Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ismét átpedálozhatnak Temesvárról Nagybecskerekre a kirándulni vágyók: havonta egy hétvégén megnyitják a román–szerb határt az így összesen akár 85 kilométeres távon két keréken közlekedők előtt. Közben előrelépések történtek a Bihar, Kolozs és Fehér, illetve az Arad, Temes, Hunyad és Krassó-Szörény megyét átszelő, jóval hosszabb kerékpárutak ügyében is.
2024. március 12., 18:292024. március 12., 18:29
A leghosszabb meglévő romániai bicikliútnak tartott, Temesvárról induló aszfaltcsík a Béga folyó töltésén húzódik, a bánsági várostól 37 kilométeren át lehet pedálozni a szerb határig. Ez a rész már 2015 óta használható, viszont
A romániai szakaszon Bégaszentmihályig a folyó bal partján kerekezhetünk, majd egy vashídon átkelve áttérünk a jobb oldalára, és még körülbelül 25 kilométert kell megtennünk Ótelekig, ahol határőrök várnak a megadott-engedélyezett időpontokban. Innen csaknem 45 kilométert lehet pedálozni a szerbiai oldalon Nagybecskerekig.
Az ideiglenes határátkelőhely létesítése biciklizők számára rendkívül népszerűnek bizonyult, így a Temes Megyei Tanács idén is kérvényezte ezt: március és október között havonta egy-egy hétvégén, kiegészítve még egy-egy alkalommal júniusban és szeptemberben, a kerékpározás, illetve a mobilitás világnapja okán.
ekkor 8 és 20 óra között személyazonosító igazolvánnyal át lehet kelni-gurulni a határon, a két ideiglenes ellenőrzőpont letudásával.
„Ezzel a kezdeményezéssel egyrészt az egészséges életmódot támogatjuk, másrészt megőrizzük a Románia és Szerbia közötti turisztikai kapcsolat népszerűsítésének hagyományát, mind a szárazföldön, mind pedig a vízen. A Temes megyei önkormányzat minden szükséges erőfeszítést megtesz annak érdekében, hogy folytatódjon ez az akció, amelyet nagyon jól fogadtak a biciklizés szerelmesei” – nyilatkozta Alin Nica megyei tanácselnök.
Mint ismeretes, ennél sokkal hosszabb kerékpárutakat is terveznek Romániában. A három partiumi-erdélyi megyét 227 kilométeren keresztül átszelő, Velo Apuseni nevű projekt Bihar, Kolozs és Fehér megyét érinti. Az Erdélyi-szigethegységben kanyargó bicikliút 110 millió lejes (22 millió eurós) finanszírozást kapott a helyreállítási alapból (PNRR). Kolozs megyében (ahol 92,4 kilométeren fut) már aláírták a tervezésről szóló szerződést, Fehér megyében (35,3 km) kiírták erre a versenytárgyalást, míg Biharban (99,3 km) ezek után várható a közbeszerzési eljárás elindítása a tervezésre.
A Kerékpárral nyugaton nevet viselő projekt Arad, Temes, Hunyad és Krassó-Szörény megyét, a régió turisztikai-kulturális látványosságait érinti, illetve népszerűsíti; a finanszírozást az országos helyreállítási alap (PNRR) révén, vissza nem térítendő európai uniós forrásokból biztosítják.
A legfrissebb hírek szerint az immár 1856 km-esre tervezett kerékpárút esetében kiírták a versenytárgyalást a megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére. A februári határidőig hat cég jelentkezett, az elbírálás folyamatban van. Ennek az útvonalnak egyébként része lesz az Ótelek–Temesvár-bicikliút is.
Négy romániai megyén halad át, 1729 kilométer hosszú lesz, 142,6 millió euróból épül meg az a kerékpársáv, amely az ország eddigi legnagyobb bicikliút-beruházása.
Frissítette az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a vörös, narancssárga és sárga hőségriasztásokat, amelyek hétfőn és kedden is érvénybe maradnak az ország nagy részén.
Református gyülekezeti házat avattak vasárnap a Kolozs megyei Búzában – a mezőségi falu 440 lelkes református gyülekezete magyar állami támogatással épített új gyülekezeti otthont a 2006-ban felszentelt temploma mellé.
Frontálisan ütközött vasárnap két autó Brassó és Sárkány között, Vledény környékén – tájékoztatott a rendőrség közlekedési információs központja, az Infotrafic.
Kilenc személy érintett a Kovászna megyei Oltszemnél vasárnap történt autóbalesetben, amely során négy autó ütközött – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Vörös, narancssárga és sárga hőségriadókat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének háromnegyedére.
Leleplezték szombaton az Europa Nostra díjhoz (Európai Örökség Díj) járó bronzplakettet a kolozsvári Szent Mihály-templom falán.
Másodfokú, vagyis narancssárga riasztást adott ki a várható viharok miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Kovászna és Hargita megyére szombat délután.
Nekirontott a turistáknak egy hárombocsos anyamedve a Transzfogarasi út erdélyi szakaszán.
Autósorok kígyóznak szombat délután több határátkelőhelyen, a Romániából Magyarországra autóval közlekedő sofőröknek akár másfél órát is várniuk kell az átkelésre.
Szombat estig légköri instabilitásra kell számítani az ország húsz megyéjében – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!