Cigány–magyar együttélés közös gondok árnyékában – Székelyhídi riport az etnikai szakadék áthidalásáról, útkeresésről

Különleges hely. A székelyhídiak többsége talán nem is sejti, hogy Erdélyben mennyire ritka kőmadár a turul •  Fotó: Makkay József

Különleges hely. A székelyhídiak többsége talán nem is sejti, hogy Erdélyben mennyire ritka kőmadár a turul

Fotó: Makkay József

A 12 ezres lakosú Székelyhíd a magyar ajkú cigány közösség felzárkóztatásával és az oktatás gyökeres átszervezésével új utakon jár a Partiumban. A gyárbezárások miatt válaszút elé került Bihar megyei kisváros a talpon maradás lehetőségeit keresi. Riportunkban erről az útkeresésről faggatjuk a település döntéshozóit.

Makkay József

2021. június 06., 10:102021. június 06., 10:10

Székelyhíd főterének parkjában nézem a partiumi köztereken megmaradt egyetlen turulmadaras millenniumi emlékművet. Az 1989-es rendszerváltást követő hosszas tervezgetés és készülődés után, 2001 októberében avatják fel az 1944-es szovjet bevonulással ledöntött szobrot, amelynek rejtekhelyére az 1990-es években derült fény. A szobrot Gavril Horja nagyváradi építész tervei alapján újították fel.

A helyiek többsége talán nem is sejti, hogy Erdélyben mennyire ritka kőmadár a turul, és mennyire nehéz egy ilyen szoborállítási tervet sikerre vinni a szórványban.

Székelyhíd persze ilyen szempontból jó hely, hiszen a lakosság 98 százaléka magyarokból és magyar ajkú cigányokból áll, ezen belül a roma közösség számaránya 25 százalék körül mozog.

Miközben a polgármesteri találkozóra várva szemügyre veszem a 12 ezres lélekszámú kisváros központját, szétnézek a padok között, ahol cigányok és magyarok vegyesen pihennek a reggeli napsütésben. Nyugodt, csendes nap ígérkezik. Ha hinni lehet a szociológiai kutatásoknak, egy helyi felmérés alapján a szakemberek már tíz évvel ezelőtt megjósolták, hogy a magyar–cigány együttélés Székelyhídon egy puskaporos hordóhoz hasonló, amelyik bármikor robbanhat. Egy-két évtizeddel ezelőtt elég sok konfliktus volt a földjeiket dolgozó helyi gazdák, és a termést megdézsmáló cigányok között, ami megkeserítette az egymás mellett élő két nép hétköznapjait. A hírek szerint

egy évtized alatt azonban látványos változás állt be Székelyhíd hétköznapjaiban, ami nem kis mértékben a cigányokat tagjaivá fogadó protestáns vagy neoprotestáns egyházak, az új városvezetés és személyesen Béres Csaba polgármester érdeme.

Magyarként akart kiköltözni a cigánysorra

Úgy készültem, hogy a 46 éves, szociológiát végzett polgármes­terrel több kényes témát is megbeszélek, többek között a cigányság ügyét, ami nem kevés ember szemében probléma. Ahogyan egyik idősebb magyar férfi magyarázta a parkban, neki az velük a gondja, hogy ahova leülnek, szeméthalom marad, nem vigyáznak a rendre. Szerinte ezen úgy lehetne változtatni, ha a polgármesteri hivatal helyi rendőrei jobban figyelnének.

Béres Csaba polgármester nem kerüli meg a témát, már csak azért sem, mert „cigányügyben” szakember:

kolozsvári egyetemi tanulmányai végén e kérdéskörben írta meg államvizsga-dolgozatát, és a szakirodalomból tanultak alapján próbálja előmozdítani immár 13 esztendeje a romaintegrációt, és a cigány–magyar együttélést. És ennek gyökerei nem a polgármesteri szék 2008-as elnyerésével kezdődtek, hanem jóval korábban, amikor szociológiai tanulmányai alatt tudatosult benne, hogy székelyhídiként ezzel tehet a legtöbbet közösségéért.

Béres Csapa polgármester mindenre keres és talál megoldást •  Fotó: Makkay József Galéria

Béres Csapa polgármester mindenre keres és talál megoldást

Fotó: Makkay József

Idézet
„A családomban azzal keltettem a legnagyobb döbbenetet, amikor 2002-ben elnyertem egy magyar kormánypályázatot, ami arról szólt, hogy a cigánysorra kiköltözve készítsek egy átfogó megfigyelési naplót az életükről, mindennapi munkájukról, szokásaikról.

Az akkori Fidesz-kormány bukásával azonban az új MSZP-kabinet megtagadta a pályázati pénz kifizetését, így a tervből nem lett semmi, hogy a cigánysorra építsek vályogkunyhót, és átmeneti időre ott lakjak. Testvéreim ki voltak akadva az ötlettől” – magyarázza a városi elöljáró, aki ugyan azóta sem költözött ki a három székelyhídi cigánykolónia egyikébe, de jól ismeri a cigány közösségek életét. Az RMDSZ-listán befutó helyre került Hamza Sándor cigány tanácsossal napi kapcsolatban van, így jól ismeri a roma közösségek „pulzusát”.

Három polgármesteri mandátuma alatt tucatnyi szociális pályázatot nyert különböző felzárkóztatási programokra, amelyek tartalmaznak kisvállalkozásra felkészítő tanfolyamokat, vállalkozások elindítását támogató pénzügyi forrást, és igen jelentős az iskolai oktatást a cigányság számára is vonzóvá tevő program.

Ezek sikerességét statisztikák bizonyítják.

„Felméréseink szerint a 35 éves korosztály fölötti helyi cigányság 90 százaléka analfabéta. A 18–35 év közöttiek mintegy feléről mondható el ez, míg a 18 év alattiaknál ez az arány tíz százalék, azaz a cigány fiatalok 90 százaléka tud már írni, olvasni. Többségük elvégzi legalább a nyolc osztályt, de egyre többen mennek a nagykágyai szakiskolába, és egy részük a helyi Petőfi Sándor Elméleti Líceumban érettségizik” – fogalmaz a polgármester.

Aki azt is jelentős eredménynek tartja, hogy a cigány férfiak közül egyre többen dolgoznak, elsősorban a mezőgazdaságban és az építőiparban.

A nehéz fizikai munkát igénylő szakmákban vagy szakképzetlen munkásként többen is nagyváradi építőtelepekre ingáznak, vagy a környéken találnak alkalmi munkát.

A polgármester szerint az emberek egy része nem érzékeli a változást, mert sokan előítélettel viszonyulnak a cigánysághoz. Ha egy cigány ember ellop valamit, akkor a cigányok tették, ha egy magyar követi el ugyanezt, akkor János vagy István tette, és nem a magyar közösség. Ezzel szemben

a statisztikák azt bizonyítják, hogy tíz év alatt a székelyhídi bűnelkövetési „trend” látványosan visszaesett, és ma már semmivel nem magasabb, mint más magyar települések átlaga.

Amit nagy megvalósításnak tart, hiszen ezek a változások egyenesen arányosak a cigány közösség lassú, de biztos felemelkedésével a nyomorból és a mélyszegénységből.

Az új „színház” épülete. A művelődési házban bérletes előadásokat hívnak meg erdélyi színházakból •  Fotó: Makkay József Galéria

Az új „színház” épülete. A művelődési házban bérletes előadásokat hívnak meg erdélyi színházakból

Fotó: Makkay József

Béres ebben a jó irányú változásban a protestáns és neoprotestáns egyházak, elsősorban a baptisták szerepvállalását hangsúlyozza. A gyülekezeti tagokká váló cigányok rövid idő alatt óriási változáson mennek át. „Legalizálják” a házasságukat, és felelősebben viszonyulnak a családtervezéshez, a gyerekvállaláshoz. A székelyhídi cigányok körében is jelentősen kitolódott a gyerekvállalás határideje, ugyanakkor a legtöbb fiatal család ma már nem négy-öt, hanem maximum két-három gyereket vállal. Annyit, amennyit anyagi lehetőségei szerint fel tud nevelni.

Idézet
„A nagykágyai szakiskola mintegy 300 diákjának egyharmada cigány, ami számomra egy sikertörténet. Három éve tanítok ott, így első kézből ismerem a fejleményeket, és azt a pozitív változást, ami a cigányság életében bekövetkezett.

Hiszem, hogy az egyházakkal közösen kifejtett munkának köszönhetően jó úton haladunk” – összegzi a cigánysággal kapcsolatos tapasztalatait Béres Csaba polgármester.

Keresik a kitörési lehetőségeket

A jó irányba haladó helyi cigány közösség ügye azonban csupán egy kihívás a sok közül a székelyhídi városvezetés számára. A Bihar megyei városka az ipar gyors átalakulásának az áldozata, akárcsak a legtöbb kisváros Romániában. A polgármester becslései szerint a rendszerváltás óta mintegy kétezer munkahely szűnt meg Székelyhídon az egykori szocialista ipar felszámolódásával, de ez csak egyik vetülete a növekvő problémáknak.

Az elmúlt évek legnagyobb gondja az, hogy az olasz tulajdonba került kisebb-nagyobb cégek elhagyják a partiumi kisvárosokat, és áttelepednek a Moldovai Köztársaságba, ahol a romániai fizetések egyharmadát, egynegyedét fizeti a helyi munkavállalóknak.

Ezt a több éve tartó trendet erősítette fel a pandémia: a legnagyobb érvágás Érmihályfalvát érte, de Székelyhídon is több száz munkahely szűnt meg egyik napról a másikra. Béres szerint egy kisváros polgármesterének összehasonlíthatatlanul kevesebb a mozgástere a befektetők megtartásában vagy idecsábításában, mint olyan nagyvárosoknak, mint Nagyvárad vagy Kolozsvár, ahol egymást érik az ipari parkok, és a gazdasági-pénzügyi lobbi arra törekszik, hogy a megyéből, illetve a környékről a centrumokba csábítsa a befektetőket. Ezért sem túl sikeres a székelyhídi ipari parkos próbálkozás.

A polgármester elismeri, hogy számos vád éri a munkahelyek megszűnése miatt, de mint fogalmaz, nem ülnek karba tett kézzel, és nem a sült galambot várják.

Három év igen kemény munkájukba került, amíg Székelyhíd a bukaresti kormányhivatalokban elismert turisztikai besorolást kapott, ami számos európai uniós pályázat előtt nyitja meg a kapukat. A városban ötven év óta üzemel termálvizes strand, a termálvízforrásokra pedig turisztikai iparágat építenének. Már több hatástanulmány is született egy akvapark és gyógyászati kezelőközpont létrehozására.

A több millió eurós befektetésekhez már vannak kijelölt területei az önkormányzatnak. A közösségi vállalkozás beindulása után akár több száz embert is foglalkoztat majd, jelentős bevételeket hozva a kisváros kasszájába.

Kiút a mélyszegénységből. A székelyhídi recept sikeres lehet •  Fotó: YouTube/Ér hangja Galéria

Kiút a mélyszegénységből. A székelyhídi recept sikeres lehet

Fotó: YouTube/Ér hangja

Béres Csaba a másik kitörési lehetőséget a helyi oktatás átszervezésében látja. „A nagykágyai szakiskolát és a Petőfi Sándor Elméleti Líceumot is úgy akarjuk jövő ősztől átalakítani, hogy a reális munkaerőpiaci igényeknek megfeleljenek. Konkrét csomagot ajánlunk az ide telepedő beruházóknak: mondják meg, milyen szakmunkásokra van szükségük, és mi felvállaljuk a képzést” – érvel a polgármester Székelyhíd oktatási centrumként történő megerősítése mellett. Ami nem a jövő ködébe vesző terv, hanem már a jövő tanévtől testet öltő valóság.

A Petőfi Sándor Elméleti Líceumnak a 2022–2023-as tanévtől induló portfóliójában 9. osztálytól lesz egy erdészeti, egy testnevelési, egy multimédiás és egy ipari robotika osztálya, miközben megmaradna a mostani természettudományi reál és a humán szakon induló filológia osztály is.

Azaz két kilencedik helyet hatot indítanak. Ennyire merész vállalkozást kevesen vállalnának be a mai Romániában, ahol a legtöbb településen évek óta csökken a gyereklétszám. A demográfiai zsugorodás azonban elkerülte a székelyhídiakat. A hozzá tartozó kisebb falvakkal együtt a közigazgatási egység területén jelenleg mintegy 2400 gyerek tanul, a gyereklétszám nem csökken. A városka lakossága tíz év alatt majdnem egy százalékkal nőtt.

Átalakuló líceumi oktatás

A Petőfi-líceum merész átalakítási terveiről Barta Imre igazgatóval is szót váltok. A központban fekvő polgármesteri hivataltól egy árnyas parkon keresztül jutok el a nemrég átadott városi uszoda mellett a 2008-ban állami beruházásból és kisebb részt lakossági gyűjtésből épített új iskolába, ahol jelenleg 1200 diák tanul. Az udvart megtöltő gyerekek látványa egy nagyvárosi iskola tumultusán is túltesz: ma már kevés olyan kisvárosi iskola van Erdélyben, ahol egy-egy évfolyamon 4-5 párhuzamos osztály indul. Legtöbb osztályban vannak cigány gyerekek is.

Barta Imre, a Petőfi Líceum igazgatója szerint a technikumi osztályok indítását pénzügyi okok is indokolják •  Fotó: Makkay József Galéria

Barta Imre, a Petőfi Líceum igazgatója szerint a technikumi osztályok indítását pénzügyi okok is indokolják

Fotó: Makkay József

Az igazgató szerint semmi gond nem volna ezzel a vegyes oktatással, ha a tanügyminisztérium meghagyná az iskolák autonómiáját, és nem szólna bele mindenbe, amit helyi szinten eldöntenek és felvállalnak a helyi önkormányzattal.

Mint fogalmaz, oktatási autonómia nem létezik az országban, így mindenben ki vannak szolgáltatva a bukaresti döntéshozóknak, ami a román és a cigány gyerekek oktatását egyaránt érinti. A román gyerekek esetében azért súlyos a helyzet, mert 2, 3, 4, 7 gyerekkel tartanak fenn egy osztályt és az ehhez szükséges teljes tanári kart, ami leterheli az iskola költségvetését. Fordítva, ennyire kevés magyar gyerekkel nehezen működne a dolog…

Az igazgató szerint a technikumi osztályok indítását pénzügyi okok is indokolják, mert a kormányzat kiemelten támogatja a szakoktatást, ami a szokványos fejkvóta mellett nagyobb állami apanázst is jelent.

Másrészt, olyan szaklíceumi osztályokat akarnak indítani, amelyekre felméréseik szerint kereslet van Bihar megyében. Például magyar erdészképzés nincs a megyében, de a robotika iránt is nagy a érdeklődés. Az igazgató mutatja, mekkora halom papírt küldtek már fel az oktatási minisztériumba, hogy jövő ősztől biztosra indulhassanak. Terveikre már rábólintott a megyei tanfelügyelőség és a szakminisztérium is.

Gyerekzsivaj a Petőfi Sándor-líceum előtt. Nagyvárosok is megirigyelhetnék az 1200 diákot •  Fotó: Makkay József Galéria

Gyerekzsivaj a Petőfi Sándor-líceum előtt. Nagyvárosok is megirigyelhetnék az 1200 diákot

Fotó: Makkay József

Van vagy nincs munkanélküliség?

A székelyhídi ipar leépülésével párhuzamosan elindul néhány új vállalkozás, vagy a régiek közül több megerősödött. Meglepő módon azonban a legtöbb kisvállalat gondja a megfelelő munkaerő hiánya. Mint kiderült, nemcsak papíron minimális a munkanélküliség – azaz kevés a nagyváradi munkaügyi igazgatóságon regisztrált székelyhídi munkanélküli –, hanem a valóságban is nehéz szakmunkást alkalmazni. Baczoni Imre és Éva asztalosműhelye és bútorüzlete például folyamatosan csak olyan fiatalokat talál, akik ülnek egy darabig, aztán továbbállnak, miután betanítják őket bútorasztalosnak.

Idézet
„Amikor álláshirdetéseinkre jön jelentkező, elmondja, milyen fizetési elvárásai vannak. A férjem megkérdezi, hogy mihez ért, ha már akkora fizetést akar… Minden alkalommal nekünk kell betanítanunk őket a szakmára”

– magyarázza a visszás székelyhídi munkaerőpiaci helyzetet Baczoni Éva. Aki szerint sokan elmennek külföldre dolgozni, aztán hazatérnek, de kevesebben vállalják, hogy kisvárosi fizetésekért elszegődjenek a helyi cégekhez. Vendéglátóm elismeri, hogy Székelyhídon nem lehet annyit keresni, mint Nagyváradon, ahol a szolgáltató és a termelőcégeknek sokkal nagyobb piacuk van, viszont a váradi ingázáshoz azt is hozzá kell számítani, hogy reggel négykor kel az ember, míg egy helyi vállalatban reggel nyolckor kezdődik a munka.

Idézet
„Szerintem sokkal több vállalkozás elkelne, de a fiatalok nem vágnak bele. Inkább kimennek külföldre dolgozni”

– foglalja össze sommásan véleményét a bútoripari kisvállalkozó, Baczoni Éva.
A városban bóklászva betértem egy élelmiszerboltba. Előttem néhány cigány asszony vásárolt kenyeret, felvágottat, miegymást. Az eladó kockás füzetből kereste ki a neveket, és mellé írta a hitelt. „Amint a urad kapja a fizetést, jössz elsején, ugye?” – vált el a fiatalasszonytól, aki jókora szatyorral indult el a Dankó Pista cigánysorra.

Emlékszem, a polgármester azt mondta, a kisebb ábécék a cigányok vásárlásaiból élnek, mert csak ők adnak hitelt, az üzletláncok helyi fiókjaiba készpénzzel vagy kártyával lehet fizetni. A hírek szerint egyik sem ment csődbe…

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 21., csütörtök

Erdélyi faipari kombinát tulajdonosa vált fizetésképtelenné

Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.

Erdélyi faipari kombinát tulajdonosa vált fizetésképtelenné
2024. november 21., csütörtök

Sínekre dőlt fák miatt leállt a vasúti közlekedés Hargita megyében

A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.

Sínekre dőlt fák miatt leállt a vasúti közlekedés Hargita megyében
2024. november 21., csütörtök

Vörös riasztást adtak ki hóviharok miatt, több erdélyi megye is érintett

Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Vörös riasztást adtak ki hóviharok miatt, több erdélyi megye is érintett
2024. november 21., csütörtök

Megalakult az Arad megyei önkormányzat, egyelőre egy magyar tanácsossal

Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.

Megalakult az Arad megyei önkormányzat, egyelőre egy magyar tanácsossal
2024. november 21., csütörtök

Beszterce-Naszód megyébe is megérkezett a tél; van, ahol a 20 centimétert is eléri a hóréteg vastagsága

A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.

Beszterce-Naszód megyébe is megérkezett a tél; van, ahol a 20 centimétert is eléri a hóréteg vastagsága
2024. november 21., csütörtök

Több ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében a havazás és a viharos erejű szél miatt

Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.

Több ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében a havazás és a viharos erejű szél miatt
2024. november 20., szerda

Kormányalakítási tárgyalásokról csak az elnökválasztás után lehet szó Kelemen Hunor szerint

Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.

Kormányalakítási tárgyalásokról csak az elnökválasztás után lehet szó Kelemen Hunor szerint
2024. november 20., szerda

Erdély-szerte havazásra és erős szélre figyelmeztetnek

Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.

Erdély-szerte havazásra és erős szélre figyelmeztetnek
2024. november 20., szerda

Meglépték: betiltotta a bérelhető elektromos rollereket az egyik erdélyi nagyváros

A brassói városháza arra kényszerítette a bérelhető elektromos rollerek üzemeltetőit, az Ubert és a Boltot, távolítsák el ezeket a járműveket a település utcáiról, miután ezt a szolgáltatást meghatározatlan időre felfüggesztették – írta a helyi sajtó.

Meglépték: betiltotta a bérelhető elektromos rollereket az egyik erdélyi nagyváros
2024. november 19., kedd

Síszezon Erdélyben: belőtték a hóágyúkat

Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.

Síszezon Erdélyben: belőtték a hóágyúkat