Belvárosi utcák labirintusában kanyarogva jutunk el a Páli Szent Vince Társaság nagyváradi szervezete által működtetett gyermekmentő szolgálathoz, amely a vincés nővérek Dankó Pista (ma Mioriței) utcai zárdájának egyik szárnyában kapott helyet. A novemberben birtokba vett mentésirányító központban még zajlanak a munkálatok, de alapvetően máris készen állnak arra, hogy két beteg gyerek kül- vagy belföldi kezelésre szállítása között bekapcsolódjanak a Bihar megyei mentőszolgálat munkájába.
Kis Balázs, a Páli Szent Vince Társaság helyi vezetője – aki amúgy civilben sürgősségi asszisztens a nagyváradi megyei kórház sürgősségi osztályán – fogad, és rögtön ráirányítja figyelmünket a falra felfestett és a mentősök egyenruháján is megjelenő katicabogárra, amely a jelképük.
A 153 országban 1,5 millió önkéntessel jelen levő Páli Szent Vince Társaság viszonylag új jótékonysági szervezete Nagyváradnak,
hivatalosan 2021 júniusától tevékenykednek. Ám olyan intenzitással teszik ezt, hogy máris szét kellett választani a szociális és az egészségügyi tevékenységeket, mivel egyetlen ember nem tudta mindkét területet koordinálni.
Ha már a gyermekmentő szolgálat székhelyén találkozunk, rögtön az egészségügyi projektekre terelődik a szó. A legnagyobb szenzáció persze a gyermekmentő autó, amelynek köszönhetően viszonylag rövid idő alatt több olyan gyerek jutott el bel- vagy külföldi kezelésre, akinek a szülei nem tudtak volna nagyon drága magánmentőt bérelni.
Egy árva kiskorú is volt köztük, akinek másként minimális esélye sem lett volna az életmentő olaszországi beavatkozásra. A legkisebb páciens pedig egy szívmalformációval született másfél hónapos kislány volt.
„Eddig azzal poénkodtam, hogy miénk az első gyermekmentő szolgálat a Páli Szent Vince Társaság keretében, de közben rájöttem, hogy a névadó szentünk már az 1600-as években gyakorlatilag gyerekeket mentett, hiszen összeszedte az utcáról a hadiárvákat, és megalapította a világ első árvaházát” – hívja fel a figyelmünket Kis Balázs.
Váradon jelenleg húsz önkéntes – orvosok és asszisztensek – dolgozik a mentőszolgálatnál.
A mentőautóval – és nem csak – járó kiadásokat adományokból fedezik, a „hagyományos” 3,5 százalékos felajánlások, adományok és céges támogatások mellett úgynevezett kilométerjegyeket vásárolhatnak az adakozni vágyók.
A mentősök úgy becsülik, hogy egy megtett kilométerük minden kiadással, tehát az orvosi fogyóeszközök pótlásával együtt 5 lejbe kerül, és mindenki maga döntheti el, hány kilométer megtételét akarja/tudja megtámogatni.
A mentőautót amúgy Olaszországból, a bolzanói Fehér Kereszt Alapítványtól kapta adományként a Páli Szent Vince Társaság nagyváradi szervezete, tavaly májusban hozták el Kis Balázsék. Mivel a különböző engedélyek megszerzése hosszadalmasnak bizonyult, a mentőszolgálat hivatalos megnyitójára végül szeptember 3-án került sor, az első bevetéseik pedig szeptember második felében voltak, az első gyerekeket Düsseldorfba és Firenzébe szállították orvosi kezelésre.
Olyan is előfordult ugyanakkor, hogy két sürgős eset egymásra tevődött, és egyik sem tűrt halasztást, ezért saját forrásaikból béreltek mentőautót a megyei mentőszolgálattól, és így szállították külföldre az egyik kis pácienst.
Romániában nincs szabályozás a gyermekmentőkre, kiskorúak számára kialakított kocsik sincsenek, ugyanaz a mentő érkezik a beteghez 0-tól 100 éves korig. Kérdésünkre, hogy miben különbözik egy gyermekmentő a hagyományostól,
Kis Balázs elsőként említi az autó „ékkövét”, ami maga a csapat, amelynek tagjai önként vállalják, hogy segítenek.
Ami a felszerelést illeti, az teljesen megegyezik az állami szervek által működtetett autókéval – ráadásul a törvény arra kötelezi őket, hogy mindenből tartsanak felnőtt méretet is –, a plusz az, hogy minden olyan eszköz megtalálható gyerek- és csecsemőméretben is, amelyek esetében a felnőttmérettel nem tudnak mit kezdeni. Ilyen például a nyakgallér, az oxigénmaszk, az intubáló eszközök, a lélegeztető ballon, a branülök, a vákuummatrac vagy az úgynevezett spine board.
De ott van például a defibrillátor, amiből bár ugyanaz használható gyermekek és felnőttek esetében is, ám azok a tappancsok, amiket a felnőttek esetében alkalmaznak, gyakorlatilag „megsütik a gyermeket”, ezért külön be kell szerezni olyan tappancsokat, amelyek alkalmasak gyermekmentésre.
Ki és hogyan igényelheti a beteg gyerek külföldre szállítását? – merül fel a jogos kérdés. Kis Balázs hangsúlyozza, bárki megkeresheti őket, és szívesen segítenek, ám szigorú szabályokat kell betartaniuk.
Vagyis nem úgy történik, hogy telefonál a szülő, miszerint el kéne vinni egy gyereket egy adott külföldi klinikára, hátha ott meg tudják menteni az életét.
Ahhoz, hogy el tudjanak szállítani egy gyereket, szükség van az itteni kórház kibocsátó, valamint a külföldi egészségügyi intézmény befogadó engedélyére, és rögzíteni kell, hogy ki az az orvos, aki ott fogadja a kis pácienst. Fontos az is, hogy a gyerek szállítható állapotban legyen.
Hatalmas változás várható ugyanakkor hamarosan a gyermekmentősök életében: már előrehaladott állapotban zajlanak a tárgyalások a Bihar megyei mentőszolgálattal arról, hogy ők vegyék át a megye gyermeksürgősségi eseteit. Vagyis hozzájuk fogják kapcsolni a 112-es sürgősségi hívószámra érkező, gyerekeket érintő panaszokat, ők szállnak majd ki a gyermekmentő autóval a balesetet szenvedett vagy beteg kiskorúakhoz, és ők is szállítják kórházba őket.
Arra a kérdésre, hogy ez mikortól valósulhat meg, Kis Balázs – a korábbi tapasztalatokból kiindulva – inkább nem mer becslésekbe bocsátkozni, csak annyit mond, az akkreditációs folyamat utolsó pontjánál tartanak, egészségügyi minisztériumi engedélyre várnak.
De ezt követően is önkéntes alapon, nonprofit szervezetként folytatják a munkát, nem kérnek pénzt a szolgáltatásért.
„Először is azért nem kérünk állami szubvenciót, mert úgy érezzük, nem vagyunk elég nagyok hozzá. Másodsorban mi ezt nem pénzért csináljuk” – érvel. Megjegyzi, két év alatt azt tapasztalta, hogy soha semmijük nem volt, mégis mindenük megvolt, vagyis mindig állt a rendelkezésükre annyi pénz, amennyi például egy kis páciens külföldi útjához elengedhetetlen.
A gyermekmentéshez ugyanakkor nem csak egészségügyi személyzet és jól felszerelt mentőautó szükséges, hanem tájékozott, azonnal akcióba lendülő szülők is, akik a mentők megérkezéséig meg tudják kezdeni a mentést, vagy el is tudják látni a gyereket, így nem terhelik olyan problémákkal a sürgősségi ellátást, amit maguk is orvosolni tudtak volna. Márpedig a szülők nagy részének eddigi élete során nem volt lehetősége elsajátítani az alapvető életmentő készségeket. Ezért döntött úgy a Páli Szent Vince Társaság váradi szervezete, hogy
elsőként hozza be és forgalmazza Erdélyben a magyarországi Szent Márton Gyermekmentő Szolgálat által kibocsátott, Gyermekmentő kézikönyv szülőknek – Amíg a gyermekrohamkocsi megérkezik című kötetet.
Amelyből a szülők megtudhatják például, hogyan kell újraéleszteni a picit, hogyan ismerjék fel a betegségeket, mikor és hogyan hívjanak mentőt stb.
A kötet megrendelhető közvetlenül a szervezettől, akár Facebook-oldalukon, akár emailben, és postázzák is. A 250 oldalas, színes, illusztrált kötet ára 100 lej. Megkapták ugyanakkor a fordítási jogot, így a rendkívül hasznos és hiánypótló kötetet román nyelven is ki fogják adni.
És annak érdekében, hogy minél többek számára legyen egyértelmű, mit kell tenni például, ha valaki összeesik mellettük, hogyan kell ellátni a sérülteket, amíg a mentő megérkezik,
elindították a mentősimogató projektet, amellyel járják az ország iskoláit.
Ennek keretében elsősegélyképzéseket tartanak a nagyobb diákoknak, a tanároknak és a szülőknek, míg a legkisebbeknek megmutatják a gyermekmentő autót, hogy „megértsék, a mentőautó nem akar nekik rosszat”. A gyermekmentő autó pedig kiválóan alkalmas is arra, hogy a gyerekek megbarátkozzanak a gondolattal, hiszen a szükséges eszközök mellett pihe-puha, színes plüssjátékok lógnak még a plafonról is.
Az pedig, hogy a mentősimogatóval hová jutnak el, mindössze két tényezőtől függ: ha meghívják őket és szabad a mentőautó, örömmel indulnak útra.
Ami a Páli Szent Vince Társaság váradi szervezetének szociális tevékenységét illeti, ez is rendkívül szerteágazó. Ezen az ágon jelenleg hetven önkéntesük van, akik számos tevékenységben vesznek részt.
November elseje és február 28. között háromnaponta ételt osztanak a nagyváradi hajléktalanszállón,
de lelki táplálékot is visznek magukkal, illetve megpróbálni segíteni azokon, akiknek egy rossz döntés miatt félrecsúszott az életük. Ennek érdekében reintegrációs programot indítottak, amelynek keretében próbálnak munkát keresni azoknak a hajléktalanoknak, akik dolgoznának.
Ha megvan a munkahely, akkor egy-két hónap után segítenek elhagyni a hajléktalanszállót, és megelőlegeznek nekik egy albérletet, majd amikor készen állnak rá, „útjukra engedik” őket. Kapcsolatot tartanak az állami szervekkel, az önkormányzattal is, hogy tudnak-e segíteni az elszállásolásban.
A hajléktalanszállón ugyanakkor egészségügyi szűrővizsgálatokat is végeznek.
Emellett van negyven – Kis Balázs megfogalmazása szerint – tisztességes szegénységben élő család, akiket segítenek.
Olyan családokról van szó, akik nem tehetnek arról, hogy nem elég a pénzük egyik hónapról a másikra, és ha nem kapnak segítséget, akkor nagyon könnyen a társadalom perifériájára kerülnek, ahonnan már nincs visszaút. A hátrányos helyzetű családokban élő gyerekekkel is külön foglalkoznak: a Páli Szent Vince Társaság váradi székházában van lehetőségük pingpongozni, csocsózni, közösségben lenni.
A szervezet önkéntesei ugyanakkor a fizikai munkától sem riadnak vissza, jelenleg egy nagyváradi ház összeomlott tetőszerkezetének a helyreállításában segítenek éppen.
Most indul továbbá az árvaház-projektjük,
amelynek keretében a fiatal önkénteseik a gyerekotthonok lakóival fognak foglalkozni, többek között korrepetálják őket.
És ha valahol segítségre szorulnak, akkor ők igyekeznek ott teremni. A Páli Szent Vince Társaság váradi szervezete volt Kis Balázs elmondása szerint az első, amely az ukrajnai háború február 24-ei kitörését követően segélyszállítmányával átlépte a román–ukrán határt, és azóta is folyamatos a segítségnyújtás.
Szükség van a hozzájárulásához!
Az alábbi listából kiválaszthatja, hogy mely süticsoportok elhelyezéséhez járul hozzá böngészőjében. Mindegyik kategóriához tartozik egy leírás, amelyben részletezzük, hogy mi és partnereink mire használják az Ön adatait. Nagyra értékeljük, ha elfogadja a sütiket, és garantáljuk, hogy adatai biztonságban lesznek.
A Príma Press Kft. által üzemeltetett kronikaonline.ro domainen keresztül elérhető weboldalakon sütiket (angolul: cookie-kat) használ.
A sütik feladata
Információkat gyűjtenek a látogatókról és eszközeikről; megjegyzik a látogatók egyéni beállításait, amelyek felhasználásra kerül(het)nek például online tranzakciók igénybevételekor, ezáltal nem kell újra begépelni az adatokat; megkönnyítik a weboldal használatát; célzott hirdetések jelennek meg a weboldalon; minőségi felhasználói élményt biztosítanak.
Mi a süti?
A sütik olyan kisméretű adatcsomagok, szöveges fájlok, amelyek a weboldalon történt látogatás alkalmával kerülnek elhelyezésre a böngészőjében. A sütik lehetővé teszik, hogy a felhasználót a következő látogatásakor felismerje, ezáltal a sütit kezelő szolgáltatónak lehetősége van összekapcsolni a felhasználó aktuális látogatását a korábbiakkal, de kizárólag a saját tartalma tekintetében.
A sütiket megkülönböztethetjük funkciójuk, tárolási időtartamuk alapján, de vannak olyan sütik, amelyeket a weboldal üzemeltetője helyez el közvetlenül, míg másokat harmadik felek helyeznek el.
A kronikaonline.ro által alkalmazott sütik leírása
A weboldalon alkalmazott sütik funkciójuk alapján lehetnek: alapműködést biztosító sütik; preferenciális sütik; statisztikai célú sütik; hirdetési célú sütik és közösségimédia-sütik.
A tárolási időtartamuk alapján megkülönböztetünk munkamenet sütiket, amelyek törlődnek, amint a látogató bezárja a böngészőt, és állandó sütiket, amelyeket a látogató gépe ill. a böngészője mindaddig ment, amíg azok mentési időtartama le nem jár vagy a látogató nem törli.
Alapműködést biztosító sütik
Ezek a sütik biztosítják a weboldal megfelelő működését, megkönnyítik annak használatát. Enélkül a weboldal használata nehézkesen, vagy egyáltalán nem biztosítható.
A sütik között vannak olyanok, amelyek törlődnek, amint a látogató bezárja a böngészőt (munkamenet sütik), míg másokat a látogató gépe ill. a böngészője mindaddig ment, amíg azok mentési időtartama le nem jár vagy a látogató azokat nem törli (állandó sütik).
Az alapműködést biztosító sütik között találhatók a cikkbe elhelyezett, harmadik fél által nyújtott tartalmak, mint például beágyazott YouTube-videók vagy Facebook-posztok stb. sütijei.
Alapműködést biztosító sütikhez tartoznak a statisztikai célú sütik is. A statisztikai célú sütik a felhasználói élmény javítása érdekében, a weboldal fejlesztéséhez, javításához kapcsolódnak. Lehetővé teszik, hogy a weboldal üzemeltetője azzal kapcsolatosan gyűjtsön adatokat, hogy a felhasználók miként használják az adott oldalt.
Alapműködést biztosító sütik listája:
Süti neve | Szolgáltató / Funkció | Süti lejárata | |
PHPSESSID | kronikaonline.ro Feladata a munkamenetek állapotának lekérése, a munkamenetek között. |
munkamenet | saját |
cookieControll | kronikaonline.ro Feladata a süti beállítások megjegyzése |
365 nap | saját |
cookieControlPrefs | kronikaonline.ro Feladata a süti beállítások megjegyzése |
365 nap | saját |
_ga | google.com | 2 év | Harmadik fél |
_gat | google.com | 1 nap | Harmadik fél |
_gid | google.com | 1 nap | Harmadik fél |
cX_G | brat.ro/sati | 365 nap | Harmadik fél |
cX_P | brat.ro/sati | 365 nap | Harmadik fél |
cX_S | brat.ro/sati | munkamenet | Harmadik fél |
evid_{customer_id} | brat.ro/sati | 90 nap | Harmadik fél |
evid_v_{customer_id} | brat.ro/sati | 90 nap | Harmadik fél |
evid_set_{customer_id} | brat.ro/sati | 1 nap | Harmadik fél |
Preferenciális sütik:
A preferenciális sütik használatával olyan információkat tudunk megjegyezni, mint például a cikk alatti Jó hír/Rossz hír-funkció (szekelyhon.ro; kronikaonline.ro) használata. Ha nem fogadja el ezeket a sütiket, akkor ezeket a funkciókat nem tudja használni.
Preferenciális sütik listája:
Süti neve | Szolgáltató / Funkció | Süti lejárata | |
newsvote_ | kronikaonline.ro Cikkre való szavazás rögzítése |
30 nap | saját |
Hirdetési célú sütik
A hirdetési sütik célja, hogy a weboldalon a látogatók számára releváns hirdetések jelenjenek meg. Ezek a sütik sem alkalmasak a látogató személyének beazonosítására, sütiket hirdetési partnereink állíthatják be. Ezek a cégek felhasználhatják a gyűjtött adatok alapján az Ön érdeklődési profiljának létrehozására és más webhelyek releváns hirdetéseinek megjelenítésére. Ha a beállításoknál anonimizálja ezeket a sütiket, akkor kevésbé releváns hirdetések fognak megjelenni.
Hirdetési célú sütik listája:
Süti neve | Szolgáltató | Süti lejárata | |
__gads | google.com | 2 év | harmadik fél |
_fbp | facebook.com | 3 hónap | harmadik fél |
ads/ga-audiences | google.com | munkamenet | harmadik fél |
DSID | google.com | 1 nap | harmadik fél |
fr | facebook.com | 100 nap | harmadik fél |
IDE | google.com | 1 év | harmadik fél |
pcs/activeview | google.com | munkamenet | harmadik fél |
test_cookie | google.com | 1 nap | harmadik fél |
tr | facebook.com | munkamenet | harmadik fél |
Közösségimédia-sütik
A közösségimédia-sütik célja, a weboldalon használt közösségimédia-szolgáltatások biztosítása a látogató számára. Például, amikor a látogató a weboldalról tartalmat oszt meg a Facebookon, Twitteren, vagy a Bejelentkezem Facebook-fiókkal funkciót használja. A közösségimédia-szolgáltatók a sütiken keresztül adatokat gyűjthetnek arról, hogy a látogató hogyan használja a közösségi média által biztosított szolgáltatásokat, milyen tartalmakat oszt meg, mit lájkol stb.
Közösségimédia-sütik listája:
Süti neve | Szolgáltató | Süti lejárata | |
act | facebook.com | munkamenet | harmadik fél |
c_user | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
datr | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
fr | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
locale | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
presence | facebook.com | munkamenet | harmadik fél |
sb | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
spin | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
wd | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
x-src | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
xs | facebook.com | 1 nap | harmadik fél |
urlgen | instagram.com | munkamenet | harmadik fél |
csrftoken | instagram.com | 1 év | harmadik fél |
ds_user_id | instagram.com | 1 hónap | harmadik fél |
ig_cb | instagram.com | 1 nap | harmadik fél |
ig_did | instagram.com | 10 év | harmadik fél |
mid | instagram.com | 10 év | harmadik fél |
rur | instagram.com | munkamenet | harmadik fél |
sessionid | instagram.com | 1 év | harmadik fél |
shbid | instagram.com | 7 nap | harmadik fél |
shbts | instagram.com | 7 nap | harmadik fél |
VISITOR_INFO1_LIVE | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
SSID | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
SID | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
SIDCC | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
SAPISID | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
PREF | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
LOGIN_INFO | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
HSID | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
GPS | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
YSC | youtube.com | munkamenet | harmadik fél |
CONSENT | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
APISID | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
__Secure-xxx | youtube.com | 1 nap | harmadik fél |
A Príma Press Kft-vel szerződött partnerek által alkalmazott sütik leírása
A weboldalon más szolgáltatások üzemeltetői is helyezhetnek el sütiket. A partnerek által alkalmazott sütikről a felhasználók a szolgáltatók saját honlapján tájékozódhatnak:
Google Analytics: https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/gtagjs/cookie-usage
Google Adwords: https://www.google.com/intl/en/policies/privacy
Google Adsense: https://policies.google.com/privacy?hl=hu
Facebook: https://www.facebook.com/policy/cookies/
Twitter: https://help.twitter.com/en/rules-and-policies/twitter-cookies
A Príma Press Kft-vel szerződéses kapcsolatban nem álló, harmadik felek által elhelyezett sütik
A fent leírtakkal ellentétben a Príma Press Kft. szerződéses kapcsolatban nem álló más szolgáltatások üzemeltetői is helyezhetnek el sütiket a weboldalon, a cégünktől függetlenül, saját működésük érdekében. Az ilyen, harmadik felek által használt sütik elhelyezése ill. az azt elhelyezők által esetlegesen folytatott adatkezelések tekintetében a Príma Press Kft. semmilyen felelősségen nem vállal, e téren felelősségüket kizárja.
Hogyan módosíthatók a sütibeállítások?
A korábban eszközölt sütibeállításokat desktopon a láblécében található Sütibeállítások menüre kattintva bármikor megváltoztathatja. Mobilon pedig a menü gombra, majd a Sütibeállítások menüre bökve éri el.
Ezek a sütik biztosítják a weboldal megfelelő működését, megkönnyítik annak használatát. Enélkül a weboldal használata nehézkesen, vagy egyáltalán nem biztosítható.
A sütik között vannak olyanok, amelyek törlődnek, amint a látogató bezárja a böngészőt (munkamenet sütik), míg másokat a látogató gépe ill. a böngészője mindaddig ment, amíg azok mentési időtartama le nem jár vagy a látogató azokat nem törli (állandó sütik).
Az alapműködést biztosító sütik között találhatók a cikkbe elhelyezett, harmadik fél által nyújtott tartalmak, mint például beágyazott YouTube-videók vagy Facebook-posztok stb. sütijei.
Alapműködést biztosító sütikhez tartoznak a statisztikai célú sütik is. A statisztikai célú sütik a felhasználói élmény javítása érdekében, a weboldal fejlesztéséhez, javításához kapcsolódnak. Lehetővé teszik, hogy a weboldal üzemeltetője azzal kapcsolatosan gyűjtsön adatokat, hogy a felhasználók miként használják az adott oldalt.
Alapműködést biztosító sütik listája: PHPSESSID, cookieControll, cookieControlPrefs, _ga, _gat, _gid, cX_G, cX_P, cX_S, enr_cxense_throrrle, evid_{customer_id}, evid_v_{customer_id}, evid_set_{customer_id}.
A preferenciális sütik használatával olyan információkat tudunk megjegyezni, mint például a cikk alatti Jó hír / Rossz hír funkció használata. Ha nem fogadja el ezeket a sütiket, akkor ezeket a funkciókat nem tudja használni.
A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:
ELFOGADOM – ez esetben minden funkciót tud használni
NEM FOGADOM EL – ebben az esetben bizonyos funkciók nem lesznek aktívak
Preferenciális sütik listája: newsvote_
A hirdetési sütik célja, hogy a weboldalon a látogatók számára releváns hirdetések jelenjenek meg. Ezek a sütik sem alkalmasak a látogató személyének beazonosítására, sütiket hirdetési partnereink állíthatják be. Ezek a cégek felhasználhatják a gyűjtött adatok alapján az Ön érdeklődési profiljának létrehozására és más webhelyek releváns hirdetéseinek megjelenítésére. Ha anonimizálja ezeket a sütiket, akkor kevésbé releváns hirdetései lesznek.
A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:
NORMÁL – az Ön profilja szerint, személyre szabott hirdetések jelennek meg
ANONIM – a hirdetés az Ön profiljától függetlenül jelenik meg
Hirdetési célú sütik listája: __gads, _fbp, ads/ga-audiences, DSID, fr, IDE, pcs/activeview, test_cookie, tr.
A közösségimédia-sütik célja, a weboldalon használt közösségimédia-szolgáltatások biztosítása a látogató számára. Például, amikor a látogató a weboldalról tartalmat oszt meg a Facebookon, Twitteren, vagy a Bejelentkezem Facebook-fiókkal funkciót használja. A közösségimédia-szolgáltatók a sütiken keresztül adatokat gyűjthetnek arról, hogy a látogató hogyan használja a közösségi média által biztosított szolgáltatásokat, milyen tartalmakat oszt meg, mit lájkol stb.
A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:
ELFOGADOM – ez esetben minden funkciót tud használni
NEM FOGADOM EL – ebben az esetben a közösségi média funkciói nem lesznek aktívak
Közösségimédia-sütik listája: act, c_user, datr, fr, locale, presence, sb, spin, wd, x-src, xs, urlgen, csrftoken, ds_user_id, ig_cb, ig_did, mid, rur, sessionid, shbid, shbts, VISITOR_INFO1_LIVE, SSID, SID, SIDCC, SAPISID, PREF, LOGIN_INFO, HSID, GPS, YSC, CONSENT, APISID, __Secure-xxx.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.