Fórum – A román állam köteles biztosítani minden szakma anyanyelven való elsajátítását

A magyar nyelvű informatikai gyakorlati képzés precedenst teremtett, hivatkozási alapot jelent •  Fotó: Beliczay László

A magyar nyelvű informatikai gyakorlati képzés precedenst teremtett, hivatkozási alapot jelent

Fotó: Beliczay László

A Marosvásárhelyi George Emil Palade Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetem (MOGYTTE) az egyetlen olyan intézmény, ahol a közel másfél milliós erdélyi magyarság az anyanyelvén képezhetné gyógyítóit.

2020. szeptember 13., 20:242020. szeptember 13., 20:24

Jogelődjét 1945-ben – a párizsi béketárgyalások előtt – királyi rendelettel, kizárólag a magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzésre hozták létre az osztrák–magyar kiegyezés után alapított kolozsvári intézmény helyett. A MOGYE több mint másfél évtizedig csak magyar nyelven működött, országos és nemzetközi hírnévre tett szert, de 1962-ben a Román Kommunista Párt Politikai Bizottsága telefonon elrendelte a román tagozat létrehozását. A kétnyelvű oktatás bevezetése ürügyén erőszakos elrománosítás kezdődött, magyar nyelven csak előadásokat lehetett/lehet tartani, a gyakorlatok, szemináriumok, diplomavizsgák kizárólag román nyelven folyhattak/folyhatnak.

Tehát a nacionálkommunista diktatúra alatti „vívmányok” ma is léteznek!

Az anyagi gondokkal küszködő Petru Maior Egyetem és a MOGYE egyesülésével létrehozott intézmény – a magyar nyelvű anyanyelvi oktatás „elkötelezett” hívének, Leonard Azamfirei rektornak a kezdeményezésére – „kell magyar informatikus” jelszó alatt elindítja a teljes körű magyar nyelvű állami informatikus képzést. Az új karon az előadások és a laborgyakorlatok egyaránt magyar nyelven zajlanak. Mindezt az oktatók (sokan közölük a Sapientia Egyetem volt káderei) külön hangsúlyozták a Krónika szeptember 4–6-i számában közölt cikkben.

korábban írtuk

Kell a magyar informatikus: új szakot indít a marosvásárhelyi MOGYTTE
Kell a magyar informatikus: új szakot indít a marosvásárhelyi MOGYTTE

Romániában a magyar nyelvű képzést végzett informatikus hallgatók részaránya nem éri el a magyarság részarányát, ezért hiánypótló IT-szakoktatás indul a MOGYTTE-n – jelentette ki a Krónikának Szilágyi Sándor Miklós. A marosvásárhelyi egyetemi oktató szerint a világjárvány nem csökkentette a sza

A marosvásárhelyi magyar nyelvű műszaki képzés elindítását harminc éve, már 1990-ben kezdeményezte Hollanda Dénes professzor, miután a román tanügyminiszter-helyettes expressis verbis közölte vele, magyar műszaki képzés semmiképpen nem indítható Marosvásárhelyen. Annak idején, amikor a professzor előállt ezzel a javaslatával, a kis lépések politikája mellett elkötelezett, rövidlátó RMDSZ-vezetés durván elhatárolódott tőle!? Hollanda Dénes alapító dékán és Dávid László jelenlegi rektor szerint a magyar nyelvű állami egyetemi műszaki képzés bukaresti/ma­rosvásárhelyi elutasítása vezetett a Sapientia Egyetem megalakításához. Sokan elfelejtették, hogy kezdetben Markó Béláék a Sapientia-alapítást nem támogatták…

(I)gazságszolgáltatási segédlettel szabotált tanügyi törvény

2011 januárjában elfogadták az 1-es számú román oktatási törvényt. A jogszabályban kijelölt három multikulturális egyetemnek előírták: a kisebbségek az egyetem keretében létrehozandó önálló tagozatokban (ún. oktatási vonalakban) saját maguk szervezhetik meg a teljes körű anyanyelvi oktatást. Két másik multikulturális egyetem (a kolozsvári Babeș–Bolyai és a marosvásárhelyi Művészeti Egyetem) a törvény kisebbségi rendelkezéseit tiszteletben tartva alkotta meg egyetemi chartáját (alapszabályzatát). A MOGYE kétharmados román többségű szenátusa az egyetemi autonómiára hivatkozva elutasította az anyanyelvi oktatás kiterjesztésére vonatkozó rendelkezések alkalmazását. A jelenleg is hatályos egyetemi charta előírásai szerint a tananyag 30 százaléka magyar, 70 százaléka pedig román nyelven sajátítható el.

Felháborító és megalázó, hogy az előadásokon az orvosin, fogorvosin és a gyógyszerészetin magyarul leadott tananyagot a szemináriumokon, a gyakorlatokon csakis román nyelven lehet számon kérni.

A MOGYTTE charta továbbra sem tartalmazza az oktatási törvény 135. szakaszának előírásait, amelyek a multikulturális egyetemeken előírják a teljes körű anyanyelvi használatot. Ennek következtében a jogszabály 128. szakasza szerint ma is fennáll a törvénytelen előírásokat tartalmazó egyetemi charta abszolút semmissége, de ezt közigazgatási bírói eljárásban egyetlen román bíróság sem volt hajlandó kimondani.

Az akkreditációs bizottság gyászos szerepe

A perek sorozatát indító Romániai Magyar Orvos- és Gyógyszerészképzésért Egyesület (RMOGYKE) és a Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség (MMDSZ) képviseletében közigazgatási bírói úton azt is megpróbáltam elérni, hogy állapítsák meg, az akkreditációs bizottságnak, a Romániai Felsőoktatás Minőségét Biztosító Ügynökségnek (ARACIS) kizárólag a marosvásárhelyi orvosi egyetem számára megalkotott szabálya (sztenderdje) érvénytelen, semmis. Miről is van szó?

Az ARACIS sikertelenül peresített jogfosztó szabálya kimondja, hogyha az egészségügyi alapképzés nem románul, hanem más nyelven történik, akkor a diák-páciens viszonylatban és a klinikai gyakorlati képzés során csak a román nyelvet lehet használni.

A klinikai gyakorlatra vonatkozó tiltást a MOGYE szenátusának román kétharmada kiterjesztette a szemináriumokra és a diplomavizsgákra is. A charta megfogalmazása szerint az „ARACIS-szabályozásnak megfelelően” a magyar nyelvű előadásokon kívül minden más tevékenység kizárólag románul folyhat.

A Leonard Azamfirei örökös rektor által aláírt egyik beadvány kerek perec kimondja: az a tény, hogy az elméleti oktatáson kívüli tevékenységek, vagyis a gyakorlatok, szemináriumok, záróvizsgák nyelve a román, egyáltalán nem diszkriminálja a magyar oktatást. A rektor azzal is érvelt, hogy sok magyar diák olyan előrelátó, hogy eleve a román tagozatra iratkozik be…

Ebben a kontextusban jó lenne tudni, tényleg megvilágosodott-e a régi-új rektor, és ma már azt vallja, amit Szilágyi Sándor Miklós informatikus professzor és társai a Krónikának kifejtettek az anyanyelvi oktatás előnyeiről, mivel „a hatékony fogalomalkotás anyanyelven sajátítható el leginkább?” Ha ez így van és most már nemcsak az angol vonalon engedélyezett az orvosi, fogorvosi és gyógyszerészeti karokon az előadások nyelvén megtartott gyakorlati képzés, akkor ezeken a karokon is jogosan elvárható a magyar nyelv használata.

A magyar nyelvű informatikai gyakorlati képzés precedenst teremtett, hivatkozási alapot jelent.

Vitathatatlan, környezetünkben egy orvos/gyógyszerész esetében sokkal fontosabb és gyakoribb a magyar nyelv használata, mint egy számítógépesnél… Az egyetem szenátusa, rektora egyszerűen tiszteletben kellene hogy tartsa az alkotmány, a tanügyi törvény által előírt és biztosított anyanyelvünk használatához való jogainkat. Az informatikai kar beindításakor biztosított magyar gyakorlati képzés azt a régi állításunkat igazolja, hogy mindezt az egyetemi charta még ebben a formájában is lehetővé teszi! Arra is sokan felhívták a figyelmet, hogy a magyar gyakorlatok tiltása következtében egyre inkább sorvad a megcsonkított magyar oktatási vonal, hiszen magyar csoportok hiányában nincs szükség magyar tanársegédekre, előléptetés esetén pedig nincs kikből választani stb.

Mi a megoldás?

Ha a preklinikai és laboratóriumi magyar gyakorlatok visszaállítását továbbra is meggátolja az egyetem vezetése, ismételten hangsúlyozom, két megoldási lehetőség kínálkozik. Az általam elgondolt egyik megoldási lehetőség:

jogi érvekkel alátámasztott politikai nyomással el kellene érni, hogy módosítsák az ARACIS-sztenderdet úgy, hogy ne tiltsa, hanem az oktatási törvény 135. szakaszának megfelelően írja elő a magyar nyelv használatát is a klinikai gyakorlatokon.

Ez esetben az egyetemi szenátus és a rektor nem akadályozhatnák meg a teljes körű magyar oktatás visszaállítását. Amennyiben a módosítást a választások után sem sikerül elérni, nem marad más lehetőségünk, mint a MOGYTTE-n kívüli magyar orvos- és gyógyszerészképzés létrehozása. (A gyógyszerészeti kart szinte azonnal át lehet költöztetni a marosvásárhelyi Sapientiára.)

Ami az orvosképzést illeti, annak sapientiás beindítása viszont igen költségigényes, mert szükséges egy oktatókórház felépítése is. Ezt az óriási nemzetpolitikai áldozatot talán megérdemelné az 1990-es fekete március óta sokat rugdosott marosvásárhelyi magyarság, de ami ennél is fontosabb: az anyanyelven történő egészségügyi ellátás az egész erdélyi magyarságot szolgálná. Egyetértek dr. Ábrám Zoltán professzor okfejtésével, Kolozsvárt elvesztettük, de ha – ahogy egyesek javasolják – Csíkszeredában vagy valahol máshol építenék fel a magyar kórházat, akkor Marosvásárhely is az egykori erdélyi magyar központ sorsára juthat.

Tudatosítsuk, Marosvásárhelyen nemcsak az anyanyelven történő erdélyi egészségügyi ellátás jövője forog kockán!

A magyar nyelvű informatikusképzés, és egyáltalán minden más szakma anyanyelvünkön való elsajátításának biztosítása a román állam alkotmányos kötelezettsége. Ebből a szempontból az a tény, hogy a magyar állam pénzéből fenntartott Sapientia magánegyetemi képzés mellett harminc év késéssel elindítják a román állami informatikus képzést, előre mutató lépésnek tekinthető. Adófizető román állampolgárként azt is elvárhatjuk, hogy a Sapientia Egyetemen megvalósuló magyar nyelvű oktatás fenntartásához a román költségvetés is járuljon hozzá.

Kincses Előd

A szerző marosvásárhelyi ügyvéd

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 28., hétfő

Óránként 176 kilométeres sebességgel hasít egy erdélyi vonat

A Román Vasúttársaság (CFR) hétfőn tesztelte, hogy a IV. páneurópai folyosó korszerűsített vasútvonala elbírja-e az óránkénti 176 kilométeres sebességet.

Óránként 176 kilométeres sebességgel hasít egy erdélyi vonat
2024. október 28., hétfő

Stílszerűen a reformáció emléknapjára érkezik a kincses városba a kollégiumokról szóló kiállítás

Kolozsváron lesz látogatható az erdélyi református kollégiumok 400 évét bemutató vándorkiállítás.

Stílszerűen a reformáció emléknapjára érkezik a kincses városba a kollégiumokról szóló kiállítás
2024. október 28., hétfő

Beiktatták tisztségébe a Hargita megyei önkormányzat új elnökét, megalakult a megyei közgyűlés

Beiktatták tisztségébe hétfőn Bíró Barna Botondot, Hargita megye új tanácselnökét, és a székelyföldi megye közgyűlése is megalakult.

Beiktatták tisztségébe a Hargita megyei önkormányzat új elnökét, megalakult a megyei közgyűlés
2024. október 28., hétfő

Fechet: megkapja a ratosnyai vízerőmű a környezetvédelmi engedélyt

A Maros megyei környezetvédelmi ügynökség hétfőn kibocsátja a környezetvédelmi engedélyt a ratosnyai vízerőmű üzembe helyezésére – jelentette be hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.

Fechet: megkapja a ratosnyai vízerőmű a környezetvédelmi engedélyt
2024. október 28., hétfő

Emléktáblát avatott lelkipásztorai tiszteletére az Arad-belvárosi református gyülekezet

A reformáció emléknapjához, október 31-hez közeledve emléktáblát avattak Aradon, a belvárosi református egyházközségben szolgált lelkészek tiszteletére. A vasárnapi istentiszteletet követően a templom előterében leplezték le a gránitlapot.

Emléktáblát avatott lelkipásztorai tiszteletére az Arad-belvárosi református gyülekezet
2024. október 28., hétfő

Nem adnák vissza a katolikusoknak a váradi filharmóniát: újabb visszaszolgáltatási döntést érvénytelenítettek

Amikor már úgy tűnt, hogy a román állam visszaszolgáltatja a római katolikus egyháznak az egykori nagyváradi Katolikus Kör épületét, a nagyváradi táblabíróság a Bihar Megyei Tanács fellebbezése nyomán érvénytelenítette a restitúcióról szóló döntést.

Nem adnák vissza a katolikusoknak a váradi filharmóniát: újabb visszaszolgáltatási döntést érvénytelenítettek
2024. október 28., hétfő

Parkolószenzorok jelzik majd a szabad helyek számát és pozícióját egy partiumi város központjában

Jövő évtől vezetik be az úgynevezett okosparkolást Arad belvárosában: a várakozóhelyekre telepített szenzorok egy applikáció révén jelzik majd a gépjárművezetők számára a szabad parkolók számát és pozícióját, felesleges keresgéléstől kímélve meg őket.

Parkolószenzorok jelzik majd a szabad helyek számát és pozícióját egy partiumi város központjában
2024. október 28., hétfő

Csaknem harmincan szorultak a hegyimentők segítségére

Az elmúlt nap során 29 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.

Csaknem harmincan szorultak a hegyimentők segítségére
2024. október 28., hétfő

Megújult Nagyenyed középkori vártemploma, számos országgyűlés és zsinat helyszíne

Hálaadó istentisztelettel avatták fel Nagyenyeden vasárnap az európai uniós alapokból, illetve a magyar kormány támogatásával felújított középkori vártemplomot.

Megújult Nagyenyed középkori vártemploma, számos országgyűlés és zsinat helyszíne
2024. október 27., vasárnap

Vasárnap este, videós összeállítással jelentkezett be államfőjelölti programjával Kelemen Hunor

„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.

Vasárnap este, videós összeállítással jelentkezett be államfőjelölti programjával Kelemen Hunor