.
Több száz lakatot aggattak már a szerelmespárok kapcsolatuk felbonthatatlanságának jeleként az aradi belvárosban a Maros két partját összekötő gyalogoshíd korlátjára.
Csökken a Korond-patak sótartalma – közölte Luci Ervin román vízügyi igazgató. Ez annak köszönhető, hogy kiszivattyúzzák a vizet a parajdi sóbánya omladozó régi részlege fölött, és csak a veszélyeztetett terület alatt engedik vissza a mederbe.
A 2025-ös romániai magyar nyelv és irodalom érettségi vizsga tételsora jól strukturált, követelmény-alapú volt, ugyanakkor méltó kihívás elé állította azokat a diákokat, akik valóban elmélyültek az irodalomban.
Kerékpártúrával egybekötött ünnepség keretében emlékeztek meg a pécskai és battonyai önkormányzatok, illetve a román és magyar határvédelmi szervek arról, hogy harminc éve nyitották meg a Tornya–Battonya határátkelőhelyet.
Megyeszerte szondáztattak a rendőrök Bihar megyében: akadt olyan sofőr, akit súlyosan részeg állapotban kellett a kocsiból kiszállítani, mások reggeli pálinkázás után ültek volánhoz.
Megemelkedett a Maros sótartalma a folyó Arad megyei szakaszán, ezért a helyi vízügyi igazgatóság figyelmeztette a mezőgazdaságban dolgozókat, hogy sem itatásra, sem öntözésre nem javallott a vize.
Továbbra is meleg lesz az idő az ország legnagyobb részén a következő időszakban, csapadékra inkább június 18-a körül és 25-e után lehet számítani – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A közúti beruházásokért felelős társaság (CNIR) hétfőn kiadta a megbízást az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Gyergyóditró és Grințieș közötti (2A jelzésű) szakasza kivitelezésének elindítására adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Az elmúlt 24 órában 17 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 18 személynek nyújtottak segítséget – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán a Salvamont.
A csendőröknek kellett elkergetniük vasárnap este egy medvebocsot, amely egy ház udvarán álló fára mászott fel a Fehér megyei Felsővidrához tartozó Mărtești faluban.
Bár újraindult a dicsőszentmártoni vízmű, az általa szolgáltatott víz nem iható. Az országos vészhelyzeti bizottsághoz (CNSU) fordult segítségért a Maros megyei vészhelyzeti bizottság a Kis-Küküllő menti települések ívóvízellátásának biztosításához.
szóljon hozzá!