Fotó: Capsunihalmeu.ro
Új állami támogatási rendszer kidolgozását szorgalmazza az RMDSZ az epertermesztők számára abban a szerdán iktatott törvénytervezetben, amelynek célja az ágazattal foglalkozók kiemelt támogatása.
2023. június 07., 18:422023. június 07., 18:42
2023. június 07., 19:132023. június 07., 19:13
Magyar Lóránd, az RMDSZ Szatmár megyei képviselője, a tervezet egyik kezdeményezője rámutatott, hogy az elmúlt időszakban az epertermesztők számos hátrányos megkülönböztetésben részesültek, ugyanis a de minimis támogató programok esetében sem a gyümölcsök, sem a zöldségek kategóriájába nem kerültek bele. A törvénytervezet értelmében azok az epertermesztők, akik engedélyezett természetes személyként (PFA), családi és egyéni vállalkozásként, jogi személyként vagy mezőgazdasági termelőszövetkezetként működnek, hektáronként 10 ezer lejes állami támogatásra lennének jogosultak.
Magyar Lóránd rámutatott, nemcsak Szatmáron, hanem Erdély több pontján nagy jelentőséggel bír a helyi gazdaságok számára az epertermesztés. „Nemcsak munkahelyeket teremt, de serkenti a helyi kereskedelmet és nagymértékben hozzájárul a vidékfejlesztéshez. Éppen ezért az epertermesztők egy állami támogatási rendszeren keresztül történő támogatása segíthet fenntartani ezt a létfontosságú ágazatot” – idézte az RMDSZ Szatmár megyei parlamenti képviselőjét, a parlament mezőgazdasági bizottságának tagját a szövetség hírlevele.
Az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint 2021-ben országos szinten mindössze mintegy 2000 hektár területen termeltek epret Romániában. A statisztikai adatok alapján az elmúlt 7 évben átlagban évente 100 hektárral csökkent az eper termesztésének tendenciája. A törvényhozó hozzátette, hogy míg 2016-ban 2700 hektáron 23 ezer tonnányi epret termesztettek, addig 2021-ben már csak 18,5 ezer tonna eper termett alig 2000 hektáron. Mindeközben Románia külföldről, főleg Görögországból, Törökországból és Bulgáriából importálja a gyümölcsöt. A tervezet célja visszaszorítani Romániában az eperexportot, és felerősíteni a helyi, erdélyi epertermesztés ágazatát.
A törvénytervezetet szerdán iktatták a parlamenti eljárásban, a képviselőház és a szenátusi szakbizottsági munkálatokat követően az alsóház szavaz döntéshozó fórumként a kezdeményezésről.
A kolozsvári Házsongárdi temetőben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékeztek muzsikaszóval pénteken az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány által szervezett zenés sétán. Képriport.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte a besúgói sorába, helyzetét azonban a lelkésznek is „meggyónta”.
A Kolozs Megyei Tanács vissza nem térítendő európai uniós finanszírozást nyert a csucsai Boncza-kastély és Ady-emlékház felújítására. Az önkormányzat most 8,5 millió eurós költségvetést emleget.
Teljesen átépítik a temesvári Gyermekpark és a Ligeti út melletti gyalogoshidat Temesváron. Az építmény új környezetet is kap, emellett biciklisávot is kialakítanak az új hídon – közölte pénteken a bánsági nagyváros polgármesteri hivatala.
Kolozsváron, az Erdélyi Református Múzeumban nyílt meg csütörtökön, a reformáció ünnepén az erdélyi református kollégiumok 400 éves múltját bemutató vándorkiállítás, amely közel egy éven át lesz látogatható.
Hamarosan befejeződnek Nagyvárad agglomerációs körgyűrűje Nagyürögd és Félixfürdő közötti első szakaszának kivitelezési munkálatai, két hét múlva már meg is nyithatják a forgalom előtt – tájékoztatott a Bihar megyei önkormányzat sajtóosztálya.
Jeles magyar közéleti személyiségek, 1848-as honvédtábornokok, a 20. század elejének ünnepelt színészei, második világháborúban elesett katonák csontjait rejtik és rejtették az aradi temetők.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
szóljon hozzá!