Segítenek. A hívásra minden esetben szociális munkás, pszichológus vagy szakképzett nevelő válaszol
Fotó: Veres Nándor
Egy hónapja léptették működésbe az egységes, ingyenesen hívható 119-es telefonszámot, amelyen gyermekek bántalmazása, kizsákmányolása, elhanyagolása jelenthető állandó jelleggel. A megkönnyített folyamatnak köszönhetően sok hívás érkezett, ám kevés a komoly bejelentés. Vass Mária, a Kovászna Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság vezetője a hívószám bevezetésének szükségességéről, működéséről, a háttérben dolgozó szakértői csapatról beszélt lapunknak.
2022. február 05., 19:282022. február 05., 19:28
2022. február 05., 19:292022. február 05., 19:29
Több okból is szükséges volt a 119-es egységes segélyhívó szám bevezetése – jelentette ki a Krónikának Vass Mária. A Kovászna Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság vezetőjét annak kapcsán kérdeztük, hogy a január 5-i indítása óta eltelt első két hétben több mint 9200 hívást regisztráltak a gyermekek bántalmazásának, kizsákmányolásának és elhanyagolásának bejelentésére szolgáló egységes 119-es telefonszámon. Ugyanakkor az összesen 9265 hívás közül 6196-nak a kezdeményezője csak azt akarta ellenőrizni, hogy működik-e a segélyvonal.
A január 5-i indítása óta eltelt első két hétben több mint 9200 hívást regisztráltak a gyermekek bántalmazásának, kizsákmányolásának és elhanyagolásának bejelentésére szolgáló egységes 119-es telefonszámon.
Vass Mária a segélyhívó szám szükségességéről szólva lapunknak elmondta, egyrészt a statisztikai adatok azt mutatják, hogy az utóbbi években lényegesen megnövekedett a gyermekbántalmazás mindenféle formája. Amely lehet testi, lelki, szexuális bántalmazás, illetve elhanyagolás, kizsákmányolás vagy bullying (megfélemlítés) is. Másrészt már korábban is létezett egy segélyhívó szám (a megye hívószámát a 983-mal együtt tárcsázva lehetett segítséget kérni), de nem volt túl hatékony. Ez késztette a kormányt arra, hogy országos szinten egységes sürgősségi számot indítson el, és ezáltal egyszerűsítse a már meglévő lehetőséget.
A háromszéki szakember emlékeztetett, a számot olyan kiskorúak hívhatják, akik úgy érzik, hogy valamilyen módon bántalmazzák vagy elhanyagolják őket. De természetesen bárki tárcsázhatja, akinek tudomása van hasonló esetről.
Ebből azonban 6 alkalom a vonal tesztelésére szolgált. Ezenkívül többen a szülői joggyakorlás vagy a vonal működése felől érdeklődtek” – ismertette Vass Mária.
Az igazgató arra is kitért, hogy egy beérkező hívás esetén kik, milyen szakemberek válaszolnak, illetve mennek ki terepre segítséget nyújtani. Mint elmondta, a hívásra minden esetben szociális munkás, pszichológus vagy szakképzett nevelő válaszol. Terepre, a mobil csapat részeként pedig szociális munkás és pszichológus megy ki. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy mi az eljárás abban az esetben, ha mondjuk egy kamasz tárcsázza a számot, és bejelenti, hogy bántalmazza valamelyik közeli hozzátartozója.
Megtudtuk, hogy az egységes 119-es telefonszám kiszolgálására a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok állandó ügyfélszolgálati irodát működtetnek. A hívást minden esetben rögzíti a diszpécser, és miután megállapította az eset súlyosságát, átirányítja a személyt pszichológiai tanácsadásra, vagy értesíti a mobil csapatot, azaz a szociális munkást vagy pszichológust.
A hívó fél azonosítása érdekében helymeghatározást is végezhetnek.
Havonta több tucat tonna hulladékot – főleg nedves törlőkendőket és textíliákat – szednek ki az aradi vízművek munkásai a szennyvízfővezetékekből, és a dugulás nemcsak kellemetlenséget, hanem gyakran költséges javítást is okozhat.
Iskolájuk felújításának befejezéséért tüntettek Sepsiszentgyörgy egyetlen román középiskolájának, a Mihai Viteazul Főgimnáziumnak a diákjai és szüleik pénteken, az öt éve tartó munkálatok befejezését kérve.
Szerszámokkal és különböző barkácsfelszerelésekkel együtt ellopott körözött mikrobuszt tartóztattak fel a rendőrök péntek délelőtt a dél-erdélyi (A1-es) autópálya Déva és Nagylak közötti szakaszán.
Kemény büntetést fizet az, aki hivatalos iratok nélkül vadonból befogott állatot tart a portáján. Egy őzet tartó csíkszentsimoni lakost ezer lejre bírságolt meg az állatvédelmi rendőrség.
Romániában egyre több rotavírus-fertőzéses esetet regisztrálnak. Az orvosok arra figyelmeztetnek, hogy a betegség leginkább az 5 év alatti gyermekeket érinti.
Az iskolaelkerülés, az antiszociális magatartások és a tiltott szerek fogyasztásának megelőzésére rendezett razziát a Szilágy Megyei Rendőr-főkapitányság, közösen a Szilágy megyei csendőrség tagjaival.
Felszámolná az „informális politikai alkuk” erdélyi magyar világát, felszabadítaná az erdélyi magyarok politikai képzelőerejét az Egyenlőbb Erdélyért Mozgalom, amely alternatív érdekérvényesítési csatornákon keresztül szeretne cselekvően fellépni.
A Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából idén is megrendezi a Duna Napokat az Europa Nostra-díjas magyarlakta faluban a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt.
Emléktáblaavatással és az életművéről szóló kiállítással emlékeztek Apáczai Csere Jánosra csütörtökön Kolozsváron, az erdélyi magyar pedagógus, filozófus és teológus születésének 400. évfordulója alkalmából.
A vadászat biztonságosabbá és átláthatóbbá tételét célzó törvénymódosítást kezdeményezett Dragoș Ciobotaru, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Vrancea megyei képviselője.
szóljon hozzá!